reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr desky.

Ventero (1280)|18.12.2020 19:09
Nějaké názory, kterou z těchto dvou desek raději a proč, či nápad na jinou pro Ryzen 3-3200G / 5 3400G s optickým výstupem v podobné cenové relaci?
Donald64 (702)|18.12.2020 19:17
Z jakých dvou desek? O jaký se má jednat formát?
Donald64 (702)|19.12.2020 20:26
Co se týče tvých požadavků na mATX a optický výstup, tak to splňují pouze 4 desky, od každého výrobce jedna. Asuska má jako jediná zvukovku ALC1200 a 2,5Gb LAN, všichni ostatní výrobci mají jen ALC892 a 1Gb LAN. 2x M.2 slot a chlazená SOC (velmi vítáno pro iGPU) je taktéž výhodou oproti některým konkurenčním modelům. Co se týče napájecí kaskády, tak je to 4 fáze se zdvojenými komponenty, což je taktéž solidní a lepší napájení na tomto chipsetu nenajdeš. Osobně bych tedy tuto desku označil jako nejlepší možnou B450 desku, která splňuje Tvé požadavky :)
Ventero (1280)|19.12.2020 21:33
Od zacatku se mi aususka zda jako lepsi volba - dik za zhodnoceni. Jen se trochu bojim, co na tu zvukovku a sitovku Ubuntu ...
Popatram po zkusenostech.
Ventero (1280)|22.12.2020 11:08
Jak jsem cekal u Asus nefunguje out of box sitovka. Nicmene nejake drivery existuji a nekdo to uz uspesne resil, takze kompilace je mozna.
Uvidime, jak se cilovy uzivatel rozhodne ..
Donald64 (702)|22.12.2020 15:24
Kdyby se rozhodl vzít variantu bez komplikací, tak bych byl pro tu MSI. V případě využívání iGPU na krev, by pak měla smysl i varianta s chlazeným SOC https://www.czc.cz/asrock-b450m-steel-legend-amd-b450/260022/produkt
Ventero (1280)|22.12.2020 16:47
A co si myslíš o deskách AsRock, co se týče spolehlivosti a kvality?
A co jiní uživatelé - nějaké recenze?
Ventero (1280)|22.12.2020 17:06
A co - na běžné používání je to celkem buřt - počítá se spíše na práci se zvukem, než na hraní a na zvukovce to má Nichicon kondíky, jenž patří k absolutní špičce. A to chlazení je tam supr, byť se asi iGPU nebude dřít až tak.
U MSI mám špatné zkušenosti, že přikrmují PWM na CPU a pak procák více topí a kolem rychleji kondíky odcházejí ...
Díky za rozštípnutí.
Donald64 (702)|22.12.2020 23:05
Ta Asuska má jednoznačně nejlepší zvukovku z těchto 3 desek. Ty zbylé dvě budou kvalitou zvuku podle mě totožné. Jinak asi nejlepší kondenzátory dává na některé své desky Gigabyte, škoda, že se to netýká mATX desek na B450 chipsetu. Např. https://www.czc.cz/gigabyte-b450-aorus-pro-amd-b450/241835/produkt

S těmi značkami je to těžké. Nemám příležitost taktovat a dlouhodobě testovat na kdejaké desce a problém je, že každý rok se kvalita desek od jednotlivých výrobců rapidně mění. Si vezmi třeba ASRock, na Z170 chipsetu to byly nejlepší desky cena/výkon, žádný výrobce se jim kvalitou HW za dané peníze ani zdaleka nepřiblížil, ale bylo to vykoupeno hroznými biosy. Napříč dalšími chipsety potom pomaličku snižovali kvalitu kaskád a pak vydali Z490 a je to naprostá katastrofa (Extreme4 a Steel Legend), CPU si v zátěži ani neudrží takty.

Gigabyte šel opačnou trajektorií, ten jede hlavně marketing. Dříve se hodnotila na deskách jen výbava, tak měli nejvíce vybavené desky s mizerným napájením a když se začalo řešit VRM, začali osazovat extrémní počet fází, aby se předvedli a ukázali, že na ně v tomto ohledu nikdo nemá, což mi po předchozích velmi negativních zkušenostech opět vrátilo důvěru v tohoto výrobce.

