reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomoc s vyberem externiho disku

Lilly [FR] (56)|5.7.2020 00:07
Ahoj, chtěla bych se zeptat jaky uložní externí HDD disk mi doporučujete. Je nejvyšši čas si zakoupit uložne zařizení, dochazi mi, už misto ...

Prozatim HDD, preferovala bych SSD, ale finančni situace mi to nedovoli. Pokoušela jsem si to sama dohledavat, ale jsem bohužel, už jsem z toho vše pomatena ruznou recenzi a doporučeni na na ruznych forech. Prostě nevim co si mam vybrat ...

Nevim jestli to ma byt interni, anebo externi HDD uložište prostě aby to byla kvalita a minimalne 14 TB - 28 TB (Mam zalohovane data na steam, origin,ubisoft, battlenet, microsoft hry, dokumenty, fotky, videa, programy v delce cca 5 TB) a dochazi mi, už misto. Mam špatne zkušenosti s WD a BARACUDA. Tyhle nekvalitne disky se snadno kazi a brzo odchazeji pryč, nedoporučuji se ...

Bylo mi doporučeno značka SAMSUNG a TOSHIBA. Určite otačky min 7200 rpm, ale nevim jaky druh RAID, NAS vubec tomuhle nerozumim ty nazvy a jejich vyznam využiti nechapu. Prostě mam herni počitač a jedno volny misto na interni HDD a volne usb 3.0 na externi HDD. Jaky je v tom rozdil ? myslim, že na rychlosti to je asi jedno, jenom, aby nebyl dlouhy kabel na pčenos dat jinak se to bude spomalovat ....

V každem připadě děkuji za doporučeni a vysvetleni co a co znamena. Fakt doopravdy nechci udělat chybu. Finance mam max 20 000 kč

Externi na 3.0
kevin00 (10238)|5.7.2020 18:07
Ahoj,rozhodnutí mezi externím vs. interním úložištěm spočívá v tom, zda-li budeš k datům na něm uloženým přistupovat jednou za určitou dobu či neustále. Velikost interního úložiště se dále odvíjí od počtu volných SATA pozic určených pro připojení pevných disků.NAS se používá pro úložiště, která jsou sdílená na síti a data jsou na ně ukládaná z několika počítačů. Zároveň se k nim, díky síti, můžeš pomocí několika zařízení dostat. Nutno také počítat s pořizovacím nákladem samotného NAS zařízení.RAID poté označuje způsob ukládání dat na pevné disky. Viz např: https://cs.wikipedia.org/wiki/RAID.TakTeď se musíš prvně rozhodnout jakým způsobem chceš úložiště řešit.
Lilly [FR] (56)|7.7.2020 09:40
[QUOTE=kevin00;603992]Ahoj,rozhodnutí mezi externím vs. interním úložištěm spočívá v tom, zda-li budeš k datům na něm uloženým přistupovat jednou za určitou dobu či neustále. Velikost interního úložiště se dále odvíjí od počtu volných SATA pozic určených pro připojení pevných disků.NAS se používá pro úložiště, která jsou sdílená na síti a data jsou na ně ukládaná z několika počítačů. Zároveň se k nim, díky síti, můžeš pomocí několika zařízení dostat. Nutno také počítat s pořizovacím nákladem samotného NAS zařízení.RAID poté označuje způsob ukládání dat na pevné disky. Viz např: https://cs.wikipedia.org/wiki/RAID.TakTeď se musíš prvně rozhodnout jakým způsobem chceš úložiště řešit.[/QUOTE]

Ahoj, diky za vysvětleni RAID a NAS nebudu tento system a kombinaci potřebovat, protože data nesdiluji po internetu ani jako domaci siť. Tudiž samostani herní počitač s vlastním uložištem, interni HDD by byl možna nejrychlejší v načtení a přenosu dat, ale v budoucnu planuji koupit novu herní mašinu takže jsem se rozhodla externi usb hdd disk na usb 3.0

