reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Na co je PCIe x8 GEN.3?

jilekk (38)|22.3.2021 18:26
Ahoj.
Vím jsem protivnej, ale jsem strašně zvědavej.
Na co může sloužit slot PCIe x8 pro každý procesor zvlášť. Našel jsem rozšiřující karty pro RAID, USB, SATA atd. To je rozšíření na desce, ale jaká byto mělo význam čistě pro procesor?

Nepovedl se upload obrázku tak https://uloz.to/tam/df811257-e2b5-4b6c-85ac-f69ea4653edd
Gouranga (699)|23.3.2021 17:00
Co znamena "pro kazdy procesor zvlast"? Pokud nemluvis o serverovych deskach, tak tam byva jen jeden procesor..
PCI-E bud vede primo do procesoru nebo do PCH (ktere pres dalsi v podstate PCI-E vede do procesoru, PCH takto funguje jako rozbocovac). PCI-E sloty se pouzivaji ve ctyrech velikostech x1, x4, x8 a x16 (pocty linek). Mainstream procesory mivaji 16-20 linek - x16 pro PCI-E slot (lze rozdelit do x8 + x8 nebo nekdy i x8 + x4 + x4 (Tohle rozdeleni umozni pripojit vice zarizeni za cenu nizsi propustnosti)) a x4 pro M.2 SSD (jiny tvar PCI-E x4). A ohledne vyuziti: x16 - graficke karty/akceleratory, x8 RAID radice a nektere enterprise NVME SSD, x4 cosumer NVME SSD, sitovky, x1 zvukovky, sitovky. Casto jsou na dekach fyzicke x16 sloty, ale kontakty maji jen pro x4 nebo x8.

EDIT: probojoval jsem se k obrazku. Kazdy PCI-E slot vede k jednomu nebo druhemu procesoru, nejsou spolecne. Mozne vyuziti viz vyse. Obrazek vypada na nejaky starsi Intel server, ty procesaory mivaly tusim 40 linek, tzn. x16 + x16 + x8. A bud se pouzije fyzicky kratsi slot nebo v plne delce, jako je tam u x4 PCH slotu,
jilekk (38)|25.3.2021 19:08
Díky za odpověď. Jinak je to Workstation Celsius R940. Odkup z fabriky za pár peněz a z ebeje dokoupen druhej procesor za ještě míň.