U Asusů mám teď negativní zkušenosti s výstupy na monitory, stalo se mi, že na jedné desce nefungoval VGA výstup vůbec a na druhé byl částečně nefunkční HDMI, po uspání počítač neprobouzel monitor, přes DP vše fungovalo normálně. Třeba to byla jen smůla na kusy, nejsem žádný e-shop ani opravna, nemám k dispozici statistiky poruchovostí.

To s tím přikrmováním PWM myslíš že mají vysokou frekvenci spínání mosfetů? Anebo, že do CPU pouštějí vyšší napětí, než by musely, při automatickém nastavení napětí? Kondíky odcházejí vysokou teplotou, která se k nim dostává nejčastěji od mosfetů. Hádal bych tedy, že měla deska pro daný CPU asi nedostatečné napájení, které se dost hřálo a vzalo sebou kondenzátory. Tento problém lze částečně řešit ventilátorem ofukujícím kaskádu. Pokud by to skutečně bylo procesorem, tedy vyšším napětím na něm, tak to je podle mě bohužel problém konkrétních desek s konkrétními biosy. Tady bych si úplně netroufl říci, že je na tom nějaký výrobce lépe, než jiný. Zase chipset od chipsetu a nějakou pravidelnost konkrétních výrobců zde nevidím. Vyšší napětí u B450 pouštěly tuším Asusy se zapnutým PBO, ale u žádného výrobce to nebylo ideální a napětí bylo vyšší, než při manuálním OC. Na druhou stranu to stále bylo bezpečné napětí a když má člověk horší chlazení, tak tyhle autoOC funkce raději vypínat.
Ventero (1280)|23.12.2020 11:30
Kdysi jsem měl s AsRockem také celkem dobré zkušenosti - pak už se mi tyhle desky nějak vytratily z dohledu.
Gigabyte - souhlas - jeli to více na výbavu, než na kvalitu a mívaly bug v biosu, že se občas po libovolné změně nastavení hodnot FW po restartu zablokovala myš a klávesnice via USB a na tweaku zamrzávali skoro na minutu. (období core i první, druhé generace)
Asus je podle mě zhruba totéž co Gigabyte a také jeli spíše na tu výbavu (vždy měly podobné desky za podobné ceny) a pokud mi nabízí prakticky za stejnou cenu desku s daleko novější zvukovkou i síťovko, tak to vyvolává otázku, kde jinde na té desce ušetřili. Ty jsem neměl rád, protože mívaly často problém s bootem via USB, které kdekoliv jinde bootovali úplně v klidu, tak na Asus MB nenajeli - nejspíše chyba v bios, který loader hledal pouze na konkrétní adrese konkrétně strukturovaného média ...
Kdysi jsem měl v oblibě desky Shuttle - to byly spolehlivé držáky, bez závad funkční i při dlouhodobém přehřívání (nulová údržba a špatný zdroj) a jak měly vymazlený bios - např. u těch lepších modelů byla feature, že se dal PC zapnout kombinací na klávesnici - třeba vyťukáním slova "heslo" se PC sepnul. Teď už tuším někde okrajově dělají pár barebone ...
Z MSI mám zkušenosti nejhorší - všechny desky od nich, co mi prošli rukama měly po pár letech nafoukaný kondíky a všimnul jsem si u nich (pracoval jsem s nimi hlavně v letech kolem core 2 duo a AM2+), že CPU topil víc, než na jiných deskách - jakýsi nevyžádaný malý OC v defaultu, který ovšem nešel vypnout. Blíže jsem to nezkoumal - pro mé potřeby mi to takto empiricky stačilo - ale odvozuji z toho, že tam pouštěli trochu větší voltáž. No a vyšší teplota kolem v kombinaci s méně kvalitními kondíky byly tyto, bezprostředně vedle CPU, brzy v háji - jak píšeš, nejspíš otázka té kaskády.
Poslední dobou nemám se stavbou PC už prakticky žádné zkušenosti - prakticky jedu už jen repasy officePC - a tak se radši doptám na zkušenosti ostatních. Ale jak jsi psal - na běžné, ne příliš zátěžové užívání, je to asi jedno - při troše zodpovědném přístupu ...

