reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kam vrazit nový HDD v PC Case...? (nejlepší pozice...)

fidorka (213)|23.11.2020 16:18
Budu kupovat nový HDD (3,5 palců Seagate IronWolf 4TB). Chci se zeptat kam ho vrazit do PC tak aby to bylo co "nejlepší řešení" (obrázek níže). Tím myslím jednak to aby např. nebránil air flow k chladiči CPU (nebo ani zbytečně neohříval vzduch co bude CPU chladič nasávat) a rovněž aby co nejméně vibracemi "ničil" ostatní disky...

Nevím jestli je to nesmysl, ale dosud jsem vždy disky měl tak jak vidíte na obrázku níže - "od sebe" minimálně ob jeden. Bojím se, že kdyby byly u sebe tak by to snižovalo jejich životnost. Douhodobě jako, jasně že na druhý den mi neodejdou,ale celkově je to v dlouhém horizontu podle mě "ničí" (=neprospívá neprospívá prostě)... Nevím jestli je to nesmysl nebo jsem jen přehnaně opatrný (?)...

Kam byste ho tedy vy vrazili? Nemusím se ho bát vrazit ani do pozice 2 nebo 4 ? (viz obrázek níže) (mezi ostatní disky)?

Do pozice 6 se mi nevleze, brání tam tomu "velká" GPU karta. Do pozice 7 se mi taky podle mě (tak tak) NEvleze (taky díky GPU).

8 pozice je otevřená i zepředu a snad by se tam disk vlezl (i když je tam kabel na desce který by tomu vzadu mohl bránit?) případně bych disk možná mohl posunuout dopředu v této pozici tak aby skoro čouhal ven z z PC z přední strany (je to pozice na "disketovou mechaniku"), ale nevím jestli by takto šel tam přišroubovat a rovněž by přímo pod ním byl a možná se skoro dotýkal horního okraje předního PC case větráku a trochu se bojím aby větrák disk taky "neničil" vibracemi.... A rovněž by v 8 pozici mohl moc ohřívat vzduch co proudí do CPU chladiče?

Pak je ještě možnost ho vrazit do 5,25 - pozice 9. Musel bych koupit redukci 5,25 na 3,5:
https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514000600000020NN&Search=5%2C25%20redukce&SearchType=1
Ale tady taky nevím jestli by náhodou vzadu nevadil ten napájecí kabel desky na MotherBoardu...? Taky bych disk do pozice 9 nedával protože by byl "přímo" před CPU větrákem a ohříval by mi zbytečně asi vzduch...?

Stávající disky jsou (odzdola): WD 3TB RED (1. pozice), WD Blue 3TB (3. pozice) (oba 5400 RPM myslím), WD Blue 1TB 7200 RPM - 5. Pozice)

Tak do jaké pozice byste nový disk vrazili...? Nebo jsem jen deb*l a moc nad tím přemýšlím a je to fuk?

Obrázek (jde na něj kliknout pro zvětšení):

https://i.ibb.co/HDw34GK/Kam-VRazit-Disk.jpg

https://postimg.cc/PLFwbsfQ
Donald64 (702)|24.11.2020 18:26
Disky mají provozní teplotu zhruba do 40°C, při vyšších teplotách se poškozují. CPU má provozní teplotu do 100°C, než ho teplo začne poškozovat (všeobecně doporučuji držet do 80°C pro maximální životnost). Už při tomhle srovnání je jasné, že ztrátové teplo z HDD nemůže v žádném případě jakkoliv ohrozit teplotu CPU, který ji má vyšší.

Nejideálnější pozice pro HDD je vertikální, jak můžeš vidět v diskových polích u serverů. Při horizontálním osazení, kde jsou disky blízko sebe, je vhodné mít před nimi osazený ventilátor, který mezerami mezi disky žene vzduch a tím zabraňuje zbytečnému zahřívání disků. V takovém případě pak není třeba se bát disky osadit přímo nad sebe do pozic 1-5. V opačném případě je pro větší rozprostření tepla vhodnější pozice 8, ale vzhledem k tomu, že bude ventilátoru na CPU klást vyšší odpor, bych byl i tak raději pro pozici 2.

Vibrace HDD ti nepoškozují komponenty, maximálně ti začne rezonovat case a pokud se tak stane, měly by to vyřešit antivibrační podložky.