reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook v ceně 25 000 - 27 500 Kč

ralen (95)|2.10.2020 07:42
Primární požadavky: vysoký výkon – 1.herní 2.-pracovní

Další komentář:
Zdravím. Chtěl bych požádat o rady. Herní notebook volím proto, že občas cestuji za prací. PC sestavu se mi nechce převážet :).

Doposud cca 11 let mi věrně sloužil HP pavilion dv7. S menšími opravami šlapal DENNĚ i několik hodin po celou dobu. Takže na něj nedám dopustit. A proto k věci.

HP nenabízí v cenové relaci to co bych si představoval. Původně jsem chtěl investovat 20 max. 25 tisíc.

S ostatními značkami nemám zkušenosti co se týká výdže, poruchovosti, hlučnosti atd.

Něco jsem prostudoval a zamlouval se mi podle recenzí MSI
https://www.czc.cz/msi-gf65-thin-9sd-093cz-cerna/280192/produkt

Napřed jsem chtěl jeho slabšího bráchu s horší grafickou kartou
https://www.czc.cz/msi-gf63-thin-10scxr-410cz-cerna/290491/produkt

Absolutně nemám představu co tahle grafická karta zvládne a nezvládne.
Jak velký je mezi nimi rozdíl. Cena je celkem přijatelná.

A do třetice, tak dlouho jsem váhal, až jsem jsem se doklikal k silnějšímu sourozenci
https://www.czc.cz/msi-gf65-thin-9sexr-228cz-cerna/280191/produkt
s grafikou o třídu vyšší RTX 2060

U herního notebooku je grafika hodně důležitá, jestli se nepletu. Proto se ptám vyplatí se ty 2000,- investovat za lepší grafiku je tam takový rozdíl o proti slabším bráchům.
Ramka mi vyhovuje 8 a volný slot mám v plánu dokoupit časem další třeba 16k těm 8.

Uvítám vaše názory a rady.
Nebráním se i jiným značkám, ale musí něco vydržet. Ne že bych se k němu choval hrozně, ale na cestách si ten můj HP zažil někdy peklo a pořád šlapal a dopřával mi hodiny zábavy.
Až úplně umře, už mám nachystanou skleněnou vitrínu kam si ho vystavím a budu ho ukazovat návštěvníkům, jak dlouho vydržel a co všechno zažil a musel vytrpět.

HPčku mužu napsat recenzi :)

Takže předem děkuji, za váš čas a názory. Díky.
Donald64 (702)|3.10.2020 10:56
Všeobecně lze říci, že herní notebooky neoplývají moc velkou životností kvůli velkému zahřívání a tím rozdílů teplot při zátěži a bez (případně ve vypnutém stavu) a to nemá bezolovnatý cín vůbec rád. Upozorním i na chladící podložky, které celý problém ještě umocňují a životnost snižují ještě více.

Co se týče MSI, tak tuto značku moc nemusím, nemám s ní moc dobré zkušenosti, ale nechme značku prozatím stranou. Ohledně tvého výběru, slabší brácha má téměř poloviční výkon toho silnějšího, takže nic s GTX 1650 nebrat, na hry to chce 6GB VRAM, tedy 1660 Ti nebo 2060. Rozdíl mezi nimi je okolo 10%, 2060 má podle všeho o 30W vyšší TDP, což vnímám jako nevýhodu, ale podporuje RayTracing a DLSS, sice na to nemá výkon, ale je to tam. Daleko důležitější, než řešit rozdíly mezi těmito dvěma kartami je podle mě CPU. Tebou vybrané varianty mají 4C/8T a popravdě, těmhle procesorům značně dochází dech u nových her. Ryzen 4600H je téměř 2x tak výkonný, proto bych mu dal rozhodně přednost. Prošel jsem, co lze sehnat do 30k a vybral 2 adepty. Výkonově je to to nejlepší, co se dá za tyto peníze sehnat. Liší se de facto jen osazenou grafikou a samozřejmě každý výrobce dal svému modelu jiné klady a zápory.

https://www.alza.cz/asus-tuf-gaming-a15-fa506?dq=6091716 (OS lze dokoupit za kilo na aukru)
https://www.czc.cz/lenovo-legion-5-15arh05-cerna_6/297422/produkt (má i brášku s mnohonásobně lepším monitorem 82B1004UCK)
ralen (95)|3.10.2020 22:00
Zatrsakr. No? Tak po pravdě řečeno jsem zase na mrtvém bodě, jelikož Váhy mám ve znamení. Porovnávám, porovnávám, váhám, váhám. Dokonce navyšuji rozpočet.

