reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DDR400 bezi na DDR266 :(. Jak napravit?

L.Prochazka (19)|18.8.2006 16:55
Zdravím,
takže uvedu do problému. Před rokem jsem koupil hi-end desku Asus K8V SE Deluxe. K ni jsem koupil 2 moduly pameti Kingston DDR400 PC3200 2,5CL 256Mb.
Procesor jsem mel sempron 3000+ HT64 soc.754.

Sestava behala a bios primarne pameti nastavil jako DDR266. Nejak casem se mi to povedlo vylepsit ze bezely uz jako DDR400. PC bylo rychlejsi i v testech.

Nedavno jsem koupil soc.754 AMD64 Athlon 3000+. Ktery by mel byt lepsi.
Osadim, restartuju PC... a co ... DDR bezi na 266 :(.
Zkousel jsem vsechno mozny a nejde mi to nastavit. Porad je to detekuje bud jako DDR200 , kdyz mam stesti tak DDR266. Windowsy jsou liny a vykon neni znatelny

Dodam... HT nastaveno na 800MHz , up/down stream na 16bit.
U nastaveni pameti je na vyber jen AUTO nebo LIMIT volba. Kdyz dam limit tak muzu vybirat jake DDR tam jsou (2:1 DDR400).

Prosim poradte mi jak to natvrdo nastavit. Mozna na to bude treba nejaka Util$ . vim ze to ty pameti zvladnou...

LP.
wizaard (913)|18.8.2006 22:55
[QUOTE=L.Prochazka]Zdravím,
takže uvedu do problému. Před rokem jsem koupil hi-end desku Asus K8V SE Deluxe. K ni jsem koupil 2 moduly pameti Kingston DDR400 PC3200 2,5CL 256Mb.
Procesor jsem mel sempron 3000+ HT64 soc.754.

Sestava behala a bios primarne pameti nastavil jako DDR266. Nejak casem se mi to povedlo vylepsit ze bezely uz jako DDR400. PC bylo rychlejsi i v testech.

Nedavno jsem koupil soc.754 AMD64 Athlon 3000+. Ktery by mel byt lepsi.
Osadim, restartuju PC... a co ... DDR bezi na 266 :(.
Zkousel jsem vsechno mozny a nejde mi to nastavit. Porad je to detekuje bud jako DDR200 , kdyz mam stesti tak DDR266. Windowsy jsou liny a vykon neni znatelny

Dodam... HT nastaveno na 800MHz , up/down stream na 16bit.
U nastaveni pameti je na vyber jen AUTO nebo LIMIT volba. Kdyz dam limit tak muzu vybirat jake DDR tam jsou (2:1 DDR400).

Prosim poradte mi jak to natvrdo nastavit. Mozna na to bude treba nejaka Util$ . vim ze to ty pameti zvladnou...

LP.[/QUOTE]
Napadá mě pouze prostě si pohrát s děličkou (pokud to BIOS umožňuje) a nastavit ji tak, aby frekvence pamětí nakonec odpovídala 400MHz. Lepší nápad nemám, na to je to moc obecné.
Keymaster (65)|19.8.2006 00:00
nejpesimističtější varianta je že to procesor prostě nezvládne uřadit při DDR400...
Smeli (2302)|19.8.2006 00:29
[QUOTE=Keymaster]nejpesimističtější varianta je že to procesor prostě nezvládne uřadit při DDR400...[/QUOTE]


Super, odpověď jako prase, krve by se v ní člověk nedořezal.

2L.Prochazka: nikde sem nenašel tu desku, ani na cz, uk, us a ani na global stránkách Asusu. Takže si buď napsal její název špatně, nebo je to nějaký spešl hybrid. Případně, pokud máš návod k desce v pdf, postni sem link, kuknem, najdem, uvidime:)
wizaard (913)|19.8.2006 00:30
Ještě mě napadá dotaz - běží ty paměti v DualChannelu nebo Single? Možná by mohl být problém v duálu...

EDIT: Umí S754 duál? :confused:
Smeli (2302)|19.8.2006 00:32
[QUOTE=wizaard]Ještě mě napadá dotaz - běží ty paměti v DualChannelu nebo Single? Možná by mohl být problém v duálu...

EDIT: Umí S754 duál? :confused:[/QUOTE]


Paměťový řadič Athlonu na s754 zvládá dual a paměti do 500MHz, tak zas lidi neblbněte, že to nedává CPU
mech13 (5526)|19.8.2006 01:46
[QUOTE=Smeli]Paměťový řadič Athlonu na s754 zvládá dual a paměti do 500MHz, tak zas lidi neblbněte, že to nedává CPU[/QUOTE]
neni nahodou rozdil mezi socketem 754 a 939 prave v podpore single/dual channel
Smeli (2302)|19.8.2006 08:28
[QUOTE=mech13]neni nahodou rozdil mezi socketem 754 a 939 prave v podpore single/dual channel[/QUOTE]


Chyba lávky, přehledl jsem se na řádku:eek: :o Moje chyba

Athlon s754 podporuje single do 400MHz
Perfect (158)|19.8.2006 10:35
Tyjo, tak já nevím. Připadá mi, že tady se každej snaží poradit jen, aby měl další post.

