Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně 15 000 - 17 500 Kč

OdMajkla (369)|16.2.2021 13:47
Co chci upgradovat: Základní deska, procesor, paměti, grafická karta, pevný disk

Aktuální konfigurace: Zdroj - CORSAIR VS450
MTB - AsusP5W DH DELUXE
CPU - Intel Core2 Quad CPU Q6600@2 .40GHz,
RAM - GEIL DDR2 800 5GB
GPU - NVIDIA GeForce GTX 650

Další komentář:
Dobrý den všem nadšencům světa hardware,

dostalo se mi do ruky PC viz. víše uvedená sestava, a chtěl bych Vás tímto požádat o návrh sestavy za účelem zvýšení výkonu.
Primárně se jedná o PC, jehož jediným úkolem je trhat pancíř ve World of Tanks.


Z doporučených sestav pro leden 2021 zde ve světě HW jsem použil následující.

MTB - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
CPU - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
RAM - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
SSD - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

V ostatním vzhledem k finančnímu omezení tápu. Takže:
GPU - nechám na Vás
Zdroj - pokud možno ponechat současný.
Skříň - současný.
Systém - bez systému.

Předem moc děkuji za návrhy.

Přeji hezký den

Michal S.
OdMajkla (369)|17.2.2021 10:28
Tak nakonec to vypadá na téměř komplet PC.
Co třeba takto?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Původní deska není skladem, proto výměna.

Osobně upřednostňuji nVidii. Radeon má o 4GB více pamětí a měl by být výkonnější. Nicméně za cenu o 100Watt silnějšího zdroje. Jakou cestou jít ? Má smysl investovat do zdroje, a pořídit Radeon? Bude nárůst výkonu znatelný?
https://www.gpucheck.com/cs-czk/compare-multi/nvidia-geforce-gtx-1650-vs-amd-radeon-rx-580/intel-core-i5-10600k-vs-intel-core-i5-10600k/ultra-vs-ultra
Donald64 (702)|17.2.2021 11:53
RAM určitě v dual channelu, pak máš 2x takovou propustnost [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Ten zdroj je nekvalitní, každopádně ke GTX 650 bych ho prozatím asi neřešil.
Case: pc bude v prostředí s nějakou vysokou prašností? Pokud bude standardní, sáhl bych po lépe chlazené [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
CPU + Deska: vzít desku bez podpory OC a připlácet 1400Kč za CPU, který to umožňuje, není zrovna šťastné, stejnou práci ti odvede [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a chladič bych k němu vzal třeba Freezer 34, rozdíl tam máš 2 kila a chladící výkon už je úplně jinde.
GPU: teď nic neseženeš, všechno skupují těžaři a kdo ví, jak dlouho to bude trvat, než běžný člověk bude mít vůbec šanci něco kloudného sehnat.
Frey (181)|17.2.2021 12:53
Naprostý souhlas s Donald64. Brát odemčený Intel se pro běžného hráče moc nerentuje v poměru cena/zisk. Navíc Váš zdroj je opravdu hodně na hraně. Hodnoty TDP u Intelu nelze brát za pravdivé. CPU si v zátěži vezme o dost víc než je uváděný "limit". Po doplnění sestavy novější (silnější) grafikou by to už nemuselo být stabilní. V případě, že byste opravdu šel do navrhovaného i5 10400F a neplánujete další upgrade CPU na i7/i9 (při Vašem rozpočtu asi ne), tak bych změnil i RAM na HyperX Predator s časováním CL13 [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] . Navrhovaný procesor stejně víc než 2666MHz neumožní a o fous lepší přístup do paměti není na škodu (jen za cca 200Kč navíc).
OdMajkla (369)|18.2.2021 09:34
Rozpočet se navýšil na 20.000.-

RAM - pravda. Nevím co mě to napadlo dát jen jeden modul. Dle konečné kalkulace se rozhodnu mezi levnějšími Crucial, a nebo dražšími HyperX.

CPU + MTB - koukal jsem, že velký vliv na výkon ve World of Tanks má procesor, a jeho frekvence. Proto jsem sáhl po i5 10600KF. Taktovat ho sice v prvopočátku nechci, ale jede na 4.3GHz/4.8GHz oproti i5 10400 který jede na 2.9GHz/4.3GHz. Otázkou zůstává zda k němu připlácet za desku či prozatím nechat, a jak velký rozdíl bude u obou procesorů ve výkonu ve hře. To by asi ukázalo až testování.

