reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně 27 500 - 30 000 Kč

dabelik (110)|22.10.2019 14:26
Co chci upgradovat: CPU/MB/RAM/GPU

Aktuální konfigurace: CPU: i7 3770k 3.5GHz (OC to: 4.8GHz)
MB: ASUS P8P67 Pro
GPU: TBA
PSU: Corsair TX650
HDD: 900GB + 275GB SSD
RAM: DDR3 16GB Kingston HyperX Fury 1866MHz (OC to: 2133MHz)

Další komentář:
Určenie/cieľ, výlučne iba gaming + OverClocking (v rámci možností vzduchového chladenia), konkrétne CoD: Modern Warfare + posledný Tomb Raider, prípadne sa môžem konečne pustiť do Kingdom Deliverence po 5tich rokoch či koľko ju vlastním z čias Kickstarteru 樂

Z pomedzi GPU vyberám medzi:

ASUS:
- https://www.czc.cz/asus-geforce-rog-strix-rtx2070s-a8g-gaming-8gb-gddr6/264617/produkt

MSI:
- https://www.alza.sk/msi-geforce-rtx-2070-super-gaming-x-d5679302.htm

Gigabyte:
- https://www.alza.sk/gigabyte-geforce-rtx-2070-super-aorus-8g-d5639055.htm

Ak by som to mal ja usporiadať vzostupne tak by to bolo: Gigabyte, Asus, MSI. Samozrejme, nechám si poradiť ale určite chcem ostať na RTX 2070 Super.

CPU:
- určite Intel a rozhodujem sa medzi i5 8600k alebo i5 9600k. Prvý menovaný je problémový s dostupňosťou. Podľa info od DerBauera je 9600k o niečo horšia na OC kvôli hrubšiemu buď IHS alebo samotnému čipu (nie som si istý teraz) ale má už v základe vyriešenú otázku Meltdownu a pod..

CPU Chladič:
- bez akýchkoľvek predstáv, nechám si plne poradiť.

MB:
- absolútne netuším, v principiálne mi je to jedno len nech umožňuje rozumný OverClocking a podporuje SSD M.2 NVMe (ak si správne pamätám, že tieto sú výkonnejšie).

RAM:
- určite Kingston (som skalný fanúšik) a principiálne u Intelu není potreba vysokých taktov takže môžem mieriť na nižšie časovanie čiže niečo okolo 3200MHz/CL16 by sa asi cenovo dalo vyskladať.

Skúsil som letmo zostaviť a dostal som sa nad limit o ~25€ čo je ešte prijateľné ale neviem či som zvolil správne, samozrejme:
- https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm?sharelist=766A686C6A6E68786

Pomôžete mi, prosím? :)

Ďakujem
Donald64 (702)|23.10.2019 09:05
V současné chvíli máš tedy výše jmenovaný CPU a integrovanou grafiku? Jakou máš case, monitor (rozlišení, obnovovací frekvence), co je zač to SSD, jak starý je zdroj?
Nestačil by ti třeba jen upgrade GPU? Jako tvému procesoru už dochází dech, ale dá se na tom hrát docela solidně i dnešní tituly, když nemá zapnuté věci na pozadí. S grafikou bych se určitě nezaměřoval na jeden konkrétní model ani na jednoho konkrétního výrobce, RX 5700XT je také velice solidní karta za podstatně lepší peníze a taktéž Ryzen 5 3600 ti nějaký pouze 6ti jádrový 9600K (ano už nyní mu dochází dech, to máš jak více taktovaný 4/8, při zátěži na pozadí nezvládá podávat stabilní FPS) strčí hravě do kapsy.
dabelik (110)|23.10.2019 10:00
Aktuálne som bez grafiky vyše polroka, iba v zime mám priestor/čas sa venovať hrám. Pôvodne som mal GTX 1060 3GB, pretaktovanú na úrovni SW/HW (MSI AfterBurner/shunt resistors).
- Case mám starú ale customizovanú, klasickú na ATX (viz. podľa aktuálnej MB) a nebudem ju meniť
- monitor je taktiež postarší, nevylučujem v dohľadnej dobe upgrade niekde na úroveň 144MHz a stále FullHD (nemám záujem o 4k a pod.). Link: https://www.lg.com/us/monitors/lg-IPS237L-BN-led-monitor .
- zdroj, nie som si istý 3-4 roky?
- SSD je, myslím, MX 500 (modelom nie som si istý, no určite je to Crucial). Píšem o podpore M.2 NVMe lebo je v pláne ho v budúcnosti dokúpiť.
- AMD poprosím vynechať. Ja rozumiem, že sa výrazne polepšil ale jednoducho je pre mňa stále top kombinácia Intel vs nVidia. Zároveň sa nebránim najprv kúpiť GPU a po vyskúšaní dokúpiť prípadne zvyšok ak bude zvyšok bottleneck-om pre GPU. Lenže ani vo výbere z GPU nemám teraz moc jasno. Čo som prehľadal diskusie na reddite tak Gigabyte sa vraj nepochlapil veľmi so Superkami, takže skôr MSI resp. Asus. U MSI sa tak trochu neviem odpútať od toho, že je malá a má len dva ventilátori. Proste väčšia a s viacerími by mohlo byť lepšie pre Temperature Limit.
Donald64 (702)|23.10.2019 11:43
Být tebou, určitě bych se vyvaroval výběru komponent dle sympatie k té či oné značce. Právě to je důvod, proč jsou grafické karty nyní tak předražené. Nvidia si v podstatě nadiktuje ceny jaké chce, protože i když má konkurence lepší i mírně levnější produkt, stejně každý kupuje Nvidii, takže proč ne. Mně je to jako jedno, já ti to klidně pomůžu navrhnout na Intelu + Nvidii, ale velmi doporučuji podrobit své závěry kritice a zkoumání benchmarků z dobrých zdrojů.

