reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitor neprobouzí PC

souteh (371)|23.11.2020 19:28
Ahoj,

pořídil jsem si monitor Dell P2419HC s USB-C a chci, aby se po připojení USB-C k notebooku notebook sám zapnul (bez nutnosti ho otevírat a zapínat ručně). Byl jsem přesvědčený, že to jde, protože v práci mi to takhle funguje (notebook používám stejný). Je pravda, že v práci je mezi monitorem (jiný než tenhle) a PC nějaká dokovačka, ale i tak do ntb zapojuju jen USB-C kabel ("dokovačka" je pod stolem).

Na podpoře Dell mi tvrdí, že tohle ten monitor (ani žádnej jinej od nich) neumí a že to asi bude tou "dokovačkou", ale přijde mi to zvláštní, když v obou případech do NTB zapojuju stejný kabel... V nastavení monitoru každopádně žádná taková možnost není a firmware je aktuální.

Věděli byste si s tím někdo rady?

Díky.
kevin00 (10238)|23.11.2020 20:19
IMHO pokud není notebook v dokovací stanici, tak ho vždy budeš muset nejdříve zapnout a poté bude teprve monitor "aktivní". Samotné připojení USB-C monitoru notebook nazapne. U dokovací stanice je situace malinko jiná, neboť při zapnutí notebooku pomocí dokovací stanice jsou "rozšiřující porty" téměř okamžitě aktivní.
Použité protokoly USB-C se u jednotlivých výrobců velmi liší. Připojení USB-C monitoru k notebooku jako rozšíření plochy a ještě zároveň nabíjení notebooku přes připojený notebook není běžně rozšířené, k dispozici převážně u dražších monitorů. Hlavně tyto protokoly musí podporovat jak notebook, tak monitor.
souteh (371)|23.11.2020 21:16
Mně se to zdá prostě zvláštní, protože po připojení se ntb začne okamžitě nabíjet, jen k tomu impulzu pro zapnutí nedojde. To by teoreticky mohla být otázka jedné aktualizace firmwaru monitoru, ne? Co by se teda muselo zapojit mezi monitor a ntb, aby to fungovalo?
Salamander (6177)|24.11.2020 08:46
U Lenova je potreba zapnout tuhle feature v BIOSu(UEFI) pocitace, ale jestli to v praci funguje a doma ne, tak je to trosku zvlastni.
souteh (371)|30.11.2020 17:32
Tak tohle očividně fungovat nebude.

Nicméně něco by mělo a taky nefunguje - mám teda k monitoru přes USB-C připojený 1. notebook, přes HDMI druhý. Přímo do monitoru mám pak připojenou bezdrátovou klávesnici a myš přes USB receiver, ale všechno se tváří, jako by ta klávesnice s myší byly připojený jen k 1. NTB. Já chci ale jen změnit zdroj pro monitor a používat k+m dál, na 2. notebooku - jak se tohle nastaví?

A ještě něco - existuje nějaký trik, jak rychle přepínat zdroje monitoru, aniž bych musel přecvakávat přímo tlačítkama na monitoru?

Moc dík.
Gouranga (699)|30.11.2020 18:17
Jestli to chapu, tak je to nejak takto
Laptop 1 <- USB-C -> Monitor <- HDMI -> Laptop 2
a
Monitor <-> Mys + Klavesnice
Takto opravdu mys/klavesnice nebude pracovat s Laptopem 2, protoze.. HDMI.
Teoreticky by to mohlo jit, kdybys mel dalsi kabel mezi monitorem a laptopem 2 a to nejake USB (jestli tam takova zdirka je (plus nejaky kabel, typicky USB-A - USB-B))
Na rychle prepinani vstupu displeje snad jen KVM, ale neco s tvymi pozadavky (jestli neco takoveho existuje) nebude uplne levne.
souteh (371)|30.11.2020 18:44
Jo, schéma je správně.
Tím myslíš tenhle kabel - https://www.alza.cz/alzapower-linkcore-usb-a-b-2m-d5509713.htm ? USB-B nemám v ntb ani v monitoru, myslel jsem, že tohle je na tiskárny. Můžeš mi kdyžtak prosím poslat konkrétní kabel, co by to měl zprovoznit? V ntb mám volný jen běžný USB porty, v monitoru USB a DisplayPort (2x).
Gouranga (699)|1.12.2020 11:44
Kabel to nespasi, jde o to, aby monitor mel USB vstupy. Zjevne ma USB-C (obraz + data). Je otazka, jestli ma nejaky jiny, ktery by sel pouzit v kombinaci s HDMI. Bez koukani na monitor jsem doufal, ze na monitoru krom USB-C zbyl i jiny vstup (typicky USB-B), ale nevypada to..
V tomto pripade na prepojovani zbyva asi jen toto: https://www.czc.cz/aten-cs-22dp-2-portovy-usb-displayport-kvm-prepinac-s-volicem-vzdaleneho-portu/259798/produkt
Ma 2 HDMI vstupy (kazdy laptop) + USB do kazdeho laptopu (ty veci na kabelech), na krabicce je pak HDMI primo do displeje a 2 USB pro mys a klavesnici. Tohle je jen priklad, urcite existuji alternativy v jine cene, ale asi bych se vyhnul VGA pro pripojeni displeje

edit:
Detaily na webu Dellu: https://www.dell.com/community/Monitors/P2419HC-USB-downstream-ports/td-p/6215089
Tzn. pro uziti USB portu na displeji je treba pripojit USB-C kabel i pri pouziti HDMI/DP
souteh (371)|8.12.2020 21:03
Tak jsem zjistil, že to, co tohle (zapínání PC jen připojením kabelu) aktivuje v práci, je https://www.alza.cz/dell-dock-wd19-130w-d5608931.htm .
Existuje něco obdobnýho od jinýho výrobce, za nižší cenu...?
Gouranga (699)|9.12.2020 14:14
Co kouknout o uroven vys do odkazu, cos poslal? https://www.alza.cz/usb-c-dokovaci-stanice/18861380.htm
Dokovaci stanice jsou obecne draha sranda (zvlaste znackove Dell/Lenovo/HP). V odkazu vyse jsou "neznackove" alternativy. Muzou fungovat parfektne, ale taky nemusi (tady ti to asi nikdo nezaruci). Zkus sve stesti..
Ventero (1280)|9.12.2020 14:27
Priklanel bych se k originalu - kdyz ten model dokovacky progooglis, tak ho treba sezenes mnohem levneji v obchodech s repasy (levnapc, pczababku, gigacomputer atd.) nebo na ebay. Musis byt vice aktivni a kreativni ...
wthulmann (238)|9.12.2020 21:31
Prvně bych doporučil prohlédnout si zevrubně položky v uefi notebooku
je li tam wake up on power charge, tak stačí připojit cokoliv, co nabíjí notebook, a je jedno jestli je to monitor s power delivery, originál zdroj nebo dokina a on se zapne
jinak tam bude něco jako power on docking station a to bude funovat jen s origo dokinou.

p.s.
monitory nepobouzí počítače, standarně se to děje právě naopak. zde probouzí právě připojení na doovací stanici a řešením by bylo zapnout v uefi "zapni se při nabíjení", což by budilo notebook při zapojení k monitoru s power delivery, což ten dell dle specifikace má: 20V/3.25A, 15V/3A, 9V/3A, 5V/3A
souteh (371)|13.12.2020 19:17
wthulmann: Perfektní! V sekci AC Behavior jsem zaškrtnul "Wake on AC" a už funguje! Díky moc :)