reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové Ryzen 5000

Argo37 (63)|11.10.2020 16:53
Zdravím.

Poslední dobou jako asi většina z HW nadšenců, sleduji co všechno se děje kolem NVidie a jejich RTX 30xx a nebo teď naposledy AMD s Ryzen 5000 potažmo nové Navi 6000, které přestaví na konci tohoto měsíce...

A teď...v sekci grafické karty jsem si i díky Vašim radám počkal s upgradem a vypadá to, že i v rámci procesoru jsem udělal stejně tak dobře. Vlastním
CPU : Intel Core i7 7700K
MB : MSI Gaming M5 Z270
GPU : MSI GTX 1070Ti
FAN : MSI Core Frozr XL
POWER : Seasonic M12II-620 EVO
SSD : Kingston SSDNow V300 - 120GB
HDD : WD Gold - 4TB 7200rpm/ 128MB
RAM : HyperX Fury RGB 32GB (2x16GB) DDR4 2666
CASE : Corsair 650D Obsidian Series

...., což znamená, že budu chtít upgradovat.

Otázka zní...vyplatí se vůbec s ohledem na nově příchozí komponenty nebo je lepší ještě počkat a pak postavit cca do 50tisíc nový PC???


Upgradovat určitě chci grafiku a to buď budu čekat na RTX 3070 nebo uvidím s čím přijde opět AMD s novým Navi 6000. V tom mám jasno. Stejně tak koupím SSD a výměna bude i v rámci velkého FAN na procesoru za vodní chlazení. Tohle všechno mezi 20-30tisíci s ohledem na to jakou "ČESKOU" cenu nadhodí naše e-shopy a ostatní tuzemští prodejci.

Teď MÁ nebo NEMÁ smysl ještě posléze upgrade procesoru a základní desky a jestli ANO mám jít do Intel Core i 7 10700 + Z490 nebo Ryzen 7 50xx + X570/B550 cca 15-20tisíc anebo rovnou objednat i novou CASE, RAM a Zdroj a defacto postavit nové PC respektive počkat na konec roku bo začátek nového a postavit rovnou????

Ještě dotaz jak to vypadá s porovnáním výkonu do her a aplikací mezi současným Intel i7 10700 a nastupujícím AMD Ryzen 7 50xx? JE v poměru cena/výkon AMD už kompletně lepší?
Podle AMD je navýšení výkonu znatelné a poráží výkonem Intel i9 10900....?

Předem díky za Vaše příspěvky, názory a fundované rady....
Donald64 (702)|11.10.2020 19:54
Z prezentace od AMD to vypadá, že Zen3 porazí Comet Lake na naprosto všech frontách, už zmizí i ta poslední výhoda Intelu, čímž byl jednovláknový výkon. V každém případě bych zde nedělal žádné unáhlené závěry a hezky počkal na recenze, a až potom se rozhodoval. Určitě je třeba podotknout, že Ryzen 5xx0 bude dražší v porovnání s Ryzen 3xx0 a kolují fámy, že nedočkavci, co chtějí Zen3 ještě v tomto roce si připlatí oproti těm, co vyčkají, z čehož mi vyplývá zajímavější poměr cena/výkon u modelů bez X na konci, které tento rok ještě nedorazí.

Ohledně Ampere (RTX 30x0) asi toto, v porovnání s Turingy jsou bohužel naprosto srovnatelné s výkonem na watt, což je velmi mizerný mezigenerační skok. Možná to bude znít divně, ale Turing oproti Pascalům přinesl mnohem více. Jediný důvod, proč byl Turing tak haněný je ten, že Nvidia nasadila příliš vysoké ceny, které s příchodem Ampere zase klesly, proto se to může zdát jako zajímavější architektura, ale není. Chápu, že spotřeba pro mnohé nehraje roli, ale 320W nebo 350W karta je fakt brutus, nejde o cenu za elektřinu nebo přehřívání, tady jde o to, že být s takovým přímotopem ve stejné místnosti začne být po chvíli velmi nekomfortní, to je třeba vzít v potaz. Dále je velmi diskutabilní VRAM, GDDR6X jsou k hovnu, vzhledem k jejich cenovce jich osadili méně a vyšší takty výkonu nepomohly tolik, aby nebylo výhodnější osadit raději větší kapacitu s obyčejnými GDDR6. Celé to hraje proti jejich architektuře, jelikož při 1440p je rozdíl 3080 vs 2080Ti pouze 21%, kdežto ve 4K je rozdíl 31%, jenže 4k potřebuje více VRAM... Pokud bych tedy čekal na Ampere, vyčkal bych na Ti verze s údajným dvojnásobkem VRAM, anebo na konkurenční NAVI. Mimo to Nvidia sama uvedla, že minimálně do konce roku bude obrovský problém s dostupností.

Celé to tedy se stavbou na nových komponentech v tomto roce nevidím moc růžově.