reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro různou činnost v ceně 17 500 - 20 000 Kč

mutinek (80)|10.6.2020 10:49
Zaměření pro: různou činnost – Hraní novějších titulů; CAD; Fluend; Kancelářská práce

Platforma: nerozhoduje
Operační systém: W10
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Zdravím, už je to pár let, co jsem si tady nechal doporučit sestavu (viz. https://imgup.cz/image/kk3G). Nepředpokládám, že se s té sestavy dá něco využít krom HDD a skříně. Cenu si představuji max do 22k. Kdybych se vlezl pod 20k, tak budu spokojen. Počítač používám na všechno. Nové hry si však teď již moc nezahraji. Hlavní trápení pro mě je grafika. Asi bych chtěl nějakou 1660, akorát nevím jakou, jelikož jich je strašně moc. Také mě zajímá, jestli do toho narvu svoje periférie (3x obrazovka; DVI; VGA 1920 x 1200
VGA 1650 x 1050
HDMI 1366x768.
Nebo k tomu budu potřebovat nějaké redukce. Dále otázka jestli AMD či Intel. Byl jsem spokojený sedm let s intelem, ale dám šanci klidně něčemu jinému. Další otázka je na základní desku, jestli na ní můžu ušetřit nebo bych neměl (měl jsem vždy tu nejlevnější a vždy spokojen). A poslední otázka na SSDčko. Brát 250 GB nebo si připlatit za 500 GB. Bude jenom na systém a programy.
Ještě jedna věc zdroj 500 W by měl bohatě stačit???
Zde jsem si dovolil postnout ještě sestavu se kterou jsem si hrál na CZC a která by se mi líbila. Každopádně budu rád za každý názor a doporučení.
https://www.czc.cz/264414,200384,274890,253491,270688,241839,204617/kody
Donald64 (702)|10.6.2020 13:31
Píšeš o znovupoužití komponent a v tebou vytvořeném seznamu je nahrazuješ, proč? Co ve starém seznamu nevidím je chladič na CPU (jelikož jsi kupoval teplovodivou pastu tak předpokládám, že tam nebude BOX) a taktéž nevidím zdroj (u něj uvést i stáří). Co se týče znovupoužitelnosti komponent, tak se skříní bych asi neměl problém (pokud není nějaká nekvalitní, že by vibrovala) a kupovat novou kvůli USB 3.0 zepředu považuji spíše za zbytečnost. V současné době máš osazen asi 1x nějaký ventilátor v case je tomu tak? Ten už bude mít nalítáno a navíc je to málo, takže bych tam udělal kompletní obměnu ventilátorů pro optimální hluk a chlazení. V současné době jsi skutečně fungoval bez SSD jo? Na hry si umím představit, že to nezvládala jak GPU, tak CPU, takže tam je potřeba obměnit obojí. V současné době je na poli s CPU značně zajímavější AMD, u grafik jsou oba výrobci nezajímavý, ale často vychází mírně výhodněji Nvidia. Se znovupoužitím HDD bych taktéž problém neměl, mrkni třeba na CrystalDiskInfo a stav disku, zda je dobrý, anebo už má přemapované sektory a případně by bylo jeho znovupoužití riskantnější s ohledem na ztrátu dat. DVD vypalovačka taktéž půjde použít.

3 monitory nejsou počtem výstupů problém, tebou vybraná GPU má 1x HDMI a 3x DP, mrkni na to, jaké všechny monitory poskytují vstupy (VGA, DVI-A, DVI-D, DVI-I, HDMI, DP) a zkusíme to nějak poskládat a dokoupí se jen nějaké kabely nebo převodníky.

