reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook v ceně 10 000 - 12 500 Kč

Gohan (142)|30.8.2020 11:26
Primární požadavky: různorodé – Notebook na kancelářskou práci

Další komentář:
Zdravím,

Potřeboval bych doporučit notebook na administrativní a kancelářskou práci.

Display stačí asi 15, disk ideálně ssd.

Díky
Donald64 (702)|30.8.2020 14:50
Koukal jsem na Alzu a CZC. Nejvýkonnější kousek do 13k je tento https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-s340-14api-modra_4/278125/produkt v 15,6" variantě takřka nic není, našel jsem jen tento Honor, ale na našem trhu jsou notebooky od nich úplnou novinkou, takže nemám zkušenosti https://www.alza.cz/honor-magicbook-15-gray-d6113370.htm

Dále tu je adept s o 27% slabším CPU (za pár stovek lze rozšířit RAM na 8GB) https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-s340-14iil-seda/278126/produkt
A nakonec adept s o 41% slabším CPU a polovičním SSD https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-s340-14?dq=5655601

Ačkoliv jsem se snažil vybírat vše s IPS displejem, aby na to šlo koukat, s SSD, aby to nebylo krutě pomalé a priorita č.1 pro mě byla výkonné CPU, tak samozřejmě jsou to ty nejlevnější kousky a kvalita je špatná. Lépe bys udělal se stolním PC, kdyby tato možnost připadala v úvahu, umím navrhnout i velmi malý počítač, který lze osadit i za monitor, takže nemusí zabírat žádný prostor.
Gohan (142)|30.8.2020 15:55
Okej, toho jsem se bál.

Jak to vypadá když se zvedne budget na 15k, je tam už něco použitelnějšího?
Donald64 (702)|30.8.2020 19:09
Obecně lze za takový vstupní bod k notebookům s už trochu použitelným šasi považovat Thinkpady, ve 14" variantě se do 15k vlezeme https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-e490?dq=5725713 ale 15,6" varianta je dražší https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-e590?dq=5782395 a to už bych uvažoval spíše https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-e590?dq=6091695 protože má o 57% výkonnější CPU.
Gohan (142)|2.9.2020 13:50
Tak jeste update:

Budget se posunul do 20k a bylo by fajn kdyby to melo dobre reproduktory.
Ventero (1280)|2.9.2020 14:59
No ty ThinkPad ještě s přimhouřením oka, a to spíš dříve ty manažerské řady za 30 - 40k. Jinak doporučuji od Lenovo ruce pryč - jednoznačně nejméně spolehlivé a nejvíce poruchové stroje - proč myslíš, že jsou levnější? - někde tu cenu srážet musí ...
Osobně bych se koukal po Dell. HP v těch nižších třídách už taky celkem upadly, takže pak už je jedno, jestli to, Asus nebo Acer. Acer jsou, bych řekl, poslední dobou docela překvapení na rozdíl od dřívějška, kdy to byly největší plečky. Dnes je právě Lenovo, tam kde kdysi Acer začínal - snad dokonce na úrovni tehdejší divize e-machine ...

Donald64: Umíš navrhnout něco menšího (nemusí být úplně za monitor) s AMD v pasivu?
Donald64 (702)|2.9.2020 19:29
Ono je to s těmi notebooky skoro na jedno brdo. Značka už není zárukou kvality, spíše vyzdvihovat konkrétní řady jednotlivých výrobců, anebo naopak varovat před nějakými řadami. Lenovo je dosti levné, no je to Čína, tak možná proto. Já mám třeba velmi špatné zkušenosti s HP, nenávidím ty jejich drivery, každou chvíli něco crashne po aktualizaci Win a mají velmi špatně pořešené uzemnění, díky čemuž může noťas haprovat (někomu se restartovává, mně se třeba neustále vypíná a zapíná ventilátor -> vždy po vyčištění celého notebooku to dá na chvíli pokoj). U Lenova se mi líbí, že ti tam neserou 100 dalších programů, které jen zpomalují PC a celý notebook více méně funguje už po nainstalování Win a přeinstalace není problém, u HP je to bez obnovovacího oddílu (zpět do předinstalovaného bordelu) mnohdy velký problém. Nebo ty jejich "nekompability" se staršími dokovačkami, které fungují, ale už není podpora, takže třeba poblikává monitor atd. Každý máme asi jiné zkušenosti, bylo by výborné, kdyby vzniklo nějaké vlákno, kde by byly uvedeny třeba 4 kvalitativní kategorie notebooků a do nich setříděné všechny modely všech výrobců včetně krátkého povídání, proč tomu tak je.

S Dellem je potíž, a to ta, že osazuje výhradně Intel a to je ve světle Ryzen 4x00 docela problém, kupuješ za stejné peníze pak třeba o polovinu slabší stroj, což se mně osobně moc nezamlouvá.

