reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Blu-ray Remux vs. životnost HDD

Paullik74 (149)|31.10.2019 17:53
Zdravím,
už nějakou dobou si lámu hlavu nad tím, jestli lze nějakým způsobem vyřešit následující problém.

Mám kolekci blu-ray disků, a chci si z nich udělat digitální kolekci v počítači v podobě remuxů. Za pomocí programu MakeMKV tedy bezproblému vytvořím z blu-ray disku MKV soubor, většinou o velikosti kolem 40 GB.

Jak zajistit, aby se mi takto velké soubory na disku po čase nezničili? Začalo se mi celkem běžně stávat, že soubory, které mám na disku, který už mám hafo let a který už pomalu odchází, tak filmy začnou kostičkovat. Dá se tomu nějak zabránit? Řeší tohle RAID 1 (že dokáže z mirror disku obnovit původní nepoškozený soubor)?

SSD disky by na tom s tímhle měli být o poznání lépe, nebo tam k tomuto může dojít také?

Předem díky za jakoukoliv reakci.
Donald64 (702)|1.11.2019 13:38
SSD disky jsou na tom podle mého naopak mnohem hůře, tam jsou potíže spojené s mizejícími náboji buněk, kdy de facto nikdo neví, co se stane s daty za XY měsíců bez napájení. Čím více musí buňka rozlišovat napěťových stavů, tím je náchylnější k chybám a dnes nejrozšířenější TLC (MLC už skoro zmizlo a rve se sem QLC) musí umět rozlišit 8 napěťových stavů, stačí nějaká nepřesnost a je po datech. U plotny máš data přeci jen poměrně stálá, nevadí absence napájení a při poruše elektroniky se dají data ještě zachránit (ač je to velmi drahé).

Nejsem v této problematice nijak zvlášť znalý, ale na své MP4 mám také potíže s kostičkováním nějakých úseků seriálů, které tam již několik let mám nahrané. Co jsem tak zaslechl, tak prý není špatné jednou za čas celý HDD/SSD načíst a zkontrolovat tak stav daných dat. Tuším, že to byl myslím tento SW, tak kdyžtak můžeš vyzkoušet a dát vědět :) https://www.grc.com/spinrite.htm