reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Recenze: Toshiba Satellite Pro A200-1MI

Intri (3490)|24.10.2007 21:02
Před zhruba třemi týdny jsem si pořídil tuto Toshibu jako mobilní přístroj, který si můžu vzít kamkoliv, stejně jako náhradu mého již zastaralého stolního PC. Od té doby je notebook denně používán několik hodin, v průměru kolem 8 až 12. Jak se mi doposavad model líbí, to se dočtete v této recenzi.


Konfigurace
Procesor: Intel Core 2 Duo T7300 ( 2.0GHz, 800MHz FSB, 4096 kB L2 cache )
Grafická karta: ATI Mobility Radon HD 2600 ( 256 MB vlastní paměti, 128bitová sběrnice, dle programu GPU-Z má 500MHz jádro a 400MHz paměti )
Paměti: 2x1GB DDR2 ( Dual Channel, PC2-5300 ( 333 MHz ) )
Pevný disk: 250 GB ( 4200 rpm, max. zápis: 33 MB/s, max. čtení: 34 MB/s, přístupová doba: 20 ms, měřeno nástroji HDTune a ATTO Disk Benchmark)
Výbava: BT, Wi-Fi, 4x USB, 1x Express Card, 1x RJ45 ( 10/100 Ethernet ), 1x RJ11 ( 56kbps modem ), 1x D-SUB, 1x S-Video, 1x FireWire, DVD±RW ( podpora dual-layeru i DVD-RAM ), neotočná integrovaná webkamera ( 1,3 MPx ), mikrofon, 2x audio konektor ( line-in a výstup na sluchátka ), čtečka karet (SD/MS/MS PRO/MMC/xD/SD IO), slot pro zámek Kensington
Hmotnost: 3 kg
Cena: 34 198 Kč vč. DPH

Obsah krabice
Po rozbalení krabice se odhalily nejdříve brožurky a manuály vztahující se k záruce a notebooku samotnému. Mezi nimi se nacházelo i kompletní instalační DVD operačního systému Windows Vista Business, z nějž je možné přístroj zcela vrátit do továrního nastavení. V krabici pak dále byl k nalezení nezbytný adaptér a napájecí kabel. Teprve pod vším tímto vybavením byl notebook samotný.


První dojmy po vybalení
Jakmile jsem notebook vytáhl z ochranného obalu, překvapil mě svým elegantním, uceleným, příjemně střídmým dojmem. Po otevření však přišlo mírné rozčarování – vnitřek notebooku, ač nevypadá vůbec zle, na mne působí mírně levně. Černá klávesnice nedisponuje žádnými speciálními tlačítky pro multimédia, na touchpadu nejsou vyobrazeny plochy pro skrolování, mezi tlačítky touchpadu není žádný ovládací kříž.





Horní strana notebooku


První spuštění
Notebook jsem tedy zapnul s očekáváním, že si velmi brzo řekne o energii. Příjemným překvapením tedy byla přednabitá baterie, která bez problému ustála prvotní spuštění s poměrně dlouhým nastavováním systému a instalaci přidaných programů společnosti Toshiba. Po přibližně půl hodině ( standardní čas pro instalaci Windows Vista, přestože se vůbec nezdálo, že se Vista instalovala ) mě však uvítala příslušná obrazovka systému a přístroj tak byl plně k dispozici s přibližně 60% zůstatku baterie.

[BREAK=Výkon, výbava a ovládání]

Výkon
Subjektivně bych výkon notebooku považoval za vynikající. I Vista na něm běží velmi svižně, zadrhává se jen zřídka. Výkon procesoru dostačuje na to, aby při plném výkonu systém v klidu nevykazoval žádné procento vytížení ( což u Visty není samozřejmostí ). Grafický výkon byl nástrojem 3DMark 03 v defaultním nastavení vyhodnocen na 7414 bodů, což je pro danou grafickou kartu očekávaná hodnota. Jednoznačně nejslabším místem ve výkonu notebooku je jeho disk. Je velice pomalý a významně se tak prodlužuje jak start operačního systému, tak načítání či ukončování aplikací, stejně jako ukládání dat. Pevný disk by si tedy rozhodně zasloužil vyměnit za jiný, mnohem výkonnější, i když by to v současnosti znamenalo osazení disku s nižší kapacitou.




