reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro různou činnost v ceně 17 500 - 20 000 Kč

mike033 (304)|4.11.2020 14:35
Zaměření pro: různou činnost – Hraní her + kancelářská práce

Platforma: nerozhoduje
Operační systém: Ano
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že už se delší dobu v tomto odvětví nepohybuji tak bych potřeboval doporučit nějakou sestavu, primárně na hraní.
Nechci se už v tom nějak vrtat (taktovat atd.). Nemám na to čas ani chuť takže ideálně přijít a zapnout.
Na czc jsou nějaké přednastavené PC sestavy, ale pevně věřím, že by mi tu někdo dokázal poskládat skvělou sestavu k poměru cena/výkon.

Monitor, klávesnici a myš mám.

Předem děkuji za návrhy.
Donald64 (702)|4.11.2020 23:50
Klidně bych to poskládal takto https://www.czc.cz/6lk82ntlnqjgvb8p43ugsvi104/seznam
- CPU zvládne utáhnout jakoukoliv hru a má i nějakou rezervu do budoucna
- GPU stačí na hraní ve FHD při 60FPS+ na vysoké detaily
- Jinak je to samozřejmě celé navrhnuto s ohledem na dostatečnou kvalitu, vyvážený výkon a rozumný hluk
mike033 (304)|5.11.2020 15:51
Ok díky asi bych k tomu neměl co vytknout. Takže stále se vyplatí jít do Intelu než AMD procesoru?
Ventero (1280)|5.11.2020 20:47
Nemyslím - ale Donald je nejspíš fanda Intel :D
Donald64 (702)|5.11.2020 22:00
Jo to bude přesně ono :D

Do Intelu se vyplatí jít jen v určitých případech a zrovna v této cenovce mi 10400F přišel nejvýhodnější. Normálně bych do levnější sestavy osadil R5 1600AF, jenže ten je beznadějně vyprodaný a doprodaný, leda bys to chtěl nějak mixovat z více e-shopů (mají nějaké kusy případně ještě v Mironetu), ale pochop, že vybírat komponenty jednotlivě třeba v 5 e-shopech naráz je pro mě z časových důvodů naprosto nereálné a ani tazatelé často nechtějí nakupovat z XY obchodů naráz a ani sestavu stavět, tak je pro všechny nejlepší to naklikat celé v czc.

No to bylo k R5 1600AF, který je poměrem cena/výkon fakt nejzajímavější procák pro všeobecné použití a hraní her na 60/75Hz monitoru. Hodně zajímavý procák byl i R3 3300X, pro hraní na vyšší framerate lepší, ale taktéž beznadějně vyprodaný (R3 3100 se mu ani zdaleka nevyrovná). No a R5 2600 mi přijde docela drahý, když se dal sehnat a není to tak dávno za 2,7k a už je cenově blízko tomu 10400F, který je, zejména herně výkonnější kvůli vyššímu IPC. R5 3500X nemá moc zajímavý hrubý výkon za tyto peníze a R5 3600 je cenově přepálený, takže mi vychází nejlépe ten 10400F s ohledem na hrubý výkon i ten herní.

Kdybys chtěl stavět spíše na tom R5 1600, klidně komponenty poupravím, to záleží na preferencích, nárocích a taktéž na tom, co plánuješ hrát a na jakém monitoru :)
Ventero (1280)|6.11.2020 11:41
Jsem rád, že umíš humor brát s humorem. Vím, jak to vypadá s dostupností AMD CPU - denně pročítám náš domovský portál a Chip - a koukám že ani odstavení Huawei a spol. (uvolnění kapacit pro výrobu čipů) tomu moc nepomohlo - kdoví, jestli Intel zase nevymyslel nějaké ultrašmé, jako tenkrát za Athlonů - na hodně dlouho tím AMD přizabil ...
mike033 (304)|6.11.2020 13:50
Tak mi, prosím tě, ještě pouprav sestavu s amd cpu. Z tvého textu dedukuji, že je lepší R1600AF oproti 10400F, ale vzhledem k vyprodanosti je to naprd. Jestli by šlo jen o to, koupit cpu z jiného eshopu tak si to klidně doma poskládám. Nedělal bych to poprvé.
Donald64 (702)|6.11.2020 18:06
Já neřekl, že je lepší, to je právě naopak, já pouze řekl, že cena/výkon vychází zajímavěji. Mrkni sám, pokud stále bude platit tvá preference R5 1600AF, tak návrh poupravím :)