Jinak si myslím, že je taky problém jen v děličce...
Keymaster (65)|19.8.2006 12:53
[QUOTE=Smeli]Super, odpověď jako prase, krve by se v ní člověk nedořezal.[/QUOTE]
co konkrétně ti vadí???
btw jukni se sem https://www.svethardware.cz/osaditelnost-athlonu-64-pameti/13237 a uvidíš co Socket 754 zvládá a co ne. Není to jen teorie, mám to doma.
L.Prochazka (19)|19.8.2006 19:11
Ok. Nehadejte se pls...
Potrebuju spis prakticky rady.

Zas tak dobrej nejsem abych vedel co muj venice umi nebo neumi. Deska je skutecne ASUS , je to hi-end edice K8V SE Deluxe (neboli DX). Uz se neprodava, prodavala se v alzasoftu.

Kdyz jsem loni desku kupoval , prihodil jsem k ni sempron 3000+ (jak jsem psal) a 2ks docela rychlych PC3200 DDR400 kingston (256Mb). KVR400x64C25/256. Tyhle pameti i primo asus doporucoval. Po nejake dobe, asi po pouziti nejake util$ nebo dukladne zmene v biosu to zacalo behat rychleji a v post bios testu se nahle vypsalo uz "512Mb (DDR400)". Nyni se mi tam vypisuje "512Mb", coz svedci o tom ze to nepracuje tak jak by melo. A v biosu v menu (pouze zobrazeni) se pise ze pamet bezi na 200MHz.

Dost me sere ze ten bios je sice luxusni, ale jde v nem prd nastavit. Mam tam menu Memory... v tom je submenu :
Hyper... lze nastavit HT cca 200 az 800MHz, down/up 8 nebo 16bit.
Dalsi menu se tyka casovani pameti. mam tam asi 6 polozek z nichz ta nejdulezitejsi-casovani pameti, nabizi jen AUTO nebo LIMIT nastaveni. Limit znamena ze si muzu zvolit jak bude bezet pamet...tj. mam nastaven nejlepsi pripad 2:1 DDR400. (nejnizsi je DDR200 1:1) a je znat i v PC testech ze je to velmi pomale.
V nastaveni procesoru si muzu pohrat s nastavenim frekvence, mam manualne 2000MHz.

Vite co... davam do prilohy vyfoceny bios. Reknete co jak mam nastavit.

LP.
bios1.JPG bios2.JPG bios3.JPG bios4.JPG bios5.JPG
L.Prochazka (19)|19.8.2006 19:19
Doplnim...
To co vidite na obrazku Bios4.jpg (cerne) .... to jsou parametry jak pamet bezi. Nejde to editovat :(

Pomoci programu Central Brain Identifier jsem zjistil...
Amd Athlon 3000+ , stepping 2 , version 4.2 , revision DH-E6 (=Venice jadro)
Clock speed 2000MHz , reference clock 200MHz. Clock ratio 10
HTL speed 800MHz. HyperThreading = No

Dale pro radic pameti : "memory controller"
work frequencies (200 az 1000) bezi na 800MHz. upstream, downstream na 16bit. Dimm ECC disabled.
Dram controller :
Current interface 64bit , clock freq. 200MHz , 128bit support = NO , MEMCLK ratio = 1.0 (lze zvysit az na 2.0)
L.Prochazka (19)|19.8.2006 19:33
Diky za odkaz na clanek
https://www.svethardware.cz/osaditelnost-athlonu-64-pameti/13237

Zjistil jsem ze pameti jsem osadil spravne. Pokud se nemylim a neni v tom nejaka zrada, tak vidim ze pameti jsou single-sided. Tudiz by v zapojeni dle tabulky v clanku mohly behat na tech DDR400.

Mam zapnout 2T nebo nechat 1T timing?
Keymaster (65)|19.8.2006 20:17
pokud jsou paměti osazeny čipy jen z jedné strany každá, tak jsou single-sided, a neměl by být teda problém dosáhnout DDR400 s každým CPU.

Zvláštní, že já jsem zvyklej od DFI biosu, že DDR400 náleží poměru 1:1 (z technického hlediska tyhle poměry nemaj smysl, protože se frekvence RAM odvozuje od frekvence procesoru, ale v biosech to holt bývá takhle.

Zkus bios na chvíli vynechat a nastavit frekvenci RAM v tomhle:
http://www.techpowerup.com/articles/111/images/a64tweaker0.5Xtbeta.zip (memclk freq na 200).

2T/1T.... zkus pokud bude 1T házet chyby, tak 2T, jinak vždy jen 1T
Smeli (2302)|19.8.2006 22:11
Bude smysluplnější, když mi hodíš ink na tu desku, jelikož ji vážně nemůžu nikde najít (myslím stránky Asusu).


Jinak CPU běží na nějakých 200MHz (FSB) x násobič, ram pak 2xFSB (protože jsou DDR)
mech13 (5526)|20.8.2006 01:29
[QUOTE=Smeli]Bude smysluplnější, když mi hodíš ink na tu desku, jelikož ji vážně nemůžu nikde najít (myslím stránky Asusu).[/QUOTE]
ze by to byla tato? http://www.asus.com.tw/products4.aspx?l1=3&l2=14&l3=67&model=235&modelmenu=1
ctrl_j (55)|20.8.2006 02:05
[QUOTE=Smeli]Bude smysluplnější, když mi hodíš ink na tu desku, jelikož ji vážně nemůžu nikde najít (myslím stránky Asusu). [/QUOTE]
Deska vskutku > existuje <, z prstu si ji autor nevycucal

[QUOTE=L.Prochazka]
Current interface 64bit , clock freq. 200MHz , 128bit support = NO , MEMCLK ratio = 1.0 (lze zvysit az na 2.0)[/QUOTE]
Viz vyse + screen -> pameti ti normalne jedou na 200 Mhz (400DDR).

