reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rx 5600 XT vs RX 5700

unreall (78)|15.2.2020 23:01
Ahojte,
Rozhodujem sa medzi RX 5600 XT (327,90e) a RX 5700 (374,90e). Mám 1440p monitor a tak neviem, či nebude výhodnejších do budúcna 8GB pamate. Podla všemožných testov dnešných hier je 5700 len pár smiešných percent nad 5600. No zároveň tých necelých 50eur neni zase tak extra príplatok, ak by som to v budúcnosti zúžitkoval. Na druhej strane, neni zbytočne dnes siahať po 8GB kapacite, ked drtivá vačšina hier si veselo vystačí aj s 6GB?

Nehrávam nejak moc, ale je pár hier, ktoré by som rád prešiel v rozumných detailoch pri 60 snímkoch. Nepatrím ani k tým, ktorí musia mať všetko zásadne na ultra a idú si vlasy vytrhať pri miernom poklese snímkov pod 60. Neplánujem ale tiež kupovať novú grafiku o další rok a tiež by som rád využil prebiehajúcu akciu na hry. Myslíte, že je to teda skôr zbytočný príplatok za RX 5700, alebo rozumne ospravedlnitelný?
Donald64 (702)|16.2.2020 12:24
To, že drtivá většina her vystačí se 6GB VRAM, je sice pravda, ale jen si vzpomeň na rok 2016, když každý tvrdil, že GTX 1060 3GB je dobrá koupě, že VRAM na naprosto drtivou většinu her stačí atd. No a o pár let později je ta karta utrpením, pomalu každá hra chce alespoň 4GB, musí se zbytečně snižovat kvalita textur a u mnohých her tento fakt způsobuje obrovské FPS dropy. Kdo koupil 3GB kartu, dnes brečí, kdo koupil RX 470/480 se 4GB, je na tom daleko lépe. Z této perspektivy na to odpovím takto - ano, 6GB VRAM stačí, ale s ohledem do budoucna je vždy lepší volit kartu s větší kapacitou VRAM, pokud mezi nimi není moc velký cenový rozdíl.

RX 5600 XT není podle mě rozumné vůbec kupovat. Sledoval jsi, co udělali pár dní před vydáním kvůli reakci na zlevňování Nvidie? Frekvenci jádra z ničeho nic zvedli o 240MHz a takt pamětí z 12Gbps na 14Gbps, aby nemuseli zlevňovat, jenže AIB partneři tyto specifikace neměli otestované, takže je nelze zaručit. Díky tomu se na trhu pohybují 2 verze této karty, z nichž v testech je obvykle vždy vidět ta přetaktovaná s rychlejší VRAM, která je o 10% výkonnější.

Dále tu jsou problémy s blackscreeny, které vyřeší jen tvrdý restart, ovladače při každém startu zapomínají OC profil, křivky ventilátorů si dělají co chtějí a nesedí jim Unreal engine. AMD má nyní docela obrovské problémy s ovladači a celá komunita na ně teď tlačí, aby si to dali do pořádku a mnozí už ztratili trpělivost a přešli k Nvidii. Dokud tyto problémy nevyřeší, nemohu koupi radeonů bohužel doporučit.

Abys měl představu, 12her, 1080p:
RX 5600 XT (12Gbps) - 114 FPS
RX 5600 XT (14Gbps) - 125 FPS
RX 5700 - 135 FPS
unreall (78)|16.2.2020 17:20
Z toho čo som pochopil, tak vačšina tých, ktorým to blblo si pozapinali nejaké funkcie v ovládačoch, ako znižovanie input lagu a pod srandičky. Ja v ovladačoch nemením nič a síce to neni Navi, ale na RX570 som za rok nemal jediný problém. Výnimka je nové Cod, ktoré mi permanentne padalo niekolko krát za den, ale to je už vyriešené. Navyše tažko povedať, či to bola chyba ovládačov, alebo samotnej hry.

Nové ovládače 20.1.3 by ale mali byť už v poriadku. Možno je to dane aj tým, že menili celé to svoje rozhranie a pridávali nové funkcie. To potom nejaký časť proste blbne. Teda aspoň dúfam, že to neni nič komplikovanejšie...
Občasné pády hier ma neobchádzali ani u Nvidie.

