reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Neustálý restart před BIOSem- příčina?

Cev (101)|3.8.2020 02:22
Ahoj, asi 4 týdny jsem bez problémů provozoval tuto sestavu:

•zdroj 300W se 120 mm větrákem
•mainboard MSI G41 TM-P33
•procesor Intel Xeon E5450 3,0GHz (4 jádra, TDP 80W)
•RAM 2×DDR2 4GB 800MHz (celkem 8GB)
•HDD 250GB (IDE)
•2×HDD 80GB (SATA)
•grafika ASUS HD 5450 1GB
•120 mm větrák chladiče procesoru
•92 mm větrák skříně

Před pár dny byla před rozběhem delší prodleva než obvykle a pak se začal PC neustále restartovat (ještě před BIOSem). Zkoušel jsem výměnu pamětí, to nepomohlo. Nakonec jsem vyndal grafiku a jedu na integrovanou, funguje to.

Je možné, že by to neutáhl zdroj nebo spíš tipujete vadnou grafiku?
Ventero (1280)|3.8.2020 09:53
To je teoreticky zhruba stejná pravděpodobnost - je třeba to selektivně vyzkoušet - jednou s jiným zdrojem, podruhé s jinou grafikou odpovídajícího výkonu - zde se bavíme asi o 70W.
Zkušenostně ovšem příklon spíše ke zdroji - ve výkonu problém nejspíš nebude, ale mohl by být už vadný - jeho značku jsi nenapsal - tedy bych začal u něj.
Píšeš, že sestavu provozuješ cca 4 týdny, přičemž ta je papírově opravdu stará - takže pokud jsi ji tedy koupil od někoho a nějaké počínající občasné kiksy mohly být důvodem prodeje.
Také je možnost, že odchází deska - podívej se na ni, jestli tam nejsou nafouklé elektrolytické kondenzátory.
Cev (101)|3.8.2020 15:56
Zdroj je Fortron ATX-300PNR. Nafouklé kondíky na MB nejsou, předtím jsem ji bez problémů několik měsíců provozoval s Celeronem D351 3,2GHz a 1GB, později 2×2GB RAM, integrovanou grafikou a pouze jedním HDD. Jako nová byla používána šetrně, stále vypadá jako nová. Ten Celeron má zhruba stejný TDP, je možné, že při rozběhu je vyšší příkon a proto se restartuje?
Ta grafika běžela předtím více jak rok na jiném mém PC bez problémů.
Donald64 (702)|3.8.2020 17:51
No jako co si budem, ale do desky za 11 stovek asi není úplně vhodné dávat procesor, který stál v době uvedení na trh přes 20k. Té napájecí kaskádě bych úplně nedůvěřoval, přeci jen má jen 2 fáze. Může to být klidně více komponenty, jak píšeš, zdrojem, grafikou, ale nevylučoval bych ani desku. Těžko radit, asi budeš muset prozkoušet, co se dá a uvidíš.

Jinak tyhle polymerové kondenzátory na deskách a grafikách se nenafukují, ovšem postupem času ztrácí kapacitu až jsou úplně nepoužitelné. Jejich počet bývá obvykle předimenzovaný, takže je zařízení schopné fungovat i když jich třeba 20% odejde a takhle napohled se to nepozná. Vzhledem k tomu, že tady není žádný moc nazbyt, může pak kolísat napětí až za hranici stability a pc se pak restartuje. Když ti to na té iGPU chodí, zkus zapnout nějaký stress test, třeba p95 nebo by stačil i FurMark, každopádně když to padne, může být na vině i zdroj, to by možná potom dávalo smysl i to restartování, když to nezvládne ukrmit ani samotné CPU, pak by to s dedikovanou kartou ani nenajelo. Můj odhad je tedy zdroj - je možnost do něj mrknout? Tam se ty elektrolyty skutečně nafukují a bývá to hned patrné - někdy dokonce, tyhle problémové zdroje, po odpojení ze sítě už nikdy nenajedou.
Ventero (1280)|3.8.2020 18:34
Fortron nebyla špatná značka, ale později už ani ne tak dobrá. Každopádně, jestli ten zdroj jel hodně a třeba mnoho let, tak to bude značně amortizován.
Každopádně je to nejpravděpodobnější příčina. Zkus nejprve ten jiný s tou grafikou a pak až příp. selektovat dál.
Cev (101)|5.8.2020 18:59
Ten Xeon E5450 SLBBM jsem použil jako levný - cca 500,- upgrade (ekvivalent místo drahého Q9650), proti původnímu Celeronu je rozdíl obrovský. Ta grafika v jiném PC zatím chodí, ale zatím jsem ji zkoušel jenom 1×. Zdroje mám aktuálně k dispozici jen 350W (Evolve - ten nevím v jakém je stavu - je v nefunkčním PC, a s tím samým příkonem MaxPower PL-350 ale ten běží v jiném compu), možná ho někdy zkusím.