[QUOTE=L.Prochazka]
Procesor jsem mel sempron 3000+ HT64 soc.754.
Sestava behala a bios primarne pameti nastavil jako DDR266. Nejak casem se mi to povedlo vylepsit ze bezely uz jako DDR400.[/QUOTE]
Nejak? Zjevne tomu nerozumis, tak si prvne neco o tom precti, nez se zacnes "vrtat" v biosu.

[QUOTE=L.Prochazka]Nedavno jsem koupil soc.754 AMD64 Athlon 3000+...
Windowsy jsou liny a vykon neni znatelny...[/QUOTE]
No ono 200 Mhz navic a nejaka ta cache ti z toho letadlo neudela. Imho pri brouzdani ve windowsech tezko vyrazne poznat ze ti pameti nejedou ne na 400DDR ale treba 266DDR
wizaard (913)|20.8.2006 10:34
[QUOTE=ctrl_j]Viz vyse + screen -> pameti ti normalne jedou na 200 Mhz (400DDR).[/QUOTE]
Těžko říct, jak ten BIOS tu frekvenci ukazuje, ale podle screenů se mi zdá, že to ukazuje právě jako hodnotu bez násobení dvěma, tedy neukazuje hodnotu DDR, takže by to snad mělo být v pořádku. Přesto si nejsem zcela jistý.
ctrl_j (55)|20.8.2006 11:55
Tuhle desku jsem mel kdysi v ruce a s pametma ma kapanek problem, nicmene v biosu to ma spravne.
Pokud ma ty pameti ktere pise, tak sou single-sided a "mely by" behat na 400DDR. Dulezity u tyhle desky ale je, ze musi! byt jeden modul v DIMM 1(modry), ten druhy volitelne DIMM 2 nebo 3 - zkus prohodit.
Co bych jeste zkusil, nastavit casovani pameti manualne treba na 2,5-4-4-8 (tohle musi zvladat), protoze deska muze spatne cist SPD.

A ze to tenhle Asus s ramkama opravdu "umi" doklada tohle:

[SIZE="1"]As soon as I fired this board up I ran into problems with the RAM. There is a recommended list of RAM in the manual and on the Asus website, I highly advise you to look that over prior to purchasing this board. When I got everything ready to go I slapped in a pair of Geil sticks and...error on boot. Crap, pulled one stick and I could get XP to install to about 90%, then it would error out. I fiddled with the settings for an entire evening and still couldn't get it to work. OK, after a nights sleep I got up early and grabbed a stick of OCZ RAM and started to load windows...errored out. I went upstairs, kicked my kids off their computer, yanked the Corsair XMS RAM out of it...no boot. By now I was pretty sure I had a bad board since the Corsair RAM was on their list, but for the hell of it I stuck a stick of PMI RAM in there and started to load Windows...success! During a restart I added a second stick of PMI and it was still stable. I don't know if the fact that the PMI is CAS 2.5 and the other sticks were quicker had anything to do with it, I slowed the other sticks down in the BIOS, but the K8V just didn't like them. I think the reason my Corsair RAM didn't work is because I have v1.0, and the list shows v1.1 as being compatible. Well, at least it was up and running.[/SIZE]
L.Prochazka (19)|20.8.2006 11:55
- CLOSED -

wizaard:
dle vseho pameti bezi v single. Mozna by bylo fajn kdyby mohl bezet dual, ale neivm co je k tomu potreba. uz to neni tak nutne
Diky za odkaz na Util$ ... nastavil jsem RAM freq. na 200MHz a casovani na 1T. Jevi se stabilni.
Bios je nejakej divnej, nema tolik moznosti nastaveni, tak asi se to muselo takhle.

ctrl_j:
Mylite se. I pametove presuny a jejich urychleni je docela znatelne. Konkretni priklad je treba mozilla, jeji nacitani a beh. DVD Shrink se taky docela zrychlil. Bootovani W2K se zrychlilo o necele 3s.

All:
Fajn,vidim ze jste desku nasli. Ona na asusu neni uz mezi aktualnimi produkty, ale musi se hledat pres support product menu.

