reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Spolehlivý Wi-Fi router.

Arny_CZ (146)|19.1.2021 22:24
Ahoj všem,
sice je to stále se opakující téma, ale přece jen se raději zeptám s ohledem na aktuální situaci na trhu.
Chci si pořídit nový Wi-Fi router, ale takový, který bude opravdu spolehlivý, a který nabízí "hlubší" nastavení různých parametrů.
Měl jsem už různé značky routerů (Edimax, Tenda, TP-Link) a momentálně frčím na TP-Linku TL-WR1043ND.
Ony ty TP-Linky nejsou špatné, ale třeba u modelu, který teď používám mě štve, že v určitých nastaveních nedělá to, co se po něm chce. On má sice tento router celkem hodně možností nastavení, ale ty nakonec fungují tak nějak podivně, jak se jim zachce.

Po přečtení různých informací jsem se rozhodl pro nějaký MikroTik.
Úpřimně, co se týče pokrytí Wi-Fi signálem ve větším prostoru, tak moc nevěřím routerům s integrovanými anténami. Ale ani naopak nejsem tak naivní, abych si musel koupit router s miliónem externích antén, který vypadá, jako ježek a čekat, že jen díky tomu bude mít router super pokrytí.
Ale chci tedy router s externími anténami a u MikroTiku jsem našel v nabídce jen "hAP ac3".
Máte jej někdo? Je to dobrá volba?

Děkuji za Vaše rady a klidně uvítám třeba i doporučení na jinou značku routerů. Ten MikroTik není 100% podmínkou. Ještě jsem četl celkem chválu na routery od Asusu a pokukoval jsem i po Xiaomi.
Salamander (6177)|20.1.2021 14:56
Pokud Mikrotik s WiFi, tak hAP ac2 nebo ac3 je celkem v pohode. U "obycejnych" routeru se podivej po podpore OpenWRT/DD-WRT, nabidne ti o 100% vetsi kontrolu nad zarizenim a daleko lepsi konfiguracni moznosti. Druha varianta by mohla byt porizeni routeru bez WiFi, a k tomu AP. Takove kombo je treba Ubiquiti UAP-AC-LITE + EdgeRouter X (nebo pripadne nejaky Mikrotik bez WiFi). Hodne zalezi na pozadavcich a taky na cene kterou jsi ochoten investovat. Dalsi zajimavou volbou by pro tebe mohl byt i Turris.
Arny_CZ (146)|20.1.2021 16:16
Moc děkuji za odpověď.
S tím OpenWRT to je dobrý nápad. Už jsem kdysi o něm uvažoval, ale jaksi jsem to později pustil z hlavy.
Je fakt, že tento TP-Link je po hardwarové stránce celkem ucházející, problémy nejspíš způsobuje nevyladěný tovární firmware.
Takže zkusím ten OpenWRT, a když to ani tak nebude "ono", tak koupím nový router.

P.S.: a co je asi lepší použít: OpenWRT nebo DD-WRT?
Salamander (6177)|21.1.2021 12:19
[QUOTE=Arny_CZ;604476] P.S.: a co je asi lepší použít: OpenWRT nebo DD-WRT?[/QUOTE] https://superuser.com/questions/316177/openwrt-vs-ddwrt
Arny_CZ (146)|21.1.2021 14:14
Moc děkuji za odpovědi Salamandře. :-)
Také jsem se po nastudování různých informací přikláněl spíše k OpenWRT.
Díky tvé odpovědi jsem se už rozhodl na 100%.
O víkendu se na to vrhnu.
wthulmann (238)|4.3.2021 15:20
Asi s křížkem po funuse, ale celkem spokojený jsem s Asusáckými modely, které mají Merlin firmware. https://www.asuswrt-merlin.net/
Výhodu spatřuji v tom, že je to defakto původní firmware asusu (s jeho blbuvzdorným grafickým rozhraním) který je ale značně poladěný s důrazenm na funkce, co člověk opravdu využije a na bezpečnost. Prostě je to ve stylu, že méně je někdy více (ve smyslu množství funkcí a nastavení)

Třeba se zmiňovaným edgerouteremX jsem si dost naběhl, jeho rozhraní mě poněkud nemile překvapilo, ale pokud jsi zvyklý na mikrotik a spol, tak by to nebyl problém.