reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém se spuštěním win xp.

hitman55 (11)|24.10.2007 14:52
Na pc mám nainstalované dva systémy c.win xp prof. d.win vista.Používám dva hardisky zapojené v raid 0.Před nedávnem jsem se při spuštění pc nemohl dostat na win xp.Vubec to ani nenabootovalo.Nepomáhá ani reinstalace a oddíl nemohu zformátovat.Na win.vista se dostanu v pohodě.Připadá mi,jako by systém oddíl C vůbec neviděl.Při spuštění pc mi jeden hardisk hlásí error occurred.Před tím mi vše šlo bez problémů.Dík za každou radu.
eraser (0)|24.10.2007 16:54
Hmm, tak RAID 0 je v rámci bezpečnosti veľmi nevhodným riešením...
Petr S. (1220)|24.10.2007 18:08
Přesně tak, jestli tam nastal nějaký problém s diskem, tak z toho už asi bohužel data nedostaneš... U RAIDu 0 je potřeba zálohovat, zálohovat a zálohovat...
Pavel Boček (4169)|24.10.2007 18:28
[QUOTE=Petr S.;56211]Přesně tak, jestli tam nastal nějaký problém s diskem, tak z toho už asi bohužel data nedostaneš... U RAIDu 0 je potřeba zálohovat, zálohovat a zálohovat...[/QUOTE]

Když Vista jde v pohodě tak data z toho asi dostane nádherě bych tak řekl.

Jinak disky bych po jednom odzkoušel pomocí utility od výrobce (SeaTools pro Seagate, WDDIAG pro WD a PowerMax pro Maxtor, pro Samsungy nevím) a samozřejmě ještě něčím kouknul na S.M.A.R.T., opět po jednom disku a někde kde bude na dalším disku systém odkud se dá mrknout.
eraser (0)|24.10.2007 18:35
[quote=Petr S.;56211]U RAIDu 0 je potřeba zálohovat, zálohovat a zálohovat...[/quote]Čiže prejsť na RAID 5. :)
Pavel Boček (4169)|24.10.2007 19:15
[QUOTE=eraser;56215]Čiže prejsť na RAID 5. :)[/QUOTE]

Zálohovat musíš pořád (pokud nejseš BFU), protože se může stát cokoliv co ti to zničí i když máš RAID 1. Podle mně za to ten výkon stojí...
eraser (0)|24.10.2007 22:06
Pokiaľ je reč o zálohovaní, tak to je celkom hustá záležitosť, ak chce človek zálohovanie plne zautomatizovať a synchronizovať. Samozrejme ideálne by bolo, keby sa pravidelne dáta ukladali na nejaký vzdialený RAID server, ale to už sa zachádza do extrémov. :) Podľa mňa bežnému domácemu užívateľovi stačí nejaký RAID 1 box pre dôležité dáta.
Petr S. (1220)|25.10.2007 06:58
Úplně nejideálnější z pohledu kompromisu mezi bezpečností dat a rychlostí by bylo použít pole RAID 0+1, což je ale poněkud finančně náročnější... ;)

Zkus sem hodit kdyžtak SMARTy těch disků. Nebo pokud trošku rozumíš Linuxu, tak zkus nějakou Live distribuci nebo záchranné CD (např. Hiren's Boot CD), jestli se s ním na oddíl dostaneš...

Pavel Boček: Nj, ale píše, že mu nejde ani zformátovat... Každopádně je divné, že Vista jede, to máš pravdu. Potom by s diskem opravdu teoreticky nic být nemělo.

BTW: Jo, ještě zkus program Restorer2000, třeba pomůže...
hitman55 (11)|25.10.2007 18:00
Myslím,že problém bude asi softwarového rázu.Kdyby byl jeden disk špatný v raid 0 bych se už nikam nedostal.Když v biosu zakážu režim raid,tak mi to najde oba disky bez problémů a bez žádných chyb.Raid 0 používám už skoro dva roky a ještě jsem neměl sebemenší problém.Přemýšlím ,oba disky vytáhnu a jako systémový si pořídím raptora,protože podle recenzí je o dost rychlejší než raid 0.Na data si dokoupím western digital caviar se16 750gb.Budu mít na nějaký rok pokoj.
Petr S. (1220)|25.10.2007 19:11
Jednak je rychlejší a taky zde nehrozí takovéto problémy :)

BTW: Zkoušel jsi ten Restorer?
hitman55 (11)|26.10.2007 16:48
Ten restorer jsem vyzkoušel,ale nepomohlo to.Podařilo se mě opravit win xp.Jenže ted se zase nedostanu na vistu.Stratila se mě nebídka na přepínání systémů.Jak to vypadá,tak bude asi problém s diskem,protože při spuštění systému mi to vypíše chybu selhání čtení a zápisu na jednom z disků.Nevíš náhodou,jak se dá vyvolat nabídka na přepnutí systému.Pravděpodobně se ted win xp tváří jako prvotní systém.Ty hardisky budu muset asi doopravdy vyměnit.
Petr S. (1220)|2.11.2007 05:53
Kdy přesně Ti to vypisuje tu chybu?

Buďto můžeš zkusit nějaký nástroj např. z Hiren's Boot CD nebo (pokud jsi je ještě nezkusil) standardní microsoftí nástroje ze záchranného konzole fixmbr a fixboot. Už se mi ale stalo, že u pár případů ale tyto prográmky nezabraly, tak uvidíš.

