reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Při zapnutí počítače se nezapne monitor - vadná grafika

radek.kovacik (96)|5.1.2020 11:15
Mám problém s počítačem na základní desce Gigabyte GA-Z77-D3H a to ten, že původně se po korektním vypnutí v jednom dnu druhý den již počítač nerozjel. Chovalo se to tak, že po zapnutí tlačítkem se rozběhl na pár sekund, pak se vypnul a asi po 2 sekundách se opět rozjel a pravděpodobně proběhly nějaké POST testy a tímto to skončilo. K zavedení systému už nedošlo a zůstalo to viset.
Když jsem jej rozebral a vytáhl z něj grafickou kartu (Gigabyte HD7950) a monitor připojil na interní GPU, tak se monitor zapnul a rozsvítil a zobrazilo se hlášení o poškozeném BIOSu, který se automaticky obnovil (deska má zabudovaný dualboot). Po tomto obnovení jsem provedl reset nastavení BIOSu a celé jsem to znovu nastavil. Nyní to bez externí grafiky jede dobře, ale jak ji tam zastrčím a připojím přídavné napájení ze zdroje a monitor přepojím na ni, tak je opět černý (ani se nezapne). Ještě jsem zkoušel nechat tam grafiku bez připojeného přídavného napájení a při tomto se monitor rozsvítí (ovšem musí být zapojený do konektoru interní grafiky) a externí grafiku to prakticky vůbec nenašlo (měl jsem spuštěné HWinfo a AIDA64 a ani jeden ji neukázal).

Chci se zeptat, co byste poradili jako další postup, resp. v čem byste ze zkušenosti hledali problém - v samotné grafice nebo ve zdroji? Stává se, že se grafika po bezproblémových letech odpálí nebo myslíte, že je po těch letech slabší zdroj (Enermax Pro 82+ 600W) a neutáhne přídavnou zátěž grafiky? Jak to ověřit? Měla by grafika se základní deskou po PCIe komunikovat i bez přídavného napájení nebo ne?
kevin00 (10238)|5.1.2020 16:29
Pro kontrolu zdroje jej můžeš rozebrat, vyčistit a zkontrolovat kondenzátory. Nesmí být "nafouklé". Ale spíše bych viděl problém v samotné graf. kartě. Mohla by být ještě chyba v základní desce. To lze ozkoušet osazením graf. karty do jiného slotu. Grafickou kartu můžeš vyzkoušet v jiném počítači.
radek.kovacik (96)|7.1.2020 14:45
Díky za odpověď. Základní deska je asi v pořádku včetně PCIe slotu, ve kterém grafika byla. Vzpomněl jsem si, že mám doma jednu starší grafickou kartu, tak jsem ji tam zkušebně dal místo té původní a jelo to dobře, takže se zdá, že opravdu odešla samotná grafika. Protože se mi toto stalo poprvé, zeptám se, to se takto stává, že grafika může odejít při zapnutí počítače? Nebo může být opravdu na vině zdroj a pro jistotu jej ještě zkontrolovat? Zatím jsem to neudělal, protože vyndání a rozebrání zdroje znamená rozebrat celý počítač včetně základovky. Pouze jem měřil pokles napětí napájení s nezapojenou a zapojenou grafikou - rozdíl byl minimální (12,23V oproti 12,15V při zapojené grafice).