reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro grafiku, CAD v ceně nad 30 000 Kč

OdMajkla (369)|18.2.2020 12:54
Zaměření pro: grafiku, CAD – CAD/CAM

Platforma: Intel
Operační systém: WIN10 pro
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Přeji hezký den,

rád bych se na Vás obrátil s dotazem na doporučení sestavy.

Vzhledem k zastaralé sestavě pracovní stanice DELL Precision T1700 bychom chtěli provést upgrade v podobě celé nové sestavy. Novou sestavu budeme využívat pro programování v Tebisu 4.0 release 8. Bohužel, doporučené sestavy na stránkách https://www.tebis.com/en/software/products/system-requirements-and-hardware-recommendations jsou zastaralé, informace strohé, a na náš dotaz zda umí software využít více jak šest jader procesoru, jaký vliv na výpočty má rychlost ssd disku, či výkon grafické karty, zda volit vyšší výkon karty a slabší procesor, či naopak, nám nebyl nikdo schopen odpovědět. Z dostupných informací jsme tedy předběžně navrhli níže uvedenou sestavu, a potřebovali bychom vědět, zda ji lze takto nechat, případně doladit.

Předběžně jsme vybrali následující.

Základní deska https://www.alza.cz/asus-tuf-z390-plus-gaming-wi-fi-d5472705.htm
Procesor https://www.alza.cz/intel-core-i9-9900ks-d5692187.htm
Paměť https://www.alza.cz/hyperx-32gb-ddr4-2666mhz-cl16-fury-black-series-d5774305.htm
SSD disk (systém ) https://www.alza.cz/samsung-970-evo-plus-250gb-d5539775.htm
Disk ( ukládání dat ) https://www.alza.cz/western-digital-black-2000gb-64mb-cache-s-advanced-format-d483311.htm
Zdroj https://www.alza.cz/seasonic-focus-plus-450-gold-d5447069.htm

Dle vašeho návrhu bychom ještě potřebovali case ( pracovní prostředí je poměrně prašné, a v létě je na dílně až 33° ) a chladič na procesor.

Děkuji
Donald64 (702)|19.2.2020 15:32
Výborná case do prašného prostředí byla NZXT H440, která měla výfuk vzduchu z horních ventilátorů řešen z boku, ale ta už se nevyrábí. Co jsem koukal, tak NZXT H710 nebo H700 to mají podobně řešené, což by pro dané účely mělo fungovat dobře. Můžeš kdyžtak i sám hledat, zda na něco obdobného nenarazíš i u jiných výrobců a modelů. V každém případě zdroj musí být otočen tak, aby nasával vzduch z case, nikoliv zespodu, to je zde velmi důležité, protože kdyby se zanesl filtr, mohl by se ti zdroj usmažit.

Co se týče volby SSD, tak záleží především na tom, s jak velkými soubory se pracuje, kolik dat se ukládá a přepisuje, prostě jde o zatížení, pokud by byly objemy denně zapsaných dat veliké, tak by levné SSD brzo umřelo a docházelo by k zásekům (tohle je velmi důležité především při virtualizaci). Pro vhodné doporučení by chtělo tento údaj alespoň přibližně zjistit + si zvolit kapacitu.

Velikost RAM bude asi záležet na velikostech projektů, 32GB by mělo všeobecně stačit, ale může být třeba i 64GB, to asi zase záleží na velikostech projektů.

U procesoru je otázka, zda to těží především z taktu, anebo z jader. Protože ruku na srdce, za cenu i9-9900K lze mít 12 jádrový Ryzen 3900x, který si tento Intel svým hrubým výkonem namaže na chleba a ještě s poloviční spotřebou energie. Jednovláknový výkon také už Ryzeny 3 generace nemají zlý, v každém případě by při osazování bylo dobré zjistit, zda jsou Ryzeny podporovány tímto SW, kdyby totiž nastal problém, tak se mohou vymluvit, že ho nemají v podpoře a odmítnou to dále řešit, to už by záleželo na jejich přístupu.

