reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak často reinstalujete?

tgfh (2985)|28.10.2007 11:28
Já v průměru jednou za 3 měsíce. Co vy?

/Snad už to tady nebylo
pas!k (3765)|28.10.2007 11:30
podle potreby samozrejme snazim se co nejmin ale tak jednou za pul roku v praci mi vydrzi instalace i rok .. a pak taky od ceho je ghost ze? ;)
Intri (3490)|28.10.2007 11:32
Jako pas!k, snažím se co nejmíň, ale když je nutnost, prostě to přeinstaluju.
Pavel Boček (4169)|28.10.2007 12:06
Co nejmíň, nechce se mi. Ačkoli jeden hroznej sled mi snížil průměr tak na tři měsíce...ale díky lepší správě už to zvládám za pár hodin. No stejně se mi nechce, je pak potřeba všechno nastavovat, instalovat některý programy, všechno přesunovat do rychlýho spuštění...
pas!k (3765)|28.10.2007 12:07
[QUOTE=Pavel Boček;57182]Co nejmíň, nechce se mi. Ačkoli jeden hroznej sled mi snížil průměr tak na tři měsíce...ale díky lepší správě už to zvládám za pár hodin. No stejně se mi nechce, je pak potřeba všechno nastavovat, instalovat některý programy, všechno přesunovat do rychlýho spuštění...[/QUOTE]

Pouzivej ghost a reinstalace vcetne nastaveni ti bude trvat 10 minut ;)
Pavel Boček (4169)|28.10.2007 12:23
[QUOTE=pas!k;57183]Pouzivej ghost a reinstalace vcetne nastaveni ti bude trvat 10 minut ;)[/QUOTE]

To já radši pořádně, najistotu. Proto taky tak málo, ale pak už to stojí za to :)
Intri (3490)|28.10.2007 12:24
Nebo to někdo zkuste instalovat z flashky, ať nejsem sám, kdo má ( bohužel negativní ) zkušenosti. Vista se prý dá nainstalovat z flashky pod 10 minut, tak by mě zajímalo, jestli se to dá potvrdit nebo vyvrátit. A kdyby se to někomu povedlo, byl bych celkem rád, kdyby se podělil o zkušenosti. Mě se to zaseklo vždycky na 48% při kopírování souborů a vyhodilo to hlášku, že některé soubory potřebné k instalaci mohou být poškozeny nebo chybět.
diverman (5)|28.10.2007 12:26
[QUOTE=tgfh;57164]Já v průměru jednou za 3 měsíce. Co vy?

/Snad už to tady nebylo[/QUOTE]

Ja nereinstaluju. Mozna tak 1x za 2 roky. Jinak instalace mi trva tak do pul hodiny.
Intri (3490)|28.10.2007 12:28
Instalace OS je ještě v pohodě, horší je to pak se všemi doprovodnými programy, ty zabírají daleko víc času.
diverman (5)|28.10.2007 12:32
[QUOTE=Intri;57196]Instalace OS je ještě v pohodě, horší je to pak se všemi doprovodnými programy, ty zabírají daleko víc času.[/QUOTE]

Ja jsem samozrejme do te "instalace" zapocital i vsechny doprovodne programy. Po doinstalovani mam system plne ready pro praci i zabavu.
Pukeye (28)|28.10.2007 12:39
[QUOTE=pas!k;57183]Pouzivej ghost a reinstalace vcetne nastaveni ti bude trvat 10 minut ;)[/QUOTE]
Ja mám ešte dobré skúsenosti s dvojicou DriveImage XML + BartBE, ktorá je zadarmo. Samotný "reinstall" trvá 4 minúty, ale s reštartami a nabootovaním LiveCD to vychádza na tých 10 minút.

[QUOTE=Pavel Boček;57191]To já radši pořádně, najistotu. Proto taky tak málo, ale pak už to stojí za to :)[/QUOTE]
Používanie Ghostu podľa mňa nie je nijakým spôsobom nebezpečné a je po všetkých stránkach lepšie ako čistý reinstall.
Intri (3490)|28.10.2007 12:57
[quote=itexpert;57199]Ja jsem samozrejme do te "instalace" zapocital i vsechny doprovodne programy. Po doinstalovani mam system plne ready pro praci i zabavu.[/quote]

Pak těch programů určitě nemáš moc a netaháš je z netu.
diverman (5)|28.10.2007 13:02
[QUOTE=Intri;57206]Pak těch programů určitě nemáš moc a netaháš je z netu.[/QUOTE]

