reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

UPS (proti výpadku proudu)

omnitek (92)|22.10.2007 13:52
Zdravím
Nevím jestli píši do zprávné sekce,ale chtěl bych si do menší kanceláře dát UPS„záložní zdroj energie“.Jelikož vedlejší firma má často problémy s proudem tak často vyhodí celý barák a na našich pc to způsobuje problémy.Chci se tedy zeptat co je pro mě podstatné při výběru UPS-ka.Máme tam 6 pc s LCD monitory.
ICEBOSS (3435)|22.10.2007 14:07
Je podstatne, aby to ta UPS vykonove zvladla a nepretizila se. Levnejsi reseni mozna bude koupit 1 stredne silnou UPS vzdycky pro 3 pocitace, nez 1 supersilnou pro vsechny. Taky by mela chvili vydrzet na baterky. Levne a stredni tridy UPS umi komunikovat s 1 PC a ten pripadne vypnout.

Co mate za pocitace a co mate za monitory? Pokud jsou to masiny s preskotama a trema diskama kazda... :-/
omnitek (92)|22.10.2007 14:28
v tom kanclu je to tak že dohormady je to 6 PC.Vždy dva jsou u sebe ve vzdálenosti 1m,další dva jsou od těch prvních asi 5m a sposledními je to stejný(taková nudle).takže to asi bude chtít 3 UPS po 2 pc.PC sou sestaveny společností Autocont a jsou identické.Monitory jsou Samsung SyncMaster 721N a pc jsou.Intel Celeron 2,2GHz s 512MB s grafikou ATI a 350W zdroji.jeden HDD a jedna mechanika a MB je od Asus
ICEBOSS (3435)|22.10.2007 15:55
Asi bych vzal tyhle:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10512008N0WB000AH5

resp. napred jednu a zmerte jejim softem, kolik zerou 2 sestavy naraz. Kdyz budete mi rezervu, muzete vzit pak 2 slabsi. Jinak tyhle RSka se mi zdaji celkem rozumny.
boboco (1987)|22.10.2007 17:46
jj, APC je ověřená kvalita. Jen dávat pozor na to, co vše k těm UPSkám připojíte - pokud to budou pouze PC s monitory, nic se neděje, ale napříkald taková laserová tiskárna může mít chvilkově opravdu vysoký příkon, který by běžná UPSka nezvládla a mohla se i zničit - takže na to dát pozor.
Zeli (397)|22.10.2007 17:49
Jak asi dlouho potrebujes aby to udrzrlo ty PC pri zivote?
omnitek (92)|22.10.2007 21:05
[quote=Zeli;55754]Jak asi dlouho potrebujes aby to udrzrlo ty PC pri zivote?[/quote]


stačilo by tak 15-20 minut,kdyby byl výpadek tak aby se stihly dojet testy které se tam provádí a mohlo se v klidu všechno uložit než se proud obnový,ale v tom nejhorším případě by stašilo klidně i 10 minut.

[quote=boboco;55753]jj, APC je ověřená kvalita. Jen dávat pozor na to, co vše k těm UPSkám připojíte - pokud to budou pouze PC s monitory, nic se neděje, ale napříkald taková laserová tiskárna může mít chvilkově opravdu vysoký příkon, který by běžná UPSka nezvládla a mohla se i zničit - takže na to dát pozor.[/quote]

děkuji za info,máme tam lejsrovou tiskárnu.Takže dám si na to patřičnej pozor.

[quote=ICEBOSS;55727]Asi bych vzal tyhle:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10512008N0WB000AH5

resp. napred jednu a zmerte jejim softem, kolik zerou 2 sestavy naraz. Kdyz budete mi rezervu, muzete vzit pak 2 slabsi. Jinak tyhle RSka se mi zdaji celkem rozumny.[/quote]


myslim že toto APC je přesně to co hledám.Ještě jedna přitroublá otázka.k čemu je toto.Viz obrázek
337px-UPSRearView.jpg
Martin Šejnoha (255)|22.10.2007 21:22
To bude zcela určitě RS232 rozhraní pro spojení s počítačem a správu UPS.
Zeli (397)|22.10.2007 21:42
Myslim ze ta "osmistovka" ti dva kompy 20minut neutahne, ale kdyby's dal ke kazdymu PC jednu 550(cenove stejny jako jedna 800VA pro dva PC) nebo radsi 700, tak uz snad jo. Ja mam tu 700 a moji sestavu (viz podpis) udrzi bez stavy asi 22minut. Navic maj ty CyberForty klasicky zasuvky, do kterych pripojis cokoli.
omnitek (92)|22.10.2007 21:47
no,opět mi nezbývá než všem poděkovat za ochotu.zatím sem zjistil vše co potřebuji.Chvíly to potrvá takže až to všechno zrealizuji tak napíšu výsledek.Díky