Jinak spokojenost ... 2x DDR400 CL2.5 @ -> 200MHz , HT 800Mhz
CPU AMD64 -> 2280MHz @ 36°C

Tim bych tema mohl uzavrit

LP.
mech13 (5526)|20.8.2006 12:01
[QUOTE=L.Prochazka]dle vseho pameti bezi v single. Mozna by bylo fajn kdyby mohl bezet dual, ale neivm co je k tomu potreba. uz to neni tak nutne
[/QUOTE]
jak sem psal vys, rozdil mezi socketem 754 a 939 prave v podpore single/dual channel. socket 754 zvladapouze single channel, zatimco 939 umi i dual channel.
ctrl_j (55)|20.8.2006 12:02
[QUOTE=L.Prochazka]- CLOSED -
dle vseho pameti bezi v single. Mozna by bylo fajn kdyby mohl bezet dual, ale neivm co je k tomu potreba. uz to neni tak nutne
[/QUOTE]
Na stavajici cipove sade a procesoru dual bezet nikdy nebude protoze to nepodporuji
//edit to mech: byls rychlejsi :)

[QUOTE=L.Prochazka]Jinak spokojenost ... 2x DDR400 CL2.5 @ -> 200MHz , HT 800Mhz
CPU AMD64 -> 2280MHz @ 36°C[/QUOTE]
//edit2 Jaks dostal cpu na 2,28 ghz a zaroven ram 400ddr a ht na 800mhz ?
L.Prochazka (19)|20.8.2006 12:55
ctrl_j:
Privedl jste me k myslence ze pouzivam spatny soft. Posilam screeny z CPUZ, zde uz snad to bude dobre.

Nejak mi prestalo chodit cteni ze SPD, resp zadny z programu na tweak pameti si nevrzne. Neprecte bud nic nebo kraviny. Nevim jak se to povedlo ale asi to hlida bios a nastaveni pameti si prepisuje sam dle potreby./vlastnost asus desek/
Mam tuseni ze to dela nastaveni "performance mode".

Sock.754 zvlada fakt jen single chanel ? :(

LP.
venice.jpg venice2.jpg venice3.jpg
wizaard (913)|20.8.2006 12:58
[QUOTE=L.Prochazka]ctrl_j:
Privedl jste me k myslence ze pouzivam spatny soft. Posilam screeny z CPUZ, zde uz snad to bude dobre.

Nejak mi prestalo chodit cteni ze SPD, resp zadny z programu na tweak pameti si nevrzne. Neprecte bud nic nebo kraviny. Nevim jak se to povedlo ale asi to hlida bios a nastaveni pameti si prepisuje sam dle potreby./vlastnost asus desek/
Mam tuseni ze to dela nastaveni "performance mode".

Sock.754 zvlada fakt jen single chanel ? :(

LP.[/QUOTE]
V tom případě Ti ale jedou paměti ne na 200MHz (400DDR), ale na 228MHz (456DDR). HT Ti jede taky na víc - 911MHz oproti 800MHz srandardu. (Vše to souvisí s hodnotou FSB, protože paměti, takt procesoru a HT se podle toho řídí - CPU takt = FSBx10, RAM takt = FSBx2 (DDR) a HT = 4xFSB.) Dále, S754 zvládá opravdu jenom single channel, 128 bitů bohužel nedosáhneš. Až S939 umí dual channel DDR na 128 bit. Bohužel.
Keymaster (65)|20.8.2006 13:21
[QUOTE=L.Prochazka]Bios je nejakej divnej, nema tolik moznosti nastaveni, tak asi se to muselo takhle.[/QUOTE]
je to způsobeno tím, že ovládání pamětí je zcela v režii procesoru. Např. DFI desky maj tradičně v biosu mrtě nastavení ram, jiný desky to mít nemusí, ale právě protože všechny Athlony/semprony64 ovládaj ramky přímo, tak maj všechny stejný (široký) možnosti nastavení. Takže z widlí jde utilitkama chudší bios obejít.

Jinak netruchli nad dualchannelem - rozdíl oproti single je v praxi 00prd. Jedinej problém tady je v horším osazováním paměťmi.
L.Prochazka (19)|20.8.2006 13:41
Ok. Priste uz jiste pujdu do DFI, stve me nemoznost mit podrobne nastaveni.
Bioska to fakt ted zablokovala a muzu nastavovat jen pres ni, jen to malo co tam je. Na pameti si uz ani nesahnu a ani SPD nejde cist zadnym programem :(.

Ohledne toho FSB...slysel jsem ze je lepsi to nastavovat pres bios nez pre widle util$. Nebo je to jedno ?

Kdyz jsme u toho, kolik si tak muzu dovolit rozumnou hranici pro overclock jadra venice? ... 2,6GHz ?
s tim ze casovani pameti budu drzet v rozmezi DDR333 - DDR400 (DDR556)

LP.
ctrl_j (55)|20.8.2006 13:42
[QUOTE=wizaard]V tom případě Ti ale jedou paměti ne na 200MHz (400DDR), ale na 228MHz (456DDR). HT Ti jede taky na víc - 911MHz oproti 800MHz srandardu.[/QUOTE]
Souhlas, ty ramky 456ddr muzou na tom casovani bez problemu davat, osobne mi jedou obyc. ctyrkila na 460ddr. Tech 912mhz (1824efektivne) na hypertransport jakz takz - doporucene bezpecne hodnoty jsou 650-900mhz (1300-1800efektivne), pozor take na to ze K8T800 nema AGP/PCI lock a bezi ti ted na 76/38 (def.66/33).