Moje deska B450 Gaming ma 2x Usb porty 2.0 a jediny 3.0 Usb tudiž tam bych připojila externi HDD uložište, ale nevim si vybrat co by bylo spolehlivejši a kvalitnejši Seagate Freeagent ma teplotu v klidu 50 stupnu a v zatezi prenos dat 70 stupnu a je na odchodu ma za sebou 10 let a WD elements ma teplotu v klidu 25, ale pri zatezi teplota 55-60 stupnu. Jsou to nekvalitni a pomale šmejdy ... Takhle my odešel aj 4 TB interni disk WD v PC a ten je dobře chlazeny, prostě vadny disk v zaruce

Je mi doporučena značka TOSHIBA a SAMSUNG minimalne od 10 TB a planuji do toho vrazit max 20 000 kč a do budoucna si zabezpečit rezervu a nějake to misto. Ale nevim co si mam, už vybrat proto se tady ptam, abych zase neudělala chybu .... Nesmi to byt na usb 2.0 a ot 5400 alespon 7200 rpm na disku, myslim si, že by to pak jelo hrozně pomalu. Mam herni pc nizke třidy, ale to mi stači a PC musi čekat 15 sekund na odezvu externich disku než se rozbehnou ...
kevin00 (10238)|9.7.2020 08:04
Té odezvy se u externích disků nezbavíš. Vždy nějaká latence mezi "kliknutím na ikonu" a reálným otevřením složky bude. Je to způsobeno "uspáním" disků. Velmi časté "zapínání/vypínání" externím diskům moc neprospívá. Jelikož se u nich také nedá 100% určit, jakými pevnými disky jsou osazeny, volil bych cestu rámeček + vlastní pevné disky.Rámeček zvol podle toho "jak cítíš", že by Ti Tebou požadovaná kapacita mohla dojít. Lze zakoupit verzi pro dva pevné disky (https://www.czc.cz/icy-box-ib-3620u3/256096/produkt) či pro čtyři pevné disky (https://www.czc.cz/icy-box-ib-rd3640su3/122677/produkt).Pevné disky bych volil Toshiba řady X300 s požadovanou kapacitou (https://www.softcom.cz/eshop/komponenty-pevne-disky-3-5-hdd_c11415.html#cls=spresenttrees&strid=11415&scaid=303&sps_v_355=3%2C5"&sps_v_356=HDD+7200ot.+a+více&sps_v_357=SATA&).
Lilly [FR] (56)|10.7.2020 07:21
Ahoj, Děkuji za tip neměla jsem tušení, že existuje rameček teda externí box na hdd s možnosti vyměny. To je přesně to co mi bude vyhovovat. ICY Box a postupně si můžu davat do toho disky. Doufam, že to bude DISK 3,5 na usb 3.0 ...

Kdybych se spletla oprav mě dik, ale toto si zařidim ICY box a 2x 14 TB hdd disky toshibu. Mnoho lidi mi doporučuje jenom toshibu, anebo samsung a nikdy nemam brat ostatni HDD od jiních vyrobcu. Nemaji kvalitní certifikat spolehlivosti a životnosti vykonu.

Posledni otazka je nějaky obrovsky rozdil v rpm 7200 ot a 5400 ot na hdd disku ? Jinak děkuji ti ...
Gouranga (699)|10.7.2020 09:52
Ano, je to USB 3.0 a vejdou se tam 3.5" disky.
Nejak nechapu, odkud se bere ten odpor ke vsemu krom Toshiby. Samsung snad uz HDD ani nedela. Co se spolehlivosti tyce, tak na tom Toshiba neni kdovijak. Odejit muze jakykoliv disk kdykoliv, viz