[quote=Zeli;55807]Myslim ze ta "osmistovka" ti dva kompy 20minut neutahne, ale kdyby's dal ke kazdymu PC jednu 550(cenove stejny jako jedna 800VA pro dva PC) nebo radsi 700, tak uz snad jo. Ja mam tu 700 a moji sestavu (viz podpis) udrzi bez stavy asi 22minut. Navic maj ty CyberForty klasicky zasuvky, do kterych pripojis cokoli.[/quote]

ta 550 vypadá docela přijatelně.sice by bylo možná preciznější mít 3 UPS místo 6,ale to už nesejde jen na mě,musim to probrat s kolegama -jelikož měly taky něco doporučit.Já bych se asi přikláněl k APC CyberFort II 550VA a zakoupit jich 6 i když na financích zas tolik nesejde.Fakt díky za pomoc
ICEBOSS (3435)|22.10.2007 22:02
V kanclu mame APC RS 1500 - BR a 3 pocitace (PIII + 17" LCD) o celkove udavane spotrebe kolem 250W-300W to udrzi asi pul hodiny a utahne asi 800W zateze. Jinak ty APC RS se delaji taky s Eurozasuvkama, ale maji to nejaky vybastleny a zasuvky se propadaji :-/

Cyberforty jsou celkem zajimavy, sice off-line, ale pro kancl PC to stacit bude. 700VA verze ma max. zatez 405W, coz bude v pohode stacit.
eraser (0)|22.10.2007 22:14
Ja to zhodnotím, že to určite nebude lacná záležitosť a je iste dôležité, aby vybrané UPSky boli dostatočne výkonné, pretože pokiaľ chceš výdrž 10-15 minút, pričom sa prevádzajú nejaké testy, takže predpokladám, že CPU ráta naplno, tak je odber logicky vyšší.

Doporučujem tento runtime chart. Je možné, že budete pre každé PC potrebovať tisícky, prípadne i tisícpäťstovky. :notsure
Pavel Boček (4169)|22.10.2007 22:24
Jo a tu tiskárnu bych nepřipojoval, ta snad ani nemusí jít když vypadne elektrika ne...?
eraser (0)|22.10.2007 22:57
O tlačiarni sa tu hovorilo, je to dokonca nebezpečné. Mimochodom moja UPSka má pre tlačiareň vyhradenú zásuvku, samozrejme disponuje len prepäťovou ochranou.
boboco (1987)|22.10.2007 23:17
Vzhledem k tomu, že je potřeba nechat dojet testy, během kterých se určitě PC nebude flákat, 800VA bude pro dva PC opravdu jen tak tak... typuju to maximálně na 15 minut, když hned po výpadku vypnete monitory:). Takže opravdu by stálo za to, mrknout se spíš po nějaké 1000 až 1500VA, jak tu ostatně již zaznělo - přeci jen, jistota je jistota. Nehledě na to, že akumulátory časem budou mít kapacitu nižší, takže se i zálohovací čas zkrátí (na druhou stranu, není problém je za 2 až 3 roky vyměnit).

Ten konektor je opravdu pro propojení s PC, klasické sériové rozhraní - COM port.

teď mě tak napadá, že já mám vlastně taky 800VA (akorát ne APC) a mám tam 7Ah akumulátor. Výdrž s novým akumulátorem byla do 20 minut pro jeden PC. Se dvěma vydrží kolem 30 minut (14Ah), ale nabíjení trvá skoro celej den:turtle
eraser (0)|23.10.2007 01:26
Ja by som sa skúsil spojiť priamo s odborníkmi z nejakej firmy, napr. i APC a opýtať sa ich na vhodné riešenie, akoby sa dalo toľko PC a na tak dlhý čas zaistiť. Samozrejme v rámci finančných možností.

Inak nie je problém nastaviť automatické vypnutie obrazovky pri výpadku, resp. behu PC na batériu, dá sa to priamo, napr. po 1 minúte, prípadne i okamžite, ale vtedy je nutné spustiť utilitku, ktorá toto vykoná. Ak sa jedná o nejaký CRT monitor, či väčší LCD displej, tak je to iste na uváženie.
ICEBOSS (3435)|23.10.2007 09:20
Pri vyberu nasi UPS jsem na APC psal a byli celkem ochotni a komunikovali, takze to klidne zkus.
Jinak ze na tom jedou nejaky testy jsem prehlidl, takze doporucuju fakt spis tak RS 1000 pro kazdou masinu. Ony ty RS vydrzi i vetsi zateze pri prepeti...
omnitek (92)|23.10.2007 21:40
[QUOTE=boboco;55870]Vzhledem k tomu, že je potřeba nechat dojet testy, během kterých se určitě PC nebude flákat, 800VA bude pro dva PC opravdu jen tak tak... typuju to maximálně na 15 minut, když hned po výpadku vypnete monitory:). Takže opravdu by stálo za to, mrknout se spíš po nějaké 1000 až 1500VA, jak tu ostatně již zaznělo - přeci jen, jistota je jistota. Nehledě na to, že akumulátory časem budou mít kapacitu nižší, takže se i zálohovací čas zkrátí (na druhou stranu, není problém je za 2 až 3 roky vyměnit).