CASE + ZDROJ - jsou ti, co se starají, a furt se v tom šťourají, a Ti, kteří skříň neotevřou jak je rok dlouhej. Proto bych volil skříň s lepší ochranou proti prachu, protože zde platí druhý případ. Nejlépe bych šel cestou levné skříně a koupil rovnou i zdroj aby bylo připraveno na grafickou kartu. Ale vzhledem k tomu že nikdo neví, jak dlouho budou karty nedostupné, bylo by zřejmě lepší zdroj odložit a dokoupit s grafickou kartou. Nyní koukám že původně vybraný Phanteks byl stažený z prodeje a je na CZC nedostupný. Čím jej nahradit ?

Chlazení doplněno o Freezer 34.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Frey (181)|18.2.2021 14:38
World of Tanks neznám. Tedy vím o co jde, ale nikdy jsem nehrál. Na většinu her i5 10400 bohatě stačí, protože Vám bude ve hře stále běžet na boostu 3,6GHz a víc. Asi žádná současná hra nevyužije všechna jádra, aby CPU nemohlo použít Turbo boost. Jen pro info jsem přidal i5 10400 do Vašeho porovnání na gpucheck.com https://www.gpucheck.com/cs-czk/compare-multi/nvidia-geforce-gtx-1650-vs-amd-radeon-rx-580-vs-nvidia-geforce-gtx-1650-vs-amd-radeon-rx-580/intel-core-i5-10600k-vs-intel-core-i5-10600k-vs-intel-core-i5-10400-vs-intel-core-i5-10400/ultra-vs-ultra-vs-ultra-vs-ultra . Záleží jen na Vás, zda se Vám +0,3 pro GTX 1650 nebo +0,4 FPS pro Rx580 zdá jako dostatečný důvod, připlatit si cca 1300Kč za procesor. Osobně bych je v rozpočtu přesunul do kategorie zdroj + case.

Náhrada nedostupného CASE. Jeden návrh už dal Donald64. Zde jsou další 3 slušné bedny, které by měly splňovat Váš požadavek.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Donald64 (702)|18.2.2021 17:23
A v čem že je ta přidaná hodnota CPU?
https://youtu.be/cWP2c5zh0R4?t=1744
https://youtu.be/kaHbQ-6lIuI?t=596

V obou testech jednoznačně vidíš, že už samotný i5-10400 stačí pro hraní na 144Hz monitoru a těch pár snímků navíc, které poskytne silnější CPU, ti stejně monitor nezobrazí (240Hz předpokládám nemáš), takže jeho koupě podle mě pozbývá významu.

K bednám: osobně bych Armis AR7 nechtěl, jelikož postrádá hlukovou izolaci a BQ! Pure Base 500 je taková nic moc, jsou i lepší skříně. Já jsem pro tu Define S, ať už kvůli provedení nebo možnosti osadit 140mm ventilátory. Meshify/Define C samozřejmě také mohou být, pokud by Define S nevyhovovala vzhledem. Pak bych zmínil ještě Nanoxia Deep Silence 3.

Deska může být, kdyby byl výhodou 2,5Gb ethernet, pak bych zvážil [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Frey (181)|19.2.2021 10:32
@Donald64 Docela si protiřečíte. Armis nedoporučujete kvůli hlukové izolaci, ale Meshify už je podle Vás v pořádku. Vtipné na tom je to, že Meshify bude hlučnější než Armis právě díky tomu, že je postavená pro maximalizaci Air Flow, který u Define C (a ostatních Fractal Design beden stejného stylu) není idiální a způsobuje vyšší vnitřní teploty. Váš komentář k Be Quiet! postrádá jakoukoliv věcnou hodnotu. Stejný argument "jsou i lepší" lze použít na libovolnou bednu a vlastně libovolnou komponentu. Nehledě na to, že zrovna BQ! Pure Base 500 umožňuje 140mm ventilátory ve všech pozicích na rozdíl od Meshify, která vzadu má "jen" 120mm.

@OdMajkla Abych tedy upřesnil důvody k nabízeným bednám.
Be Quiet! splňuje Váš požadavek na uzavřenou bednu, do které se nedostane moc prachu a nebudete ji muset čistit. Je prostorná, takže i v případě budoucího upgradu GPU na něco opravdu velkého by neměl být problém. Ideálně kopíruje cca 10% částku z celého rozpočtu. Plusem jsou již předinstalované 140mm ventilátory, které pomohou s teplotou v uzavřených bednách a pak i odhlučnění. Záporem budou vyšší teploty komponent uvnitř bedny. To je problém všech uzavřených skříní. Při klasickém vzduchovém chlazení není možné dosáhnout jak dobrých teplot, tak prachotěsné skříně. Vždy to bude kompromis jedním nebo druhým směrem.