No a co mě tu zaráží asi nejvíce je integrovaná grafika. Programy třeba na obrábění s CNC jsou na výkonu grafické karty dost závislé, čím výkonnější grafika a více VRAM, tím lépe a opět bych zde byl opatrný osadit cokoliv "herního" kvůli podpoře ze strany výrobce sw.

Když nevidím alespoň příklady sestav pro tento program, tak bych se bál cokoliv přímo doporučit, v tomto sw nepracuji, a tak nemohu zaručit podporu daných komponent ani adekvátně zhodnotit potřebného HW, musel bych proto vědět více. Co se týče výběru kvalitních komponent, to už pak není problém, stačí mi jen zodpovědět výše uvedené dotazy a návrh ti klidně udělám.
Jech Josef (206)|19.2.2020 17:10
To si vůbec nemyslím že by si ryzén namazal na chleba Intel na chleba a i s poloviční spotřebou. To jsou tvoje fantazie a doporučovat všude ryzén i když ho tazatel nechce, neptal se tě na ryzén ale chtěl poradit s chladičem a skříní tak proč mu cpeš ryzén a ty hovadiny okolo toho. Nechápu že se pořád snažíte vnucovat Ryzen i když ho někdo nechce, snad je každého svobodná volba aby si koupil co chce a ne mu vnucovat něco jiného, prostě nesnesete že by si někdo dovolil koupit jiný procesor než AMD, když nechceš poradit o co tazatel žádal tak na to nereagujte a nikomu nic nevnucujte a hlavně tu omáčku o kolo toho to už je trapný.
Donald64 (702)|19.2.2020 18:53
Jasně, já přece všem násilím nutím AMD :D

A přitom je Intel vyroben na novějším výrobním procesu; dělá procesory zpětně kompatibilní s předchozími chipsety; nerecykloval v desktopovém segmentu 7 let cpu se stejným počtem jader a obdobným výkonem; nemá bezpečnostní díry, jejichž záplaty snižují výkon; má více jader a větší výkon; méně žere i topí a udávaná spotřeba je na rozdíl od AMD pravdivá... Ale notak... :D

Místo téhle vyloženě zbytečné zprávy jsi nám mohl přispět nějakým dobrým benchmarkem, kde bys nám jasně ukázal, jak je Intel super a AMD k ničemu. Já ho pouze zmínil jako možnost, do které bych šel pouze za předpokladu podpory ze strany výrobce sw. A ano, Ryzen skutečně žere téměř 2x méně, vezmeš-li spotřebu na jádro. Kdyby bylo AMD tak strašně k ničemu, jak říkáš, proč by se jejich CPU začaly ve velkém osazovat do serverů, wks, dektopů od HP, notebooků a očekávaných konzolí? Apple teď například odebírá GPU od AMD. Je třeba se na dilema AMD vs Intel koukat trochu s odstupem a nebrat žádnou značku jako jasnou volbu, kriticky se zamyslet nad tím, k čemu bude pc využíváno, zhodnotit klady a zápory obou CPU a následně se rozhodnout. Nevidím důvod, z toho dělat osobní záležitost. Žádná ze společností není tvým kamarádem, jim jde především o peníze a jediný způsob, jak donutit společnost k tomu zlevňovat a přinášet na trh stále lepší produkty je ten, koupit produkt, který vychází lépe a nikoliv ten od mé oblíbené značky. K čemu by pak byla konkurence, když by ji nikdo nekupoval, ačkoliv by nabízela lepší produkt?
Jech Josef (206)|19.2.2020 21:08
Já neříkám že AMD je k ničemu ani ho nehaním jako ty Intel, s tou spotřebou jsi ujel ryzen 3600 má spotřebu 140 až 150 Watu při plné zátěži a I 9600K má spotřebu při taktu 5 GHz na všech jádrech 160 až 180 Watu.Tak kolik musí žrát ryzen 3900X vím že I 9900KS taky žere hodně ale určitě to není 2x tolik buď budou na stejně nebo Intel o něco více. Tady ale nešlo o kolik žere více který. Tady jde o to že každému cpeš AMD i když ho nechce proto mě takový lidi jako ty co všechno znají a přitom vědí prd tak nesnesou že by někdo chtěl něco jiného než AND.Myslím že je každého svobodná volba co si koupí a né aby mu bylo vnucováno něco jiného to vy nepochopíte. Já neříkám že AMD je špatný procesor ale nemusíte ho každému za každou cenu vnucovat. Mimochodem ta spotřeba je z recenzí, tu sem si nikde nevycucal s prstu.Při tom I 9600Kmá udávanou spotřebu 95 Watu a ryzen 3600 má udávanou spotřebu 65 Watu.Tak potom neříkej že Intel má 2x větší spotřebu když to není pravda.
Donald64 (702)|20.2.2020 06:38
Koukal jsem na nějaké WKS pro podobné využití a dle komponentů, které tam osazovali, bych to složil takto https://www.czc.cz/0nagero02sicb8hc503jt72qq8/seznam
OdMajkla (369)|20.2.2020 08:50
Dobrý den, a díky za reakce. Hlavně v klidu :) Abych to vzal od začátku.

