reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Škodlivé modré světlo z LED monitorů... ANO/Ne?

fidorka (213)|3.1.2020 19:55
EDIT: ZKRACENA VERZE:

Je pravda že LED monitory dlouhodobě ( byť postupně a komulativně, pomalu) škodí a ničí zrak? A to bez ohledu jestli monitor používám ve dne nebo v noci?

Poku ano, co s tím? Koupit starší "pre-LED" monitor? (současný muj takový je Samsung T220)?
Nebo koupit býle na potlačení modrého světla - je ale skutečně dokázáno že 100% pomáhají, nebo škodu jen trochu mírní?

Nebo brát nějaké vitamíny...?

(Sorry, jo, puvodni verze byla dlouhá :-) ).


Dobrý den
Je tedy pravda že LED monitory (které vyzařují modré světlo) jsou nebezpečné pro oči a postupně oči (nějakou jejich složku - sítnici (?) ) postupně prostě pomaluj ničí...?

Na internetu je toho napsána spousta. Bohužel ted jsem se znovu díval a znovu vidím že jsou někteří *dioti kteří to popírají a říkají že to není pravda...

Jak to tedy je? Pokud vím tak všechny LED monitory ( a asi i světla, tam to ale snad tak nevadí, protože do světla/žárovky konstantně nečumíte (jako do monitoru). Všechny LED monitory vyzařují zvýšené množství modrého světla které postupně ničí oči a nezáleží jestli do toho čumíte trochu nebo více, jestli je to ve dne nebo v noci, ale prostě to oči pomalu ničí.

Je to pravda? Pokud ano, jaktože to lidi kupují a jaktože se to ještě prodává!? To jsou lidi fakt tak blbí/liní/nemyslící do budoucna...?

Já tu mám už 2 roky koupený BenQ GW2765HT 27"

Který mi tu už 2 roky jen tak na stole sedí a nemám ho ani zapojený (a skoro nikdy ani neměl)... Právě mimojiné ze strachu z toho modrého světla (a taky teda protože písmenka tam už jsou fakt malá a já potřebuju brýle). Každopádně bych ten monitor už rád začal využívat (ještě zbývá 1 roík záruka a dohromady mi za ty 2 roky fakt jen asi tak 1,5 hodiny (!!) takže bych ho chtěl "zajet" a používat.

Jak je to s tím modrým světlem. Pokud vím tak fakt škodí, pořád (ve dne, v noci, i když do toho koukáte málo, tak prostě škodí a škoda se komuluje)? Pravda/ano ne?

Řešením jsou asi ty brýle s potlačením modrého světla - skutečně ale pomáhají kompletně problém odstranit? Nebo jen zmírnit... A co když jsem grafik (a to jsem) a nechci aby mi to kur*ilo barvy...?

Nebo fakt jediným schůdným řešením je koupit nějaký starší "pre-LED" monitor (nemyslím CRT) který ještě LED nepoužíval...? Současný muj monitor je Samsung T220 který nemá LED (pokud vím).

OLED desktop monitory pokuid vím jsou pořád ještě šíleně drahé. Jak to tedy je prosím?

EDIT: a Samozřejmě "poškozením očí" myslím poškození očí. Nemyslím stupidní "narušení spacího cyklu" - to mě nezajímá a je to pro mě minimální problém. Nechápu proč se všude na internetu mluví jen o tomto a poškození zraku se upozaduje. To že "there is a lot of conflicting evidence" překládám jako - ano zrak to poškozuje ale výrobci monitoru si zaplatily vlastní studie které, ejhle, vyvrací ty puvodni zamery, proto "conflicting evidence".
durib (1141)|3.1.2020 21:04
Oči ti bude poškozovat upřený pohled kamkoliv, protože obvykle pak méně mrkáš a oko vysychá. Jinak světlo o rozumné intenzitě nemá jak oko poškodit, protože oko je stavěno právě na spektrum, co leze z monitoru.
Narušení spánkového cyklu je pak pravda.
fidorka (213)|4.1.2020 16:31
Hmm... díky jenže právě na internetu se píše opak... a pokud vím tak z LED monitorů faktr běžné spektrum neemituje, ale modrá je tam zvýšená, jinak by o tom ani nebyla žádná diskuze na netu že. To co píšete mi tedy nepřijde pravda.
durib (1141)|4.1.2020 19:15
Z monitoru leze taková barva, jakou si necháš zobrazit. Jsi údajně grafik, tak co pak řešíš? Tím spektrem jsem myslel viditelné a ne třeba UV, které by už zrak poškozovalo.
Ještě je ale u LED verzí jedno nebezpečí a to regulace jasu pomocí zhášení LED. To může být velmi nepříjemné, vybírej flicker-free monitory. Ale jako grafik máš určitě kalibrované EIZO ne?