Meshify úplně nesplňuje Váš požadavek na uzavřenou skříň. Uvedl jsem ji hlavně proto, že má právě dobré větrání v kombinaci se snadno přístupným filtrem prachu (je jich tam víc, ale důležitý je ten přední). Tz. že by Vám nabídla lepší teploty komponent i bez nutnosti častého otevření skříně samotné a čištění "vnitřností". Mezi její zápory pak patří trochu menší vnitřní prostor, kam byste nedostal ty největší GPU. Teď to není problém. Vás rozpočet a požadavky na GPU splní, ale případný budoucí upgrade GPU na top produkty by se už neobešel bez nutnosti vybírat i podle velikosti (délky) samotné GPU.

Armis opět splňuje Váš požadavek na uzavřenou skříň. Uvedl jsem ji z důvodu, že stále nabídne externí 5,25 pozici. Pokud přecházíte ze starého PC, je možné, že máte klasickou DVD mechaniku a tato skříň by Vám ji umožnila nadále používat. Není to uvedeno ve Vašich specifikacích, ale pokud by taková situace nastala, je tato bedna řešením. Stejně jako Meshify je už mírně nad ideálním limitem 10% z celého rozpočtu, takže by se pak muselo šetřit jinde.
OdMajkla (369)|19.2.2021 10:41
Děkuji za příspěvky.

Video z YT mě přesvědčilo. To je přesně to co jsem chtěl vidět. Nevíte jaký software používá na měření výkonu? To se mi líbilo. Doma bych to vyzkoušel.

Myslím že sestava by mohla tedy vypadat nějak takto. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Skříň tedy stále zvažuji.

EDIT: Freyi vidím že jste byl rychlejší v příspěvku. Pročtu.

EDITT: co si myslíte o této skříni ? [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Frey (181)|19.2.2021 13:10
Je to ten stejný Phanteks Eclipse jako ve Vašem původním výběru. Jen je to verze se "sklem" místo pevné bočnice. Černý obrys okna je pouze nástřik a velmi snadno se poškrábe. Takže byste si spíš pohoršil v porovnání s původní bednou s plnou bočnicí. Hlavně si vůbec nepolepšíte v přísunu chladného vzduchu do skříně. Projděte si obrázky u všech zmíněných beden a koukněte hlavně na ty, kde jsou průduchy. Zde u Phanteksu uvidíte ty miniaturní prachové filtry na předním panelu. V porovnání s velikostí bedny by Vám to mohlo dát představu o možnostech ventilátorů v nasátí vzduchu. A pak to porovnejte s bednou, která má průduchy na boku předního panelu. Možná se to na první pohled nebude zdát jako velký rozdíl, ale teploty komponent uvnitř to rozhodně zlepší. U uzavřených skříní je vždy lepší, když jsou průduchy po stranách předního panelu nebo i v přední části bočnice (jsou skoro vždy násobně větší) než jen na předním panelu nahoře a dole (a nebo dokonce jen dole).

Ohledně sestavy je potřeba vyměnit ten extra ventilátor. Arctic je kvalitní, ale máte tam nevhodnou velikost 80mm. Všechny zmíněné bedny používají moderní kombinaci 120 a 140 mm ventilátorů. Osmdesátky byl standard před více než 10 lety. Velikost bych pak vzal podle toho, kterou bednu si nakonec vyberete. Pokud by to byla bedna se 120mm vpředu, tak samozřejmě doplnit stodacítkou.

EDIT: Ještě jsem chtěl zmínit fakt, že extra rozdvojky na ventilátor nebudou potřeba. Deska MSI MAG B460 TORPEDO má celkem 6 4pin system fan konektorů, takže by neměl být problém se zapojením dalších ventilátorů.
OdMajkla (369)|19.2.2021 14:30
Je fakt, že ty větší průduchy na boku skříně Armis umožní větší prostup vzduchu. To se mi líbí. Jinak s mi u Be Quiet líbí příprava na vodní chlazení. Ale zase ji chybí pozice na 5.25". Každá má svoje. Be Quiet pak nahrává nižší cena.

Zatím mám tedy verzi s Silentium - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
A verzi s Be Quiet - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


A teď. Jaký zdroj a jakou grafickou kartu v budoucnu.
nVidia 1650 Super / nVidia 1660 Super / Radeon RX 580 ?

