reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký "rychlý" interní 3TB disk? Toshiba ok?

fidorka (213)|15.9.2019 22:51
Chci si koupit další 3TB disk (sata 3 interní, 3,5 palce, (NE ssd)). Disk hodlám rozdělit na 2 části (oddíly) asi, jedna cca 1,5 TB na hry (chci tím pádem celkem rychlý disk) a další (druhá, ta pomalejší) část 1,5 TB na nějaká (asi i důležitější?) data.

Chci "rychlý" a levný disk. 3TB WD Black tedy ne, to je moc drahé. 3TB WD blue s 7200 otáčkami se myslím nedělají ani (jen 5400). Seagete nechci, protože jsou prý (pořád?) poruchové ( i když nejlevnější), protože na té druhé části disku postupně asi budu mít i nějaké důležitější data. Kdybych přišel o ten první oddíl, kde budu mít hr, je mi to fuk, ale nechci přijít i o ten druhý oddíl 1.5 TB oddíl. Proto chci jak RYCHLY, tak prece jen "jakž takž" spolehlivý disk. Seagate pokud vím má negativní pověst, ale je to stále aktuální i s novými disky?

Co jsem se tak díval tak mi jako vítěz, nebo min. zajímavá alternativa ve výběru vycházela, "nějaká" toshiba 3TB (je jich více druhů). Je to spolehlivý 7200 otáčkový disk?
Konkrétně třeba tento - Toshiba 3TB, DT01ACA300
https://pevne-disky.heureka.cz/toshiba-3tb-dt01aca300/#

By snad měl být přejmenovaný Hitachi disk (nebo to se týkalo jen starých verzí a ty nově vyráběné už jsou jiné).
Prostě jaký 3TB disk na to moje použití :-)?

WD 3TB Blue není 7200 otáčkový a tzn. ne tak rychlý jako 7200(?)
Seagate jsou pořád poruchové nebo byste se jich prostě stále báli a vyhnuli se jim?
Toshiba 3TB je tedy vhodná volba?

Díky :-)
Jech Josef (206)|15.9.2019 23:52
Když přijdeš o ten první oddíl tak přijdeš i o ten druhý protože že ti odejde disk, když odejde disk tak odejdou všechny oddíly co na tom disku jsou, to radši si kup jeden SSD na hry a druhý na data.
Donald64 (702)|16.9.2019 07:28
S oddíly je to přesně tak, jak zmiňuje kolega, pokud se něco stane s diskem, jsou oba oddíly v háji. Rozdělování disku na oddíly je vhodné zejména u systémových HDD, kde si na jeden oddíl dáš Win a na druhý data. Když se pak stane, že ti Win zkolabují nebo je zaviruješ, tak ten oddíl s Win naformátuješ, přeinstaluješ a data máš pořád v bezpečí na druhém oddíle. Dělení nesystémových disků na oddíly je podle mě zbytečné.

Ohledně disků, Toshiba P300 třeba není špatná, ale pokud chceš něco trochu lepšího i tiššího, volil bych disky určené pro NAS, které jsou dělané na vyšší zatížení, mají delší záruku a díky 5900ot. i nižší vibrace, tedy buď Seagate IronWolf anebo WD Red. Pokud disk není systémový, tak mezi 5400ot a 7200ot není moc velký rozdíl.

WD Blue s 5400ot. jsou tuším jen přeznačené Greeny, takže bych je za spolehlivé zrovna neoznačil. Taktéž bych byl opatrný s označováním Seagate jako poruchové značky, často je to jen o smůle na kus.
fidorka (213)|16.9.2019 10:27
aLE JÁ SAMOZŘEjmě vím že oddíly jsou na stejném disku a když totálně odejde jeden odejde i druzhé. Proboha pánové, na to jsem se neptal, tak blbej nejsem :-).
Psal jsem to protože sice potřebuju disk defakto "na hry" - tzn. rychlý ("rychlejší") a teoreticky mě nemusí moc mrzet kdyby se porouchal, tak zároven ale na tom druhém oddílu postupně asi budu mít důležité data (az se zaplní ostatní disky), proto bych chtěl i disk spolehlivý ( i přesto že je defakto primárně na hry). Proto jsem psal to o těch oddílech :-).
Ach jo, internet komunikace není zrovna jednoduchá :-).