https://youtu.be/6RuMzhuNQKk
mike033 (304)|7.11.2020 22:57
Ok tak to jsem tě špatně pochopil, sorry. Pak to tedy necháme jak je, když je 10400 lepší. Hele k té desce, nebude to víc topit když to bude "nahečmaný" všechno víc u sebe? Koukal jsem na totožnou desku, ale větší a tam mají lidi problém že nefunguje ethernet.
Donald64 (702)|8.11.2020 14:02
mATX formát není "nahečmaný", součástky jsou rozmístěné obdobně, jako to je u ATX formátu, jen GPU je o jeden slot blíže CPU, to je asi největší rozdíl, který sice pomůže teplo trochu více rozprostřít, ale ty 2cm už moc neudělají a zásadnější rozdíl zde hraje spíše chlazení case, než formát základní desky. "Nahečmaný" je až mITX formát. Takže zde se opravdu o chlazení bát nemusíš.

Co se týče problémům se síťovkou, tak ten komentář má 4 disliky, nepřikládal bych mu tedy větší váhu. Deska obsahuje síťovku od intelu, která je stabilnější a lepší, než ty od realteku.
mike033 (304)|8.11.2020 20:44
Ok tak já ti děkuji za tvůj čas. Sestavu nechám tak, jak je, případně si tam navýším ssd na tera.

Edit: Nemáš tam alternativu jiného kvalitního zdroje? Ten od BQ je vyprodaný. Koukal jsem na seasonic, ale těch 500W tam je vícero. Hlavně, abych o něm moc nevěděl.
mike033 (304)|9.11.2020 06:50
Ještě asi pozměním case, nějakou okolo pětikila. Starý komp, který využívají teď rodiče je v Fractalu R3 (tehdy stála skoro 3 litry). Ta Genesis se mi sice líbí, jak je menší, ale přece nenechám ležet jen tak ladem 3 litry.
Donald64 (702)|9.11.2020 10:43
Původní návrh jsem poupravil na dostupné RAM a Zdroj. Ten 400W BQ! bude tichý i výkonové dostatečný. Kdybys chtěl výkonovou rezervu i pro zdravější GPU, tak leda ten Seasonic, který jsem ti nevědomky navrhl na jiném fóru, až teď jsem si to uvědomil. Při nižších úrovních zatížení mi kravál nedělal, čemuž by odpovídala tvá sestava, ale všeobecně nemají Seasonicy moc kvalitní ložiska a může po pár letech začít hlučet. Po elektrické stránce ale nemám námitek.
mike033 (304)|9.11.2020 14:27
400 bude stačit? Když ušetřím cca 500 na skříni tak to investuji asi do výkonějšího zdroje.
Např. tyto nejsou špatné a rezerva je dostatečná:
https://www.czc.cz/silentiumpc-vero-l3-500w/286186/produkt
https://www.czc.cz/silentiumpc-vero-m3-600w/286189/produkt
https://www.czc.cz/seasonic-core-gc-500-500w/274700/produkt

Řazeno vzestupně. První Vero byl v blackfriday za litra, škoda. Seasonic je lákavej 7 let zárukou + gold certifikace. A druhý Vero má modulaci. Myslím si, že ať vyberu jakýkoliv z těchto zdrojů včetně BQ!, neudělám chybu.
Ve staré sestavě mám S12ii 520 a stále vrní.
Donald64 (702)|9.11.2020 20:10
Tady přece nejde o dostatečnou rezervu, kvalitní zdroj můžeš zatížit až ke specifikovanému výkonu, to jen kvůli nekvalitním zdrojům se doporučuje volit 2x takový výkon. Navržená sestava si nevezme více, než 250W při maximální zátěži, takže 400W zdroj to bezproblému utáhne. Druhým důvodem rezervy je tichost, kdy třeba vezmeš semipasivní zdroj a zatěžuješ ho pod mez roztočení ventilátoru, třeba takový Corsair RMx je parádní, ale to už je cenově trochu overkill pro takovouto sestavu.

Osobně bych to vzal přesně tak, jak jsem navrhl. Ten BQ Pure Power je kvalitní i tichý, 500W verze už stojí skoro 2k, což je docela velký příplatek za větší rezervu. Jestli chceš mít prostor pro upgrade na žravější GPU, dejme tomu nad 150W, tak bych vzal ten o něco horší System Power jen z jiného obchodu, třeba z Alfy nebo Mironetu.