970 Evo je zbytečně drahé SSD na běžné domácí činnosti, za stejnou cenu máš Kingstone A2000 s 500GB. Desku můžeme vzít cena/výkon dle kvality napájecí kaskády. GPU závisí na rozlišení a obnovovací frekvenci - jestli je ten 1920x1200 60/75Hz a ne více, bude 1660 super stačit. No a CPU se taktéž může odvíjet od obnovovací frekvence monitoru, na 60Hz gaming stačí i levňoučký R5 1600 (12nm) ale pro vyšší framerate nebo činnost více zatěžující CPU (rendering, natáčení apod.) je R5 3600 super. Jo a ohledně chladiče na CPU, on ten BOX stačí na Ryzen, ale kdybys chtěl snížit hluk i teploty, může být např. Freezer 34 skvělou investicí.

Až na toto odpovíš, udělám ti návrh, jak bychom to seskládali :)
mutinek (80)|10.6.2020 16:01
Nahrazuji je proto, že mě zajímá ve výsledku cena. Ten počítač co mám teď bych mohl následně prodat nebo nechat náhradní. Chladič CPU je box a dával jsem si pastu. Možná tam ještě tehdá nebyla nanesena? Nevím. Každopádně to funguje. Zdroj je nějaký obyčejný seasonic 500 W bez žádné certifikace (šetřil jsem). Je stejně starý jak celá sestava. Podle toho jak to tak píšeš, tak radši postavím celý kompletně znovu a tuto sestavu nechám doma jako náhradní nebo bratrovi na nějaký Fortnite. Jo celou dobu jedu bez SSD nikdy jsem to neměl, proto v novém PC bych si ho přál. Všechny obrazovky nemají více než 60Hz. Radši bych R5 3600, protože nevím jak dlouho by mi stačil 1600 (navíc je možnost, že časem obměním i obrazovky). S chladičem jsem taky počítal, jelikož tady ta sestava co mám, tak je dosti hlučná už. Chtěl bych prostě menší hluk, než to co dělá teď.
K těm vstupům, tak primární monitor 1920 x 1200 má vstup DVI-D a VGA, poté sekundární monitor 1680 x 1050 má pouze a jenom VGA a poslední monitor (televize) mám u postele, takže zapínám jenom na filmy atd. Tak ta má HDMIčko pouze.
*Ještě doplním, že tu sestavu bych si nejradši přál používat dalších 5-7 let bez toho, abych musel cokoliv měnit nebo na cokoliv sahat.
*U té mnou navržené sestavy chybí chladič a zdroj. Nevím proč tam nejsou. Měl jsem tam nějaký obyčejný chladič "SilentiumPC Spartan 3" a zdroj byl Be Quiet! System power 9 - 500W. Nezapočítalo se mi to asi proto, že už to nenabízí, proto je ta cena sestavy nižší, než jsem si myslel.
Donald64 (702)|11.6.2020 16:13
Dobře, výsledná sestava by mohla vypadat takto https://www.czc.cz/83jaluds1cgt19i4isc9dtj2s8/seznam
- Ryzen 5 1600 je nyní už výhradně na 12nm a ten CPU je výkonem podobnější R5 2600, než původní R5 1600 na 14nm. Rozdíl oproti 2600 vs 3600 je cca 34% v multithreadu a 14% v singlethreadu, u toho R5 1600 bude výsledek horší maximálně v jednotkách %. Z tohoto pohledu se jeví příplatek 77% dosti nevýhodný. Jako R5 3600 je super na hraní ve vyšším framerate a celkově je ten CPU skvělý, ale platíš za něj vysoké prémium, které se u sestav, kde koukáš na každou korunu a chceš ušetřit, nevyplatí. R5 1600 je nejlepší CPU cena/výkon současnosti, na hraní se 60/75Hz monitorem stačí. Zvážil bych ho, kdybys chtěl být blíže těm kýženým 20k. Nutnost upgradu si podle mého názoru zase tak moc neoddálíš, pokrok jde teď velmi rychle dopředu a nedá se předpokládat, že by se opakovala situace, kdy 6 let nemělo smysl upgradovat CPU, jelikož výkon skoro nerostl.