Takže toshiba jsou celkem dobré a spolehlivé disky?

A rozdíl mezi 5400 a 7200 otáčkami podle testů je.

(BTW ještě k těm oddílům, pokud vím tak dělení disků na oddíly má taky význam v tom, že vždy ten první vytvořený oddíl disku je fyzicky blíže středu disku (ne k okrajům) a je tedy rychlější ("skoro až 2x) než u okrajů. Takže dělení disků význam má.

EDIT: Jinak 2 disky nechci. Už ted tam mám 4 disky (1 SSD teda) a budu se muset vubec podívat jestli i ten jeden disk navíc to zvládne... (v budoucnu bych navíc chtěl kupovat asi ještě jeden SSD).
Takže fakt chci jen jeden disk
Donald64 (702)|16.9.2019 15:17
Říkáš to přesně opačně, čím blíže středu data jsou, tím se čtou naopak pomaleji, protože za 1 otáčku disku přečte hlava 2x menší obvod. Data nejblíže vnějšímu okraji se čtou teoreticky 2x rychleji, ale myslíš, že máš skutečně možnost ovlivnit, jaký oddíl bude jak blízko středu a kam se data zapisují? S tímto jsem nikdy neexperimentoval, tak pokud to máš zmáknuté, rád se něčemu přiučím.

Mezi 5400ot. a 7200ot. samozřejmě výkonový rozdíl je, ale pouze u sekvenčního čtení/zápisu, na náhodný přístup nemají otáčky vliv, a proto ten rozdíl není často moc znatelný a za hluk a vibrace navíc podle mě nestojí. Každopádně rozumím, u načítání her to bude o pár sekund rychlejší, ač stále (v porovnání s SSD) pomalé.

K doporučení.
Jestli tedy chceš rychlý a levný 3TB disk, vezmi https://www.mironet.cz/toshiba-p300-3tb-interni-disk-35quot-vykonny-64mb-cache-sata-iii-bulk+dp335512/
Pokud je pro tebe důležitější ticho a trochu vyšší kvalita, pak https://www.czc.cz/seagate-ironwolf-3-5-3tb/200399/produkt
No a jen tak pro inspiraci, nejlevnější SSD jako odkladiště na data https://www.czc.cz/intel-ssd-660p-m-2-2tb/249488/produkt
fidorka (213)|16.9.2019 22:34
https://forums.tomshardware.com/threads/read-speed-faster-on-edge-or-middle-of-platter.687458/

Tam je nějaký program co movne data vždy k okraji disku "freeware called Ultimate Defrag". A jsou další.

Co se týče celých oddílů tak pokud vím tak je standardní praktika a fungování windows že vždy vytváří oddíly od určitého místa (ted nevím jestli od středu disku nebo od okraje). Takže je jasné že první oddíl co na disku vytvoříš bude blíže k okraji (nebo středu, ted nevím ale vždy je to stejné) a druhý oddíl zabere opačný prostor disku.

Myslel jsem že je to common knowledge...? Nebo se v tom pletu?

EDIT:
https://superuser.com/questions/556473/is-the-first-sector-of-the-hard-drive-in-the-center-or-along-the-edge-of-the-dri
fidorka (213)|17.9.2019 12:01
Takže toshiby HDD se protě bát nemusím.... mají dobrou pověst...
?
Donald64 (702)|17.9.2019 21:36
Bát se nemusíš, znám pár lidí co ho vlastní a jsou spokojení. Vyhlášené disky pro nepředvídatelné chování, při přepisování většího množství malých dat, jsou jen SMR disky (většina 2,5") a co je mi známo, tak poruchové byly WD Green a později přeznačené WD Blue. Taktéž bych nedoporučil hybridní disky, jinak OK.