RTX 2060 by ma stála približne to isté, ako RX 5700, akurat s tým rozdielom, že mam k nej aj jednu hru, u druhej možnosť ju predať a niečo z ceny odrátať a ako bonus ma tie 2GB pamate navyše. No a samozrejme aj vyšši výkon. Nákup mi nejak neponáhla a do konca akcie ešte niekolko týždnov zostáva, tak do tej doby skúsim ešte nejake informácie k tym ovladačom pozrieť. No s tou RX 5600XT si ma trochu odradil, tak to teda radšej siahnem po RX 5700.
unreall (78)|22.2.2020 09:08
Tak ma ešte napadlo, že odporúčaný zdroj pre RX 5700 je 600W a ja mám ten svoj SFX s výkonom 450W, ale rátam, že celá zostava sa nedostane ani k 350W v špičke. Tie údaje výrobca bežne aj tak trochu prehána, resp. snaží sa tu hodnotu naddimenzovať pre nejaké neznačkové zdroje. Myslím, že ten môj Corsair SF450 Gold to zvládne.

Vačšiu obavu mám skôr z toho, že môj R5 2600 v základných taktoch bude občas tu kartu zbytočne brzdit. Podla testov je to na úrovni len pár %, ale je to celkom škoda. U výkonnejších CPU, ako napr. R5 3600 je to už cítíť a ide to dokonca aj dalej u výkonnejších CPU.
Donald64 (702)|22.2.2020 14:06
Spotřeba tvé sestavy jako celku podle mě nepřesáhne ani 300W při maximální zátěži, takže se o zdroj bát nemusíš. Ano, berou v úvahu neznačkové zdroje a tvůj je kvalitní, jen bude v zátěži hlučnější, než jsi asi zvyklý.

Proč by R5 2600 kartu brzdil? Je to super CPU na 60FPS gaming. Obecně lze tvrdit, že procesor ovlivňuje maximální framerate, pokud se nebudeš snažit hrát vše na 144Hz monitoru, ale jen na 60/75Hz, tak CPU bottleneckem nebude na žádném rozlišení. V opačném případě je to asi také jedno, protože RX 5700 nezvládne QHD 144FPS :)
unreall (78)|22.2.2020 18:41
Myslel som tým maximálne fps, ale je pravda, že s vertikálnou synchronizáciou to bude fuk. Mám 60hz monitor a jediná hra, u ktorej chcem vyššie fps je nový Modern Warfare, pretože ten mi začal padať aj k 40 snímkom a to je celkom na nič potom. 144hz by bolo určite pre tieto účely skvelou volbou, ale monitor mi slúži aj na editovanie RAW súborov a v tom je to Eizo výborné.

Aj by som tu kartu objednal rovno, ale zase neni skladom skrinka, lebo som s tým čakal, ako tlk a teraz sa bude naskladňovať celé týždne... Asi dočasne celú zostavu položím niekde na knihu a bude :)
Donald64 (702)|23.2.2020 10:50
Věř mi, že QHD 144Hz nechceš, jelikož na to je potřeba zdaleka nejdražší HW. Pokud hraješ na 60/75Hz, stačí ti velice cenově dostupné CPU střední třídy jako třeba staro-nový R5 1600 na 12nm za 2,4k, případně R5 2600 za 3k, opravdu velmi cenově dostupné CPU a k tomu hodíš grafiku dle rozlišení, na QHD střední třídu, na 4k hi-end. U 144Hz monitorů je situace jiná, buď se spokojit s už docela solidními snímky v podobě R5 3600 (případně R7 3700X), což jsme na 5-8k, anebo chceš maximum FPS za jakoukoliv cenu a v tom případě musíš vzít i7-9700KF (případně i9-9900KF) a to už jsi na 10-13,5k nehledě na to, že je potřeba mnohem lepší deska a chladič. Tady se to pak dokáže docela slušně prodražit jelikož na FHD je třeba už grafika střední třídy a na QHD hi-end. Jako na grafice lze trošku ušetřit, když se třeba předem rozhodneš hrát nové tituly na střední detaily, ale to už pak QHD rozlišení začne trochu ztrácet svůj smysl :)
unreall (78)|23.2.2020 17:19
No jasne a to je presne to, čo nechcem :) Takisto ako nezmyselne sa hnať za 4k rozlíšením a potom siahať po najvýkonnejšej grafike na trhu, aby sa to nejak rozumne aspoň na tie stredné detaily hýbalo...
To ja som len tak nahlas uvažoval o tom monitore. Ono to vyzerá pekne na videách z youtube, ked sa hra trebars ten Moderne Warfare. Ja to spustim na pol hodinku, na hodinku raz za dva, tri dni, postrielam si a som spokojný :) 144hz monitor je určite výhoda a hlavne komfort pri hraní, ale ked sa človek do toho oprie a sústredi sa, tak dokáže vyhrávať aj na 60hz obrazovke s podstatne nižším fps a hádam aj gulôčkovou myšou :)