Nejsem fanda plně pasivních sestav, jelikož zaregulovanou Noctuu na 200RPM nemáš šanci slyšet a kvůli průtoku vzduchu si můžeš dovolit CPU provozovat na vyšších taktech a nemusejí tam být ani obří pasivy, takže lze sestavu udělat menší. Takový cenově výhodný základ máš s odhlučněnou mATX skříňkou. Klade-li se větší důraz na rozměry, tak už zmizí ze skříňky odhlučnění a sestava se stává buď více horkou, anebo hlučnější. Samozřejmě platí přímá úměra, čím musí být sestava tišší, tím bude dražší, což platí i pro rozměry. U LowNoise sestav se ale neobejdeš bez řídícího SW, testování, nastavování. O jak výkonnou sestavu by se mělo jednat, k jakým by měla být účelům? Jak malé by to mělo být? Hlučnost tedy nejlépe nulová, chápu-li správně?
Ventero (1280)|3.9.2020 12:45
Tak aktualizace Win krešujou skoro pokaždé kdeco na čemkoliv ...
To, co píšeš je pravda - v běžné spotřebitelské třídě je to skoro na jedno brdo - osobně to řeším repasovanými Latitude nebo EliteBook.
Crapware mě netankuje - vždy si udělám čistou instalaci dualboot Win a Xubuntu.
U dokovačky HP teď řeším problém, jak z ní udělat primární display, kde se mi zobrazí biosboot a grub2 - musím mít otevřený ntb, abych si vybral sytém nebo nastavil FW.
Dell je fakt drahej, ale snad naplní toto:
https://www.svethardware.cz/procesoru-intel-je-nedostatek-dell-kvuli-tomu-uvazuje-o-amd/50796

Ano - hlučnost nulová. Stačí mi výkonnostně něco jako mám teď i3-2120 - tedy passmark kolem 2000 - standard na kancl, browser, youtube apod. s Linuxem - tam se tuším při potřebě SW na regulaci otáček taky najde, nebo přinejhorším to zregulovat natvrdo rezistorem by taky nejspíš šlo.
Donald64 (702)|4.9.2020 10:26
S repasovanými notebooky mám problém ten, že bývají těžké a mají slabou výdrž na baterii, jelikož ve své době byl ten HW hi-end a ten prostě žere. Jinak ale souhlasím, že je to jediný způsob, jak koupit kvalitní stroj i za málo peněz.

Na PC se dostanu až po víkendu, každopádně malá i celkem tichá kancl sestava jde složit např takto https://www.czc.cz/bs7tgbqfqgg3v9elk8h5hd7u54/seznam Tichost by šla zvýšit tím, že by se vzala B450 deska a CPU ještě podtaktoval, ale i bez toho to jde zaregulovat na velmi rozumnou hlučnost. Ještě větší tichosti lze dosáhnout s FD Define mini C, sice naroste cena i rozměry, ale sestava pak může být skutečně neslyšitelná.
Gohan (142)|4.9.2020 14:47
No a jak by to vypadalo s tim notasem do 20k s nejakyma lepsima repro ? :D
kevin00 (10238)|5.9.2020 18:28
Donald64 (702)|6.9.2020 17:01
Že by měl HP ProBook nějaký dobrý zvuk mi ani nepřijde, docela dobře mi hrál Dell Gaming, ale dost ta akustika závisí na nasměrování reproduktorů a umístění notebooku, přeci jen takové malé chrastítko se s pořádným reproduktorem nikdy nemůže rovnat. Ten Dell hrál jakoby zespod a pokud je notebook položen na stole, je zvuk příjemně hlasitý i čistý. ThinkPad E nemá zvuk nic moc, aby to bylo poslouchatelné tak je potřeba mít zapnuté to jejich SmartAudio, které vždy na chvíli lagne videjko na YT a dle obsahu přenastaví ekvalizér.
kevin00 (10238)|6.9.2020 20:53
V této cenové třídě a druhu využití se nemá vůbec cenu bavit o kvalitě zvukové karty a to jakéhokoliv notebooku. U rozpočtu 15 - 20.000 Kč uživatel bojuje s kompromisy typu "výkon procesoru/velikost SSD/typ panelu obrazovky" a hlavně s jeho zpracováním. Pokud budu chtít kvalitní zvuk, musím sáhnout po nějakém externím řešení. Tak to prostě je a bohužel ta situace bude IMHO už jenom horší.
U ThinkPadů jde SmartAudio nastavit na požadované využití, např. Hudba, Film, Hraní, atd. Je tam asi 6 voleb. Ono přenastavování "ekvalizéru" se děje pouze při nastavení na možnost automatického výběru. Ovšem ani v tomto režimu jsem si nikdy nevšiml "lagů" u YT videí, potažmo jakýchkoliv videí.
Pokud bych se měl vyjádřit obecně, doporučil bych uživateli @Gohan vybrat notebook v kompromisu zpracování:výkon a zvukovou kartu řešit až následně. Nebo by musel min. 10.000 Kč připlatit.
Donald64 (702)|7.9.2020 20:21
@kevin00 - souhlasím, že v segmentu levných notebooků je to hodně o tom, mít výkonný CPU a IPS, u SSD jsem mnohdy otevřen okamžitému upgradu, je-li cena výhodnější, než to mít už rovnou s notebookem, stejně tak RAM. Ohledně zpracování je to složitější, vzal bych raději horší zpracování, než mít 2x slabší notebook, ale otázkou je, co znamená ono "lepší". Jaké notebookové řady různých výrobců považuješ za středně dobré a jaké za velmi dobré? Třeba mě svým provedením ProBook nijak nenadchnul. Co se týče displejů, u dražších modelů bývají TN srovnatelná s levnými IPS, byl jsem kvalitou docela překvapen, setkal ses s modely, kde jsi měl podobný dojem? A dal bys i příklad notebooku s velmi dobrým repro? (to se přiznám, jsem nikdy jako výběrový parametr moc nesledoval)

Ta zkušenost ze SmartAudiem je 3 roky stará a běželo to na i5-7200U a 4GB RAM, třeba byl tedy problém jinde, buď v SW, nebo HW.