- GTX 1660 super jsem vzal s DVI-D konektorem, ať je o převodník méně, ale kdyby ti fakt záleželo na tichosti provedení, dalo by se vzít něco jiného se 2 převodníky.
mutinek (80)|11.6.2020 16:51
Takže se nemusím bát té 1600? Jako klidně ji tam dám. Já si nechám mile rád poradit a když říkáš, že já si s tím vystačím, tak vystačím. Další věc proč ramky mají jenom 3000? Mohu mít s klidem 3200, ne? Ačkoliv nevím jaký by to udělalo rozdíl. Potom mě zajímá, jak teda na tom bude počítač ohledně hlučnosti, protože si ji zmínil. Dále..Nebude lepší bedna Evolveo T3, která má osazené tři ventilátory než tu kterou si zvolil ty? Následně mě ještě zajímá, jestli to můžu bez obav nechat složit v CZC? Jako asi bych to zvládl, ale pro jistotu to nechám na "profíkách". Stejně při instalaci Windowsu budu muset odpojit HDD, aby se mi náhodou něco nenainstalovalo na něj.
Edit1: Pardon nevšiml jsem si, že v košíku jsou další ventilátory. Ale ta bedna mě stejně zajímá, protože ta SilentiumPC má pouze 2 usbčka zatímco evolveo čtyři zepředu jakože. Používám to celkem často, jelikož dozadu mám špatnej přístup. Stačí mi říct v čem bude ta Tebou zvolená bedna lepší.
Edit2: Vyplatí se teď vůbec stavět PC, anebo bude lepší vyčkat. Ta sestava co mám, tak jede krásně jakože, akorát si toho už moc nezahraju.
Edit3: Můžu na SSD instalovat prohlížeč? Primárně mi jde o cachce, že těch se zapíše hodně na disk, takže proto se ptám nebo jak se to řeší? Nebo se to neřeší?
Gouranga (699)|11.6.2020 17:12
[QUOTE=mutinek;603940]Ale ta bedna mě stejně zajímá, protože ta SilentiumPC má pouze 2 usbčka zatímco evolveo čtyři zepředu jakože. Používám to celkem často, jelikož dozadu mám špatnej přístup. Stačí mi říct v čem bude ta Tebou zvolená bedna lepší.[/QUOTE]
4 zepredu ma opravdu jen jakoze. Jeden z "portu" je zaslepka, takze ve finale mas 1 USB3 a 2 USB2, coz pokud dopredu nepripojujes mys a podobne, je ve finale asi horsi.
mutinek (80)|11.6.2020 17:18
Dobrá to tedy chápu, potom teda ještě proč je horší než mnou zmíněná Evolveo T3?
Donald64 (702)|11.6.2020 23:03
Co si od té Evolveo T3 slibuješ? Jde ti o to, že již má osazené 3 ventilátory? Stejně jsou nekvalitní a raději bych je kompletně nahradil těmi AC F12 Silent. Anebo ti jde o prosklenou bočnici? Ta je ovšem jen z plastu, skutečně prosklené skříně jsou cenově už trochu jinde. Kdyžtak bychom vybrali jinou ale SPC skříně jsou v kategorii kolem 1k velmi zajímavé svojí kvalitou provedení. Evolveo T3 také není úplně mizerná, ale myslím, že má slabší plechy a celková kvalita provedení bude o něco nižší. Pokud by zde byl nějaký specifický požadavek, tak ho uveď a pokusíme se něco vybrat.