Těm levným SPC zdrojům se raději vyhni. Seasonic Core GC není hlučný, ale se Seasonicy mám špatnou zkušenost co se týče ložisek a naopak s BQ! mám zkušenost velmi dobrou. Jestli tedy koukáš na hluk, vezmi jeden z těch BQ dle tvých plánů. Samozřejmě platí, že k tomu System Poweru bych grafiku nad 10k neosazoval.

Jo a mimochodem, hluk je veličina, která závisí na spoustě věcech - kvalitě case (airflow, odhlučnění), počtu skříňových ventilátorů a jejich kvalitě, chladiči na CPU, Zdroji, HDD a samozřejmě od provedení GPU. Při zátěži bude nejvíce slyšet grafika, bez zátěže zase skříňové ventilátory a HDD, může i zdroj, když nemá kvalitní ložiska. Jen chci naznačit, že hluk neodstraníš jen kvalitním větrákem ve zdroji, je to komplexní problém a v závislosti na požadavcích se pak musejí navrhovat dražší komponenty v lepším provedení. U náročnějších uživatelů záleží taktéž na kvalitě zaregulování ventilátorů pomocí programů k tomu určených.
Ventero (1280)|9.11.2020 22:36
Tu slabinu lozisek jde prinejhorsim resit vymenou ventilatoru ve zdroji po tech par letech, pokud by jsi nesehnal to BQ. Jinak jsou i uplne pasivni vykonove zdroje s platinum efektivitou. Ale stoji ranec a je treba miti i kvalitne resenou skrin a airflow. A zrovna od Seasonic jedny z nejlepsich.
kevin00 (10238)|10.11.2020 15:44
[QUOTE=Donald64;604292]Tady přece nejde o dostatečnou rezervu, kvalitní zdroj můžeš zatížit až ke specifikovanému výkonu, to jen kvůli nekvalitním zdrojům se doporučuje volit 2x takový výkon. Navržená sestava si nevezme více, než 250W při maximální zátěži, takže 400W zdroj to bezproblému utáhne. Druhým důvodem rezervy je tichost, kdy třeba vezmeš semipasivní zdroj a zatěžuješ ho pod mez roztočení ventilátoru, třeba takový Corsair RMx je parádní, ale to už je cenově trochu overkill pro takovouto sestavu.[/QUOTE]

I ty brute. Dostatečně kvalitní zdroj má účinnost xy a té dosahuje při zatížení zy. K tomu mu pomáhají některé "provozně důležité" součástky a prvky, vyrobené s určitou kvalitou. Proto se vzhledem k spotřebě sestavy volí zdroj takový, který splňuje nejen osazení kvalitními součástkami, ale taktéž a to hlavně, který splňuje svou účinnost při dané zátěži. Ona účinnost bude jiná při zátěži 20%, 50% či třeba 90%. Máš např. zdroj s certifikací 80+ Bronze, ovšem tato jeho certifikace není v celém pásmu zatížení, ale pouze např. v rozmezí 25-35% zatížení. Mimo tento "rozsah" se může stát, že zdroj už nebude "ve specifikaci" 80+ Bronze, ale ve specifikaci nižší. A to pro trh se zdroji není žádnou výjimkou. Je to hodně zevrubné shrnutí, neboť kvalita osazených součástek či velikost zatížení mají vliv na stabilitu a zvlnění napájecího napětí a to zase na další stabilitu napájení komponent připojených ke zdroji či na jejich životnost. Dá se k tomu i přičíst "chování" zdroje při závadě na něm samotném, ono "co zdroj vezme sebou".
Dalším, značně opomíjeným konstrukčním provedením, je provedení s více 12 V větvemi. Pokud je zdroj této konstrukce, celkový výkon zdroje je "obrovský", ačkoliv tomu reálně je trochu jinak, neboť je výkon dělen mezi jednotlivé napájecí větve. Tudíž informace "Tady přece nejde o dostatečnou rezervu, kvalitní zdroj můžeš zatížit až ke specifikovanému výkonu, to jen kvůli nekvalitním zdrojům se doporučuje volit 2x takový výkon" je zcela nepravdivá :)
mike033 (304)|10.11.2020 20:35
Ok já jen, že každý mi říká něco jiného. Třeba mnou postnuté od SPC jsou prý kvalitnější než ten od BQ! 400.
Nerad bych, aby se mi při plné zátěži vypínal komp. Už se mi to kdysi stávalo kvůli právě nedostatečnému zdroji.

