reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s teplotama?

mutinek (80)|28.7.2020 16:47
Zdar, hoši.

Nedávno jsem si přes vaše rady a doporučení nechal sestavit počítač v CZC. Samozřejmě komponenty jsem volil na Vaše doporučení. Nedávno přišel a myslím si, že bude někde problém, jelikož mám obrovské teploty snad úplně všeho a nevím kde je problém. Když jsem jenom na internetu, tak je vše v pořádku, ale jakmile zapnu hru, tak teploty na procesoru jsou 90 stupňové. Grafika 75 (to je asi v pořádku), ale celkově se mi to nezdá. Na internetu čtu, že procesor by měl mít něco kolem 45-50 stupni a já mám 90. Dám Vám zde screen, jak sestavy, tak těch teplot.

Sestava: https://imgup.cz/image/k9cm
Teploty: https://imgup.cz/image/k9cx (teploty po cca 15 minutách hraní na Ultra AC: Origins)

Ještě dodám, že chladič je boxovanej u procesoru, ale s tím by neměl bejt problém si myslím.

Díky všem za odpovědi.
Donald64 (702)|28.7.2020 17:48
Mít na CPU 45-50°C v zátěži a nazývat to běžnými teplotami je nesmysl. Normální teplota CPU je do 80°C, s box chladičem od AMD jsem měl v mITX skříňce při hraní her do 85°C, ale při renderu (100% zatížení) jsem se dostal i na 95°C.

Celkově vzato není BOX chladič úplně vhodný, Freezer 34 by vše vyřešil, snížil by hluk (jelikož boxovaný chladič jede na 100% otáčky) a samozřejmě i teploty, které klesnou třeba o 20°C.

V sestavě mi vrtají hlavou ty 2 ventilátory Noctua, absolutně nechápu jejich smysl, když je tam osazena obyčejná neodhlučněná skříňka, grafika v levném provedení a boxovaný chladič, to je jak házet peníze oknem. Mnohem lepší práci by udělaly 4x AC F12 Silent.

Jak tedy zlepšit teploty? Jednoduše, dokup do skříňky 2x AC F12 Silent, ať tam máš 4 ventilátory (ideální airflow i při nízkých otáčkách) a kup Freezer 34 a vše bude naprosto OK.
Jech Josef (206)|28.7.2020 17:49
Máš vysoké napětí na procesoru tak ho sniž a dej lepší chladič. U desek AMD je známo že bios cpe do CPU vysoké napětí aby garantoval výkon CPU uváděný výrobcem.
Gouranga (699)|28.7.2020 17:51
Teploty jsou vysoke, ale dle https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cctnnb/ryzen_5_3600_wstock_cooler/ to vypada na moznost se stock chladicem, ikdyz se odpovedi ruzni. Nicmene hry nejsou uplne idealni pro mereni teplot - zatez se dost meni. Muzes zkusit neco ciste procesoroveho jako Prime95 a sledovat frekvenci v CPU-Z - treba Intely jedou na plno dokud nedosahnou 100 stupnu a pak to jde docela dolu.
Nicmene, co muze byt problem: 1) chladic je spatne nasazen - muzes koupit pastu, ocistit a nasadit znova; 2) V BIOSu je prilis vysoke napeti (mne deska na default voli takovy napeti, ze procesor je skoro okamzite na 100 stupnich a to je tam obri chladic; 3) koupit jiny chladic

Procesor ma 65 stupnu s pomerne vykonnym chladicem, 90 je teda teoreticky docela mozny (Pokud to neni strop a procesor uz jede na polovicni frekvenci)
mutinek (80)|28.7.2020 18:11
Nastavení napětí, tak to asi radši dělat nebudu, jelikož nevím jak se to nastavuje ani nevím na jaké hodnoty. Spíše to vidím časem na ten lepší chladič a k tomu přidám ještě nějaké větráky. Takže pokud to zatím bude takhle jak to je, tak je to v pohodě relativně?
mutinek (80)|29.7.2020 10:22
Ještě se zeptám...Dokoupil jsem tedy na ty AC F12 Silent. Mám dva ty od Noctua a ještě jeden, kterej byl ve skříni. Jak je nainstalovat tak, aby byla ideální cirkulace? Aby se to nějak nebilo mezi sebou. Teď mám dva větráky vepředu (Noctua a box) a jeden vzadu. Zbylé AC se mi vlezou jedině na vrch skříně. Je to tak v pohodě?
Donald64 (702)|30.7.2020 21:03
V zásadě na tom nic špatně není. Přes co máš ventilátory připojeny? Reguluješ nějak jejich otáčky? Na jaké RPM při zátěži běží?

Osobně bych umístil dopředu 2x Noctua, jelikož jsou nejtišší a ventilátory v přední části case jsou nejvíce slyšet. Taktéž jsou velmi účinné, takže by 2 ventilátory mohly mít obdobný airflow, jako zbylé 3. Sigmu Pro bych dal klidně dozadu a Arctic nahoru. Takto by to mělo být ideální, každopádně jestli se ti nechce zaměňovat tu Noctuu s tou Sigmou, asi na tom nic špatně nebude, zase podtlak máš vhodnější, než přetlak.

Jinak skříňové ventilátory nejsou úplně tou stěžejní věcí, která by nějak zásadně ovlivnila teploty CPU, když už tam 3 byly. Jak už jsem psal, čím více ventilátorů, tím se dají seštelovat na nižší otáčky a tím je sestava tišší. S BOX chladičem to ale klidně nech běžet více, hlukově se mu v zátěži stejně žádný nevyrovná a přeci jen to nějaký stupeň ubere.
mutinek (80)|31.7.2020 14:20
Nijak to nereguluji ty otáčky, jelikož ani nevím, jak na to. Dobrá tedy udělám to tak jak si psal.
Donald64 (702)|31.7.2020 14:56
Jo takhle skříňka vlastně nemá regulátor ventilátorů, takže to máš řízené deskou. Štelovat to jde buď přes program za 8,9€, anebo v biosu bývá takové základní nastavení. Na jeden konektor máš doufám vždy 2 stejné ventilátory, tedy 1 konektor 2x Noctua, 1 konektor 2x AC a 1 konektor Sigma, ju?
mutinek (80)|31.7.2020 17:11
Tak jsem teda vyměnil chladič a přidal dva ty Fany a výsledek mě velice příjemně překvapil.

https://imgup.cz/image/k9dF

Děkuji.
mutinek (80)|31.7.2020 20:49
Je to třeba stelovat? Nikdy jsem to nedělal a asi to ani nechci dělat.
Donald64 (702)|31.7.2020 21:37
Pokud nejsi posedlý co nejnižším hlukem, tak si s tím nelam hlavu :)

Vyfocené teploty jsou při jaké činnosti?
mutinek (80)|1.8.2020 10:32
Cca hodina hraní AC: Origins. Vím, že to není směrodatné, ale u toho jsem měřil teploty předtím, tak jsem to tak udělal i teď.
Donald64 (702)|1.8.2020 22:50
No paráda, teploty GPU dole o 11°C, teploty CPU o 31°C a otáčky ventilátoru na GPU klesly z 2458 na 1841 RPM a u CPU z 2710 na 1398 RPM.

Co dokáže správně dimenzovaný chladič a pár skříňových ventilátorů, že? Dokážu si představit, že pocitový hluk sestavy je tak poloviční, možná třetinový a ty teploty jsou teď výborné pro zajištění maximální životnosti PC :)
mutinek (80)|2.8.2020 22:26
Máš pravdu. Pocitový hluk je mnohem a mnohem lepší. Tak snad bude nějakou dobu fungovat. Díky.