Tady krásně zjistíš, jak se výkonově liší RX 5700XT a RTX 2070S
https://www.techspot.com/review/1902-geforce-rtx-2070-super-vs-radeon-5700-xt/
a zde se zase můžeš mrknout, jak si vede v 1080p
https://www.techspot.com/review/1931-radeon-5700-xt-vs-geforce-2060-super/

Srovnej si ceny daných GPU a jejich výkon a sám se rozhodni, co má pro tebe smysl, pak ti pomohu vybrat dobré provedení. Můžeš vzít v potaz i zastarávání architektur. Když vycházelo GCN, tak v průběhu let se zvýšil výkon těchto GPU až 2x oproti výkonu, se kterým vycházeli s nedoladěnými ovladači. u RDNA lze očekávat také postupné navyšování výkonu, stejně jako u GCN. Implementace RayTracingu, kterou používá Nvidie, je už nyní odsouzena k nezdaru, takže to nepoužívej jako argument pro výběr RTX, na který stejně takřka nejsou hry.

Ryzen bych také nezatracoval, R5 3600 si vede velmi solidně, ušetříš za chladič, desku a i výkonově si polepšíš. Taktéž neočekávej, že Coffe Lake refresh má HW opraven Meldown a Spectre, každým dnem se zjišťují další a další trhliny v Intel procesorech a záplatami se snižuje jejich výkon. AMD má v tomto ohledu o dost lepší reputaci, ač mají také některé bezpečnostní chyby společné s Intelem. Jak už jsem psal, nečekej od 6C/6T žádné zázraky, když ti na pozadí nic neběží, tak OK, ale u nových AAA titulů s programy puštěnými na pozadí mu v porovnání s Ryzenem 6C/12T začne podstatně rychleji docházet dech a herní zážitek je ve výsledku horší. Taktéž doporučuji mrknout na recenzi a rozhodnout se dle tvého nejlepšího uvážení. Intel je v single threadu stále o pár % výkonnější, ale je to vykoupeno podstatně vyšší spotřebou (až 2x žravější než AMD, když se přetaktuje), nižším hrubým výkonem a tím horšími vyhlídky do budoucna, nyní již mrtvou platformou bez možnosti upgradu na další generaci a do toho ty záplaty, které snižují výkon. Doopravdy ten Ryzen zvaž, i5 si oproti svému CPU zase tak moc nepolepšíš.
https://www.techspot.com/review/1885-ryzen-5-3600-vs-core-i5-9400f/
dabelik (110)|23.10.2019 14:08
Prešiel som si odkazy, ktoré si mi poskytol a zároveň pokúsil sa pohľadať i iné (či už overené alebo nie, to neviem posúdiť) a ako hovoríš, AMD je lepší pokiaľ sa na Intel nesiahne s OC.

Čo sa týka GPU, či už je to krok vedľa alebo nie, Ray Tracing proste chcem zažiť a osobne mám názor, že ak nVidia do toho toľko naliala vývoja a financií, nedovolí to len tak zmiznúť. Obzvlášť ak aj AMD začína s podporou RT hoc na úrovni SW a u Intelu a jeho nových GPU stále nie je jasné či príde HW alebo SW podpora RT ale príde, tudiž, nepovažujem to za mrtvé a zlé rozhodnutie, takže u GPU ostaňme, prosím, u nVidie.