Mam jich hodne, z netu taham, ale 99% veci mam stejne na lokalnim mirroru, takze to jde raz-dva.
tequilla (1015)|28.10.2007 13:09
Reinstaluju kdyz menim disk, coz vychazi tak jednou za trictvrte roku. Ovsem od doby, co jsem poznal Acronis True Image se tomu snad ani neda rikat reinstall. Do 10 minut je hotovo i se vsemi programy, apod. Pravej reinstall delam jednou za uherak, kdyz menim celej komp.
...No...Name... (586)|28.10.2007 13:49
Tak za tenhle týden jsem musel reinstalovat 2x...Ale jinak je to spíš podle stavu disku...
Nettle (128)|28.10.2007 14:35
Já reinstaluju tak jednou za 2 mesice protoze casto menim komponenty v pc a reinstaluju kompletne nanovo
programy si pak doinstalovavam podle potreby
ICEBOSS (3435)|28.10.2007 15:17
podle potreby. nejcasteji to byva tak za 2 roky, ale jinak se snazim co nejmin.
pavel_p (993)|28.10.2007 15:17
Naprosto minimálně. Vychází to něco mezi rokem a dvěma.
Klingacikx (1545)|28.10.2007 19:09
Ja som dokonca musel 3X ta týždeň:mistake:mistake to boli problémy:thumbdown inak sa chystám OS reinštalovať od polovice prázdnin ale vždy keď si idem zálohovať data tak mi myšku "SAMO" nacentruje na Mozillu a všetko je v háji... Takže teraz fičím na 6 mesačnom OS a už ma to nebavý:cry:cry.
pas!k (3765)|28.10.2007 19:19
[QUOTE=Pavel Boček;57191]To já radši pořádně, najistotu. Proto taky tak málo, ale pak už to stojí za to :)[/QUOTE]

Ghost je prave ta jistota .. udela ti kompletni image systemoveho disku .. a tu image ti pak jen preleje na disk ktery vybers - 10 minut a neni co resit kompl je ve stavu v jakym si udelal zalohu vcete softu jejich nastaveni proste vseho (v pripade z ety softy mas ve stejne partisne jako system )
tgfh (2985)|28.10.2007 20:31
Ghost je dobrá věc, ale reinstal využívám taky z toho důvodu, že si všechny programky apod. nainstaluju znova v aktuálních verzích. Ghost ti to nahodí přesně tak jak jsi to měl předtím, a to já nechcu.
ICEBOSS (3435)|28.10.2007 21:51
presne z toho duvodu jako tgfh jsem prestal pouzivat az na krizovy situace ghosta... masiny jsou dneska rychly, system a zakladni novy programky mam natazeny za hodku, hodku a pul.
pas!k (3765)|28.10.2007 22:10
Zalezi co reinstalujes .. pokud je to pracovni pc je ghost jasna volba ale chapu vas argument.. ja to delam tak ze ghostuju cistou instalaci win + maximalne instalnuty office atd .. i tak to usetri minimalne hodinu ..
Pavel Boček (4169)|29.10.2007 00:08
[QUOTE=pas!k;57404]Zalezi co reinstalujes .. pokud je to pracovni pc je ghost jasna volba ale chapu vas argument.. ja to delam tak ze ghostuju cistou instalaci win + maximalne instalnuty office atd .. i tak to usetri minimalne hodinu ..[/QUOTE]

Určitě ušetří práci, ale zase se mi nechce uchovávat někde 5 GB, když je potřebuju jednou za xxx.
mech13 (5526)|29.10.2007 00:48
co bys uchovaval 5GB dat? proste to vysmahnes na DVD a do krabicky s insatlackou XP si pridas jedno DVD s image:stupid

jinak k tematu: reinstal delam tak jednou-dvakrat za rok, zalezi na stavu jak na tom system je. vzdycky instaluju nanovo pred zacatkem skolniho roku abych pak mohl delat veci do skoly a ne se drbat s polofunkcnim systemem. nekdy je reinstal i mezi semestrama, podle toho jestli ma sanci v dobre kondici vydrzet dalsi semestr
instaluju bez image, protoze taham vzdy aktualni soft a nejdyl stejne trva tam nahazet a hlavne nastavit vsechno to haraburdi okolo, tech 20 minut me uz nezabije
Pavel Boček (4169)|4.11.2007 00:26
[QUOTE=mech13;57440]co bys uchovaval 5GB dat? proste to vysmahnes na DVD a do krabicky s insatlackou XP si pridas jedno DVD s image:stupid[/QUOTE]