Ten konektor je opravdu pro propojení s PC, klasické sériové rozhraní - COM port.

teď mě tak napadá, že já mám vlastně taky 800VA (akorát ne APC) a mám tam 7Ah akumulátor. Výdrž s novým akumulátorem byla do 20 minut pro jeden PC. Se dvěma vydrží kolem 30 minut (14Ah), ale nabíjení trvá skoro celej den:turtle[/QUOTE]

Když má tedy takové UPS tento konektor na propojení s PC,mělo by se tedy dodávat s nějákým softem ?jestli ano tak jaké volby nebo funkce se dají na pc ovládat?

Opravdu asi rozumnější by bylo zakoupit silnější UPS než 800VA.Ale je tedy nějáký dobrý způsob jak změřit celkový odběr jedné sestavy?
Abych si byl při koupi jistější???(Snad to nejsou moc dacanské otázky,ale raději se optám)
tequilla (1015)|23.10.2007 21:54
[QUOTE=omnitek;56068]Když má tedy takové UPS tento konektor na propojení s PC,mělo by se tedy dodávat s nějákým softem ?jestli ano tak jaké volby nebo funkce se dají na pc ovládat?(Snad to není moc dacanská otázka,ale v elektronice se příliš nevyznám a raději se optám)[/QUOTE]

Soft k tomu je, jmenuje se PowerChute (v pripade ups-ek od APC). Ale co si pamatuju, tak existuje vice licenci a ty lepsi dostanes jen k lepsi ups-ce nebo musis dokoupit (myslim, ze ale bude stacit i ta zakladni). Umi to samozrejme monitoring (vcetne logovani udalosti - prepeti, vypadky proudu a hromadu dalsiho). Pak se v tom nastavuje, co provest pri vypadku - zda drzet maximalni moznej cas nebo napr. po 10 min. bezpecne vypnout. Pokyn k bezpecnymu vypnuti se prenasi prave po tom seriovym kabelu nebo po sitovym (RJ45 u tech lepsich ups-ek). V zakladu je ten seriovej port jeden, takze bezpecne se vypne jen jeden komp, druhej a dalsi ma smulu. Rozsireni neni nikterak levna zalezitost, proto je lepsi mit kazdy pc na jedny ups-ce nebo jednu centralni s dostatecnou kapacitou. To je ale uplne jina cenove kategorie. Snad sem to moc nezamotal, pisu ve spechu :D.
omnitek (92)|23.10.2007 22:07
ne,je to srozumitelné všechno.U některých UPS jsem si všiml USB portu,překládám že má stejný význam jako zmíněný 232.
eraser (0)|23.10.2007 22:37
Presne, teraz sa prepojenie realizuje USB rozhraním, tak to mám napr. i ja, pričom ten ich PowerChute som zrušil a používam integrované riadenie power managementu cez Windows XP. Nepotrebujem totiž nejaké rozšírené monitoringy. Ten PowerChute vie zobraziť aktuálny odber, to bola si jediná užitočná informácie danej utilitky pre mňa. :)
pavel_p (993)|23.10.2007 22:39
[QUOTE=omnitek;56076]ne,je to srozumitelné všechno.U některých UPS jsem si všiml USB portu,překládám že má stejný význam jako zmíněný 232.[/QUOTE]
Jo, ale RS232 (sériový port) už u nových počítačů nebývá.
Funkce jsou APC PowerChute Business Edition Console:
Status: Normal / On Batteries, Model: Smart-UPS 1500 (např.), UPS Load, Internal temp (zrovna zde není k dispozici)
Power Event Summary: Power Failed, Low Battery,Extended/Frequent Under/overvoltage (statistiky za rok,měsíc,týden,den)
Graf s průběhem napětí (uf, tak 220-232V, v závislosti na prac. době, asi máme slabou přípojku)
Předpoklad rizik: vlhkost,zátěž,teplota,blbá baterie,... (úplně na nic)
Pak je nějaký bazmek co umí zasílat emaily při výpadku proudu a komunikace a nastavit jestli má počítač běžet do 15% UPS nebo se vypnout už při 90%.
Takže k nastavení celkem nic moc...
EDIT: v podstatě se souhlasím s Eraserem, že je to celkem na nic.
SunDance (6)|27.11.2007 19:22
Mel bych dotaz na kvalitu a spolehlivost ruznych znacek UPS. Asi kazdy berete APC jako best reseni, nicmene me osobne ve smart-ups 700 asi po 3.5 letech malem vybuchla baterie (v pokoji sem citil siru, nahodou sahnu na upsku a malem sem si spalil ruku.... - pozdeji po otevreni byla baterka uplne nafoukla).

Mate nekdo zkusenosti s Opti-UPS, nebo Power Kinetics? od PK jsou cenove zajimave line-interactive (off-line jen v nouzi) a to az 1000VA modely. Jde ale prave o to, zda to neni made in poland a nezacne to zlobit, chapete.

Simulace sinusove krivky je u ne- on-line upsek nejlepsi forma vystupu? u vyrobku je bud ta, nebo aproximace sinusove krivky - co je "cistci"?

Ktery SW od ktere firmy toho umi nejvic? (u apc potvrzuji, ze powerchute nic moc)

dik