BTW: Jak jsi opravil XP? Přes ten Restorer?
hitman55 (11)|8.11.2007 21:56
Tu chybu mi to vypisuje při nabootování windows přímo z lišty.Win xp jsem opravil normálně z instal.cd.Kámoš mi poradil,abych disky totálně zformátoval,protože tam nastala nějaká fatální chyba při čtení a zápisu.Už mám objednané nové hardisky,takže až je budu měnit,tak to zkusím zformátovat.
Petr S. (1220)|9.11.2007 09:19
V tomhle případě to asi opravdu budu to nejschůdnější a nejjednodušší řešení. Jinak ta Vista se Ti ztratila (tedy pokud jsi opravoval přes záchranné CD Windows XP), protože opravné nástroje z WXP neumí korektně pracovat s Windows Vista (zavaděče nejsou jednoduše vzájemně kompatibilní). Možná by to mohlo mít i spojitost s tou chybou (kvůli tomu RAIDu), ale s tím si nejsem jist, to by chtělo ozkoušet.
pas!k (3765)|9.11.2007 09:25
Muzu se zeptat k cemu ten stroj slouzi?
hitman55 (11)|9.11.2007 21:25
Většinou na hraní her a sledování tv.Má sestava je-case:Thermaltake armor,mb:Asus commando 965p,cpu:Intel core 2 duo e6600,ram:DDR2 dvakrát 1024 A-data 1066,gpu:Leadtek gf8800gtx,zvuk:sound blaster X-Fi fatal ity, hdd:Maxtor dvakrát 200gb sata raid 0,dvd rw : LG H10L,TV:Leadtek winfast pvr2000,mouse:Razer deathadder,lcd:17benq FP71E+.Zdroj :Thermaltake toughpower 750w.Cpu a Gpu chlazeno vodou.
Meki (1)|13.11.2007 08:11
Nevim, kde jsi se docetl, ze je raptor rychlejsi nez RAID... Sam pouzivam RAID cca rok (4x Maxtor 320GB) a nemam sebensi problem. Prenosova rychlost okolo 200MB/s je nadherna, cena RAID stejna jak 1x raptor 150GB. Ano, je zde 4x veci nebezpeci vypadku a ztraty dat, ale od toho tu je S.M.A.R.T. kterej mne jiz jednou upozornil na anomalie disku 3. stacilo disk vyhodit, dat novej, nahrat zalohu z Acronicsu a jelo se dál... Ale opravdu, Raptor si k tomuto reseni nemuze ani cuchnout. A opravdu mi chces rict, ze mas celkem "delo" a hrajes na 17" LCD? Bych rek, ze ta 8800 jede tak na 20% :D
pas!k (3765)|13.11.2007 08:35
Od kdy ma monitor vliv na to na kolik % jede GK? ;-)
eraser (0)|13.11.2007 08:37
[quote=Meki;62549]Ano, je zde 4x veci nebezpeci vypadku a ztraty dat, ale od toho tu je S.M.A.R.T.[/quote]No, tak to je trošku naivné riešenie, najmä v prípade, ak sú použité štyri disky z rovnakej výrobnej rady. :eek:

[quote=Meki;62549]A opravdu mi chces rict, ze mas celkem "delo" a hrajes na 17" LCD? Bych rek, ze ta 8800 jede tak na 20% :D[/quote]Záleží od hry, ak je pravda... no a potom i natívnych 1280x1024 na plných detailoch a vyhladzovaní dá 8800-ke hutne zabrať.
mech13 (5526)|13.11.2007 11:14
[QUOTE=Meki;62549]Nevim, kde jsi se docetl, ze je raptor rychlejsi nez RAID... Sam pouzivam RAID cca rok (4x Maxtor 320GB) a nemam sebensi problem. Prenosova rychlost okolo 200MB/s je nadherna, cena RAID stejna jak 1x raptor 150GB. Ano, je zde 4x veci nebezpeci vypadku a ztraty dat, ale od toho tu je S.M.A.R.T. kterej mne jiz jednou upozornil na anomalie disku 3. stacilo disk vyhodit, dat novej, nahrat zalohu z Acronicsu a jelo se dál... Ale opravdu, Raptor si k tomuto reseni nemuze ani cuchnout. A opravdu mi chces rict, ze mas celkem "delo" a hrajes na 17" LCD? Bych rek, ze ta 8800 jede tak na 20% :D[/QUOTE]

1) zadny RAID ti nenahradi nizke pristupove doby. nekde je lepsi RAID, nekde je lepsi raptor. porovnani pouze podle prenosove rychlosti je nesmysl

2)pokud nemas nejaky poradny RAID radic, tak dost casto na RAIDu S.M.A.R.T nefunguje

3) smart te muze upozornit na nebezpeci, ale taky ti disk muze odejit aniz by smart jakkoli varoval... a podle statistik google to je tak 50:50 take docela sportka spolehnout se na SMART (navic jsou i pripady normalne fungujicich disku kdy smart hlasi chyby)

4)uz se tu vyjadrili predemnou, monitor nema zadny vliv na vykon

btw ktery raid vubec pouzivat? 0? 5? pouzivas RAID na zakladni desce nebo mas koupeny za nekolik tisic HW RAID radic ktery ti cenou vynahradi druhyho raptora?