Kevine: Znamená to přehodnotit výběr zdroje?

Donalde: Jaké to byly ty puvodní navrhovaný ramky od hyperx?
kevin00 (10238)|11.11.2020 11:17
[QUOTE=mike033;604296]Ok já jen, že každý mi říká něco jiného. Třeba mnou postnuté od SPC jsou prý kvalitnější než ten od BQ! 400.
Nerad bych, aby se mi při plné zátěži vypínal komp. Už se mi to kdysi stávalo kvůli právě nedostatečnému zdroji.[/QUOTE]

Zdroje SilentiumPC nejsou, ve své cenové třídě, vůbec špatné. Pomyslně bych je přirovnal k OEM verzím Seasonicu . Pokud bys volil zdroj této značky, vybavil bys sestavu základní řadou zdrojů, o kterých se dá hovořit v kladném slova smyslu. Většinou bývají osazeny kondenzátory Nippon Chemi-Con či Panasonic. Kdyby Tvé zaměření sestavy bylo obrácené, tj. primárně kancelářská práce a občas hry, tak bych Ti jej doporučil. Vzhledem k tomu, že tomu tak není, tak bych volilo již zmíněný BQ. Neměl by nastat problém ani při využití v rámci této sestavy, zde je ovšem jedno "ale" a tím je malý počet recenzí, testů a reálných zkušeností. Tyto zdroje nejsou moc rozšířené a proto bych i přes kladné recenze a zkušenosti několika málo uživatelů volil "časem" ověřenou značku a typ.

[QUOTE=mike033;604296]Kevine: Znamená to přehodnotit výběr zdroje?[/QUOTE]
Znamená to, že brát "1000W" zdroj pouze z důvodu "rezervy do budoucna" je nesmysl. Samozřejmě existují zdroje, které i při velmi malém zatížení mají velkou účinnost a jsou schopny takového provozu. Ovšem jejich cena je pro zákazníka velká a často pro techniky "neodůvodnitelná". Zákazníků, kteří chápou problematiku zdrojů a jejich důležitost v rámci sestavy je opravdu velmi málo a pro drtivou většinu se jedná pouze o "cosi", co nedělá nic jiného, než to "celé" napájí. Nic, co by se mělo řešit, neboť výkon sestavy se s cenou zdroje nemění.
Má "poznámka" byla spíše směřována k Donaldovi, neboť informace o "zatížení zdroje od nuly do špičkového výkonu zdroje" byla pro mě jako "zamávání červenou trenýrkou" :)
mike033 (304)|11.11.2020 12:29
Zkušenost s ním má Donald, ale asi ne s tímto konkrétním modelem. V tom případě, jaký jiný zdroj zvolit, který je opravdu ověřený. Částka na zdroj se navýšila cca o 500Kč, jelikož ušetřím na skříni.
mike033 (304)|13.11.2020 07:01
Donalde, můžeš ještě prosím sestavu upravit? Některé tebou navrhnuté věci se zase vyskladnili. Čekal jsem až se mi prodá noťas, dřív jsem nemohl objednat.
Původní skříň úplně vypusť, bude se to dávat do Fractal design define R4. A na zdroj se navýšil rozpočet.
Donald64 (702)|29.11.2020 14:20
mike033: platí furt ta úprava seznamu, anebo sis již poradil?

Ventero: výměna ventilátoru ve zdroji je velice ošemetná záležitost. Někdy není úplně sranda zjistit přesné specifikace osazeného ventilátoru a i když se ti to podaří, tak nejspíše nebudeš schopen dodržet stejný statický tlak, protože naprostá většina větráků na trhu jsou skříňové - uzpůsobené na průtok vzduchu. Větráky na statický tlak pak bývají buď levné a podobně nekvalitní, anebo vezmeš Noctuu za třeba polovinu ceny zdroje, což úplně nechceš. Dále nevíš, jakou výkonovou charakteristikou byl původní větrák řízen, a tak jsi odkázán regulovat jeho výkon přes základní desku dle teploty GPU (nebo CPU, je-li vyšší) a tím jsi tak trochu v pasti, protože neznáš teploty ve zdroji a nevíš, zda se třeba už nepřehřívá. Čistě vzato je to tedy takový neoptimální bastl, kdy si sice nějak poradit lze, ale výsledek nikdy není optimální nehledě na to, že ve výsledku stejně musíš volit mezi nižší cenou (AC F12/P12) kdy víš, že jsi to poddimenzoval a při vysokých zatíženích zdroje to není bezpečné provozovat, anebo zainvestuješ (Noctua), a pak si můžeš akorát nadávat, že jsi nevolil nějaký ze zdrojů, které mají tichý a kvalitní větrák už z výroby.