Tie vyššie snímky, ale určite niečo pomôžu. Ta odozva je tam cítiť. Príliš nízke sú už celkom nevýhoda, ako som zistil a to som na MP hry vôbec neni. Toto je prvé CoD, čo som kedy kupoval. Vlastne je to snád jediná hra, ktorú som kedy kupoval čiste len pre MP. Je to celkom zábava :) Hrať chcem ale viac titulov, preto som pozeral aj po inej grafike.
Inak tiež mi nevadí použiť nejaké vysoké detaily namiesto ultra a tiež mi nevadí úplne vypnúť vyhladzovanie a znížiť tiene napr. Dokonca niekedy hrám radšej bez vyhladzovania, aj keby ho grafika zvládala. Mne sa ta zubatá grafika niekedy proste páči viac. Stará škola no :)

Dobre, tak behom nasledujúceho týždna zoberiem tu RX 5700 aj bez skrinky, lebo sa vypredajú aj zasoby pri mojej vyčkávacej metode :)
Donald64 (702)|24.2.2020 11:09
Zásoby GPU by měly vydržet :)

No a když už jsme u toho, v jakém provedení sis tu kartu vůbec vybral? Některá totiž za moc nestojí, třeba potíže s nedoléhavým chladičem nebo některé trpí na přehřívání pamětí. Obecně lze i celkem tvrdit (u RX 5700 [XT]), že vyhneš-li se Asusům a MSI, mělo by to být OK, osobně jsem pro Sapphire nebo Gigabyte.
unreall (78)|24.2.2020 19:53
Akcia s tymi hrami platí do konca marca, alebo vypredania zásob, tak aby som to náhodou neprešvihol. Tak či tak neni načo čakať. Tak samozrejme, že som volil najlacnejšiu možnú verziu, ktorá sa zároveň radí aj k tým najlepším - Sapphire Pulse :)
Inak Asus a jeho cenová politika sa mi celkom protiví. Sú schopní tú cenu navýšiť tak, že už je to rovno v sfére vyššieho modelu. Tu lacnú Msi nevidím moc ružovo tiež a Gigabyte je cenou tiež niekde inde.
Uprimne, kto má zaujem o Navi Radeon (model 5600xt/5700) a nedá prednosť Sapphire Pulse, je blázon :) Tam neni čo riešiť. Slušný chladič, rozumne tichá prevádzka, oc verzia vykonnostne zrovnatelná s drahšími verziami a najnižšia cena.
unreall (78)|25.2.2020 17:20
Posledné dva týždne pozorujem pozvolne znižovanie ceny hlavne RX 5700 a RX 5600XT. Ona pred pár týždnami totiž vyskočila z 371,90 na 376,90 a teraz zase klesá. Myslel som, že to bol len nejaký výkyv a cena sa zase ustalí na pôvodnej hodnote, ale dnes klesla ešte nižšie a to na cenu 369,90. Sú to len drobné, ale ak ma takto klesať dlhodobejšie, tak by som možno ešte ten mesiac s nákupom počkal. nevieš o tom nič? Nemá dôjsť k znižovaniu ceny zo strany AMD, alebo niečo podobné?
Donald64 (702)|25.2.2020 18:45
Dokud Nvidia nevydá nové GPU, anebo nebude reagovat nějakým snížením cen (což nevypadá), tak bude cena asi závislá především na kurzu dolaru, nabídce a poptávce. GPU jsou cenově docela přepálené, ale o tom, že by se mělo v dohledné době zlevňovat, jsem nic neslyšel.
unreall (78)|29.2.2020 16:51
Zatial cena stále klesa. Objednával som v stredu za 370eur a dnes už je za 367eur. Niečo podobné sa ale deje aj u nvidie, takže to bude len niečo s tým dolárom. Podstatnejšie ale je, že ten môj balík cestou niekde zablúdil, pretože stále nič nemám. Včera písali pri objednávke, že je na ceste ku mne a neskôr večer už hlásili, že objednávka bola vybavená a že mi dakujú za nákup :).