Ve specifikacích desky je uvedeno, že 'pro stabilitu systému je vysoce doporučeno napájení 350 wattů (a výše)'. Proto si myslím, zda příkon při rozběhu pro ten 300W zdroj nebyl už na hraně.
Donald64 (702)|5.8.2020 19:42
Když budu vycházet z udávaných hodnot TDP, tak CPU má 80W, GPU 19W, když bych na zbytek počítal velmi nepravděpodobných 41W, tak jsme na 140W při maximálním zatížení pro celou sestavu. Tady o nedostatečném výkonu zdroje nemůže být ani řeč, ty udávané hodnoty a doporučení jsou s ohledem na velice nekvalitní zdroje, které obvykle zvládnou tak poloviční výkon oproti vyspecifikovanému. Pokud to zdroj nezvládá, tak je to proto, že je na pokraji smrti.
Ventero (1280)|5.8.2020 21:02
Jestli si to pamatuji dobre, tak MaxPower jsou plecky - poznas uz podle vahy. Otazka, jrstli ten Evolve bude na tom lepe. Kazdopadne zkusit to je nutnost, jinak to nezjistis.
Cev (101)|13.8.2020 19:32
Ten 350 W Evolve, který mám v nefunkčním PC, nevím jak na tom je - mám obavy abych s ním neodpravil desku. Nebo to není možné?
Jaká značka zdrojů je solidní?
Jinak Donald64, u té mé GPU je uveden maximální příkon 75 W.
Donald64 (702)|14.8.2020 06:39
Odpravit desku zdrojem samozřejmě možné je.

Z levnějších zdrojů není špatný BQ! System Power, který je zároveň i tichý. Kvalitnější je pak BQ! Pure Power s 5 letou zárukou a TOP zdroje jsou Corsair RMx. Tohle je takový základní přehled dobrých a tichých zdrojů ve všech cenových a kvalitativních kategoriích. Samozřejmě ještě Seasonic, třeba jejich řada Core GC / Core GM je solidní nebo Focus Plus Gold, každopádně tichostí se předchozím nevyrovnají.

Maximální příkon je 75W, protože si více šťávy z PCIe nelze vzít, ale dle specifikací by měla brát jen 19W.
DrZelenka (2491)|25.8.2020 09:02
[QUOTE=Donald64;604092]Když budu vycházet z udávaných hodnot TDP, tak CPU má 80W, GPU 19W, když bych na zbytek počítal velmi nepravděpodobných 41W, tak jsme na 140W při maximálním zatížení pro celou sestavu. Tady o nedostatečném výkonu zdroje nemůže být ani řeč, ty udávané hodnoty a doporučení jsou s ohledem na velice nekvalitní zdroje, které obvykle zvládnou tak poloviční výkon oproti vyspecifikovanému. Pokud to zdroj nezvládá, tak je to proto, že je na pokraji smrti.[/QUOTE]

Ten zdroj měl jako nový maximum na 12V větvích 250W, od určité doby je fortron "kvalitní" jako EuroCase, takže bych mu víc jak 200W nedával (novému).

S tím, že má dvě 12V větve a pokud je veškerý proud braný z desky (takže klidně z 1 větve), tak to je sakra na hraně, protože 1 větev (ta silnější) má papírový limit právě cca 150W.

Každopádně pokud se deska restartuje, tak by měl speaker "říct" o jakou chybu se jedná ...