[QUOTE=wizaard]
RAM takt = FSBx2 (DDR)[/QUOTE]
To je omyl, to mozna platilo na socketu A, u platformy K8 je tohle nespravny a frekvence pameti se odvozuje od frekvence procesoru a pouziteho delitele.
L.Prochazka (19)|20.8.2006 14:21
Super. Takze trosku jsi mi nastinil kde muzu mit jiny problem.
Trosku se mi od vymeny procesoru sere sitova karta. Chvili net bezi, chvili ne. Ja jedinej mam packet loss a to jsme vsichni na komunitni LAN (internet).
Vzhledem k tomu ze je tp "levnej" realtek PCI...tak je mozny ze mu tech 76MHz / 38MHz nemusi delat dobre :)
Windoze zadny problemy ale nehlasi, jen nekdy se ty packety pekne loudaji (sledovani prenosu...packet count)
Predpokladam ze PCI clk je odvozeno od FSB primo.

druhou PCI mam uz jen Audigy a ta to pobira docela dobre, jde i mensi delay v ramci ASIO ovladacu. /fruity loops studio/

wizaard ma ale pravdu
Pkud to chapu tak vsechno vychazi z jednoho oscilatoru, tj. RAM takt je od nej odvozeny taky. Mel jsem v umyslu menit delic pro RAM takt. Deleni dvojkou pro DDR je myslim pevne,ne? dano principem
// jinak receno...kdyz zvednu moc FSB, tak RAM clk (chcete li DDR clk) taky vzrostou. Abych se nedostal treba na DDR533 (to by mohl byt uz nestabilni problem), tak budu muset snizit delicku pro RAM clk
SmartMole (297)|21.8.2006 01:22
[QUOTE=L.Prochazka]

wizaard ma ale pravdu
Pkud to chapu tak vsechno vychazi z jednoho oscilatoru, tj. RAM takt je od nej odvozeny taky. Mel jsem v umyslu menit delic pro RAM takt. Deleni dvojkou pro DDR je myslim pevne,ne? dano principem
// jinak receno...kdyz zvednu moc FSB, tak RAM clk (chcete li DDR clk) taky vzrostou. Abych se nedostal treba na DDR533 (to by mohl byt uz nestabilni problem), tak budu muset snizit delicku pro RAM clk[/QUOTE]

Ač říká se tomu dělička, není to dělení "dvojkou", ale naopak násobení.
Např FSB 200 Mhz * 200 = 400 (to je to, co jste tu celou dobu řešili)
200 * 1,83 = 366 Mhz atd...

Jinak ano, pokud zvednete moc frekvneci, tak když máte nastaveno "auto" tak se Vám automaticky zvedne i časování. Každopádně při taktování právě auto vypínejte a nastavte to podle potřeby.

Každopádně být Vámi, tak si nejdříve rozšířím znalosti o taktování, aby jste se vyhnul, takovýmto "problémům".

Ještě k stabilitě systému...po přetaktování Vám doporučuji sestavu podrobit náročnějším testům! To že windows nic nehláci není naprosto relevantní. Minimálně doporučuji nechat běžet prime test alespoň po jednu hodinu (jak test procesoru, tak pamětí). Jinak, čím déle, tím budete mít větší jistotu! ;)
wizaard (913)|21.8.2006 12:51
[QUOTE=ctrl_j]To je omyl, to mozna platilo na socketu A, u platformy K8 je tohle nespravny a frekvence pameti se odvozuje od frekvence procesoru a pouziteho delitele.[/QUOTE]

[QUOTE=GeniusV]Ač říká se tomu dělička, není to dělení "dvojkou", ale naopak násobení.
Např FSB 200 Mhz * 200 = 400 (to je to, co jste tu celou dobu řešili)
200 * 1,83 = 366 Mhz atd...[/QUOTE]
Frekvence pamětí se odvozuje od hodnoty tzv. FSB (dobře, dá se tomu říct "frekvence procesoru", ale moc se mi ten termín nelíbí), při standardním nastavení se tato hodnota jednoduše násobí dvěma. Pokud změníme nastavení děličky, musíme pochopitelně násobit nastavenou děličkou přesně tak, jak píše GeniusV.

Vzhledem k tomu, že tyhle hodnoty L.Prochazka neměnil, psal jsem, jak to má - FSBx2, což bylo v jeho případě správně! Paměti bych zbytečně netaktoval, takže bych jim nastavil děličku tak, aby vyšlo oněch 400MHz (což je za stávající situace prakticky nemožné, jelikož by dělička musela být nějakých 1,75, což nejde).
Keymaster (65)|21.8.2006 13:12
není to tak ;))

jukni se do CPU-Z - frekvence u pamětí se odvozuje od frekvence procesoru.
Jinými slovy:
frekvence sběrnice*násobič procesoru = takt procesoru.
takt procesoru / dělitel = zákl. frekvence pamětí (DDR frekvence je ještě krát dva).

Frekvence pamětí se NEODVOZUJE přímo od frekvence sběrnice (FSB). Od sběrnice se odvozuje takt procesoru, a od taktu procesoru se odvozuje takt pamětí.

Ve výchozím stavu je násobič i dělitel stejné číslo, takže takt pamětí odpovídá taktu sběrnice.
Volby v biosu jen maskují různé dělitele, občas se hodnoty dokonce rozcházejí.