Ve světě počítačů se již pár let nepohybuji. proto omluvte moji neznalost a případné blbé dotazy.

Základní deska - rozdíl mezi mnou vybranou a doporučenou nevidím nijak zásadní, pokud nebyla doporučena deska na základě jejího vylepšeného napájení pro CPU. V čemž vidím asi nejpodstatnější rozdíl., a ten by mě přesvědčil. Horší je pak v podpoře pamětí - 4133Mhz vs 4266Mhz, rozdíl je v počtu slotů USB, což myslím opravdu není potřeba řešit, dále rozdíl mezi funkcemi ( doporučená AMD CrossFireX oproti mnou vybrané AMD CrossFireX, NVIDIA SLI/NVlink, Řadič RAID, Chladiče mosfetů ), což pro nás zřejmě nebude mít také žádný význam, stejně jako počet kanálů zvukové karty kterých je u gigabate 7.1 a u asus 8. V poslední řadě jsem si přečetl recenze na danou desku, kde bylo Asus desce vyčítáno, že např. otvor pro upínání ventilátoru cpu, kam budu dávat šroub s podložkou jde do přímého styku s tištěným spojem, což by při neopatrné manipulaci mohl být zbytečný problém. Zda je tohle zkušenost domácího nešikovného stavitele či je to podloženo nějakou další odbornou recenzí jsem nenašel. Recenzi možno přečíst zde https://www.alza.cz/asus-tuf-z390-plus-gaming-wi-fi-d5472705.htm#recenze

Paměti - tak zde bych potřeboval trochu zasvětit. Specifikace CPU https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/192943/intel-core-i9-9900ks-processor-16m-cache-up-to-5-00-ghz.html uvádí, že podporuje max. 128Gb a rychlost 2666Mhz. Jak je to tedy s tím časováním pamětí. Procesor podporuje 2666MHz a deska pak 4133MHz. Čím vlastně osadit. Jak spolu jednotlivé ůdaje souvisí? jak jsem říkal, omluvte moji neznalost a zřejmě v tomto případě blbý dotaz :confused: Jde mi o to umět vysvětlit proč bude sestava dražší než se očekávalo.
A také dotaz proč je lepší vkládat jeden modul 32Gb místo 4x8GB či 2x16GB. Dříve platilo, že je lepší osadit 2x 4GB než 1x8GB. To dnes již neplatí? :notsure

Pevný disk - příplatek 500kč= dalších 250GB. To mi přijde velmi dobré, a k tomu navíc dvojnásobná udávaná životnost :thumb

Zdroj - zdroje stejné, ale výkon o 300WATT vyšší. To je o dost. Skutečně by u 450 watt zdroje mohlo dojít k nedostatku výkonu? Jde pouze o dotaz v závislosti na vysvětlení navýšení ceny. Děkuji :)

Chladič - jaký je váš názor na porovnání doporučeného SilentiumPC vs. Noctua NH-U12A. Silentium nahrává výrazně nižší cena. Větší ventilátor = méně otáček = nižší hlučnost. Doma či v kanceláři dobře. PC je však na zámečnické dílně vedle CNC stroje. Hluk tedy není třeba řešit. Jak je to ale s účinností? Noctua o jednu heatpipe více = vyšší výkon? Je fakt že taktování nebude, takže asi zbytečné dotazovat se na výkon. Zde jde spíše o zvědavost, neboť jsem právě Noctua očekával v doporučení.

