reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pri pripojeni HDD se PC vypne

Zeli (397)|20.10.2007 08:28
Kdyz pripojim k disku (Seagate Barracuda 320GB 7200.10 PATA) napajeci molex, tak se temer okamzite PC vypne a musim vypnout a znovu zapnout zdroj (Seasonic S12II-430 430W). Kdyz pripojim jiny disk, tak funguje normalne. V krame ten disk pry pustily a fugoval.
Petr S. (1220)|20.10.2007 08:54
Předpokládám tedy, že HDD připojuješ při vypnutém PC a po jeho zapnutí se teprve počítač vypne, že? Tvůj předešlý příspěvek je trošku zavádějící, každopádně by ale PATA disky připojovány za běhu být neměly. To mohou až SATA 2 s Hot-Plug.

Jinak tomu co zjistili v krámě bych za těchto okolností jen tak nevěřil a raději si to otestoval sám. Zkus ho tedy v jiném PC a uvidíš.
Nettle (128)|20.10.2007 09:03
Jednou se mi podobna vec stala take, při pripojeni nekterych disku se pc vypnulo - chyba byla ve zdroji po vyměně kondenzatoru uz vse behalo v pořádku.
Petr S. (1220)|20.10.2007 09:11
[QUOTE=Nettle;55355]Jednou se mi podobna vec stala take, při pripojeni nekterych disku se pc vypnulo - chyba byla ve zdroji po vyměně kondenzatoru uz vse behalo v pořádku.[/QUOTE]

Tady je ale hodně divné, že to dělá pouze u toho jednoho disku... Každopádně chyba může být i zde, nejprve bych ale ten disk otestoval jinde, abychom vyloučili jeho možnou chybu.
Zeli (397)|20.10.2007 10:17
[QUOTE=Petr S.;55354]Předpokládám tedy, že HDD připojuješ při vypnutém PC a po jeho zapnutí se teprve počítač vypne, že? Tvůj předešlý příspěvek je trošku zavádějící, každopádně by ale PATA disky připojovány za běhu být neměly. To mohou až SATA 2 s Hot-Plug.

Jinak tomu co zjistili v krámě bych za těchto okolností jen tak nevěřil a raději si to otestoval sám. Zkus ho tedy v jiném PC a uvidíš.[/QUOTE]

Pripojoval sem pred zapnutim a hned se to vyplo, proto sem to zkousel pripojit i k zaplemu pc a taky se to hned vyplo, to jen pro jistotu.

[QUOTE=Petr S.;55356]Tady je ale hodně divné, že to dělá pouze u toho jednoho disku... Každopádně chyba může být i zde, nejprve bych ale ten disk otestoval jinde, abychom vyloučili jeho možnou chybu.[/QUOTE]

Tak Barracuda 320GB .10 a pujcena fungl nova Barracuda 250GB .10 nejdou a dve Barracudy 200GB .7 jdou...

[QUOTE=Nettle;55355]Jednou se mi podobna vec stala take, při pripojeni nekterych disku se pc vypnulo - chyba byla ve zdroji po vyměně kondenzatoru uz vse behalo v pořádku.[/QUOTE]

Jo vypada to ze to je zdrojem, s jinym to uz de, ale zas nejdou nainstaloval Win, hazi to po chvili nacitani modrou smrt.
pavel_p (993)|20.10.2007 10:51
No jednou takhle vyměnil disk, zdroj a s novým zdrojem počítač nenaběhl ani bez disku - chyba v desce. Teda nechápu jak mohla mít tak strašný odběr bez toho, že by shořela.
Pavel Boček (4169)|20.10.2007 10:55
[QUOTE=Zeli;55360]...i k zaplemu pc a taky se to hned vyplo, to jen pro jistotu.[/QUOTE]

Tak to je normálka...a nedělá se to (tytyty :D). Ale třeba na ABIT BE6-II sem to jednou uďál, pže před tím to nebylo disk schopnej najít. Připíchl sem ho za běhu, vyplo se to, zapnul sem a disk byl doma :)

Jinak taky zkus zdroj no, když to dělá i u dalších disků...jo, zkoušel si ještě jinej konektor (nebo je tam jen jeden)...? Chyba by mohla být třeba i tam.
Zeli (397)|20.10.2007 11:24
[QUOTE=Pavel Boček;55366]...jo, zkoušel si ještě jinej konektor (nebo je tam jen jeden)...? Chyba by mohla být třeba i tam.[/QUOTE]

Zkousel sem vic konektoru. Zatim to vypada ze to je tim zdrojem.