Takže když mám násobič 10, sběrnice je 200MHz, čili frekvence procesoru je 2000MHz. Standardní dělitel je 10, čili ram maj 200/400MHz. Pak například volba DDR200, případně 2:1 maskuje dělitele 5, atd. Mimo těhle omezených možností to jde tweakovat speciál utilitkama

informace o tom jsou zde: https://www.svethardware.cz/ladime-vykon-athlonu-64/12349-4.
Smeli (2302)|21.8.2006 14:05
k FSB: [QUOTE=Smeli]... FSB je externí frekvence CPU, která společně s děličkou, dává dohromady výslednou frekvenci CPU.Takt RAM se pak odvozuje od FSB, a to tak, že např. synchroně s CPU (2xFSB) nebo asynchroně podle daného poměru...[/QUOTE]
ctrl_j (55)|21.8.2006 18:53
[QUOTE=wizaard]Frekvence pamětí se odvozuje od hodnoty tzv. FSB (dobře, dá se tomu říct "frekvence procesoru", ale moc se mi ten termín nelíbí), při standardním nastavení se tato hodnota jednoduše násobí dvěma. Pokud změníme nastavení děličky, musíme pochopitelně násobit nastavenou děličkou přesně tak, jak píše...[/QUOTE]
Neda se tomu rict frekvence procesoru, je to frekvence cpu! Tim myslim "core speed" ! a ne na kolik bezi hypertransport !
Znovu a naposled - rychlost pameti se stanovi "core speed" / delitel

Priklad:
Mam cpu AMD64 Venice 3500+ (def. 11x200) a slusny 400ddr RAM. Chci pretaktovat na 8x280 = 2240 MHz. Pouziju delicku pro ram na 5/6 (v defaultu zpomaleni na 333)
- nespravny vypocet (takto pocita GeniusV a wizzard)
5/6 x 280 = 233 MHz (467DDR) coz je podle vas nynejsi frekvence ram

- spravny vypocet
2240 / (5/6 x 280) = 9,6 (musim zaokrouhlit na 10, protoze delitel musi byt cele cislo) = 10
2240 / 10 = 224 MHz (448DDR) coz je skutecna frekvence

[QUOTE=Smeli]
... FSB je externí frekvence CPU, která společně s děličkou, dává dohromady výslednou frekvenci CPU.Takt RAM se pak odvozuje od FSB, a to tak, že např. synchroně s CPU (2xFSB) nebo asynchroně podle daného poměru...[/QUOTE]
Tohle uz je uplny nesmysl, nehlede k tomu ze pojem "FSB" se u AMD K8 uz vubec nepouziva
wizaard (913)|22.8.2006 01:16
[QUOTE=ctrl_j]Neda se tomu rict frekvence procesoru, je to frekvence cpu! Tim myslim "core speed" ! a ne na kolik bezi hypertransport !
Znovu a naposled - rychlost pameti se stanovi "core speed" / delitel

Priklad:
Mam cpu AMD64 Venice 3500+ (def. 11x200) a slusny 400ddr RAM. Chci pretaktovat na 8x280 = 2240 MHz. Pouziju delicku pro ram na 5/6 (v defaultu zpomaleni na 333)
- nespravny vypocet (takto pocita GeniusV a wizzard)
5/6 x 280 = 233 MHz (467DDR) coz je podle vas nynejsi frekvence ram

- spravny vypocet
2240 / (5/6 x 280) = 9,6 (musim zaokrouhlit na 10, protoze delitel musi byt cele cislo) = 10
2240 / 10 = 224 MHz (448DDR) coz je skutecna frekvence[/QUOTE]
Kdybys to počítal s 9,6, tak Ti zase vyjde 233MHz :). Ale hádat se nebudu, věřím, že tomu rozumíš víc. Na druhou stranu Smeli říká prakticky to, co já... a to je kapacita... no, taky se už mýlil, ale můj BIOS, já i Smeli tvrdíme to samé...

[QUOTE=ctrl_j]Tohle uz je uplny nesmysl, nehlede k tomu ze pojem "FSB" se u AMD K8 uz vubec nepouziva[/QUOTE]
Můj BIOS pojem FSB vesele používá a jsem tomu rád!
SmartMole (297)|22.8.2006 01:33
[QUOTE=ctrl_j]

Priklad:
Mam cpu AMD64 Venice 3500+ (def. 11x200) a slusny 400ddr RAM. Chci pretaktovat na 8x280 = 2240 MHz. Pouziju delicku pro ram na 5/6 (v defaultu zpomaleni na 333)
- nespravny vypocet (takto pocita GeniusV a wizzard)
5/6 x 280 = 233 MHz (467DDR) coz je podle vas nynejsi frekvence ram
[/QUOTE]

Jste asi trochu pomatený nebo Váš bios funguje úplně jinak!
procesor: 8 x 280 = 2240
paměti: 280*1,66 = 464
Bios mi to tak ukazuje, takže buď Gigabyte neví co dělá nebo Paroubek už spolupracuje s marťany!

Bohužel Váš "správný" výpočet jaksi nefunguje...tedy na mé desce a koukám i na deskách jiných...

Navíc jsem nepochopil, kde jste přišel k tomu, že dělitel musí být celé číslo. Dělení desetinými čísly zvládá i "sčot" tak nevím proč by to nezvládla nynější technika!
SmartMole (297)|22.8.2006 08:59
[QUOTE=ctrl_j]
- spravny vypocet
2240 / (5/6 x 280) = 9,6 (musim zaokrouhlit na 10, protoze delitel musi byt cele cislo) = 10
2240 / 10 = 224 MHz (448DDR) coz je skutecna frekvence
[/QUOTE]

Navíc podle Vašeho zcela zcestného výpočtu by při změně multiplikátoru procesoru se měnila i frekvence pamětí! Chtěl bych vědět, jak podle Vás Funguje C$Q!