Teď koukám, že jsem neuvedl jakou grafickou kartou bude sestava osazena. Jedná se o Nvidia Quadro P 2000 5GB https://www.alza.cz/fujitsu-nvidia-quadro-p2000-5gb-d5129872.htm?kampan=adw1_komponenty_pla_all_obecna-css_graficke-karty-nvidia_c_9062826__1o1_414817402781_~92896241255~&gclid=EAIaIQobChMIoNj4583f5wIVwR0YCh2SLQYqEAQYASABEgLknfD_BwE

Skříň se mi líbí, avšak NZXT navyšuje cenu o dalších 1500.-, zůstal bych tedy u levnější Fractal.


K SSD a velikosti souborů. Pracujeme se soubory/projekty o velikosti maximálně 1,5GB. Kolik dat se ukládá a přepisuje, k jakému dojde zatížení. Na to jsme se dotazovali, a bohužel nám nedošla odpověď. Čili nejsme v tuto chvíli schopni na tuto otázku odpovědět. Pokud by existoval software který umí zaznamenat počet přečtených/zapsaných dat při práci na pc, dalo by se to vyzkoušet.

Doporučená sestava udává velikost pamětí 32GB pro práci se soubory které jsou větší jak 3GB.

Dle prodejce se máme zaměřit spíše na pracovní frekvenci procesoru, nikoliv na počet jader.

Doporučené sestavy pro tento software jsou zde https://www.tebis.com/en/software/products/system-requirements-and-hardware-recommendations

Doporučené sestavy pro tento software jsou zastaralé, a proto jsme směrovali dotaz na prodejce software, který nám však odpověděl částečně, a na některé otázky odpovědět nedokázal.
Donald64 (702)|20.2.2020 21:18
Pokud bych měl fundovaně odpovědět na každý ze tvých dotazů, tak bych to psal půl dne, proto mě omluv, ale zmíním jen minimum, snad ti to bude stačit.

Deska - recenze na základky jsou obvykle nic neříkající žvásty, de facto je to furt to samé v bledě modrém. Co na základce chceš testovat a hodnotit, počet USB, SATA nebo jiných portů? Nejdůležitější věcí na desce je napájecí kaskáda, ta určuje stabilitu napětí do CPU, její teploty ovlivňují životnost desky, kondenzátorů a případně i stabilitu a výkon CPU při jeho velkém vytížení. Asus Z390 TUF PLUS má low-end mosfety (stejné najdeš i na chipsetu H310) a jen 4 fáze, ta mnou vybraná má hi-end mosfety a 12 fází.

Paměti - cpu podporuje dual channel paměti, tedy je nejlepší vždy osazovat 2x??GB kvůli maximalizaci propustnosti. Při osazení 4 kanálů se sníží maximální takt, na kterém dokáží běžet a osazením jednoho modulu si snížíš propustnost na polovic. CPU zvládne max 2666MHz, paměťový řadič lze ale přetaktovat, aby zvládl vyšší frekvenci. V každém případě frekvence RAM určuje maximální takt XMP profilu, který lze jednoduše nastavit jedním kliknutím v biosu, čím více, tím lépe a když tě 3600MHz RAM stojí stejně, jak třeba 3000MHz, proč nevzít ty rychlejší?

SSD - takže bys raději 512GB?

Zdroj - jestli ti nejde o hluk, volil bych klidně SS Focus Plus Gold 550W, rezerva tam je velká, pokud se nebude osazovat nějaká žravá grafika.

Chladič - Noctua má velice podobný pasiv, rozdíl v efektivitě chlazení tam není moc velký, v kategorii hi-end chladičů je ten SPC fakt nejj cena/výkon, Noctua je skvělá, ale hodně platíš za značku, podporu a především za nejlepší a nejtišší ventilátory na trhu.

GPU - tuhle jen přesunete z nějaké jiné sestavy?