kevin00: křivky účinnosti zdrojů jsou mi známy. Osobně volím výkon zdroje vždy tak, aby byl zatěžován při maximálním odběru sestavy do 65% (ideálně kolem 50%), čímž se snažím maximalizovat životnost, účinnost i tichost zdroje a zároveň bych tím měl předcházet proudovému přetížení 12V větve bez toho, abych to musel u každého jednotlivého zdroje dohledávat. Pokud používáš jiná vhodnější kritéria, anebo tě napadá situace, kdy to může být problém, velice uvítám Tvůj názor. Beru Tvůj argument o nepravdivosti mého výroku, je zcela na místě, můj záměr bylo jen poukázat na to, že nekvalitní zdroje není vhodné moc zatěžovat a u kvalitních se toho bát nemusí.

Koukal jsem na recenze toho SPC Vero L3 a souhlasím, že osazením není špatný, ale z hlukového hlediska bych se mu vyhnul. Dodávaný ventilátor má hlučná ložiska a spoustu lidí si na to stěžuje. 34,5dBA (dle recenze) bych rozhodně neoznačil za tichý zdroj.
Ventero (1280)|29.11.2020 16:56
Když se tady bavíme o zdrojích s vysokou účinností, tak ty technické argumenty jsou teoreticky správně, ale dle mého názoru v praxi to nebude tak horké.
Ono si to chce v základu rozmyslet ohledně té investice, jak si již zmínil - koupím si dražší věc, uzpůsobím tomu i ty další komponenty, aby byly splněny požadavky maximálně nebo slevím a počítám s tím, že to nebude dokonalé a další - někdy dílčí, někdy kompletní - investice přijde později ...
Mimochodem, určitě ty i Kevin máte informace, jak to vlastně chodí s tou certifikací těch zdrojů ... to sem trochu koukal, ale nikterak zvlášť mne to nepřekvapilo.
Ještě jsem teď nedávno četl článek, že by se mělo přejít na standard zdrojů jen s 12V a tím se docílí stabilnější efektivita při různé zátěži. Na staré desky prý budou redukce ...
mike033 (304)|6.12.2020 10:57
Sorry za zpoždění. Sestavu mám již doma a zapojenou. Trošku jsem byl nucen pozměnit pár komponent, protože lidi bláznili a hnedle se všechno vyprodávalo. Než jsem se rozhoupal tak i GPU byla pryč. Ale možná dobře tak, protože podle testů je celkem hlučná v zátěži tak jsem lehce připlatil a vzal tichoučkou od MSi, stejná řada a chrochtám si :D. Zdroj jsem vzal BQ! Pure Power a byl jsem nucen pozměnit paměti pač byly taky vyprodané. Nakonec jsem vzal 2666 (CPU stejně víc nedovolí) a s nižším časováním https://www.czc.cz/hyperx-predator-16gb-2x8gb-ddr4-2666/216228/produkt

Big fail je, že jsem u rodičů našel ve skříni nerozbalenou/nepoužitou Asusku Maximus VII Hero Gaming, Ramky Crucial DDR3 2x4GB 1600MHz CL8 Ballistix Elite a CPU i5 4670K.
Před pěti lety jsem to kupoval s tím, že si z toho složím gaming PC. Než se něco stihlo tak jsem odjel pryč a zapomněl na to :D. Škoda, že jsem si ještě před tím než jsem kupoval nové PC nevzpomněl. Stačilo by koupit GPU a zdroj.

Nevím, co s tím teď budu dělat. Škoda, aby to leželo v krabici.
Ventero (1280)|6.12.2020 17:18
No coby - prodáš to - aukro, bazos, sbazar, FB - nabídneš za rozumnou cenu ...