Pohledy na notebook a jeho konektorovou výbavu



Výbava, ovládání
A200-1MI je poměrně standardně vybavený notebook. Velkou pochvalu si však zaslouží vysoce kvalitní integrované reproduktory, na jejichž zvuk si netroufnou ani některé levné stolní bedničky. Jsou schopné hrát velmi hlasitě bez jakéhokoliv zkreslení, zvuk budí dojem prostoru. Horší je to pak s výstupem na sluchátka, který ve vyšších tónech vykazuje přebuzení i s nejnovějšími ovladači. Slova chvály si zaslouží integrovaná webová kamera. Její obraz sice odpovídá použitému rozlišení, sílu kamery však odhalí zhoršené světelné podmínky. Bez jakýchkoliv úprav výstupu dokáže kamera zaznamenat velmi světlý obraz i v místnosti velké 3,5x3,5x2,5 metru osvětlené jedinou 11W zářivkou. Plynulost obrazu je přitom na velmi dobré úrovni i za těchto podmínek ( subjektivním odhadem se obraz vykresluje přibližně dvaceti snímky za sekundu ).




Kvalitní kamera potěší, jen by mohla být otočná.



Kvalitní je rovněž klávesnice, na níž se velmi příjemně píše, problém však může způsobit poměrně malý enter. Displej, nad nímž je kamera umístěna, bych však považoval již za pouze průměrný. Barvy jsou typicky vybledlé, jakoby překryté šedým povlakem. Odezva displeje je dobrá, rozmazávání není příliš patrné. Výtku si pak ale zaslouží pouze 8 úrovní podsvícení, z nichž to nejnižší je stále dost silné. Ještě nižší úrovně by pomohly více šetřit baterii. Kladně naopak hodnotím rovnoměrnost podsvícení a maximální jas, který umožňuje outdoorové použití notebooku i přesto, že je displej lesklý. Vynikající jsou horizontální pozorovací úhly, barevné zkreslení je minimální i při pohledu zcela z boku. S vertikálními je to horší, značné zkreslení je patrné už při cca 45° sklonu k rovině displeje.



Klávesnice je doopravdy pohodlná, postrádá však multimediální rozšíření



K ovládání musím Toshibě vyčíst několik skutečností. První z nich je absolutní absence jakýchkoliv rozšiřujících funkcí touchpadu. Pravá a spodní strana touchpadu neslouží jako skrolovací plocha a nejsou přítomna ani skrolovací tlačítka mezi tlačítky hlavními. Zvyk taky potřebovalo odsazení hlavních tlačítek od touchpadu. Měl jsem tak tendenci mačkat palcem spodní hranu touchpadu namísto pravého tlačítka. Modely Satellite Pro jsou určeny pro firemní sféru, což vysvětluje absenci multimediálních tlačítek. Avšak ta by rozhodně našla uplatnění i u zaměstnanců, v této cenové kategorii by alespoň základní multimediální tlačítka být měla. Jediný ovladač patřící multimédiím je kolečko ovládající hlasitost umístěné v přední hraně notebooku. Nepříjemné je rovněž zapínání Wi-Fi i Bluetooth jediným posuvným tlačítkem nacházejícím se nalevo od ovladače hlasitosti. K zamezení zapínání Bluetooth modulu spolu s Wi-Fi je zapotřebí zakázat aplikaci Bluetooth Monitor spouštění po startu systému. Zapnutí Wi-Fi je indikováno oranžovou diodou, která však při aktivitě bezdrátové sítě nijak nebliká.



[BREAK=Zkušenosti, hodnocení a závěr]

Zkušenosti


Dvěma slovy: velmi dobré. Více slovy to však už nemusí vyznít tak růžově. Notebook plně odpovídá mým požadavkům, je výkonný a pro studenta dobře vybavený. Poměrně nepříjemnou vlastností jsou však dva vadné subpixely displeje, jeden modrý a jeden červený. U červeného je zvláštní, že se dá „uzdravit“ stiskem displeje po stranách. Je tedy nejspíš výsledkem vadné konstrukce displeje. Ale stejně jako u všech LCD displejů, i zde platí, že je to otázka štěstí na kus. Displeje u Toshib A200 patří do druhé třídy, což znamená, že uživatelé musí tolerovat výskyt až 7 vadných subpixelů ( až 3, pakliže jsou v bloku 5x5 pixelů ), příp. 3 vadných pixelů ( obojí platí pro nativní rozlišení 1280x800 ). Otázku reklamačního nároku v případě, že je vadný subpixel způsoben vadou kostry displeje, ponechme stranou.


