reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master Elite 330

ICEBOSS (3435)|26.10.2007 19:26
Cooler Master Elite 330 - Levný cedník

Cooler Master není na poli výrobců počítačových skříní žádným nováčkem. Jeho Elite 330 patří do kategorie levných skříní, které nabízejí rozměry middletoweru, relativně nízkou cenu a možnost chlazení pomocí dvou 12cm ventilátorů. Řadí se tak do kategorie, kterou okupuje spolu se skříněmi AKASA ZEN nebo Thermaltake Mambo. Jak při bližším prozkoumání vypadá skříň za 900 Kč s daní se dozvíte v následující recenzi.

Dojmy a první pohled

Cooler Master Elite 330 vám přijde v obyčejné lepenkové krabici, vložen mezi dva polystyrénové bloky a zabalený do igelitu. Zabalení je tedy dostatečné. Z krabice pak vytáhnete case vyvedený v oblíbené černostříbrné kombinaci barev.
Rozměry casu jsou 203(š)x413(v)x486(d) mm, váží 6 kg, k cemž přispívá 0,6mm SECC plech.
Čelo je celé z dírkovaného plechu a za ním jsou prachové filtry. Horní část čela je z průhledného plastu s decentním nápisem Cooler Master. Uprostřed jsou dva USB porty a dva audio konektory AC 97 kompatibilní. O něco níže je spínací tlačítko, okolo něj je modrý kroužek, který po zapnutí svítí, dioda disku je pak červená. Vedle je ještě tlačítko reset.




Plechy jsou jinak poměrně slušně zapravené, ale i tak lze najít místa, kde se můžete pořezat - zejména u záslepek a u zdroje. Plasty jsou dostatečně kvalitní.

Barva casu je na pohled hezká, ale velmi měkká, snadno se poškrábe a příšerně se ochmatává. Bočnice jsou poměrně měkké i když jsou po okrajích lehce vyztuženy. Torzní tuhost je silně průměrná. Mohou za to hlavně slabě nýtované rohy a slabé profilování plechů.

Čelo se sundává vycvaknutím šesti rozvíracích západek. Kovové záslepky pod těmi venkovními jsou sice vylamovací, ale jdou šroubky přichytit zpátky, což v se v případě této skříně hodí, ale o tom až v části chlazení.




Mechaniky
Místo máte na 4 velké mechaniky a jednu malou. Na přichycení 2 velkých mechanik můžete použít plastové rychloupínací spony, mechaniky se v nich trošku viklají. Můžete je však i snadno přišroubovat. Stejnými rychloupínáky taky můžete přichytit i jednu malou mechaniku. Pro uchycení musíte ale sundat i druhou bočnici, které je přichycena obyčejnými šrouby, takže bez šroubováku se stejně neobejdete.

Disky
Disky můžete uchytit čtyři. K uchycení jsou použity taktéž rychloupínáky. Mezi disky jsou rozumné mezery, a pokud osadíte přední 12 cm ventilátor tak ani při osazení všech disků nebudete mít s chlazením problémy.
Perforace předního ventilátoru je slabě provedena, není vyboulená a ventilátory nasávají částečně vzduch i zevnitř, jelikož podfukují.

U chlazení disku se ještě chvíli zdržíme. Celý předek je silně perforovaný. Pokud dodatečně neosadíte 12 cm ventilátor, není vstupující proud vzduchu dostatečně usměrněn. Zaslepením pozic pod mechanikou docílíte o pár stupňů lepšího chlazení disku.




Montáž vnitřností a systémové chlazení
Levá bočnice je přišroubována šroubky s velkými hlavičkami, pravá pak obyčejnými. Bočnice se klasicky posunují směrem vzad. V přiloženém pytlíčku najdete všechny potřebné šroubky, stahovací pásek a dokonce i plastovou nalepovací příchytku pro přichycení kabelů pomocí stahovací pásky. Taktéž v sáčku najdete feritový kroužek na dlouhé kablíky od diod. Vzadu vyčnívá úchyt na zámek.
Plech pod deskou je lehce profilovaný , slušně pevný. Nad základní deskou není moc místa, s instalací extrémních chladičů na sockety umístěné blízko vršku desky nepočítejte. Za zdrojem je minimum místa, nad zdrojem žádné. Přebytečné kabely ze zdrojů bez modulární kabeláže za zdroj bohužel nenastrkáte. Naštěstí je trocha místa nad horní mechanikou.

PCI karty sedí dobře a drží je odepínací a odklápěcí mechanismus. V případě kolize s atypickou kartou můžete mechanismus odšroubovat a k uchycení PCI karet použít klasické šroubky.




Zadní větrák je již namontovaný a má velikost 12 cm. Perforace je slušně velká a lehce vyboulená. Ventilátor měl asi 1100 otáček, ale přesto byl poněkud slyšet.

Na bočnici je nastavitelný windtunnel a maximálním vnitřním průměrem 10 cm a také průduch pro chlazení grafiky.

Case byl osazen levnými vnitřnostmi v následující konfiguraci:
ASUS M2A-VM, AMD Sempron 3000+, 2 x 1GB PC800 CL A-DATA, Hitachi T7K500 250GB, Samsung S203B, Fortron 350 THN-P. Na stažení kabelů byl použit kit od AKASy. Základní deska je osazena kvalitními kondenzátory Rubycon a málo topícím chipsetem AMD 690G. Chladiče byly opravdu prakticky vlažné, teplota disku (bez úprav chlazení) nepřesáhla ani v zátěži 42°C. Opravdu nemám strach, že byste v tomto šasi jakoukoli běžnou sestavu neuchladili.