Ak by včera nestíhali, tak som rátal, že by to mohlo prísť dnes, ale začínam mať pocit, že niečo domrvil prepravca a vyložil to niekde inde. Dúfam, že sa teraz bude týžden hladať môj balík kade tade a dúfam, že mi ho pošlu otvorený od niekoho, kto myslel, že to bolo pre neho. Je to zaplatené, takže čo by sa nepotešil :D

Inak už aj ta skrinka je skladom, takže nemusím čakať mesiac, ako pôvodne písali :)
unreall (78)|2.3.2020 22:13
Karta je doma a zatial používam zostavu len mimo skrinku, ale z tých pár chvíl na mňa spravila dojem. Skúšal som len Modern Warfare a je to hned o niečom inom. Celá hra je plynulejšia a rýchlejšia, ale to sa dalo očakávať. To, čo ma zaujalo viac, je neuveritelne tichá prevádzka aj počas toho hrania. To sa s tou RX 570 (tiež od Sapphire) nedá porovnávať. Ventilátory sa okamžite po dohraní vypnú, takže vtedy je úplne bez zvuku, ale to tiež robila aj stará grafika, akurat nie tak skoro. Ešte jej to nejaký čas trvalo. V záťaží je ale hlučnosť tak nízko, že som o nej takmer ani nevedel.

Navyše mi ani nehádže cez externu zvukovku do repro tie zvuky cievok pri zátaží, ktore som pri hraní dosť výrazne počul na RX 570. Stále to tam síce je, ale podstatne tichšie! Tiež som zatial nespozoroval žiadný problém s ovládačmi, ale zatial teda len odskúšaná jedna hra a prostredie win a nejaké videa v prehliadači. Ked budem mat skrinku a hodím pod grafiku ešte dalšie dve 120-tky, tak to chladeniu ešte niečo pomôže. Ako je ta zostava teraz vonku, tak je absolutne bez jediného zvuku. To ticho je paráda :)
unreall (78)|9.3.2020 21:56
Ok, takže po týždni môžem s istotou povedať, že problém s mrznutím a reštarovaním sa na nových Radeonoch naozaj prejavuje. Počas týždna som zaznamenal asi dve, tri zamrznutia. Mám ale pocit, že sa to nejak stupňuje a napr. dnes od približne 16:00 do tejto chvíle mi PC dva krát zamrzol pri Netflixe a raz pri hraní Modern Warfare.
Začína ma to trošku srať, ak to má robiť takto často a trochu uvažujem o využití možnosti vrátiť tovar v 14 dennej lehote. I ked nerád by som to robil, ale ak to neopravia a neskôr mi to nevyreklamujú, tak nebudem moc nadšený...
htc (86)|10.3.2020 19:56
Ahoj, nevím co máš za variantu karty a jaké ovladače. Já mám Rx 5700 Xt Aorus a verzi ovladačů 20.2.2 a žádný problém nepozoruji (AC Odyssey, Witcher 3 a SW Fallen Order) ale přiznám že s předchozími ovladači jsem taky chvíli přemýšlel, že bych ji vrátil a koupil raději 2070Super.
unreall (78)|10.3.2020 20:46
Mám Sapphire Pulse RX 5700 a karta sama o sebe je super, ale začalo to nejak blbnúť s tým mrznutím a reštartovaním. Ovladače mám tiež 20.2.2. Iné som ani neskúšal, pretože v dobe kupovania už boli vonku tieto. Dnes napríklad žiadný problém, ale PC mi bežal zase len nejaké dve hodinky a teraz.
Takže tebe to blblo na starých ovládačoch a s novými už nemáš žiadný problém? Ako často ti to vtedy blblo? A ako sa to prejavovalo?
htc (86)|10.3.2020 20:50
přesně tak, problémy jsem měl na starých ovladačích. A byly to dva problémy: pád hry do windows a nebo ještě lépe jen černá obrazovka, kdy mi vlastně přestal fungovat asi výstup na grafárně, protože monitor se hned vypnul... Žádné restarty celého PC jsem nezažil.
unreall (78)|11.3.2020 16:21
U mňa bud zamrzne obraz s tým, že musím natvrdo resetnúť PC, alebo tá čierna obrazovka, kde nespravím takisto nič, len reštart. Raz sa mi ale stalo, že sa reštartoval sám. S RX 570 som žiadny podobný problém nikdy nezaznamenal, takže to bude tou grafikou určite. Tak či tak, na vrátenie je už neskoro a ani to nechcem robiť. Dám im šancu na opravu a počkám ešte. Ak to bude trvať celé mesiace a tieto problémy budú na dennom poriadku, tak tu kartu proste klasicky vyreklamujem a budem žiadať vrátenie penazí a uvediem tento dôvod. Snád to ale v blízkej dobe doladia.
htc (86)|11.3.2020 20:09
asi bych souhlasil s tebou, že problém bude v grafické kartě. Je pravda, že já měl předtím GTX1060 6GB a problému za těch pár let jsem měl jen pár. Ale teď, s novýma ovladačema musím zaklepat, že vše funguje jak má (nebo se to tak aspoň tváří:) ) Je fajn, že chceš počkat, přece jenom jsi třeba měl jen smůlu a s další verzí ovladačů se to zlepší. Do čeho máš v plánu jít, když ji vrátíš?
unreall (78)|12.3.2020 17:29
Ak by som ju vrátil, tak asi rovno nvidia, ale nakoniec by som asi počkal až do uvedenia nových kariet. Zatial mám ešte v zálohe RX570 a už sa otepluje a to pre mňa znamená menej času za PC :)
Mám ale pocit, že to mrzne hlavne pri Netflixe cez prehliadač. Youtube zatial nespadol, akurát mi tam pri začatí prehrávania občas preblikla obrazovka na šedo, ale potom video bežalo zase normálne. To som ale už tiež nejaký čas nezaznamenal. Takisto som dosť intenzívne hral Modern Warfare a žiadna chyba. Zrejme je to len pritom Netflixe poslednú dobu a ten plánujem tento mesiac zrušiť, takže asi celkom ok :)