AMD CPU, neviem, ja si neviem pomôcť. Mňa ako huntera taktov nezaujíma, popravde, spotreba CPU či celého PC. PC je a bude určené len na to aby som spustil hru a hral, na pozadí bude max. nejaký komunikačný klient, steam samozrejme a neviem asi MSI Afterburner + nejaké nutné zlo od Windowsu. Ale určite nie som/nebudem streamer, či tak niečo a na ostatné vyžitie používam Macbook. Z môjho pohľadu je Intel stále lepší na Gaming ako taký, pre viac jadrové úkony nepochybne AMD ale zase AMD zo svojich CPU drtí už maximum a u nich OC je vlastne nemožné (čož potvrdil i DerBauer, Nemecký Overclocker). Ale ako vravíš, Coffe Lake Refresh je už mŕtvy a ak by som chcel niečo lepšie v budúcnosti, na ten socket už nič nedám. U AMD neviem ako to je so Socketmi. Ak teda nové i5 nemá zmysel a AMD zase neviem využiť lebo nebudem používať 6C/12T naplno (nemám ako, keďže i tu na SH bolo v článku napísané, že pre dnešné AAA tituly je i tak maximum 6C) tak dokúpim teda len GPU. I keď, osobne si myslím, že zvyšok už bude bottleneck. Takže neviem, ak sa oplatí vymeniť okolie, tak by som šiel do Intelu, ak nie tak už ostáva len otázka akú GPU (v rámci nVidie).

Vedel by si mi poradiť, prosím? :)
Donald64 (702)|24.10.2019 08:48
RayTracing od Nvidie je předem odsouzený k nezdaru a není to jen moje domněnka, je to fakt. Nvidie používá uzavřený standart a prakticky veškerou hru, kde chtějí ten RayTracing implementovat, si ho tam programují sami. AMD bude mít jinou implementaci RayTracingu, s otevřeným standardem a že se rozšíří vím proto, že jejich grafiky budou jak v novém Xbox, tak PlayStationu, tudíž budou mít podporu ze strany Sony, Microsoftu i Intelu, který také prosazuje otevřený standart. Google Stadia taktéž běží na GPU od AMD. Co se týče současného RayTracingu, tak je to dost bída, s RTX 2080 Ti běží třeba Battlefield V na FHD okolo 60FPS a to je na GPU za 30k dost velká bída, od té očekáváš 4K nebo QHD 144Hz. U slabších karet jako 2070 bych čekal okolo 40FPS na FHD. Chceš to zkusit, jo klidně to vyzkoušej, ale abys z toho pak nebyl zklamaný. Můžeš mrknout na https://youtu.be/BxX9dTmBjBc ať víš, co čekat.

Na 60Hz monitoru by neměl mít tvůj současný CPU problém, bottleneck z jeho strany bys pocítil až u 144Hz monitoru. Nyní by měl stačit, až upgraduješ monitor, tak bych teprve začal uvažovat o upgradu CPU.

Na benchmarky GPU ses koukal, takže víš, že RTX 2070S je na FHD extremní overkill že ano? Tato karta je na QHD hraní, nebo alespoň FHD 144Hz.

Ohledně verzí GPU, tvým cílem je tedy nejlepší možné provedení, abys z GPU dostal maximum? Kde ty modely mám vybírat, bydlíš na Slovensku nebo v Čechách?
dabelik (110)|24.10.2019 12:20
Rozumiem, vážim si tvojho názoru ale neodolám, proste to risknem s nVidiou a možno ma do roka uvidíš na bazári ako sa budem horkokrvne snažiť "rozumne" predať, aktuálne, predraženú nVidiu.

Takže pracujme teda s upgrade-om len GPU. Ak sa nemýlim tak na RTX už nie je možné, resp. som nevidel, robiť HW úpravy pre PowerLimity a pod. takže pre mňa bude cieľom mať GPU, ktorá bude mať čo možno najlepšie chladenie pre dosahovanie čo najvyšších taktov. Inými slovami, dostať z nej maximum, no ostaňme, prosím, v sérii 2070S z dôvodu ak dokúpim 144MHz monitor i keď už budem pociťovať deficit nepripravenosti turingu alebo RT obecne.