Přední prachové filtry se zanášejí, jako prachový filtr funguje už i děrovaný plech a čas od času je třeba místa na čele, kterými vstupuje vzduch, otřít a filtry vyčistit. Nicméně vnitřek bude velmi čistý, chladičům se nebude snižovat po zanešení prachem účinnost.

Závěr
Cooler Master Elite je velmi zajímavé skříň. Při ceně 900 Kč je o nezanedbatelných (v případě nízkorozpočtového PC) 250 - 300 Kč levnější než AKASA ZEN nebo i Thermaltake Mambo. Za nižší cenu se ale "platí". V tomto případě je to o něco horší konstrukce a zpracování. Chlazení by chtělo trošku usměrnit, ale koncepce je v pořádku. Určitě se nejedná o špatnou volbu, ale je to jedna z dobrých voleb, která nijak nevyčnívá mezi ostatními ve třídě a rozhodnutí záleží na osobních preferencích.

Hodnocení
Konstrukce 27% - 5/10
Chlazení 27% - 9/10
Design a provedení 15% - 7/10
Vychytávky funkční 14% - 8/10
Vychytávky pro radost 7% - 0/10
Cena - 10% - 10/10

Celkem: 7/10

Odkaz na výrobce: http://www.coolermaster.com/products/product.php?act=detail&tbcate=17&id=30
Marty76 (2)|8.2.2008 18:12
Diky za Tvou recenze a dojmy z teto skrine. Budu stavet jednoduchy home backup server a tahle skrin (resp. model 333 ci mATX 340) myslim bude OK.
ICEBOSS (3435)|8.2.2008 19:04
hm... sakra, koukam, ze se predelaly obrazky, musim to napravit :)
s.skull (198)|8.2.2008 21:41
super, konečně se o této skříni dozvídáme něco konkrétního... jen tak dál, na školu se vykašli a piš recenze :)
elpsycho (1602)|9.2.2008 12:57
Já jen nechápu jaktože CM uvádí šířku 203mm, přitom jsem ji doma přeměřoval a má jestli dobře tak 185 :notsure
ICE_D (2754)|16.4.2008 18:51
Moc pekny clanek, tady neni co vytknout ;)
crasher.km (919)|16.4.2008 21:07
konečně pořádný článek,který se dobře čte a má svůj význam :)
edit: ten nadpis je celkem povedenej :D
hebron (7)|3.6.2008 01:38
Peknej clanek, diky. Taky o tyhle uvazuju... ;)
Lukas_S (1)|20.6.2008 14:10
Super článek, já osobně ji mám pár týdnů doma a doslovně souhlasím
Maximus12 (763)|20.6.2008 14:53
pěknej článeček, jsem si toho všim nějak pozdě :)
machja (122)|18.9.2008 15:56
tAK TOTO byl vážně dobrý článek.
xxviktor (406)|1.2.2009 21:09
Skříně této řady raději nebrat. Vypadají zajímavě za ty peníze, každopádně dílenské zpracování je šílené. Příšel jsem do styku se třema a všechny měly nějakou chybu. U první nefungoval čelní audio panel, u té mé byl pro změnu špatný nít a s nejhorším případem jsem se setkal teď o víkendu. Šlo o tohoto Elita http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400890UR1NYI30 a nejspíš tam je chyba přímo v návrhu skříně. Power tlačítko je totiž hrozně úzké a dlouhé, to by tak nevadilo, mačkat jde dobře, každopádně spíná dva spínače a ať jsem dělal cokoliv, tak se mi jeden zasekával v pozici zapnuto (když už se teda odblokl, tak stačilo klepnout do kysny a sepl). Nakonec jsem to musel vyřešit zapojením poweru na tlačítko resetu a ten oželit. Jsem sám se špatnýma zkušenostma nebo je to pravidlem?
Jurajz II (12)|2.2.2009 11:20
Tak tvoje špatné zkušenosti mě i celkem mrzí xxviktore. Tento case používám pro levné sestavy a jsem naprosto spokojen.
xxviktor (406)|2.2.2009 11:58
A používáš různé Elity nebo jen jeden typ? Jako ta 334 by mě vážně zajimala, jestli jsem tam měl nějakej zapomenutej odlitek plastu nebo s tím jsou problémy všeobecně.
Jurajz II (12)|2.2.2009 19:55
No 334 jsem použil jen jednou to je fakt, ale i ta byla O.K. Většinou se totiž lidem víc líbí ta 330 Č-S :-))) A tu jsem měl vždy ve 100% stavu
Tommula (232)|3.2.2009 05:43
Tudle case mam taky (Elite 330), a jsem spokojeny, jen k tomu co pise xxviktor.. me prozmenu nefungovalo jedno predni USB, audio nevim, to sem rovnou odpojil..
premyslel sem o reklamaci ale kleste na plech byly silnejsi nez ja....... :inlove
rodrigoh6 (7)|23.9.2009 13:04
Hoj,máš to moc pěkný,ta case to je prostě taková hezká klasika.Jen by mi vyhovovalo aby tam byly třeba jen 2 místa na hdd,jeden na OS a druhej na data ,víc jich nepotřebuji,tak aby to bylo zkrácené a pak přčední chladič foukal krásně do vnitra case.Hned pak víc místa a méně překážek.