Ten problem je zamotanejsi: Puvodne to zacalo, kdyz pri kopirovani dat z disku(80GB) pripojeneho pres USB na interni disk se systemem(320GB) se to kouslo. 80ka se pak hlasila jako RAW, 320 zacala cvakat a odesla do vecnych lovist. Po pripojeni te 80ky pres USB k jinemu PC se zacal i disk(250GB) na tomto PC hlasit jako RAW. Potom se nechaly data z te 80ky zachranit(nekde v servisu) na novou 320, ktera se ale hlasila jako dynamicky disk a doma opet nebyla data videt, proto se nechal prevest na bezny disk(taky u nekoho jinyho), a tim se dostavam pomalu do finale, po pripojeni teto nove, dvakrat prevedene 320ky se pocitac hned vypnul - viz zacatek tohoto tematu.

Kdo se v tom vyzna a muze poradit co se stalo, at to zkusi, protoze ja uz sem z toho mimo...
pcmaker (354)|20.10.2007 14:08
Zkus promerit napajeci napeti na molexu a zkontroluj, jestli je spravne +12 a +5V. V jednom fortronu jsem mel prehozene koliky a odpalil jsem novy HDD. Bohuzel jsem to zjistil, az disk zasmrdel. Zdroj ma mimo jine taky proudovou pojistku, ktera zrejme spustila signal k jeho vypnuti pri zapojeni disku. Je to dost velky proudovy naraz. Po rozjezdu uz bere par watu. Zdroj je zrejme na toto citlivy, muze byt vadny, prip. malo dimenzovany. Proto se delaji tak vykonne zdroje, aby zvladly start PC. Po rozjezdu se uz vetsinou flakaji.
Zeli (397)|20.10.2007 14:12
[QUOTE=pcmaker;55382]Zkus promerit napajeci napeti na molexu a zkontroluj, jestli je spravne +12 a +5V. V jednom fortronu jsem mel prehozene koliky a odpalil jsem novy HDD. Bohuzel jsem to zjistil, az disk zasmrdel. Zdroj ma mimo jine taky proudovou pojistku, ktera zrejme spustila signal k jeho vypnuti pri zapojeni disku. Je to dost velky proudovy naraz. Po rozjezdu uz bere par watu. Zdroj je zrejme na toto citlivy, muze byt vadny, prip. malo dimenzovany. Proto se delaji tak vykonne zdroje, aby zvladly start PC. Po rozjezdu se uz vetsinou flakaji.[/QUOTE]

Koliky jsou spravne, 12V vetev 12,3V, 5V vetev 5V. Jinak ten pocitac normalne fungoval asi 14dni, dokud se to neseklo pri tom kopirovani...
husky14 (4214)|20.10.2007 14:52
Z vlastni zkusenosti vim, ze konkretne Seasonic 430 pri pripojeni HDD + DVD na jednu vetev jen cuknul s vetraky a dal se ani nehnul.... zkus nejak preskladat napajeni v PC.... kazdopadne novej HDD nepripojuj na vetev, kde uz jeden HDD je, treba najdes pouzitelnou kombinaci :notsure
Petr S. (1220)|20.10.2007 17:40
jj, vypadá to na zdroj... Když už to dělá i u více diskových jednotek. Zkusil bych tam trošku začachrovat s molexy, jak uvádí husky a nebo rovnou jiný napájecí zdroj...

BTW: Jinak nové SATY už podporují technologii, díky které pevné disky již tolik nezatěžují zdroj počítače (Staggered Spin-Up).
Zeli (397)|20.10.2007 17:57
[QUOTE=husky14;55397]Z vlastni zkusenosti vim, ze konkretne Seasonic 430 pri pripojeni HDD + DVD na jednu vetev jen cuknul s vetraky a dal se ani nehnul.... zkus nejak preskladat napajeni v PC.... kazdopadne novej HDD nepripojuj na vetev, kde uz jeden HDD je, treba najdes pouzitelnou kombinaci :notsure[/QUOTE]

Normalne me to utahlo v pohode 4 disky a 2 mechaniky, ted uz ale ne :notsure...

Ted bych spis potreboval jeste poradit s tim RAWem v tomhle tematu.