Ale musím přiznat, že jsi mě přesvědčil s tím CPU. Blbost 4 jádro, když můžeš mít za stejné peníze 6jáder. Vždy jsem preferoval Intel než Amd, ale to je jako ve WoW, někdo prostě bude vždy hrát za Ali a někdo jen za Hordu. Já se přesvědčit dám, pokud je to rozumné.

Škoda je, že neexistuje nějaký konfigurátor, kde si nakopeš vše dle svých představ a hotovo.

Ten Asus se mi moc libí zpracováním dokonce tam uvádí i nějakou odolnost ověřenou armádou světa, monitor 144Hz ,až na tu grafiku. 2060 osazují až do Ryzen 7 a to začíná zase 4jádrem, 6jádro už je pak za nějakých 35k a to už je moc.

Lenovo je zpracováním hrozný (ale to vem čert), grafika dle mého gusta, monitor 120Hz (je opravdu o tolik horší než 144,doma mám externí herní LG monitor 23palců). Jinak je tam asi
vše co jsme chtěl, dokonce i Win. Dokonce mají i oba numer. klávesnici což je pro mou malou administrativu paráda.

Takže je ten 144 displej opravdu tak úžasný?
Grafika 2060 je opravdu jen 10% nebo se s výhledem do krátkého budoucna do ní vyplatí jít?

Mrkni prosím na tohle co je na tom pravdy:
NVIDIA GeForce RTX 2060 -These graphics cards are able to play the latest and most demanding games in high resolutions and full detail settings with enabled Anti-Aliasing.
NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti - With these GPUs you are able to play modern and demanding games fluently at medium detail settings and HD resolution.

zdroj : https://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html?

Zatím má teda převahu to Lenovo a pokud si připlatím tak bude i s tím monitorem 144Hz.

Díky.
Donald64 (702)|3.10.2020 22:41
Heleď ta armádní odolnost byla u Asusu pravda dříve, kdy na takové základní desky poskytovali místo standardních 2 let dokonce 5 letou záruku, ale dneska se na to nedá spoléhat, bývá to už spíše jen marketing, u grafických karet je to bohužel naprosto zřejmé.

Monitor u Asusu a toho 120Hz Lenova je skoro totožný, oba mají mizerné barevné pokrytí kolem 50% sRGB a pomalý response time. To 144Hz Lenovo má už 100% sRGB a mnohem lepší odezvu, to pak záleží, jak si na tom potrpíš.

Když srovnám desktopovou 1660 Ti a RTX 2060, je mezi nimi rozdíl 16% u herních testů a 13% u syntetického benchmarku. U grafických karet do notebooku vím přesně jen ten syntetický rozdíl, ten činí 12% a spotřeba naroste z 50W na 80W.

Desktopová 1660 Ti stačí krásně na FHD 60FPS s vysokými až ultra detaily, ta mobilní je samozřejmě slabší, no tak u náročných titulů maličko stáhneš nastavení, stejně to budou ale vyšší střední a vysoké. Rozdíl 10% mezi GPU není de facto nic, když si na první kartě něco nezahraješ, tak tě už nějakých 10% nespasí a nezahraješ si to stejně. Stále mi není jasné, proč jsou GPU takto stupidně odstupňované, buď chci low cost, FHD, QHD nebo 4K grafiku a tyhle modely mezi, které nezvládnou QHD, ale ve FHD mám o 10% více snímků, ehm to nic moc neřeší. Více futureproof? Nemyslím si. Pokud hraješ Minecraft, možná bys RayTracing využil, jinak pochybuji s takto málo RT jádry a DLSS? Nevím, kdyby byla za stejnou cenu tak proč ne, ale pár tisíc bych za to určitě nepřiplácel.
ralen (95)|11.10.2020 08:13
Tak jsem si ponechal čas na přemýšlení a rozhodování. Mezitím jsem shlédl nějaké recenze a rozhodl se na 99% pro to Lenovo se 144Hz monitorem.
https://www.czc.cz/lenovo-legion-5-15arh05-cerna_5/297423/produkt


Podle jedné recenze bylo na videu kde testoval tu 120Hz v pozadí vidět rozmazaný obraz při otáčení postavy. Byla to asi jediná hlavní věc, kterou vytknul této mašince a doporučil tu se 144Hz.