Skříň - aha, já netušil, že je zde nějaký omezený budget, jestli Fractal, tak Define C; Define S nemá nahoře prachový filtr.
OdMajkla (369)|21.2.2020 07:17
Dobře.

Deska je tedy jasná, stejně jako paměti a jejich osazení.

SSD - oproti prvotně vybranému Samsung 970 PLUS 250 GB, byl doporučen Samsung 970 EVO 500 GB. Za příplatek 500.- dalších 250GB navíc mi přišlo fajn. Takže ano, volil bych 500GB :notsure

Zdroj - co nahrává Seasonic Focus Plus Gold 550W?

GPU byla koupena jako prvotní pokus o nakopnutí stávající sestavy, ale výsledek nebyl dostačující.

Skříň - Trochu mě zaráží montáž disků SSD mezi bočnici a základní desku. Prvotně se mi to líbilo, ale teď si říkám jak se tam disky chladí. Vpředu ve spodní části case jsem měl chlazené disky ventilátorem který jako druhý v pořadí přiváděl do case vzduch. V případě Fractalu však po umístění na bok case chladit nepůjde :notsure

Jinak asi vše ok. :thumb
Donald64 (702)|21.2.2020 16:26
Původní návrh jsem poupravil dle požadavků vyplývajících z naší konverzace a mohla by to možná být již finální verze :)
- původní RAM podražily, takže byly osazeny opět cenově zajímavé moduly
- kapacita SSD zvýšena na 500GB
- odstraněn chladič na M.2, je součástí desky, dal bych mu šanci
- osazen zdroj s nižším výkonem a bez požadavku na neslyšný chod
- case změněna za levnější a přesto velmi dobře izolovaný model s možnostmi i částečně zadělat otvory ze shora a přitom mít osazen prachový filtr
- přidány ventilátory do case, aby byly 4 navěšeny na 2 konektory na desce

Ohledně chlazení SSD za deskou. SSD se samozřejmě hřeje více, než klasická plotna, ale také snese mnohem větší teploty. SATA má dost omezenou propustnost, takže oproti rychlejším M.2 nejde tolik zatížit, čímž se bude hřát podstatně méně a jeho umístění není tak důležité.
OdMajkla (369)|24.2.2020 11:44
Ahoj,

na sestavě asi není už co vymýšlet :thumb Trošku mě jen zaskočila změna case. Cenově vychází shodně. Fractal Define C a Phanteks - obě za 2299,-. :notsure

Paměti - kdybychom chtěli variantu 64GB, jaké by jsi doporučil moduly ? A ještě otázka. Současné moduly 3000MHz a CL15. Vyplatí se připlatit 260,-kč za 3200MHz a CL 16 ?
Donald64 (702)|24.2.2020 18:14
Za 3200MHz CL16 variantu se nevyplatí připlácet, obě varianty mají totožné čipy Micron E-die a lze je totožně přetaktovat na 3600MHz CL16 v případě potřeby.

Kdybyste chtěli 64GB, asi bych vzhledem k ceně volil moduly z Alzy https://www.alza.cz/gaming/g-skill-64gb-kit-ddr4-3200mhz-cl16-ripjawsv-d5720773.htm
anebo se vykašlat na vyšší takt, znemožnit si rozšíření na 128GB (nutno mít aktuální bios, jinak by to nešlo) a litra ušetřit https://www.czc.cz/hyperx-fury-black-64gb-4x16gb-ddr4-2666/268182/produkt

Proč jsem změnil case jsem přece napsal, je izolovanější a lze ji chytřeji utěsnit při použití pouze 1 vrchního ventilátoru, kdybys chtěl osadit všechny pozice ventilátory, klidně bych fractal vzal, ale v opačném případě se do této bude méně prášit.
OdMajkla (369)|25.2.2020 08:22
[QUOTE=Donald64;603745]- case změněna za levnější a přesto velmi dobře izolovaný model s možnostmi i částečně zadělat otvory ze shora a přitom mít osazen prachový filtr[/QUOTE]

Zmátlo mě že jsi psal vyměněna za levnější :D

V pamětech máme tedy taky jasno, a myslím že máme finální podobu. Tímto moc děkuji :thumb
Donald64 (702)|25.2.2020 10:19
Levnější oproti té NZXT H710 :D

Bezva, tak ať sestava slouží! :)
OdMajkla (369)|25.2.2020 12:44
[QUOTE=Donald64;603762]Levnější oproti té NZXT H710 [/QUOTE]

Jo taak :D :mistake Jasné.