To, čo ma ale sere viac je, že tie ceny idú fakt dolu. Ja som ju kúpil za 369,90 a teraz už stojí 342,90. Mal som radšej počkať... RX 5600XT už je pod 300 eur!
unreall (78)|15.3.2020 19:33
Asi som ten problém s mrznutím vyriešil. Znovu som odinštaloval ovládače a nainštaloval ich znovu a problém zmizol. Medzi tým som ale ešte použil Driver Sweeper a staré ovládače vyčistil. Odvtedy žiadný problém. Otestované na dvoch hrách zopár hodín a dalších niekolko hodín na Netflixe, kde to vždy spadlo po pol hodinke približne. Takže nové ovládače asi naozaj vyriešili tento problém, pretože dva dni prevádzky bez jediného problému.
Dokonca aj vetráky sa pri sledovaní Netflixu a Youtube roztáčajú len zriedkavo na nizké otáčky. Predtým sa točili s pravidelnosťou každých pár minút svižnejšie.
htc (86)|15.3.2020 20:48
vidíš, ani mě nenapadlo tohle řešení. Jak jsem já přecházel z nvidie na AMD, přesně tohle jsem udělal - pomocí programu na celkovou oddinstalaci ovaldačů jsem se zbavil všeho zeleného a modrého (Intel). Jenže díky starším ovladačům jsem stejně měl problémy. Takže nakonec u AMD zůstaneš :)
unreall (78)|15.3.2020 21:40
Ano, nakoniec to vyzerá tak, že neni dôvod zbavovať sa tejto karty. Osobne by ma to aj mrzelo, pretože je to fakt podarený kus hardwaru. Včera som dohral demo Shadow of the Tomb Raider s highest nastavením a ešte som niečo zvýšil manuálne a beží to nádherne. Pod 60fps som sa nedostal snad v žiadnej scéne na 1440p.

Alza ju má mimochodom v tejto chvíli nedostupnú, takže nakoniec možno aj tak dobre, že som ju bral za vyššiu cenu. I ked pravdepodobne ju o pár dni znovu naskladnia. Ešte streliť niekde aspoň za 40e ten Monster Hunter a budem spokojný :)