reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně do 5 000 Kč

Gohan (142)|11.1.2020 00:49
Co chci upgradovat: PSU

Aktuální konfigurace: i5 4690k
GTX 970
Seasonic SSR-550RM 550W

Další komentář:
Zdravim,

posledni dobou mi pri nacitani hry PC rebootoval.
Pomoci OCCT jsem zjistil, ze to pada pri zatizeni GPU a GPU + CPU.
Teploty v norme, pocitam tedy ze je vadne PSU.

Chtel bych si poridit novy zdroj, ale zaroven bych chtel do par mesicu stavet novou sestavu, takze idealne neco, co potom muzu pouzit i v novem PC.

Dekuji
Donald64 (702)|11.1.2020 10:32
Může to být zdrojem, ale nemusí, jak je starý? PC se ti může restartovat i když se začne přehřívat nějaký komponent jako GPU a CPU, pokud throttlování nepomůže. Taktéž může docházet k restartování PC v důsledku přehřívání VRM.

Pokud si jsi příčinou jistý, tak bych nový zdroj vybíral s ohledem na to, v jaké cenové hladině bude nová sestava, jaké máš požadavky na tichost a samozřejmě alespoň orientačně cenový strop, který bys nerad překročil, pokud takový je, jestli není, vypíšu ti případně všechny rozumné varianty.
Gohan (142)|11.1.2020 14:49
Zdroj uz tech 5 let mit bude.

Pada to kdyz v OCCT dam bud power test, nebo 3d test na vysoke rozliseni.
GPU jsem vyloucil, protoze ta je pri nacitani hry zatizena minimalne, z toho jsem odvodil ze je zatizene CPU + GPU a zdroj to proste nezvladne.
Dale potom se mi nikdy nestalo ze by se to restartovalo jakmile je hra nactena a uz jsem ve hre, kdy naopak je zatizena GPU.

Dalsi vec je, ze se to deje az pri nacitani nejake 5 nebo 6te hry, do te doby to je v pohode.
Potom vypnu na chvili PC a zase po nejake dobe to nacita normalne.

To by mohlo byt prehrivanim neceho, ale CPU a GPU to nebude, ty si drzi teploty stabilni, takze pokud te napada co by se mohlo prehrivat tak to klidne muzu nejak overit.

Cena nove sestavy by mela byt bez monitoru a OS nejakych 30-35 tisic s tim ze to bude samozrejme herni pc. Neplanuju 4k, spise Full HD 144hz.
Tiche je samozrejme fajn, otazka je kolik to udela rozdil na cene.

EDIT: Ted jsem po zapnuti zase zkusil OCCT a spadlo to hned pri power testu, takze bych to fakt videl na zdroj.
Donald64 (702)|11.1.2020 18:21
Jediné, co by se mohlo ještě přehřívat je VRM desky. To bys mohl otestovat tak, že monitor zapojíš přímo do desky, abys nepoužíval dedikovanou kartu a spustil nějaký CPU stress test. Zdroj by toto zatížení snad mohl ještě vydržet, takže když to vydrží, asi to bude zdrojem a pokud ne, možná má deska monitoring VRM teploty, takže bys třeba přes Aida64 nebo HWinfo64 mohl něco bližšího zjistit. Mně třeba při přehřívání VRM začala deska pípat a až poté se pc restartoval, ale monitorování teploty VRM deska mít nutně nemusí. Můžeš zkusit i fyzicky sáhnout na VRM, jak je teplé, ale pozor, může tam být i 125°C.

No zdroj bych k takovéto sestavě dal klidně Corsair RMx, pokud to není po finanční stránce problém.
https://www.alza.cz/corsair-rm550x-2018-d5494142.htm?o=1 nebo https://www.alza.cz/corsair-rm650x-2018-d5494144.htm?o=1
- Obojí by výkonem mělo stačit. Je to semipasivní zdroj do cca 50% zatížení neběží ventilátor, 10 let záruka, suprově osazen a i ventilátor je velmi tichý.
- Větší rezerva přinese ještě tišší chod, možná se ventilátor u obdobné sestavy ani nikdy neroztočí, kdyby sis za to chtěl 200 připlatit.
Gohan (142)|11.1.2020 19:11
CPU stress test to zvladlo v pohode.
V CPU a GPU test to okamzite restartne, takze to doopravdy vidim na PSU.
200 je nic, takze nejspis vezmu ten 650.

Diky