Např. pokud by se změnil multiplikátor na 7 pak by podle Vás to vypadalo tak:
1960 / (5/6 x 280) = 8,4 (musim zaokrouhlit na 8, protoze delitel musi byt cele cislo) = 8

1960 / 8 = 245 Mhz (490 Mhz)

Prosím tedy, nešiřte už tady bludy! ;-)

Je sice fajn, že víte, že už se tomu neříká FSB (také to není), ale chtělo by si to zjistit i ten zbytek.
L.Prochazka (19)|22.8.2006 09:06
ctrl_j ma pravdu. Nicmene zjistuji ze jsem ze sebe tady udelal blbce.

Stabilitu skutecne neoveruji jen dle windows, ale dle util$ a jeste pak MemTest.
Pameti se dobre uchytily na 2.5-3-3-6 / 200mhz
Procesor je nastaveny na FSB 228MHz * 10,0 = 2280MHz, ekvivalnentne k tomu vzrusta i nasobeni DDR a dalsich.

priklad :
default 2000MHz. Zkusim overclock na FSB = 250MHz.
Fcpu = 250 * 10,0 = 2500MHz.
DDR clock = (pomer dle DDR333) 4/5 * 250 = 200MHz
HTT budu muset zpomalit taky.

Pro vyssi overclock jednak budu potrebovat nejakou utilitu (nikoli delat pres bios) a uz budu muset manualne nastavit DDR aby pracovali do tech 228MHz (tj max DDR556).

Jinak z hlediska elektroniky, mezi delickou a nasobickou frekvence neni az tak velky rozdil. Nasobicka je taky v podstate delicka. Akorat ma na vic nejaky pasmovy filtry a zesilovac.
SmartMole (297)|22.8.2006 09:40
[QUOTE=L.Prochazka]ctrl_j ma pravdu.
priklad :
default 2000MHz. Zkusim overclock na FSB = 250MHz.
Fcpu = 250 * 10,0 = 2500MHz.
DDR clock = (pomer dle DDR333) 4/5 * 250 = 200MHz
HTT budu muset zpomalit taky.

Pro vyssi overclock jednak budu potrebovat nejakou utilitu (nikoli delat pres bios) a uz budu muset manualne nastavit DDR aby pracovali do tech 228MHz (tj max DDR556).
[/QUOTE]
v čem má jako pravdu? V tom, že při změně multiplikátoru procesoru se mění i frekvence paměti? Nechtějte mě rozesmát! :-)

To co jste tu napsal...takhle ctrl_j nepočítá! Ten má svůj vzoreček! ;)

Jinak při tomto nastavení je ideální právě HTT 4 x 250, na což předpokládám, že už jste přišel.

Jinak co se týče 228 Mhz = DDR 556 předpokládám, že jste se upsal
SmartMole (297)|22.8.2006 09:44
[QUOTE=ctrl_j]Neda se tomu rict frekvence procesoru, je to frekvence cpu! Tim myslim "core speed" ! a ne na kolik bezi hypertransport !
Znovu a naposled - rychlost pameti se stanovi "core speed" / delitel

[/QUOTE]

Jenže ono "core speed" je právě špatně nazýváno FSB. Není to výsledný vnější takt procesoru!

Tak už to prosím ukončeme, ano?
Max Casper (22)|22.8.2006 09:49
Přečetl jsem si článek od Eagla na který tu odkazoval Keymaster a je to jasné. Takže jsem tu i já ve vedlejším threadu napsal blud, že se frekvence pamětí odvozuje od "FSB".
Důležité je si říct, že dělitel se musí měnit při změně násobiče procesoru, protože frekvence pamětí musí zůstat stejná. Tzn. že když mám A64 na 2000MHz a C&Q mi ho přepně z násobiče 10 na 5 (1000Mhz), tak i dělitel se musí změnit na 5. Podobně to musí fungovat i když tam osadím jiný procesor, s násobičem třeba 9 nebo 11.
Ještě pár imho důležitých postřehů z článku:[quote]Protože AMD chtělo maximální výkon, není paměť časována z clock generátoru, ale dělením frekvence jádra. Samotný procesor má takto mnoho dělících poměrů od zhruba 5x do čísel větších než 30x. Základním nedostatkem tohoto systému je, že dělící poměry jsou vždy celočíselné.[/quote][quote]Procesor vždy volí takový dělící koeficient, aby výsledná frekvence pamětí byla co nejblíže cílové hodnotě, ale nikdy ne vyšší (takže z dvou dělitelů vždy volí ten vyšší).[/quote][quote]Pozor na to, že žádný program vám spolehlivě nedokáže zjistit, na jaké skutečné frekvenci paměti běží. Procesor to totiž nikde nehlásí, takže neexistuje způsob, jak tuto informaci získat. Všechny programy, pokud nějakou hodnotu zobrazují, jí dopočítávají stejnou metodikou, kterou jsem uvedl výše - bohužel ale často v těchto programech jsou takové chyby, že není vůbec radno se na ně spoléhat.[/quote]
SmartMole (297)|22.8.2006 10:13
No, měl jsem si ten článek přečíst dřív, než jsem tu začal dělat vlny. Osobní zkušenost mám totiž jinou. Můj bios si to přepočítává tak trochu jinak a vždy to sedělo podle způsobu, jak jsem to pošítal dříve. Nicméně, panu Orlovi, přiznávám větší znalosti v tomto oboru a to o dost! :-)))

Odpusťte CapsLock, ale:

OMLOUVÁM SE CTRL_J!

