reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro HTPC v ceně 10 000 - 12 500 Kč

Defik (25)|5.1.2021 09:55
Zaměření pro: HTPC – HTPC + Server

Platforma: nerozhoduje
Operační systém: Windows 10
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Nyní mám MacMini 2012 (8GB, SSD) s W10 jako můj HTPC (Kodi). Ten stejný stroj používám jako server pro další 4 počítače v rodině. Dále jej používáme pro různé mobilní služby (streamování audioknížek, Plex, ...) takže pro tyhle účely potřebuji Windows.

Je mi jasné, že MacMini s Windows je strašné řešení, proto hledám něco lepšího.

Potřebuji:
Windows 10 systém
Přehrávat 4K videa vH265
Malou spotřebu v idle režimu (většina času)
Minimální hlučnost
Malé rozměry

Můžete mi poradit?

ps. Cena může být nižší i vyšší, pokud to bude dávat smysl.
Ventero (1280)|5.1.2021 11:50
Asi bych vzal něco založeného na AMD Ryzen 5 3400G nebo levněji na Ryzen 3 3200G - bohužel je to nedostatkové zboží a Ryzen 3 s grafikou snad teď nemá u nás na skladě nikdo. Pokud chceš hotové mini řešení, tak vzhledem k zátěži a její permanenci bych asi nešel do pasivu, byť u případných modelů s těmito CPU je deklarováno, že toto uchladí.
Pokud chceš koupit opravdu levně, tak můžeš kouknout na Aliexpress.
Tady v pasivu Maxtang:
http://www.maxtangpc.com/pcs/145.html
a tady Zotac
https://www.zotac.com/cz/product/mini_pcs/zbox-ca621-nano-barebone
Pokud by jsi to nechtěl riskovat (uchlazení ve velmi teplém prostředí apod.), tak jistě najdeš podobná řešení s aktivním chlazením. Třeba toto:
https://simplynuc.com/aspn50r3/
Tady filtr na Heureka:
https://stolni-pocitace.heureka.cz/f:3157:22350336;12852:388612/?o=4

To jsou mé tipy a dál googluj sám. Klíčová slova jsou "minipc" "mini pc" "ryzen"

Ještě počkáme, co k tomu napíše Donald :)
Ventero (1280)|5.1.2021 12:00
Samozřejmě můžeš takto hledat na Amazon, Ebay, Aliexpress - náš trh je malý a ne příliš zajímavý a je tu v porovnání s jinými zeměmi skoro prd.
Na Alíku můžeš koupit nějaké schopné čínské mini PC pro svoje účely (akorát že s Intel - což by nebyl problém - jen je teď lepší AMD) třeba za 5,6 tisíc ...
Salamander (6177)|5.1.2021 15:17
Ten Mac bych zase uplne nezavrhoval, vzdyt Plex muzes rozjet jako Docker kontejner v podstate a cemkoliv. Normalne bych taky doporucil AMD, ale na Plex je to problem, pro transkodovani obzvlast 4k je potreba akcelerace GPU, a Plex v podstate nic jineho nez Intel QuickSync nepodporuje, proto bych se Ryzenu vyhnul a sel do Intelu s integrovanou GPU, nebo pridat dedikovanou grafiku (napr. Quadro P2000). Dalsi optimalizace jsou pak transkodovani do RAM apod, ale to je na delsi povidani :D BTW: osobne bych doporucil nejaky HP microserver, a nebal bych se nasazeni Linuxu nebo TrueNAS, to co popisujes muze klidne bezet v kontejnerech nebo VM.
Ventero (1280)|5.1.2021 21:02
To se omlouvám - netušil jsem, že Plex nedovede využít akceleraci na AMD - přijde mi to jako velké minus pro tu aplikaci a trochu zaostalost ..

---------- Doplněno v 21:02 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:57 ----------

To pak samozřejmě můžeš hledat stejným způsobem, ale s Intelem. Jinak si taky myslím, že toto se dá na linuxu zvládnout, byť by to byl nejspíše boj to rozchodit ...