Áno, bývam na SR, nebránim sa ani objednávke z ČR ale asi alza.sk by bola najlepšou voľbou lebo s ňou viem mať do 24h tovar u seba. Ak by ale stálo za to objednať od inakadiaľ (rozumej, kvalitatívne lebo cenovo predpokladám, že to by rozdiel mohol byť zanedbateľný) tak som ochotný objednať kľudne aj z CZC. "Podmienkou" by mala byť ale akcia na CoD:MW zdarma pri kúpe GPU (túto hru určite kúpim takže ak by sme našli niekde GPU lacnejšie ale bez tej hry, tak sa môže rovno táto hra k cene prirátať čím môže výhodu lacnejšej GPU vlastne zmazať)

Ďakujem ti
Donald64 (702)|24.10.2019 14:48
Všeobecně bývá nejlepší provedení vždy Asus ROG STRIX a ani u této GPU tomu není jinak
https://www.alza.sk/asus-rog-strix-gaming-geforce-rtx2070s-8g-d5667196.htm
https://www.guru3d.com/articles_pages/asus_rog_geforce_rtx_2070_strix_review,5.html

MSI má i 3 ventilátorovou verzi, také to není špatná volba
https://www.alza.sk/msi-geforce-rtx-2070-super-gaming-x-trio-d5636537.htm
https://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_rtx_2070_super_gaming_x_trio_review,4.html

U té Gigabyte Aorus jsem nenašel PCB ani fotku chladiče, takže za mě je vítězem Asus.
dabelik (110)|24.10.2019 14:51
Skvelé, ďakujem. Je nejaký rozdiel medzi A8G a 8G u Asus ROG STRIX?
Donald64 (702)|24.10.2019 15:00
A8G je o něco více nataktovaná, ale to pro tebe, jako overclockera, podle mě postrádá význam.

Zda jsou výše taktované kusy naprosto běžné čipy, anebo speciálně vybírané, ti bohužel nedokáži říct, pravděpodobně to bude stejné.
dabelik (110)|24.10.2019 15:04
Ach tak, už som si to išiel vyklikať u asus.com ale predbehol si ma nakoniec.

Každopádne, veľmi veľká vďaka, skvelý pokec a ostáva mi veriť, že rozhodnutie neoľutujem. Ale ktovie, možno najbližší upgrade bude v znamení AMD/ATI.

Ďakujem
Donald64 (702)|24.10.2019 15:31
Rádo se stalo, tak ať se ti dobře hraje a taktuje :)

AMD teď nestíhá vyrábět (TSMC nemá na 7nm takovou kapacitu v většinu krade Apple), jak jsou jejich CPU žádané, takže každý wafer, ze kterého udělají GPU, je pro ně prodělečný, když z něj mohou dělat serverové EPYC s mnohem vyšší marží. Díky tomu další nástup lepších GPU nyní stagnuje, tak až se to časem zlepší, třeba na ně změníš názor a v budoucnu také po nějakém Radeonu sáhneš. Pro tweaking je třeba AMD zajímavější, jelikož se dají podvoltovávat a hrát si s frekvencí, díky čemuž můžeš dostat GPU s až neuvěřitelným výkonem na watt a hledat takový sweat spot v efektivitě. Já si třeba nedávno hrál s RX570 a po jejím podvoltování, přenastavení power limitů a přetaktování pamětí jsem měl z dříve 135W karty pouze 95W kartu a ještě o 10% výkonnější :)
dabelik (110)|24.10.2019 16:52
Uff, týmto smerom som sa ešte nikdy neuberal ale znie to ako zaujímavý challange a skvelý výkon! :)

Uvidíme, nebolo by odveci ak by AMD zavarilo ako Intelu tak i nVidii (myslím v celej šírke škály). Prospeje to jedine nám, zákazníkom.
Jech Josef (206)|25.10.2019 23:19
To tě nějak hezky naverboval na AMD ale tomu nemůžeš věřit, schvalně ti vybral testy které jsou zfalšované pro AMD, takové rozdíly jsem ještě neviděl.
https://pctuning.tyden.cz/hardware/26-procesory-pameti/57453-amd-ryzen-5-3600-supervyhodne-sestijadro-v-testu?start=6

https://pctuning.tyden.cz/hardware/26-procesory-pameti/57453-amd-ryzen-5-3600-supervyhodne-sestijadro-v-testu?start=5


tady sou testy ve hraní suveréně pro intel a testy výkonu tak stejné. Donaldovi 64 se nedá ve všém věřit.
zsdx (2098)|26.10.2019 09:32
Radeji jsem kliknul, ale bylo mi predem jasne, kdo to recenzoval...
A Josifku, pro osobni utoky prosim pouzivej SZ.
dabelik (110)|26.10.2019 09:51
Hm, som teraz mierne zmätený z vás dvoch :)

Každopádne, upgrade zvyšku som zatiaľ nezačal riešiť. Včera som už testoval Modern Warfare na 1080p/60Hz so zapnutým VSync a nastaveniami všetko na najvyššie detaily + so zapnutým RT a grafický zážitok je to fakt krásny, avšak, počas prehrávaní príbehu mi občas FPS kolíše medzi 55-60fps, počas hrania (prešiel som 3 misie), sa mi raz stalo, že to padlo (kým som okom stihol pozrieť) na 57fps, ináč konštatne 60fps (pri vypnutým VSync sa maximálne hýbalo niekde okolo 170fps ale prepady boli v dosť širokej škále, niečo medzi 90-170, tak som zapol VSync). Čiže spokojnosť.