Rozdíl mezi 3000 a 3200 RAM je bez CPU bottlenecku 0%, a s ním okolo 1-2% výkonu, příplatek se nevyplatí, leda na moduly, které by sis nataktoval ještě výše.

Komponenty vždy vybírám s ohledem na hluk, proto jsou tam osazeny 4 kvalitní skříňové ventilátory s věžovým chladičem na CPU, opět s osazeným kvalitním větrákem a zdroj je taktéž volen s ohledem na velmi tichý chod. Jediné, co do tohoto kritéria nezahrnuji je GPU, bez zátěže (při běžné činnosti na PC) ty grafiky spíše neuslyšíš a chceš-li si hrát na tichost v zátěži, musel by se vzít dražší model, spousta lidí to ale nezajímá, když jim řve hra nebo mají sluchátka. V každém případě skutečně tiché grafiky se nedá dosáhnout bez výměny chladiče, do čehož se málokdo pustí.

V CZC to nechat složit můžeš, kvalita závisí od toho, na jakého montéra narazíš, někdo to i docela odflákne, někdo si s tím trochu více vyhraje, jestli se toho nebojíš, klidně si to sestav sám, určitě si s tím více vyhraješ a výsledek bude lepší, každopádně nebál bych se to případně svěřit e-shopu. Umístění WIN na ten a a onen disk si zvolíš při instalaci, nemusíš nic odpojovat. Na SSD si nainstaluješ WIN, všechny programy a případně nějakou hru, budeš-li mít místo, není třeba se o něj bát a prohlížeč samozřejmě umístit na SSD.

Zen 3 bude potřebovat nové patice základních desek, Zen 4 nejspíše také, protože ten už by mohl být na DDR5 a mohl by mít více než 2 vlákna na jádro atd. Na vyšší životnost R5 3600 bych zase tolik nesázel, jako může vydržet třeba o 1 nebo 2 roky déle, než R5 1600, ale stojí to za tu investici? Můžeme vybrat klidně i lepší desku a až nebude stačit procák, hodíš si tam třeba R9 3900X v té době již bazarový, za úplně jiné peníze a s úplně jiným výkonem. Jinak i tato MSI by měla tento CPU utáhnout.

Vyčkat klidně můžeš, co jsem slyšel, tak nová CPU a GPU mají vycházet Q4 - podle všech údajů v říjnu, což může přinést snížení cen starých komponentů, těžko říct, zda nové produkty budou samy o sobě takhle v počátku skutečně zajímavé i do mainstreamu, ale počkat klidně můžeš, jestli nový pc zatím nepotřebuješ. Vhodný nákup nové sestavy je tehdy, když ji potřebuješ :)
mutinek (80)|12.6.2020 08:54
Nic jsem si od té skříně nesliboval jenom mě to strašně zajímalo. Rozumím tomu, co si napsal, takže to beru v potaz a nemám zájem. Ohledně té hlučnosti tak tomu taky rozumím. Vše co si napsal, tak dává smysl a mě to pomohlo. Ještě se rozmyslím, ale buď vezmu Tebou doporučenou sestavu, anebo vyčkám do toho října. Musím se ještě rozhodnout. Děkuji moc. Kdybych s tím počkal, tak se ozvu zase tady. :)
Donald64 (702)|12.6.2020 10:54
Jasně, ozvi se kdyžtak i kdyby ses rozhodl to stavět v brzké době, některé komponenty mohou být už druhý den cenově nezajímavé či nedostupné, tak bych to jen rychle zkoukl a případně drobně poupravil :)
mutinek (80)|12.6.2020 11:15
Určitě. Já nejsem v tom nejsem nijak zběhlej. Takže se určitě když tak ozvu.
mutinek (80)|17.6.2020 22:08
Hele Donalde nemáš na sebe kontakt i na nějakém jiném fóru? Ono to tady nevypadá moc živě. Jinak když tak napíšu sem.
Donald64 (702)|19.6.2020 07:45
Z časových důvodů už působím jenom zde, několikrát týdně obvykle mrknu, co přibylo za témata a komentáře a případně odpovídám, takže spíše nehrozí, že bych ti neodpověděl. Pokud ano, tak jsem to přehlédl a můžeš to za týden zkusit napsat znova.

Je to tu trochu mrtvé, ale na živější fóra nemám čas, s někým se pořád dohadovat anebo závodit, kdo poradí dříve, na to už vážně nejsem :)
mutinek (80)|19.6.2020 08:00
Dobrá tedy.