reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dotaz na elektrikare - maximalni zatizeni obvodu

Gohan (142)|23.9.2019 10:29
Zdravim,

mam takovy specificky dotaz.
Zjistil jsem, ze mam kuchyn a obyvak na jednom obvodu a potreboval bych zjistit jestli muzu pripojit dalsi PC nebo jestli budou problemy.
Na obvodu uz mam zapojenou:

elektrickou troubu
mycku
mikrovlnku(1750W prikon)
TV (118W)
Router od UPC
PC + periferie (250-260W)

A chtel bych do stejne zasuvky, ked uz mam jedno PC pripojit dalsi.
Mel bych ocekavat nejake problemy? Bude lepsi pokud kazde PC bude na samostatne zasuvce, nebo to je vcelku jedno?
Co dalsi spotrebic, napriklad vysavac, bude lepsi ho zapojovat jinde pokud budou v obyvaku 2 pc?

Dekuji za Vas cas a rady.
Salamander (6177)|23.9.2019 13:10
Zalezi jaky je na okruhu jistic. Bezne se v bytech pouzivaji 10 nebo 16A, pak uz si zatizitelnost okruhu muzes spocitat celkem snadno
P = U[SUB]f[/SUB] . I . cos φ
Za cos φ se dosazuje ucinnik ... v domacnosti bych pocital s hodnotou 0.9 - 0.95 ? Potom mi vychazi ze na 10A okruhu muzes mit zarizeni s prikonem asi 2.2kW, u 16A je to 3.5kW

Pokud je tedy pustena mycka, trouba a k tomu zapnes 2 PC, tak to asi uplne v pohode nebude.
Gohan (142)|23.9.2019 13:20
Co se stane? "Jenom" to vyhodi jistic nebo se muze stat i neco horsiho? Bude tam nejspis 16A, ale jeste to budu muset prekontrolovat. Pokud nejhorsi co se muze stat bude vyhozeny jistic, tak asi bude proste stacit pravidlo nepoustet mycku a troubu najednou, coz se stejne nedeje jelikoz mycka vetsinou bezi pres noc.

Muze tam dojit i k nejakym jinym problemmum ktere by mohly pripadne poskodit pocitace?
Salamander (6177)|24.9.2019 08:29
Teoreticky by se nic horsiho nez vypadeny jistic stat nemelo ... otazka v jakem stavu je ale celkove elektroinstalace. Urcite bych to jeste zkonzultoval s elektrikarem/revizakem primo na miste. Uplne idealni by pak bylo to rozdelit na vic okruhu. Trouba by podle me treba mela mit uplne samostatny jistic.
Gohan (142)|24.9.2019 09:39
Naprosty souhlas, vubec jsem se celkove divil ze alespon KK a obyvak nejsou na samostatnem okruhu. Jinak je to ale podnajem, takze mam celkem omezene moznosti. Premyslel jsem jeste jestli treba neinvestovat do nejake prepetove ochrany nebo UPSky pro jistotu?
kevin00 (10238)|28.9.2019 10:22
Elektrická trouba a myčka by měla být na samostatném okruhu, tj. jistič patřící pouze jedné zásuvce určené pro daný spotřebič. Jinak se na 16A jistič může připojit 10 zásuvkových vývodů (nerozlišuje se dvoj a jedno zásuvka).
"Nic víc" než odbavení jističe v krátkodobém časovém horizontu nehrozí. Buď se Ti odbaví jistič v podružném rozvaděči nebo jistič hlavní. Záleží podle jejich citlivosti. V delším časovém horizontu může dojít k upálení některého z vodičů (zde záleží i zapojení elektroinstalace v rámci druhu sítě; TN-C nebo TN-C-S), nejhorším případě k zahoření zásuvky.
Umístění III. stupně přepěťové ochrany je bezpředmětná pokud nebude ochrana pomocí přepěťových ochran řešena komplexně v rámci celkové elektroinstalace a instalace hromosvodu na budově. UPS jako prvek ochrany nemá také žádné řešení. Dalo by se uvažovat o výměně jističe za tzv. jističochránič.
Gohan (142)|30.9.2019 09:12
Upresnim jen ze mi jde o ochranu mych spotrebicu, hlavne tech pocitacu.
To ze majitel delal rekonstrukci samo domo a ma cely obyvak + kuchynsky kout na jednom obvodu bohuzel neni moje chyba ani zodpovednost.
Jeste jsem zapomnel dodat ze na stejnem obvodu je i lednice s mrazakem.

Respektive takto, jsou na jednom jistici, protoze kdyz ho vyhodim, tak cely obyvak + kuchynsky kout jsou vypnute.