Nevadila by mi tam 1660Ti, ale s těmi 144Hz jiná varianta než s RTX 2060 není. A bez Win to taky neprodávají. Takže hold omezím pití piva a připlatím si. Když zadám parametry o kterých se bavíme tak mě to nevyhledá ani jinou značku nebo možnost výběru (pokud teda nejsme slepý), takže je to asi jasný.

A jen poslední věc zmiňoval jsi, že chladící podložky jsou jedno velké zlo pro notebooky. Není nějaká podložka která je MALÉ zlo? Dokážu si představit tu teplotu a hluk mašiny při zátěži novější hry při lepším nastavení. I když chlazení v roce 2020 je jinde než v roce 2010. Je to sice 10 let ale když jsme rozjel prvního zaklínače, tak jsem po hodině mohl vařit kávu na tom pavilionu a časem se i zpomaloval několikrát se i vypnul, když už nemohl vydržet moji závislost a nenechal jsem ho odpočnout. Pořídil jsem zalmana hliníkovou desku se dvěma ventilátory a regulací otáček( zrovna levný nebyl-v té době a dostal hodně pochval). Hleďme notebook se vyléčil z horečky a nemoc ustoupila. Už nikdy se nestalo že by se vypnul. Teplý byl ale nehořel. Tak jsem z toho takový rozčarovaný ,když říkáš, že jim to moc nesvědčí. Během těch opravdu deseti let jsem jednou měnil grafiku (spálená).Není divu fakt jsem mu dával záhul denně. Myslím si, že bez té chladící podložky, bych strojil funus už dávno.
Donald64 (702)|11.10.2020 20:59
Pokud se notebook přehřívá, tak je špatně navržený, což se samozřejmě často stává, když chce výrobce ušetřit a osadí tam poddimenzovaný chladič. V takovém případě by pomohlo např. podtaktovat GPU. Pokud se to stává až za nějaký čas, tak může být zanešený chladič, vychozená ložiska ventilátoru anebo stará teplovodivá pasta. Někdy to mají lidé i v peřinách a diví se, že se jim to přehřívá :)

Nejčastější důvod, proč notebook odejde je "studeňák". Bezolovnatý cín nemá rád změny teplot a časem díky tomu praská. Si vezmi, že při zátěži bude mít třeba 90°C, pak začneš brouzdat na netu a zchladne na 45°C, pak ho vypneš a je tam 21°C. Tyhle cykly postupně zničí základní desku, nejčastěji v blízkosti GPU, která nejvíce topí. Chladící podložka ti chladí pouze spodní stranu základní desky, čímž vzniká velký teplotní rozdíl mezi horní a spodní stranou základní desky, čímž praskání cínu značně urychluješ. To je důvod, proč jsou chladící podložky nevhodné, ač problémy s přehříváním mnohdy vyřeší.
ralen (95)|12.10.2020 00:51
Tak moc díky za informace a důkladný rozbor. Teď už jen čekat až bude onen noťas k dispozici. Je ale divné, že ho nabízí jen czc.
ralen (95)|13.10.2020 22:56
Super. Je objednaný/zaplacený. Tak teď už jen vyzvednout. To zas budou krvavý oči a bezesné noci, to ti teda děkuju :D . Ne opravdu díky za tvůj čas. Potom napíši, jak ho otestuju.
Díkec mej se.
ralen (95)|7.1.2021 22:50
Tak se hlásím po určité době ohledně recenze. Než se trochu rozepíši, tak musím zmínit mé zděšení nad konverzaci s tebou a se starousedlíkem Ventero v tématu Notebook v ceně 7 500 - 10 000 Kč ze září 2020. Kde kritizuje Lenovo, že by do něj nešel a že ho pořád nabízíš. Tak to mě trochu znervózňuje. Proč Lenovo ne. ???

