reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stěhování PC do ciziny bez mé přítomnosti - zašifrování HDD?

fidorka (213)|2.6.2021 13:32
Zdravím

Hodlám se pravděpodobně (ještě není rozhodnuto) stěhovat do zahraničí... Napřed já letadlem a poté co tam už nějakou dobu budu si tam nechám z domu zaslat (už předem) zabalené krabice (několik) nějakým mezinárodním přepravce (asi po zemi/železnici, ne letadlem, to je moc drahé)... Tedy to stěhování krabic bez mé přítomnosti (odešle to rodina) bude trvat pár týdnů asi (než to dorazí do cílové země)... Trochu mám strach, aby se mi to neztratilo, někdo něco neukradl atd. Ale takové balíky/stěhování jde asi pojistit, takže v tom snad problém nebude. Problém by ale mohl nastat v tom, že v jednom balíku bude samozřejmě i moje normální hlavní desktop PC... Chci se zeptat na dvě věci:

1) Na discích (ať už je budu stěhovat normálně strčené v PC case nebo samostatně zabalené (viz dále)), mám samozřejmě i různá osobní data, i celkem "citlivá" data, která zrovna nechci aby se dostala k někomu jinému (např. prohlížeč hesla, historie, osobní dokumenty s různými osobními informacemi i finančního charakteru (asi) (ani nevím co všechno tam a kde přesně z minulosti je) atd.), prostě různé osobní "citlivější" data u kterých nechci aby se k nim dostal někdo jiný. Nechce se mi všechny disky prolízat kde co mám, hledat a uvažovat co by šlo zneužít a nějak to konsolidovat jen na jeden disk atd.
Disků mám celkem pět (4x hdd a 1x SSD). Napadlo mě jestli prostě jen nejde disky nějak, tak jak jsou, prostě "zašifrovat" a i kdyby je někdo ukradl, dostal se k nim, tak se nic nestane - zloděj se nedostane k datům na nich. Jakmile by mi disky v pořádku přišli, tak bych si je zase "dešifroval" na místě v cizí zemi pro normální provoz tak jako doma... Chtěl bych jen "jednorázovou" šifraci, jen po dobu cesty... Prostě ať už disky někdo vytáhne z PC a dá do jiného PC nebo to spustí z mého PC, tak se k žádným datům na žádném z disků nedostane bez hesla (a ideálně ani nebude vidět co přesně na jednotlivých discích je (jména souborů a složek atd.).

Jde to takto...?Existuje něco takového? Nějaký program/utilita whatever... Jaký prosím (názvy)? Šifruje se celý fyzický disk nebo to jde i po diskových oddílech na něm vytvořených? Kolik volného místa musí být na každém oddílu (předpokládám že šifrace zabere XXX GB dodatečného místa)? Jak dlouho trvá takové šifrování a dešifrování (disky jsou myslím 1TB, 3TB, 3TB, 3TB, a SSD je 512 GB)?

2) A druhý (méně důležitý dotaz)- Jak stěhovat HDD obecně tak, aby se fyzicky, "případnou" nešetrnou manipulací přepravcem s balíky, nepoškodily...? Stačí je nechat prostě v PC case normálně...? Nebo mám disky vytáhnout z PC a nějak special zabalit do samostatného balíku (hlavně "protinárazově) a balík třeba i vystlat oblečením atd. aby disky prostě přežili stěhování ve zdraví?

Omlouvám se za délku :-(

Děkuji
Ventero (1280)|2.6.2021 20:18
Určitě to jde, co poptáváš a určitě někdo konkrétněji poradí, ale nebylo by z obou hledisek lepší si ty disky vzít na cestu osobně do příručního zavazadla?
fidorka (213)|3.6.2021 16:38
Príručního zavazadla jako toho co se bere přímo do kabiny letadla jo a nejde do nákladového prostoru?
No to nevím právě... Jednak to je celkem omezeno toto zavadlo jak hmotnostně tak váhově a 4 X HDD (a 1 x SSD) by mi celkem asi ukrojilo dost z míst a váhy co si tam můžu vzít... (?) Já si tam budu brát i notebook do tohoto zavadla do kabiny atd....

Navíc se bojím těch rentgenů a jiných zařízení ale ty podle mě disky nepoškodí...? (to by tam muselo být nějaké magnetické pole ne, rentgen bezpečnostní s disky nic neudělá)... Taky se ale bojím celkově manipulace s tím, jak s tím bezpečnost pracovník bude manipulovat, co pak v letadle atd... Když to hodím do krabic pro mezinárodní stěhování tak to můžu vystlat tunou oblečení, takto by to bylo celkem dost "bare"...

Navíc bych tam letěl zpočátku tak jen na měsíc a teprve pokud by se mi tam líbilo v cizině, jazyk by nebyl moc velkou bariérou atd. tak bych tam zůstal, teoreticky pokud se mi tam líbit nebude, budu mít problémy s jazykem (nemluvím mateřským jazykem dané země, jen angličtinu umím) tak bych se vracel zpátky...

Jaké programy pro toho šifrování byste mi doporučil?

Rovněž při stěhování nechat disky normálně v PC...? Nebo je lepší je vyndat a stěhovat v jiné krabici (třeba i "vystlané" oblečením atd.)?