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Frey (181)|20.2.2021 16:57
Zdroje:

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Je to asi to nejlepší, co si lze s přihlédnutím k rozpočtu dovolit. Tedy bohužel spíš s vědomím toho, že rozpočet překročíme. Ale zase je to ta kvalita, za kterou je Seasonic dlouhodobě oceňován. Plus zde máte jistou rezervu ve výkonu do budoucna a hlavně záruku 10 let.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Je dobrá volba pokud se budeme snažit o snížení přesahu rozpočtu, ale stále požadujeme velmi kvalitní zdroj. BQ už ale není modulární, tz. že nepotřebné kabely budou mírně narušovat Air Flow ve skříni. Není to nic fatálního. Běžná stahovací páska je v tomto případě užitečný pomocník.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Opět Seasonic, ale tyto zdroje už jsou vyráběny s ohledem na nižší koncovou cenu, takže stejně jako BQ je zde pevná kabeláž a zároveň Seasonic nepoužívá své top komponenty. Přesto je to kvalitní zdroj a máte na něj 7 letou záruku.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Tento zdroj je asi to nejnižší, do čeho bych šel, pokud by hlavním kritériem byla co nejnižší cena. Stále se jedná o slušný zdroj, ale už to není Gold certifikace a je zde vcelku běžná 3 letá záruka.

GPU. Na začátku jste volil mezi standardní GTX 1650 a Rx 580. Ted už tu máte GTX 1660 Super. A vlastně i 1650 Super. To trochu komplikuje už zmíněné dodržení rozpočtu 20 tisíc. S běžnou GTX 1650 by to býval nebyl až takový problém, protože ta se ještě i na začátku roku dala sehnat kolem 4000 Kč. Aktuální situace je úplně jiná a hlavně si nejsem jistý, že po stabilizaci trhu s HW bude GTX 1650 k sehnání. To ale platí i o ostatních GPU o které máte zájem. Vše to jsou už starší GPU. Situaci bych asi řešil buď nákupem GPU z druhé ruky (Aukro, Bazoš atp.) a nebo prostě čekat jestli se některé GPU náhodou někde neukáže. Jak jsem ale zmínil s GPU, které máte nyní v hledáčku, se bohužel do stanoveného rozpočtu nevejdeme.
OdMajkla (369)|22.2.2021 06:52
První jmenovaný zdroj bude fajn. Cena je příjemná a modulární kabely jsou vždy výhodou.
Po zvážení bude rozpočet takový, aby do sestavy šla jedna z výše uvedených karet v závislosti na možnostech trhu a to buď GTX 1650S či 1660S.
Na Bazos snad raději koukat nebudu. Nestydí se tam prodávat GTX 1660 Super za 16.000.- ! a opět se těží z nedostatku produktů na trhu maximum, tak letí ceny nahoru. Uvidíme co se do budoucna bude dít a zda bude vůbec GTX 1660 tou správnou volbou. Základ PC bude každopádně připravený.

Všem moc děkuji za příspěvky

Michal
Frey (181)|23.2.2021 10:00
Není zač. Je vidět, že ke stavbě PC přistupujete s rozumem. To se pak hned lépe komunikuje. Děkuji.

Aukro/Bazoš bych úplně nezatracoval. Je pravda, že se aktuálně najdou jedinci, kteří zneužívají situace, ale obecně se tam dá slušně pořídit HW z druhé ruky. Na začátku roku jsem měl na Bazoši vyhlédnutou Rx560, ale pak jsem našel na Aukru o fous levnější, takže jsem ji koupil tam. V každém případě jsem neměl na mysli nákup ihned, ale budoucí nákup GPU. Když to nyní čtu, tak jsem to špatně formuloval, omlouvám se. Myšlenka byla, že v momentě kdy se situace uklidní a budou k dispozici GPU pro letošní rok, tak je velká pravděpodobnost toho, že do bazarů zamíří větší množství starších GPU jako jsou GTX 1650/1660 všech možných variant a bude z čeho vybírat. Do té doby nezbývá než čekat a hlídat si jestli by se náhodou někde neukázalo některé z GPU o které máte zájem. Jak jste sám zmínil, základ PC máte.

Ještě jsem obě sestavy prošel a v této [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] máte F14 Silent. To je pouze 3pin ovládaný přes napětí. Základní desce to nevadí, má autodetekci a poradí si s tím, ale o 20 Kč dráž je P14 PWM ventilátor, který Vám odvede lepší práci. Pokud by ho deska na automatiku tlačila do vysokých otáček (vyšší hluk), tak si vždy můžete upravit křivku pro ten který ventilátor ručně, buď v BIOSu a nebo přímo ve Windows v utilitkách od základní desky. Fxx Silent jsou ideální ventilátory do multimediálního centra do obýváku k TV. Do výkonného desktopu je lepší volbou PWM ventilátor, který základní deska dokáže efektivněji ovládat a zkrotit nárůst teplot v zátěži (nebo naopak klidně i vypnout v IDLE).

Poslední věc na kterou jsem předtím zapomněl, je software o kterém já vím, že Vám umožní sledovat vybrané hodnoty pro GPU i CPU přímo ve hře, je MSI Afterburner. Pokud Vám nedělá problém angličtina, tak zde máte víc detailů ... nejen o Afterburneru