Tady mas statistiky zalozeny na tisicich disku. Toshiba odchazi v pripade 1.03 %, WD 0.43 % a Seagate 2.4 % (nova verze 1.33 %); disky 12-14 TB. Jak je videt, je to v podstate jedno.
O "kvalitnim certifikatu spolehlivosti a zivotnosti vykonu" jsem v zivote neslysel..
Jestli tam chces mit hry, tak spis 7200rpm, 5400 bude mit pomalejsi odezvu.
Ventero (1280)|10.7.2020 10:43
I když Western Digital, akvizoval firmu HGST (Hitachi), tak se to nedá tak úplně brát úplně jako disky WD - jiná továrna, jiné zpracování, jiné modely.
Jinak aby to bylo objektivnější, tak se jedná o speciální serverové řady, kde ta spolehlivost je jinde (alespoň by měla být), než u běžných modelových řad.
S tou certifikací, tomu věřím - takových marketingových žvástů jsem viděl hromadu - třeba jako Military Class u MSI - pochybuji, že taková nějaká oficiální certifikace existuje a zvláště, když se jí pyšní desky, které mám já ze své servisní praxe jako nejméně trvanlivé ...
Gouranga (699)|10.7.2020 12:51
Doufam, ze to nevyznelo, ze tu propaguju WD. Spis mi jde o to, ze muze odejit cokoliv. Mam tu sest 3 TB Seagatu, ktery byly povestny odchodem (https://www.extremetech.com/extreme/222267-seagate-faces-lawsuit-over-3tb-hard-drive-failure-rates). Ani jeden mi neodesel (nahrazeny kvuli kapacite). Ted mam 4 WD Gold a 1 HGST - z doby, kdy se WD rozhodlo, ze radu Gold zrusi a nahradi ji HGST Ultrastar (ted uz je Gold zpet). A zrovna v ty tabulce jeden z HGST ma totoznej ekvivalent v podani WD Gold (mozna stejna tovarna, jen jina nalepka https://nascompares.com/2018/08/01/wd-gold-is-end-of-life-alternative-hgst-ultrastar-dc-drive-list-here/).
Enterprise budou asi o neco lepsi, nicmene to nemeni nic na tom, ze muzou odejit klidne po tydnu..
Takze bych spis vybiral podle cena/kapacita a kategorie (NAS 5400 RPM, NAS 7200 RPM, Enteprise, Desktop)..
Ventero (1280)|10.7.2020 13:32
Pak je jistejsi pouzit diskove pole RAID1 (prislusny box) nebo jine, kde muze jeden disk odejit bez ztraty dat.
Donald64 (702)|10.7.2020 17:45
5400-5900ot má výhodu v nižším hluku a vibracích, to lze ještě redukovat osazením 2,5" plotny namísto 3,5" a tu osadit do HIMURA. Tím se dá dosáhnout téměř neslyšného úložiště, což je výhoda, dává-li se to do bedny s prioritou nízkého hluku, ovšem tato oblast tě asi moc nezajímá. Na datový disk 5400ot postačí, ale není-li vyšší hluk problémem, tak 7200ot nabídne vyšší výkon, o kolik je diskutabilní. V informacích o disku vyčteš sekvenční čtení a zápis, porovnáš-li třeba 2TB nebo 3TB Seagate s 5400 vs 7200 rpm, máš rozdíl v rychlostech cca 14-16%, vezměme tedy střed, 15%. V nejhorším možném případě je tedy 7200ot. disk o 15% výkonnější, bavíme se tu ovšem o sekvenčním čtení, tedy přenos nebo čtení malého počtu velkých souborů nebo sekvenci, kdy jsou soubory opravdu fyzicky za sebou. Pokud se bavíme o náhodném přístupu (u SSD se uvádí [IOPS]), jsou plotny naprostá mizérie, dosahují řádově kolem 100 IOPS a dnešní NVMe SSD dosahují až 8000x vyšších hodnot. U náhodného přístupu si dovolím tvrdit, že mezi 5400 vs 7200ot diskem nemusíš zaznamenat žádný rozdíl.

Hodně tedy záleží na způsobu využití, systémový disk se vždy bere 7200ot, na druhou stranu datový disk na "bordel" nepotřebuje řešit každé % výkonu a 5400 je naprosto OK. To bychom měli teoretickou i trochu praktickou rovinu otáček točivých disků, myslím, že pro utvoření si názoru, co zvolit, ti to bude stačit.