Čo sa ale ukázalo ako problém bol CS:GO, ktorý z nejakého dôvodu neustále padal až som povypínal všetky OC, BIOS som mal na default a až vtedy to bolo hrateľné. Neviem čo sa v PC zmenilo po takmer roku hernej neaktivity (občasné pustenie tam bolo s náhradnou GPU 8800GTS 320MB) ale buď dochádza dych kremíku, tekutému kovu (po 2 rokoch od aplikovania) alebo PSU už nestíha dodávať aj CPU aj GPU šťavu ��*♂️ Aktuálne skúšam si prejsť nanovo procesom Overclockingu s aktuálnou zostavou a uvidím či ho znovu vytlačím na 4.8GHz (aj 5GHz som mal stable ale teploty už nestíhali, musel som mať rozobranú bedňu a dopomáhať všemožné chladiť celok), no a potom RAM pozdvihnúť a nakoniec pohrať sa s GPU :)
Donald64 (702)|26.10.2019 10:47
Nemusíš být zmatený, pan Jech tu na mě útočí již nějakou dobu a vždy v úplně stejném duchu, že doporučuji AMD, které je úplně k ničemu a že má důvěryhodnost nestojí za nic :) Vždy, když jsem se pokusil o věcnou argumentaci, tak se velice rychle přestal angažovat, takže bych se jeho příspěvky netrápil. Prostě jsem tě naverboval na AMD i když jsem ti nakonec dle tvého přání doporučil Nvidii :) Neříkám, že mám vždy pravdu, mohu se v některých věcech plést, ale validností testů, na které jsem odkazoval, jsem si naprosto jistý. Steven Walton je špička ve svém oboru, těžko bys našel lepší recenzi, než od něho. Má velice dobrou metodologii, obrovský vzorek her a není nikým z těchto společností placený, ukazuje výkon takový, jaký skutečně je. Máš recenzenty, u kterých vychází vždy lépe AMD a pak ty, kde vždy vyjde lépe Intel nebo Nvidia, což je krásně vidět na té od pana Obermaiera. Spoustu lidí si čte jen ten druh recenzí, které potvrzují jeho předem vytvořený názor a pak se s druhými hádají, protože zpochybňovat vlastní závěry bolí, je to nepříjemné a může se ukázat, že jsi druhým špatně radil anebo jsi i sám špatně zvolil. Taktéž si to žádá enormní množství času a úsilí, než si člověk vůbec udělá představu, které recenze za něco stojí a které ne.

Ke tvé předchozí zprávě, ano, silnou konkurenci potřebujeme jako sůl, jinak výrobci nebudou nuceni příliš inovovat ani zlevňovat.

Jo u OC se může za pár let stát, že přestává být plně stabilní a je třeba z taktů maličko polevit.

Chlazení je velice důležité, tys říkal, že máš nějakou custom bednu, kolik má ventilátorů, jakých a jak jsou staré, kde je umístěn zdroj? K sestavám, jako je ta tvá s OC na max bych volil jako naprosté minimum 4 ventilátory v case, lépe 6, aby sestava nebyla hlučná a přitom se dobře chladila.
dabelik (110)|26.10.2019 12:08
- ako som písal, je custom a sú tam i fotky, ako a čo je umiestnené. Každopádne, celkovo case má 3 ventilátory a CPU chladič ich má 2. Teploty sú ok, zjavne niečo iné sa zmenilo. Testujem to práve. Našiel som si niekoľko referencií ako iní taktovali obdobnú zostavu (matičná rovnaká ale CPU to zväčša bol i5 2500k) a i článok/guide pre moju MB, aké nastavenie čomu pomáha, no a niektoré veci mám ináč nastavené (ale tiež na základe iných článkov z toho obdobia kedy som to riešil) tak to poskúšam upraviť či to k niečomu pomôže. Ťažko povedať k čomu sa dá prikloniť, neživím sa tým tak v tom nemám až tak jasno :)