Vlastností velice nepříjemnou je pak neschopnost baterie podat informace o čase, jež zbývá do jejího vybití. Baterie uvádí pouze procenta, v operačních systémech Windows je tedy zapotřebí využít aplikace třetích stran, které jsou schopné z rozdílu procent a času vypočítat zbývající dobu. K baterii se váže taky nejdůležitější parametr – její výdrž. Ta je u tohoto notebooku dost nízká. Při běžné kancelářské práci s aktivními režimy maximálního šetření energie se mi nepodařilo donutit notebook pracovat více než dvě hodiny a dvacet minut. Nutno podotknout, že však používám po celou dobu Wi-Fi. Bez ní by notebook měl být schopen překročit dvě a půl hodiny. Při plném výkonu a využití výdrž pochopitelně rapidně klesá, na svém modelu jsem naměřil hodinu a deset minut. Notebook tedy rozhodně nedá prostor pro dlouhé internetové pařby her na cestách.


Baterie je nezvykle malá; taky málo vydrží



Při běžném používání mě někdy brzdí již zmíněný velice pomalý pevný disk, avšak ten lze velmi jednoduše vyměnit. V souvislosti s pevným diskem je zapotřebí zmínit, že na spodní stěně notebooku lze najít dva kryty chránící úložná zařízení. Pod druhým z nich však druhý disk u modelu A200-1MI nenajdete, osobně se mi nepodařilo kryt ani odstranit. BIOS dvě pozice pro disky hlásí, avšak nenechte se zmást – dle vyjádření servisu Toshiby jsou buď dva disky osazeny již od výroby, nebo druhý disk nelze doinstalovat vůbec.



I přesto, že notebook obsahuje dva kryty pro disky ( obdélníky dole ), druhý disk neosadíte



V praxi jsem mohl taky porovnat citlivost integrované Wi-Fi antény, která však byla srovnatelná s ostatními modely různých značek, se kterými jsem porovnával. Tu bych tedy považoval za průměrnou, nicméně plně dostačující.

Aktivní chlazení notebooku je řešeno jediným větrákem, který i při běžné práci v módu Power Saver ve Vistě běží na minimálních otáčkách, vypíná se jen zřídka. Jeho hlučnost je však při takové zátěži velmi nízká. Horší je to pak při plném výkonu, kdy větrák běží střídavě na několika úrovních otáček, dle potřeby. Střídání úrovní je však někdy nepříjemně rychlé, zpočátku mě neustálá změna hladin zvuku rušila. Dá se na to však zvyknout, v dnešní době změny už nevnímám. Při plné zátěží a plném výkonu je pak vetráček už hlučný dost. Jeho hluk ale odpovídá vysokým otáčkám potřebným k uchlazení celého systému. Obecně tak chlazení notebooku nelze v žádném případě označit za tiché, nedá se ale tvrdit, že by bylo hlučné příliš. Výkonný procesor i grafická karta se prostě zahřívají a hluk linoucí se z větráku tomu odpovídá. Pevný disk je od chladícího systému zcela oddělen, chlazení však nepotřebuje; jeho teplota nikdy nevyrostla nad 42°, běžně se však pohybuje v rozmezí 32 až 37 stupnů Celsia.

Příjemným překvapením při používání notebooku bylo, že i přes výkonné součásti v něm obsažené se s notebookem dá velmi pohodlně pracovat i na holém klíně. Teplota spodní hrany ani vyfukovaného vzduchu nedosahuje takových hodnot, aby byl přístroj na klíně nepříjemný.