Ještě jednou díky. Pak dám vědět zda jsme zaznamenali nějaký posun :D
Donald64 (702)|25.2.2020 16:53
Bezva :)

Pokud bys chtěl dělat nějakou "větší" analýzu, tak budu rád, když bys třeba mrknul do prográmku CrystalDiskInfo na výpis ze SMART, u SSD je vždy napsáno "Total Host Writes" což říká, kolik na SSD bylo zapsáno dat. Když bys koukl třeba před začátkem směny a po ní, tak bychom zjistili, kolik GB dat se denně cca zapsalo a dokázali bychom sami zhodnotit, jak je SSD vytěžováno přepisem dat.

Ve správci úloh potom můžeš trochu sledovat vytížení CPU, GPU, SSD a zaplnění RAM, takto krásně zjistíme, co jede nadoraz a co se fláká. Když bys k tomu přidal i nějaké info o tom, jak velké projekty se tam zpracovávají apod., měli bychom tu docela zajímavou analýzu, která by mohla pomoci stavitelům sestav správně vyvážit výkony komponent a případně i ostatním, kteří třeba chtějí stavět pc na podobné využití.

Když bude chuť, mohl bys po pár měsících dát vědět, jak case odolává prachu. Do ničeho netlačím, jen pokud se ti bude chtít laborovat a sdílet informace :)
OdMajkla (369)|26.2.2020 09:22
Laborování se nebráním. V minulosti jsem si s PC hodně hrál. Stavba mě bavila, a taktování ještě víc. Ale to už je nějaký ten rok zpět. :) Teď s vaší pomocí sem a tam nějaká stavba. :)
CrystlDiskInfo už běží. Je třeba něco nastavovat?
V kolonce "Total Host Writes" mě zaráží že hodnota je kombinací čísel a písmen. :notsure

[ATTACH=CONFIG]32348[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]32349[/ATTACH]

Na správce úloh mrknu a dam nějaký screeny :)
Dopoledne.png Ráno.png
zsdx (2098)|26.2.2020 09:56
[QUOTE]
V kolonce "Total Host Writes" mě zaráží že hodnota je kombinací čísel a písmen. :notsure
[/QUOTE]

Clovece, to HEXa cisla byvaji ;) Chces-li tam mit jen cislice desitkove soustavy, musis si to ve vlastnostech prepnout.
OdMajkla (369)|26.2.2020 15:34
Díky. Zase jsem o něco chytřejší :D

Odpoledne. . .

[ATTACH=CONFIG]32350[/ATTACH]

Dnes ale nic moc programování. Zkusím dát dohromady nějaký min. a max. za směnu třeba po 14 dnech práce. ;) To samé s velikostí souboru.
Odpoledne.png
zsdx (2098)|26.2.2020 16:17
Ale stale jsi to neprepnul...
60B36-60947=495
Kdyz si stahnes aktualni verzi CDI (resp. vyssi nez 7.5.0), bude to psano primo v kolonkach nahore a nemusis nic prepinat ci nedejboze pocitat na 'vedecke kalkulacce'.
OdMajkla (369)|27.2.2020 07:26
Přepnul jsem to poté co jsem udělal screen :)

Další údaje už nebudeme muset přepočítávat :)

Dnes jsem koukal že velikost souborů se kterýma pracujeme se pohybuje nejčastěji od 250MB do 650MB, nárazově až 1,1GB.
OdMajkla (369)|27.4.2020 09:11
[ATTACH=CONFIG]32359[/ATTACH]

Tak počítač nám konečně dorazil. Nebo tedy všechny komponenty. Na procesor se čekalo 14 dní a na case ještě déle. Už při instalaci win a všeho potřebného je znát obrovská rychlost disku. To je prostě paráda. Tak jsme zvědaví zda pocítíme změnu v samotném programování při generování drah.
20200425_142925.jpg