Chtěl bych po notebooku za 30k, aby trochu vydržel. Tak doufám, že jsem nešáhl vedle.

Moje dojmy jsou:

Z kancelářského hlediska perfektní. Nevím zda to dělá ten 144 monitor, nebo rozlišení, ale když ho postavím vedle toho starého, tak teď už vím, že brýle nepotřebuji. Protože dřív jsem si myslel že musím k očařovi, jelikož písmena a čísla byla oproti nynějšku rozmazaná, opravdu. Ted je vše ostré, parádně čisté a čitelné.

Po herní stránce (a to bude zajímat asi hodně lidí). Za mě-naprostý totalpařanský nebe. Jistě najdou se lidé, pro které je tento stroj jen kalkulačka a vysmějí se mi při čtení tohoto textu.
Nutno podotknout, že jsem přesedlal z Škoda Felicia 1.3 z roku 1995 do nového Superba v plné palbě. (Pro mě). Takže já si to užívám, je to fakt bomba. Žena tak nadšená není- kdo to má stejný, tak pochopí. Kdybych vydržel cca ještě 2 měsíce, mohl jsem mít za stejnou cenu 17tku místo 15tky. Ale znáte to, kdyby bylo h___o cukrem, tak si s_ru do kafe.
Zkoušel jsem i Counter Strike na Steamu a dříve jsem dostával kick za největší počet úmrtí a nevydržel jsem na mapě moc dlouho( takový chodící cvičný terč). Teď ? Vydržím do konce hry a představte si dokonce killnu pár nepřátel. Ten obraz je fakt neskutečný, nic se netrhá, vše je plynulé a přehledné. ----( grafika?monitor?rozlišení?) Nevím. Ale je to sto a jedna.

Hlučnost? No jak se to vezme. Dohrál jsem novou mafii a právě hraji Zaklínače 3 na full. Ventilátory jedou (asi na plno to nevím, nezjišťoval jsem), ale dá se to vydržet. Když se nad tím zamyslím, tak je ani nevnímám. Dobrá hra a děj tě strhne a navíc si můžeš vzít sluchátka. Takže nic co by se nedalo vydržet. Když chceš ticho při takovém výkonu, kup si PS s chlazením a ne herní notebook. A nebo běž do lesa, tak je ticho parádní. Chladící podložku nepoužívám na tvou radu (mám ji jen podloženou pod noťasem, bez zapojení).

Zahřívání mě připadne zatím přijatelné. Nechci točit otáčky hned do červeného a taky u toho nesedím celý den (zatím :D ). Takže v tomto případě, nemůžu říct co je moc a co ne.

Klávesnice je trochu citlivější a klávesy chatrnější, ale žádné drámo. Pokud patříš mezi nerváky a musíš prostě cvakat klávesou 10x za vteřinu i když víš že je to marné a stačilo by to jen 2x, kup si za pár šušňů externí bezdrátovou a šetři book. S externí můžeš mlátit třeba bráchu po zádech, když ti dá opět headshoot a noťasu to bude jedno.

Numerická klávesnice je pro mě výhodou.

Celkové provedení bych si představoval masivnější, ale na druhou stranu nikdo nechce, aby vážil 10kilo. Takže monitor je trochu pružný, když s nim zahýbete, ale zbytek je celkem přijatelný.
Rozhodně si ho nevezmu do zákopu proti Talibanu. Na stole mu bude dobře.

Baterie-výdrž jsem nezkoušel. Jsem pořád napojený na síť, když ne, tak se automaticky sníží výkon všeho. Asi to jde obejít, ale proč, když nemusím.

Toto jsou mé poznatky a zkušenosti. Pokud někoho inspirují nebo odradí je to na vás. Prozatím jsem spokojený a investice nelituji (pokud mě vydrží dlouho).


Mám další prosbu/požadavek. Notebook na kancelářskou práci pro mého kolegu. Ale napíší to do nového tématu, aby se mohli inspirovat případní další čtenáři.

Díky. Měj/te se.