Holt člověk má někdy pocit, že sežral všechnu moudrost a pak se zjistí, že sám je úplně blbej! :-)

Prosím, přijměte mou omluvu!
wizaard (913)|22.8.2006 12:08
Fajn, rád jsem se něčemu přiučil!
ctrl_j (55)|22.8.2006 21:55
[QUOTE=wizaard]Můj BIOS pojem FSB vesele používá a jsem tomu rád![/QUOTE]
Pri vsi ucte, co pouziva bios me nezajima, pro me je relevantni co pouziva AMD.

[SIZE="1"]"AMD's A64 platforms have abolished the ‘Front Side Bus'. The ‘Front Side Bus' was essentially a data bus that carried data to and from system components and the CPU (usually by connecting the CPU to the north and southbridge chipsets). These chipsets provide connections to other buses, such as the AGP and PCI bus, and many other system components. All current Intel platforms, and pre-A64 AMD chips follow this basic model.
AMD decided to do things a little differently with the A64, and adopted ‘Hyper Transport Technology'. Hyper Transport is a high-bandwith, low latency computer bus that replaces the aging FSB. The Hyper Transport bus does essentially the same thing as the FSB, only much faster. Many people find themselves still calling it FSB, but for the sake of correctness, we'll call it the HTT bus."[/SIZE]

[QUOTE=GeniusV]Prosím tedy, nešiřte už tady bludy! ;-)[/QUOTE]
Ja opravdu ne, od toho jsou tu zjevne jini.

[QUOTE=GeniusV]Jenže ono "core speed" je právě špatně nazýváno FSB. Není to výsledný vnější takt procesoru![/QUOTE]
Core speed JE vysledny takt procesoru

[QUOTE=GeniusV]Prosím, přijměte mou omluvu![/QUOTE]
V poradku, beru v potaz

==========================================
[FONT="Times New Roman"]Ad karma:
Uvodem - narozdil od nekterych useru je mi sum a fuk kolik mam postu a bodu reputace, ale toto si neodpustim.
Ze se oba hodnotitele nepodepsali je u zaporneho hodnoceni asi jasne a beru to jako samozrejmost, ale ze se ani neobtezovali zduvodnit hodnoceni v komentari je prinejmensim zarazejici.
Ale opravdu na povazenou je skutecnost, dostat K- za pravdive info, tomu se mohu pouze smat.[/FONT]
wizaard (913)|23.8.2006 18:11
[QUOTE=ctrl_j][SIZE="1"]"AMD's A64 platforms have abolished the ‘Front Side Bus'. The ‘Front Side Bus' was essentially a data bus that carried data to and from system components and the CPU (usually by connecting the CPU to the north and southbridge chipsets). These chipsets provide connections to other buses, such as the AGP and PCI bus, and many other system components. All current Intel platforms, and pre-A64 AMD chips follow this basic model.
AMD decided to do things a little differently with the A64, and adopted ‘Hyper Transport Technology'. Hyper Transport is a high-bandwith, low latency computer bus that replaces the aging FSB. The Hyper Transport bus does essentially the same thing as the FSB, only much faster. Many people find themselves still calling it FSB, but for the sake of correctness, we'll call it the HTT bus."[/SIZE]

[FONT="Times New Roman"]Ad karma:
(...)
Ze se oba hodnotitele nepodepsali je u zaporneho hodnoceni asi jasne a beru to jako samozrejmost, ale ze se ani neobtezovali zduvodnit hodnoceni v komentari je prinejmensim zarazejici.
Ale opravdu na povazenou je skutecnost, dostat K- za pravdive info, tomu se mohu pouze smat.[/FONT][/QUOTE]
A) Díky za info.
B) Omlouvám se (sice jsem napsal SZ, ale asi by to tady mělo zaznít, takže, prosím, nemazat), je mi to zpětně líto, jednoduše jsem věřil víc Smelimu, moje chyba. Přesto zásadní chyba byla udělit záporné hodnocení, když jsem si nebyl jistý, ale zase... myslel jsem si, že to vím. Nevím.

P.S.: Ale podepisování u udělování reputace jsem nezažil ani jednou, takže to neřeším. Odůvodnění taky nevídám.
Smeli (2302)|24.8.2006 01:14
[OT]Upřímně řečeno jsem "nesežral" všechnu moudrost světa, doporučuji řídit se "důvěřuj, ale prověřuj," protože nikdo není neomylný. To že FSB nepatří ke K8 jsem opravdu nevěděl, žil jsem v tom, že jelikož je to stále hojně užívaný pojem (lze jej potkat i v BIOSech pro K8), tak může být i správný. ctrl_j ode mně dostal kladný bod (sry, jsem se nepodepsal) ale podstatnější je, že se lidi na něj slétly jako supy a navalili mu zápornou karmu. Zajímalo by mně proč.[/OT]