Hodnocení + závěr
Po svých ( prozatím celkem krátkých ) zkušenostech musím notebook označit za povedený přístroj schopný splnit každodenní nároky běžného studenta. S cenou kolem 34 až 36 tisíc Kč včetně DPH sice nepatří k nejlevnějším a mnoho studentů jej tedy zamítne, nabídne však za dané peníze kompletní výbavu standardního notebooku a vysoký výkon jak výpočetní, tak grafický. Spolu s kvalitními reproduktory, klávesnicí či webovou kamerou je Toshiba Satellite Pro A200-1MI i přes méně kvalitní touchpad či standardní displej dobrou volbou pro ty, kteří se rozhodují mezi 17“ výkonným DTR notebookem a klasickým mobilnějším 15.4“ digitálním společníkem.
ICEBOSS (3435)|25.10.2007 10:20
nedaji se ty scrolling borders nastavit primo v ovladacich panelech toho synapticsu?
Intri (3490)|25.10.2007 10:26
Bohužel ne. Alespoň ne v ovladačích dodávaných Toshibou. Jsou tam jen možnosti pro nastavení prohození tlačítek a ClickLock ( táhnutí bez nutnosti držet tlačítko ). Pak tam jsou už jen standardní nastavení kurzoru z Windows a jedna záložka, na níž se dá zvolit ikona do tray a možnost vypnout, zapnout a nastavit zařízení. V nastavení se mi to ale opět nepodařilo nastavit.
johny__g (6387)|26.10.2007 09:55
Mě osobně by u recence notebooku potěšila informace, jak je to s chlazením. Hřeje se notebook znatelně? Zapíná se větráček často při běžné práci? Jak je to s teplotou disku? A co třeba když s notebookem pracuji na klíně, nehřeje se nepříjemně spodní část? Jinak fajn recence, pěkně se čte.
Intri (3490)|26.10.2007 13:14
Tak, doplněno ve třetí kapitole na konci zkušeností. Omlouvám se, na chlazení jsem fakt úplně zapomněl. Jinak díky moc za hodnocení i pochvalu.
ICE_D (2754)|27.10.2007 12:39
Odbornost: Jsem presvedcen, ze autor tomu rozumi, proto 9 bodu,
Jazykova forma: Super, zadny hrubky, zadny kostrbaty vety, vse srozumitelne, taky plny pocet
Fotky: Prvni vytka, neni tam fotka displeje, srazim 1 bod
Delka: tak akorat, takze plny pocet
Ctivost: cetl jsem to jednim dechem :-)) takze opet full points

A posledni dotaz: Za kolik to vsechno? Cena je docela dulezity atribut pri rozhodovani zda koupit ci nekoupit...
ICE_D (2754)|27.10.2007 12:40
Nejak jsem zapomnel ulozit hodnoceni, pardooon ...
Intri (3490)|27.10.2007 13:39
[quote=ice_d;56915]Odbornost: Jsem presvedcen, ze autor tomu rozumi, proto 9 bodu,
Jazykova forma: Super, zadny hrubky, zadny kostrbaty vety, vse srozumitelne, taky plny pocet
Fotky: Prvni vytka, neni tam fotka displeje, srazim 1 bod
Delka: tak akorat, takze plny pocet
Ctivost: cetl jsem to jednim dechem :-)) takze opet full points

A posledni dotaz: Za kolik to vsechno? Cena je docela dulezity atribut pri rozhodovani zda koupit ci nekoupit...[/quote]

U fotek rozhodně souhlasím, není tam fotka displeje. Původně jsem chtěl vyfotit displej při maximálním i minimálním jasu, ale moje fotografické schopnosti ( a podmínky ) nejsou zdaleka takové, aby to k něčemu bylo, tak jsem se na konec rozhodl ty fotky vypustit. Obraz na fotce zdaleka neodpovídal skutečnému obrazu, tak jsem se raději rozhodl fotku neukázat, než mást lidi.

Cena je napsaná na konci článku, v hodnocení a závěru - rozmezí 34 až 36 tisíc Kč vč. DPH.
ICE_D (2754)|27.10.2007 19:44
[QUOTE=Intri;56932]U fotek rozhodně souhlasím, není tam fotka displeje. Původně jsem chtěl vyfotit displej při maximálním i minimálním jasu, ale moje fotografické schopnosti ( a podmínky ) nejsou zdaleka takové, aby to k něčemu bylo, tak jsem se na konec rozhodl ty fotky vypustit. Obraz na fotce zdaleka neodpovídal skutečnému obrazu, tak jsem se raději rozhodl fotku neukázat, než mást lidi.

Cena je napsaná na konci článku, v hodnocení a závěru - rozmezí 34 až 36 tisíc Kč vč. DPH.[/QUOTE]

Diky za odpoved. S tou cenou se priznam, ze asi neumim cist, ale na prvni pohled jsem ji nenasel. Treba kdyz si to prectu znova... :-)
Intri (3490)|27.10.2007 19:46
Však třeba je to jen příznak, že je tam ta cena špatně čitelná. Přidat cenu mezi parametry není nejmenší problém.
Intri (3490)|7.12.2007 18:47
Hmm, tak pro zájemce o tento notebook špatná zpráva - už se neprodává... Což mi přijde celkem zvláštní vzhledem k tomu, že byl uveden na trh v září, ale je to tak.
Razi3L (612)|15.1.2008 19:59
nekoukal jsem presne na tuhle konfiguraci, ale Toshiba model A200 se jeste prodava a to na czc.cz a je dokonce i skladem
Intri (3490)|16.1.2008 08:29
A200 totiž není model, ale celá série. Pod ní je modelů velká spousta. 1MI už ale mezi nimi bohužel chybí, a to jak v obchodech, tak na českých oficiálních stránkách Toshiby.