reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nová ITX skrinka

unreall (78)|10.2.2020 21:36
Ahojte.
Premýšlam nad výmenou skrinky ani nie po roku od jej kúpy :) Skladal som si PC na formáte mITX a teda všetko som prispôsobil potrebám pre skrinku Jonsbo U1 Plus. To znamená, že je v nej SFX zdroj SF450, mala veža na CPU Noctua NH U9S a krátka grafika RX 570. Viac ako 19,5cm tam na grafiku nezmestím. Skrinka je fajn, pekne vyzerá a zbytočne nezaberá vela miesta na stole.
Problém je ale v tom, že by som rád novšiu grafiku a tu som narazil na problém. U AMD s Navi nemám šancu vybrať nič a u Nvidie som na tom tiež neni o nič lepšie. Takisto sa do skrinky dá nainštalovať iba jeden 80mm vetráčik. Zostava sa síce neprehrieva ani pri hraní náročných hier, ale určite by lepšie vetranie nebolo na škodu. Už len kvôli možnosti semipasivnej prevádzky zdroju, ktorý teraz točí permanentne a není zrovna pri tom najtichší.

Už nejakú dobu prezerám vhodnejšiu skrinku, ktorá by bola schopná skryť všetko, čo mam nakúpene, pretože zvyšok zostavy meniť nechcem. No zároveň netúžim po niečom zbytočne velkom, ale rozhodne rozumnejšom. Teda možnosť osadiť dlhšiu grafiku, stále mať dosť pristoru pre výšku CPU chladiča a samozrejme lepšie vetranie.

Narazil som len na pár možnosti a nakoniec si vybral dvoch kandidátov. Thermaltake Core V1 (aj ked mám obavy, že tam SFX zdroj nedostanem) a potom podstatne drahšiu, ale asi aj rozumnejšiu Lian Li TU150 s priehladnou bočnicou. Navyše mi príde lepšie izolovaná od okolia (prachové filtre). Core V1 mi príde na môj vkus až zbytočne moc deráva, hoci ta 200-ka vpredu by to mohla pekne rozfúkať.

Ak teda máte nejaký návrh na skrinku, ktorá mi unikla, rád sa na ňu pozriem. V opačnom prípade by ma aspoň zaujimal váš názor na tieto dve skrinky. Myslím, že ta Lian Li by s chladením mohla dosť pomôcť. predsa len 2x120mm + možnosť hodiť dalšie dve pod grafiku neni špatná. Navyše páči sa mi rozmietnenie komponentov vo vnútri. Miesto využité tak akurát a hlavne ráta s SFX zdrojom, čo mi napr. u Core V1 trochu vadí v prípade tej spodnej šachty pre zdroj, ktorá je zbytočne prázdna aj pri ATX zdrojoch, nie to ešte SFX. Zbytočne nevyužité miesto. Horná šachta je vyriešená ale výborne. Dakujem za akekolvek rady, prípadne rovno osobné skúsenosti s nejakou zo skriniek :)

Inak zostava je R5 2600 + 16GB RAM a RX 570 by mal nahradiť pravdepodobne Radeon RX 5600XT, alebo RX 5700. Skôr výkonnejší model, kvôli aktualnej akcii, čo mi aj napriek vyššej cene za malý výkonnostný rozdiel príde stále výhodné.

A ospravedlnujem sa za ten sloh. Nebolo to v pláne, ale niekedy sa rozpíšem a neviem zastaviť :)
Donald64 (702)|11.2.2020 14:11
Tak ona mITX varianta RX 5700 existuje, jen zatím není na našem trhu https://www.tomshardware.com/news/powercolor-launches-radeon-rx-5700-in-mini-itx-form-factor

Skladnou mIXT skříňku s SFX zdrojem a dostatkem místa pro GPU znám, ale nevešel by se ti tam chladič na CPU https://www.czc.cz/fractal-design-node-202/184512/produkt
unreall (78)|12.2.2020 16:24
A dokonca v akom peknom konzervatívnom dizajne... No ale nenašiel som ju ani na Nemeckom Amazone...
Tak či tak som už nahlodaný na nejakú lepšiu skrinku aj kvôli chladeniu, pretože ked robím niečo v Lightroome, tak vetranie stále zvyšuje a znižuje otačky podla vytaženia CPU. Krivku som síce nastavoval, ale teplota je skokova a podla toho aj vetranie. Ak nastavím priebeh plynulejší, tak zase pri hraní je zbytočne vysoká teplota.
Nakoniec asi zoberiem tu Lian Li. Až taká velká zase neni a príde mi fakt rozumne vyriešená. Dokonca vetráky pod grafikou mi prídu ako výborny nápad, ak aj budú zregulované na nejaké nízke otáčky, tak stále budú pekne ofukovať grafiku a ta môže bežať na nižšie otáčky hlavne v idle.
V1 ma tak trochu nemotorný vzhlad, taka kocka proste. Skrinka orientovaná viac na výšku bude zaberať menej miesta. Preto som aj bral U1 Plus, pretože v tomto smere je perfektná. už som videl aj modovanú verizu, kde bol do prednej strany vyrezaný otvor pre 120mm vetrák a na zadnú stranu vyvrtané otvory pre použitie 2x80mm. Vrtať sa mi do toho ale moc nechce, priznám sa :)

Tu skrinku od Fractalu som si všimol ešte v čase, ked som vyberal moju aktuálnu, ale chcel som vežovitý chladič a tak nejak normalnejšie rozvrhnuté komponenty. Hoci to nemusí byť zlé. Meniť chladič na CPU už ale nebudem. Navyše sa predáva so zdrojom a ten už mám.