---------- Doplněno v 11:30 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:27 ----------

Ještě u Gigabyte mám špatné zkušenosti s GK z období tak 3 roky zpět - brzy tam odcházel port HDMI - jsem je co půl - třičtvrtě roku reklamoval ...
Donald64 (702)|23.12.2020 16:05
Jo ASRock byl dříve podle mě solidní výrobce, pak se to asi rozkřiklo, nabral prodeje a stal se z něj stejnej šmejd, jako z ostatních výrobců, ne-li dokonce horší. Všechny levnější desky na B350, B450, X370 a X470 vydal s SM4336, načež se jim potichu změnila specifikace na horší PK618BA, už to bylo takové mírné pozor. Ale co teď předvedli na Z490 přímo pobízí k tomu, dávat na tohoto výrobce veliký pozor. Pokud jim to nebude procházet a lidé od nich tyto desky nebudou kupovat, tak se vzpamatují a začnou zase vydávat dobré produkty, je ale potřeba, aby o tom lidé věděli.

Jo s Gigabytem to šlo až tak daleko, že ty desky dokonce hořely, to byl takový první budíček pro ně, že už to ojebávají fakt moc. Jo s klávesnicemi byly problémy hodně, libovolně při zapnutém PC zmizela a bylo třeba ji odpojit a zase zapojit, což je pecka při kompetitivním hraní.

Asus byl vždycky velmi předražená značka, co jsem však miloval, byly série TUF (Sabertooth, Gryphon), na které dávali 5 let záruku a na to, jak byly provedené, nestály zase tak moc. Hodně mě zklamalo, že TUF už dneska nic neznamená, je to jen marketing a žádný posun v kvalitě provedení, třeba oproti sériím Prime, tam často není, nebo jsou dokonce ještě horší.

MSI mi přijde takové jak na houpačce, nějaké chipsety jsou OK, něco je hrůza. Poslední dobou je jako problémové nevnímám, takový střed, u kterého člověk chybu neudělá. Třeba série B350 a B450 se mi od nich dost zamlouvaly, na svou cenu měli hodně solidní VRM, když člověk potřeboval levnější desku, MSI mělo asi nejzajímavější kousky. Ve vyšších cenových relacích ale byly špatné.

Takže nejen chipset od chipsetu ale také hrozně záleží na cenové kategorii. V současné době je prostě nutné si vše ověřovat, dohledávat, na výrobce se spoléhat nedá, že bych si řekl, Asus je dobrej, vyberu něco od nich, tak to už dneska moc nefunguje :)

Od Gigabytu mám zkušenosti s RX 570, kde se při každé aktualizaci vyresetují ovladače (OC profil, FAN profil) do továrního nastavení, ale to je spíše chyba AMD řekl bych. Nevyřešil to ani skriptík při startu PC, který ten profil vždycky znovu násilím nastavil, prostě to nefunguje a hodně mě to štvalo. Grafika mohla mít skoro o 0,3V nižší napětí, o 40W nižší spotřebu a mohla být i celkem tichá, ale bohužel není.

U těch kondenzátorů je to dnes tak, že už se nenafukují ale postupně ztrácí kapacitu a pak úplně přestanou fungovat. Je proto dobré, když s tím výrobce počítá a osadí jich tam více, aby mohlo třeba 20% nefungovat a napájení bylo stejně OK.
Ventero (1280)|23.12.2020 18:43
Však se taky vžila přezdívka gigablejt a osobně se jim spíše vyhnu. No a aušus jak píšeš - vklouzli do toho marketingového klišé - myslím, že se to stalo v těch dobách, kdy prodeje desktopů brutálně upadly a ani pak už tolik nenarostly. Asi bych měl tendence věřit spíše tomu Asusu. Jinak ty firmy si tohle dovolují z toho popudu, že z dřívějších cca 10 větších hráčů a asi 5ti dalších jich asi třetina odpadla a mimo té čtyřky je zbytek jen na čínském trhu nebo jsou úzce zaměření jako ten Shuttle třeba:
https://www.svethardware.cz/vyrobci-zakladnich-desek-kdo-prezil-a-kdo-ne/40485