S Intel v pasivu třeba něco takového - jeden model od této firmy mám potvrzený několikaměsíční bezproblémový chod na běžné činnosti:
https://personalpctechstore.com/product/xcy-intel-core-i7-4500u-i5-4200u-i3-4005u-fanless-mini-pc-windows-10-htpc-hdmi-vga-wifi-gigabit-ethernet-office-computers/
Defik (25)|5.1.2021 21:10
[QUOTE=Salamander;604437]Ten Mac bych zase uplne nezavrhoval, vzdyt Plex muzes rozjet jako Docker kontejner v podstate a cemkoliv. Normalne bych taky doporucil AMD, ale na Plex je to problem, pro transkodovani obzvlast 4k je potreba akcelerace GPU, a Plex v podstate nic jineho nez Intel QuickSync nepodporuje, proto bych se Ryzenu vyhnul a sel do Intelu s integrovanou GPU, nebo pridat dedikovanou grafiku (napr. Quadro P2000). Dalsi optimalizace jsou pak transkodovani do RAM apod, ale to je na delsi povidani :D BTW: osobne bych doporucil nejaky HP microserver, a nebal bych se nasazeni Linuxu nebo TrueNAS, to co popisujes muze klidne bezet v kontejnerech nebo VM.[/QUOTE]

Díky za rady.
Intel vs AMD - nepotřebuju to na nějaký super výkon a s Intelem jsem neměl problémy. Navíc, pokud je pro Plex podpora, tak zůstanu u Intelu.
Aliexpress a mini PC - Na Alíku nakupuju docela běžně a tak bych se toho nebál. Spíš, když vidím ty značky, tak si říkám, jak na tom bude podpora ovladačů? A nakonec ta cena - Když vezmu ALI cenu + clo + DPH, tak jsem defacto na cenách zdejších mini PC od Asusu apod, přičemž tady mám záruku a jistotu alespoň nějaké podpory. Nebo to vidíš jinak?
Defik (25)|5.1.2021 21:18
[QUOTE=Salamander;604437]Ten Mac bych zase uplne nezavrhoval, vzdyt Plex muzes rozjet jako Docker kontejner v podstate a cemkoliv. Normalne bych taky doporucil AMD, ale na Plex je to problem, pro transkodovani obzvlast 4k je potreba akcelerace GPU, a Plex v podstate nic jineho nez Intel QuickSync nepodporuje, proto bych se Ryzenu vyhnul a sel do Intelu s integrovanou GPU, nebo pridat dedikovanou grafiku (napr. Quadro P2000). Dalsi optimalizace jsou pak transkodovani do RAM apod, ale to je na delsi povidani :D BTW: osobne bych doporucil nejaky HP microserver, a nebal bych se nasazeni Linuxu nebo TrueNAS, to co popisujes muze klidne bezet v kontejnerech nebo VM.[/QUOTE]

Díky moc za rady.
Ten mac je v základu špatnej, protože Kodi tam má problém s řadou doplňků. Je tam problém s dálkovým ovladačem, který je limitován jen na 5 funkcí a víc tam nejde dostat. Mac a jeho ne-podpora windows je taky hrozivá. Chci od toho pryč, dokud to má ještě nějakou prodejní hodnotu :o)

HP microserver mi přijde trošku jako overkill na ty moje domácí potřeby. Liniux jsem v životě neinstaloval a nejsem si jist, jak by to bylo s podporou pro soft, který dnes používám. TrueNAS, kontejnery a VM jde taky úplně mimo mě. Věřím, že by to bylo super pro ty serverové služby, ale vůbec netuším, jak by mi na tom šlapalo to Kodi s dálkovým ovladačem apod. Ale jestli myslíš, že je něco z toho dobrá cesta, dej vědět a zkusím si o tom něco načíst...
Defik (25)|5.1.2021 21:47
[QUOTE=Ventero;604438]To se omlouvám - netušil jsem, že Plex nedovede využít akceleraci na AMD - přijde mi to jako velké minus pro tu aplikaci a trochu zaostalost ..

---------- Doplněno v 21:02 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:57 ----------

To pak samozřejmě můžeš hledat stejným způsobem, ale s Intelem. Jinak si taky myslím, že toto se dá na linuxu zvládnout, byť by to byl nejspíše boj to rozchodit ...

S Intel v pasivu třeba něco takového - jeden model od této firmy mám potvrzený několikaměsíční bezproblémový chod na běžné činnosti:
https://personalpctechstore.com/product/xcy-intel-core-i7-4500u-i5-4200u-i3-4005u-fanless-mini-pc-windows-10-htpc-hdmi-vga-wifi-gigabit-ethernet-office-computers/[/QUOTE]

