reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hledání příčiny oční nepohody při práci s monitorem.

chalupník (82)|19.6.2021 13:07
Ahoj. Je mi přes padesát, takže problém může být komplexnější.
Monitor stále ještě Flatron W2242PM. Dříve brýle 0,75D, vzdálenost asi 80 cm-OK. Dnes 1.5D, vzdálenost 60 cm. Vejdu se s tím i na čtení knihy blíže. Ostrost přijatelná, dobrá. Připojení přes digital. Pokus se snížením jasu, zvětšením písma-nic moc k dobru.
1. Kdo má notebook, má obraz ještě menší. 2. Rád bych dělal za pomoci PC jistou práci, vyhledával info na levém monitoru a přenášel je na druhý,pravý monitor, ještě čtvercového formátu. Pozn: Mám ještě velmi starý notebook, takže bych mohl zkusit, jak by se mi čumělo do něj a jak dlouho. Poradíte? Děkuji.
Ventero (1280)|21.6.2021 15:06
Jsem na to velmi citlivý, ale zrovna Flatrony mi celkem vyhovovali - rozkmit ovšem může být amortizací monitoru horší. Pokud jde o šetrnost k očím, tak lze vyhledávat tzv. Flicker Free monitor a Blue Filter či nějak jinak nazvaný noční režim. Bohužel výrobci jsou zase trochu mimo, neboť i minimální podsvícení LED monitorů je ve tmě stejně hodně silné a ostré - pro mě akorát na běžný den. V tomto byly starší panely LCD lepší a na oči šetrnější.
Jestli obecně je pro oči lepší technologie IPS, AF či VN to nevím, ale je třeba vybírat podle užití - např. pro zobrazení barev je lepší IPS apod.
Jistě se někdo přidá, kdo je fundovanější a upřesní.
arkij (90)|1.7.2021 17:48
[QUOTE=chalupník;604656]2. Rád bych dělal za pomoci PC jistou práci, vyhledával info na levém monitoru a přenášel je na druhý, pravý monitor, ještě čtvercového formátu[/QUOTE]Podmínkou je pro oba monitory stejná velikost rozlišovacího bodu (velikosti monitorů mohou být různé) a stejný jas a chroma - jako by to byla stejná plocha jen rozdělená rámečkem, jinak je to na dlouhodobější seriózní práci nepoužitelné. Dělám na dvou monitorech už dlouho, jsem taky starší ročník a nosím brýle, tak vím o čem to je. Na práci pak mám speciální brýle se zaostřením na vzdálenost monitorů tak, abych nemusel moc otáčet hlavou, na normální nošení pak používám multifokální čočky ale s těmi na monitorech nic nezaostřím.