reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně 12 500 - 15 000 Kč

pavelpc (15)|6.4.2020 19:28
Co chci upgradovat: Upgrade starého pc

Aktuální konfigurace: Zdroj: Seasonic S12II-620 Bronze (SS-620GB F3)

Základní deska: ASUS P8Z77-V

Ramky: 2x Corsair Vengeance LP DDR3 4GB

Procesor: I5 3570k
Chladič procesoru: Cooler Master Hyper 212+ EVO

Grafika: GIGABYTE GTX 660 Ultra Durable 2GB

Disky:
SEAGATE Barracuda 7200.12, 1TB SATAIII/600
Samsung 860 EVO 1TB

Další komentář:
Zdravím, potřeboval bych poradit. Mělo by smysl provést upgrade stávající sestavy tak, že bych dal lepší grafiku (přeba GTX 1660..) a přikoupil ramky? Chtěl bych se pokud možno vyhnout tomu, žebych kupoval novou základní desku a procesor, stávající procesor i5 3570k zatím nepovažuji za brzdu mé stavající sestavy. Budu rád za případné rady.
Donald64 (702)|7.4.2020 16:15
K čemu všemu je sestava určena? Pokud především na hraní her, tak co hraješ za hry? Jak současná sestava funguje pro dané použití a co si slibuješ od upgradu? Dále bys nám mohl sdělit rozlišení a obnovovací frekvenci monitoru.

Všeobecně ti řeknu, že na nové hry je brzdou samozřejmě grafika, ale taktéž CPU. 8GB RAM je na mnohé tituly už také málo. Jako ona se dá dle požadavků na výkon koupit grafika, můžeš otestovat, jak to bude fungovat, a zda bys na tom byl schopen dále nějak fungovat, a pokud ne, pak by se dalo dle požadavků přistoupit buď ke koupi bazarového CPU s 4C/8T (i7 asi nebudou moc cenově zajímavé, ale Xeon by být mohl) případně někde ještě přikoupit RAM, anebo jít cestou nového CPU+desky+RAM, však R5 1600 se dá sehnat okolo 2,5k, deska klidně i za 2k a RAM teď dost podražily, takže také 2k no a jsme na 6,5k a máme vše nové, takže to nemusí být zase tak drahá záležitost.
Jech Josef (206)|7.4.2020 21:23
Kup lepší grafiku a přikup ram a mělo by to stačit na nějaký rok, novou sestavu za tím není potřeba protože když koupíš co ti nabízí Donald64 tak to bude všechno tak ořezaný že to nemá cenu. A když tak zkusit na aukru nějaký levný I7 3770.
pavelpc (15)|8.4.2020 13:33
Rozlišení mám 1920x180, obnovovací frekvenci nevím, mám monitor 21.5" Samsung S22D390H.
Zkoušel jsem si porovnat I5 7500 (který je napsaný v min. požadavcích pro Half-Life: Alyx) vs můj I5 3570K a ukázalo mi to, že je I5 7500 výkonější pouze o 3%.
Současná soustava funguje dost dobře, jen mě začínají lákat hry, na které už papírově nestačí. Největší problém vidím v grafice a velikosti ram.
Lákají mě:
Half-Life: Alyx
Red Dead Redemption 2
Někdy v budoucnu snad i GTAVI
Donald64 (702)|8.4.2020 16:59
Takže monitor je FHD 75Hz.

Jo víš on měl Intel od 2. do 7. generace Core stejný počet jader a de facto stejný výkon, to až s příchodem Ryzenů udělali 8. generaci s 6C/6T a teď bude 10. s 6C/12T (Core i5).

Pokud bych měl vycházet jen z doporučených požadavků na výkon daných her, tak by to opravdu těch 16GB RAM chtělo. CPU je doporučený 4C/8T a na GTA VI už 6C/12T, minimální požadavky tvůj cpu splní, to ano, ale minimum bývá HD 30FPS, což třeba já za hratelné nepovažuji. Když je slabý CPU, nic neuděláš, snížení kvality s FPS skoro nic neudělá, to jen grafika je taková variabilní, že když to člověk hodně stáhne tak má z nehratelné hry naprosto plynulou, možná to nevypadá nic moc, ale hratelné to alespoň je. Požadavky na CPU se dost zvyšují, 4C/4T už dneska nestačí na spoustu her a ani 4C/8T (případně 6C/6T) není žádné terno, recenze vycházejí s těmito CPU sice stále docela pěkně, ale stačí mít puštěné věci na pozadí, nějaké aplikace, prohlížeč, začne se ti stahovat aktualizace, a ten stabilní framerate se promění v sekání, stačí se kouknout na testy her a vidíš, že je často využitý ke 100%, tedy žádná rezerva pro úlohy na pozadí.

Jako vyzkoušel bych do současného setupu dát jen novou kartu a uvidíš, snížením detailů (možná i bez toho) můžeš vidět limity svého CPU, zda bude vyhovovat či ne už záleží na nárocích každého. Jak už jsem psal, on jde koupit levně i bazarový Xeon (příp. i7), ale je to z bláta do louže, trochu si pomůžeš, ale upgradu se stejně nakonec nevyhneš. Ta levná varianta s tím Ryzenem sice není vhodná na 100FPS+, ale na 60-75FPS to rozjede cokoliv, protože to má dostatečný hrubý výkon díky 6C/12T. To už pak záleží, co od toho kdo čeká. Neříkám, že jsou Ryzeny na všechny hry perfektně optimalizované a nikdy se pod 60FPS nedostaneš, ale je to skvělá budget varianta, však Intel za svůj i5-9400F chce pomalu 1,6x tolik a jak už jsem říkal, hrubý výkon je už nyní na knop, takže ve výsledku si kupuješ dražší CPU, kterému dochází dech a o trochu vyšší průměrné FPS to prostě nevykompenzují a už vůbec ne ta o tolik vyšší cena, to už je pak lepší sáhnout po R5 3600. A ne nejsem žádný fanoušek AMD, doporučuji pouze to, co považuji za nejrozumnější volbu a co bych si já sám koupil.

Jinak grafika by pro tebe mohla být ideální asi GTX 1660 super.