Ani u toho BOXu na 3,5" HDD se není nutné tolik strachovat. Disky jsou s vertikální polohou naprosto OK, naopak horizontální poloha (jak se osazuje do stolních pc) je spíše nepřirozená a rozhodně méně efektivní při odvádění tepla. Pokud by byl v boxu HDD permanentně osazen, tak nevýhoda je asi patrná, bude se na něj dost prášit a výhoda je, jak už jsem říkal, v lepším odvodu tepla a pro tebe je to taktéž vhodnější, když bys rád disky měnil a měl je zastrčené v šuplíku. Některé boxy neumí disk uspat, ale to bych řešil jen v případě, že to chceš mít zapojené do routeru (tam bych volil i ten plně zakrytovaný box).

Nevím, jak jsi starý, ale jako common knowledge bych tohle experimentování s plotnami rozhodně nenazval. Možná je všeobecně známo, že čím jsou data blíže vnějšímu okraji, tím se rychleji čtou, ale jaksi se to u 3,5" HDD s NTFS formátováním nějak přestalo řešit, taktéž se na tom může podílet rozšíření SSD a možná i fakt, že ve Win nemá uživatel příliš možností něco ovlivnit. Windows ti už neukazují ani tu hloupou tekutinu při defragmentování a stahovat si programy třetích stran se mi neosvědčilo, buď ty defragmentační programy nestály za nic, anebo se platily, což je i tento případ. Vypadá to zajímavě, ale 30$ bych jim za to fakt nedal.
fidorka (213)|18.9.2019 11:37
Díky užitečné odpovědi :-).
Ještě bych se zeptal na ty seagate - fakt jsou pořád špatné a nedoporučoval bys do toho jít? Nebo je to spíše jen už stará legenda nové kousky už netrpí tou poruchovostí jako ty předchozí...? (dokonce jsem četl i že ten známý backblaze test HDD je špatný, protože mají špatnou metodiku):
https://www.theregister.co.uk/2014/02/17/backblaze_how_not_to_evaluate_disk_reliability/

Ještě se zeptám - mám už v PC 3x 3.5palce disky, 1DVD mechaniku a SSD a celkově tam prostě není moc místa. Pokud vezmu nějaký ten 7200 otáčkový disk tak bude více topic, takže se ho asi snažit dát co nejvýše ve skříně (a ne do spodka)?

Rovněž, já bych ho možná vrazil hned do slotu nad 2x 54000 otáčkový disky co už mám... Tzn byly by hned 3 x 3,5palce disky nad sebou. Mám vpředu hozený větráček co by to ofukoval, takže teploty by snad mohli bý ok. Mám ale trochu strach jestli asi větší vibrace z toho 7200 disku nemuzou přes léta používání potom nějak poškodit ty dva pomalější 5400 disky pod tím...? Asi je to jen má paranoia ale i tak bych se rád zeptal... ?
Donald64 (702)|18.9.2019 13:48
Blackblaze je jediný zdroj se statistikami poruchovosti disků, který znám. Každopádně pokud tam nemají přímo model, který si hodláš koupit, tak ti to je úplně k ničemu, protože nejde o značku, ale o model. Každý výrobce má dobré i špatné modely, ale určitě bych se vyvaroval jakkoliv paušalizovat a označovat Seagate HDD za nespolehlivé. Legenda o nespolehlivosti Seagate mi není známa, vždy se našel nějaký nespolehlivý kousek a nějaký spolehlivý a selháním kusovostí (smůla na kus v jinak dobré řadě HDD) nelze nijak předejít. Citlivá data doporučuji mít vždy alespoň na 2 místech.

7200ot. disk může a nemusí více topit, to záleží na více faktorech, třeba na zátěži, modelu, ale teoreticky topí více a dát ho navrch může být prospěšné. Když tam budeš mít větrák, který bude mezi nimi foukat vzduch, tak bych se teplot neobával. Vibrace se kdyžtak dají snížit antivibračními podložkami, pokud by to dělalo bordel, to už záleží, jak dobře to má samotná case vyřešené.