Koukám, že tyhle krabičky neumí 4k@60Hz. Alespoň podle toho, co píšou na aliexpressu to umí "jen" 4096*2304@24Hz. To je asi blbě, ne?
Donald64 (702)|6.1.2021 14:12
V HTPC se tolik neorientuji, proto je super, že Salamander podotkl tu absenci HW akcelerace Plexu pro grafiky AMD. Dával jsem dokupy miniPC s R5 4500U a je to fakt svižná mašinka, za ty peníze naprostá paráda. Ale i s Intelem se dá najít pár velice slušných kousků. Cena/výkon je naprostý TOP https://www.mironet.cz/intel-nuc-bean-canyon-8i5beh-core-i58259u-23ghz-ddr4-2133mhz-intel-iris-plus-655-usb-30-wifi-bez-os+dp379355/ s PassMark 8332. Potom je o ~21% výkonnější https://www.czc.cz/intel-nuc-kit-10i7fnh-seda-mini-pc/286395/produkt cena/výkon už není tak zajímavý, ale je to takřka to nejvýkonnější, co lze od Intelu sehnat. Zmíním ještě obdobně výkonný, levnější a trochu žravější https://www.czc.cz/hp-prodesk-400-g6-mini-pc-cerna_4/304709/produkt Otázka je, zda ten hrubý výkon něčemu pomůže, podle mě ne. HEVC sice pojede přes HW akceleraci, ale nelze na to spoléhat napořád, třeba takový kodek AV1 už se musí přehrávat hrubým výkonem CPU a jeho potřebný výkon je ohromně relativní, strašně záleží na rozlišení, bitové hloubce a bitratu videa, zde třeba něco málo píší o nárocích na HEVC https://support.plex.tv/articles/201774043-what-kind-of-cpu-do-i-need-for-my-server/ Samozřejmě iGPU v těch mnou zmíněných miniPC zvládnou 4k60.
Ventero (1280)|6.1.2021 16:07
[QUOTE=Defik;604439]Díky za rady.
Intel vs AMD - nepotřebuju to na nějaký super výkon a s Intelem jsem neměl problémy. Navíc, pokud je pro Plex podpora, tak zůstanu u Intelu.
Aliexpress a mini PC - Na Alíku nakupuju docela běžně a tak bych se toho nebál. Spíš, když vidím ty značky, tak si říkám, jak na tom bude podpora ovladačů? A nakonec ta cena - Když vezmu ALI cenu + clo + DPH, tak jsem defacto na cenách zdejších mini PC od Asusu apod, přičemž tady mám záruku a jistotu alespoň nějaké podpory. Nebo to vidíš jinak?[/QUOTE]

Obě obavy jsou liché:
Co se týče ovladačů, tak se nebavíme o žádném poloproproetálním HW jako v případě Apple. Na deskách i těchto výrobků jsou použity běžně používané čipy a co si nenajde W10 - i když jsem zjistil, že starší verze si našla více ovladačů, než novější sestavení - nicméně, jsem všechny ostatní ovladače dohledal ve WU-catalogu (řadiče, porty apod.), popř. na stránkách výrobců periférií (wifi, audio, video, čtečky apod.). V linuxu je to podobné, pokud to není založeno na supermoderním HW a to miniPC vskutku nebývají vzhledem ke svému využití.
I tito pro nás neznámí výrobci (to neznamená, že jsou malí a neznámí na asijském trhu) však poskytují balíčky driverů byť třeba via dropbox (třeba miniPC MeLE - další tip).
Co se týče cen, tak to tak také není. Třebas miniPC značky Minisforum objednaný via Alík vyšel něco málo přes 3000,-, sakumprdum, což je o min. 1500,- méně, než u nás nejlevněji sehnatelný odpovídající model českého Umax (mimochodem, jejich podpora a PR je také naprostá katastrofa - takže ani v tomhle si nijak uživatel nepohorší).
Jinak některá z těch čínských či tchajwanských PC se čas od času objeví i na Amazon či eBay -cenově to však vyjde většinou hůř. Je třeba si uvědomit, že logistika alá Alík je v podstatě dumpingová záležitost - alespoň částečně ..
Ventero (1280)|6.1.2021 16:13
Mimochodem přímá podpora těchto velkých korporátů jako Asus, HP a všichni ostatní - když je něco nepostihnutelného seznamem FAQ na stránkách je také nazvatelná minimálně, jako že mají tolik zákazníků, že se na nějaké jednotlivé potížisty můžou vykakat ... Takže v praxi to vypadá:
Máte doklad o koupi?
Jste firma?
Je stroj v záruce?
Jste registrovaní?
Jedno z toho né? - polibte si a jděte se vycpat, přestože tam něco nefunguje, tak jak má a je to jednoznačně tovární chyba ...