reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafická karta + monitor

rruuppiikk (17)|8.11.2020 12:54
Zdravím,
potřeboval bych poradit s upgradem PC - grafika a monitor (27" případně větší). Aktuálně mám:
MB: ASUS TUF B450-PRO Gaming
RAM: HyperX FURY DDR4 16GB (Kit 2x8GB) 3200MHz CL16 SR x8 černá
Procesor: AMD RYZEN 7 2700
Chladič: ARCTIC Freezer 34
Grafika: VGA nV GIGABYTE GTX660, 2GB DDR5, PCI-E
Zdroj: Seasonic SS-500ET F3 500W Bronze 80Plus (stáří cca 8 let)
Case: Coolermaster miditower Centurion 534 Lite,ATX,silver,bez zdr
HDD: Samsung SpinPoint F3 - 1TB + Samsung SSD 850 EVO 250 GB
LCD: LG W2442PE

Původní monitor technicky dosluhuje (vadné pixely, snížená svítivost...) a taky už bych potřeboval kvůli práci větší. Uvažoval jsem o 27" či větším. Primárně na práci (Excel, Word, tabulky, aplikace), dále pak internet a sledování videa. Sem tam nějaké hry (naposledy jsem hrál Outer World či ANNO 2205. Tam se to ale na větší detaily pořád sekalo, zejména při větším počtu staveb a jednotek na obrazovce. Rád bych si ale zahrál i nějaké další hry na rozumné detaily např. AOE II Definitive edition, STAR WARS Jedi: Fallen Order, FarCry 5, Borderlands 3, Hitman...). Při 27" úhlopříčce se mi už ale nechce zůstávat u FullHD. Podle rozlišení bych pak uvažoval o úrovni grafické karty. Má smysl vůbec uvažovat o 4K (pro práci) a pro hry kvůli výkonu grafické karty přepínat na FullHD (kvůli plynulosti obrazu). Nemám úmysl hrát v 4k, ale říkám si, že pro práci by to nemuselo být špatné. Kvůli rozmazání obrazu si říkám, že z 4k na FullHD to bude lepší, než 4k na 1440p. Nebo rovnou zvolit jen 1440p. Jakou zvolit minimální hustotu pixelů? S novými grafickými kartami počkám jak se situace vyvine (zatím vycházejí sporadicky a dostupnost zatím tragická, i když výkon asi super), ale říkám si, že by možná pak mohla stačit minulá verze NV nebo AMD karet. Teď možná i za rozumnou cenu po nástupu nových modelů (např. NV2060 či AMD 5700). Doporučíte prosím jak nejlépe v tom postupovat? Samozřejmě podle karty bych volil i podporu FreeSync nebo GSync. Díky za Vaše názory a komentáře.
Donald64 (702)|8.11.2020 15:07
Pokud máš problémy se zrakem, tak je FHD i ve 27" naprosto v pořádku, vše je krásně veliké a hrubší rastr tě nedráždí, nebo je minimálně velmi snadné si na něj zvyknout. Jestli vidíš dobře, anebo máš u monitoru brýle, díky kterým vidíš dobře, tak je QHD pro toto rozlišení asi nejideálnější. Na monitor se toho vejde více, rastr je jemný a práce příjemná, podle mě ideální volba. 4K je v tomto rozlišení na můj vkus až příliš jemné, preferoval bych to spíše ve 32". To je jen krátce k rozlišením a úhlopříčkám.

Další podstatnou věcí u monitorů je obnovovací frekvence. Abych byl upřímný, na 144Hz se velmi rychle zvyká a je to velice příjemné. Už jen pohyb myší, scrollování na webu a pohyb okny je o tolik plynulejší, že bych třeba já osobně měl raději nižší rozlišení se 144Hz, než vyšší se 60/75Hz. Pokud bys vyšší kmitočet chtěl, tak je automaticky voleno QHD, vzhledem k tomu, jak si současné grafiky vedou ve 4K a kolik takové monitory stojí. Kdybys chtěl zůstat na 60/75Hz, dalo by se uvažovat i o tom 4K. Hry by pak šly hrát ve FHD skrze integer scaling, ale nedokážu zaručit, že je tato funkce ve všech titulech naprosto bezproblémová. Co jsem zaslechl, tak může docházet k problikávání nebo si to nemusí sednout s Vsync, nevím, třeba už je to opravené, ale jen chci trochu varovat před vidinou toho, že tato funkce bude vždy bezproblémová a 100% funkční, být to tak nemusí a pak je herní zážitek horší.

Co bych ještě podotkl, kdyby ses nechal unést 144FPS, tak samozřejmě si to v závislosti na rozlišení žádá vyšší výkon GPU nebo výraznější snižování detailů a Zen+ není úplně ideální CPU na hraní s vysokým refresh-rate, každopádně i tak bys oproti 60Hz rozdíl poznal. Problém je spíše ten, že člověk si velmi rychle zvykne a začne být náročnější :)