Zabředám/e tu do více méně nedůležité oblasti otáček a celkově opomíjíme nejdůležitější rozdíl a tím je způsob zápisu dat, ten má na výsledný výkon, v určitých situacích, násobně větší dopad. Řady disků s nejvíce TB ani nejde vyrobit jinak, než použitím SMR (částečně překrývající se zápis) a je třeba na to dávat pozor. Jednoznačně, pokud to jde, tak volit PMR(CMR), ale je to boj, výrobci to často neuvádějí nebo přímo zatajují (viz teď kauzy u Seagate Barracudy a nových WD RED), někdy to jde poznat nápadně objemnou velikostí cache. Co se mi třeba u Toshiby líbilo je to, že v datasheetu způsob zápisu uváděli a striktně odlišovali PMR a SMR.
Lilly [FR] (56)|11.7.2020 03:28
Zdravím vas kluci. Přečetla jsem si vaše příspěvky ....

Vezmu si 7200 rpm, hluk mi zase až tak nevadi, přece jenom bude nizka odezva. Ohledem porovnani recenzi disku. Konkretně za sebe: Koupila jsem si WD RED novy disk, ale hned mi odešel a něco bylo s eletronikou, po každym restartu pc tento disk chvili fungoval, ale pak se vytratila ikona disku z pc a disk zustal nefunkční a mrtvy. Stavalo se mi to nejčaštejši při kopirovani a přenos dat více jak 1 Gb. Disk prostě zhasnul a přestal fungovat, peníze mi sice vratili a nabizeli mi zase disk baracuda 3TB, ale nechtěla jsem prostě jsem se bala to vzit ...

Toshiba mi byla doporučena a zkušenosti s hdd samsung diskem mam, nesklamal mě nikdy. Investice bude kolem 20 000 kč idkyž to bude HDD, škoda, že za tyhle penize neexistuje externi SSD disk na usb 3.0 s minimalni kapacitou 15 TB ten je přece rychlejší ...

Nejsem až zase takova zkušena, když něco nevím zeptam se tady a vždycky jsem byla spokojena s vyřešením problemu na pc a s vyberem komponent ...
Prostě dělam všechno, abych zase nebyla zklamana, že jsem si něco zase špatnyho vybrala a nechce mi to sloužit bez ohledu na to kolik jsem do toho investovala.

Když mam čas pokusim si poradit sama vyhledavanim cez google, ale když nevim zeptam se tady a hned dostanu rychlu odpoveď a pomoc a hodně mi to pomůže ja diky tomu, že mi to ušetři mnoho starosti a času ....

Na doporučeni kevina si vezmu ICY hdd box a 2x 10 TB hdd s 7200 rpm na 3.0 usb
kevin00 (10238)|11.7.2020 12:16
@Gouranga: Poruchovost pevných disků je počítána z jakých čísel ... nákup vs. reklamace u nějakého shopu, pouze reklamace přijaté výrobcem, atd.? Takto "hozená" čísla jsou ve své podstatě naprosto nic neříkající a nehodnotná.
Ventero (1280)|11.7.2020 15:52
Ta poruchovost je pocitana ze statistik jedne z nejvetsi serverovny, takze se to da brat jako pomerne slusny ukazatel.
Gouranga (699)|13.7.2020 11:51
@kevin Ne, nejsou to statistiky reklamaci nejakeho zapadleho eshopu. Jak pise Ventero, je to poskytovatel uloziste (zalohy a ted nabizi i neco odpovidajici Azure, S3 apod.) V obrazcich je napsano, ze jsou to statistiky zivotnosti disku a je tam i jejich logo, takze stacilo dat nazev do googlu a bylo by jasno. Samozrejme ty disky nejsou v domacich podminkach (jedou 24/7), ale pokud mas k dispozici nejakou jinou statistiku umrtnosti disku v radu desititisicu kusu, tak se rad podivam. Bohuzel ostatni datacentra tyhle data zrovna nesdileji (nebo jsem na ne jeste nenarazil)