Tak když už si tam přihodím pár programů :rolleyes:
Wlcek (379)|4.11.2007 22:08
Obvykle tak dvakrat do roka. Ale zrovna dnes už mě to čeká podruhy za den. napřed se mi zes..l puvodni system. A teď, asi pul hodiny po reinstalu, i ta nova instalace. A to sem do ni ještě nic nedoinstaloval. Grrr...
BlackFrog (563)|4.11.2007 22:31
moje jediná reinstalace byla při odejití MB před pár lety a pak při přechodu na visty (i když ta byla opakovaná :) ) jinak když to není nutné tak nereinstaluju.
mikeb (74)|4.11.2007 22:51
Jak se zrovna namane, ale v průměru to bude odhadem tak jednou za 1-2 roky
tgfh (2985)|12.11.2007 20:43
29.10. jsem reinstaloval a teď musím zas.
Díky tomuhle:


Žádná kalkulačka, žádné systémové nástoje, žádné sdílené dokumenty, je toho víc
Klingacikx (1545)|12.11.2007 21:00
[quote=tgfh;62423]29.10. jsem reinstaloval a teď musím zas.
Díky tomuhle:..
[/quote]
Aj mne bude treba taký vynález lebo OS nebudem nereinštalovať ešte dlho...:sleep
Petr S. (1220)|17.1.2008 10:38
Já reinstaluji taky podle potřeby, nejčastěji každý rok. To už ale je nejvyšší čas, protože můj Duronek 950 už ty zpropadený zaneřáděný Wokne nějak nezvládá :D Nejradši bych reinstaloval častěji, ale na to zas nemám čas a kolikrát ani chuť. A Ghost a podobné programy nepoužívám ze stejného důvodu, který zde byl již zmíněn - při každé reinstalaci si do kompu dávám jiné programy, protože se moji priority každý rok nějak zázračně mění :)
Janyk1 (997)|17.1.2008 14:20
No já nereinstaloval asi 4roky a ted během měsice 2krat!
Zoidik (1405)|17.1.2008 14:38
No dal jsem sice že jednou za rok, ale když je potřeba tak i častěji. Jinak mi je to celkem jedno, klidně mužu i každej den. Když jsem nainstaloval nový system, tak jsem udělal zálohu přes GHOSTa a během 20ti minut mam zpátky plně funkční system se všemi přehrávači, kodeky, no prostě se vším všudy.
Andrasin (92)|17.1.2008 15:20
Každé tři měsíce, ale stejným způsobem jako kolega nademnou, pomocí Ghostu.
Trippax (154)|17.1.2008 17:21
u mňa to je kedy ako... cca raz za 3 mesiace no niekedy aj 3x per Week, a kedže to tiež image-ujem cez acronis tak mi to je jedno ako často... tak asi 5 min a system je fresh a hlavne clean...
pas!k (3765)|19.1.2008 13:52
dnes podruhe :(
Ritchie83 (369)|19.1.2008 15:14
Vůbec nereinstaluji, používám Gentoo.
grapherX (888)|13.8.2008 22:25
Většinou tak každý půl rok
Marty363 (115)|14.8.2008 00:31
tak ja když je třeba vymažu nepotřebne věci, necham promazat registry, a defragmentace Disku
A cca jednou ročně udělam ten reinstal, stejně jak kluci nademnou s Ghostem
Mit prázdný komp je hrůza kdo o své data(nezámněrně) nepřišel nepochopí
bhujanga (62)|14.8.2008 07:19
[QUOTE=Ritchie83;82385]Vůbec nereinstaluji,[/QUOTE]
Podobne. Tiez nereinstalujem. Mam Debian.
Dojigiri (1629)|14.8.2008 11:43
Reinstaluju "co nejmíň" až když je to nezbytně nutný (tj. např. něco nejde a nejde to spravit). Na posledním domácím PC jsem měl systém asi 4 roky a pak jsem ho rozebral při upgrade :D, na HTPC co mám v podpisu jsem teda teď přeinstalovával po cca 2 měsících ale to bylo kvůli tomu, že jsem tam chtěl dát XP s naintegrovaným SP3.

Důvodem, proč přeinstalovávám značně nerad je fakt, že mi přeinstalace s doprovodnýma programama trvá minimálně tak 14 dní (nedávno jsem přeinstalovával pracovní nb a zabralo mi celej tejden celou pracovní dobu instalace sytému + základních programů abych moch opět začít pracovat, ale bylo už to dost nutný - např. 1. den mi zabrala příprava CD s naintegrovaným SP3 v nlite a bezobslužný instalace [kvůli customizaci umístění program files, profilů atd.] + instalace čistýho systému). Těm, co zvládnou instalaci komplet za 1 hodinu, jak tu někdo psal, trochu závidím, trochu nevěřím, ale možná holt nemají takový nároky na "čistotu" instalace.

Co se týče různých zálohovacích nástrojů typu ghost, ty nepoužívám. Problém je v tom, že stejně po 2 letech instaluju novější verze programů, ovladačů atd., takže kdybych měl image 2 roku starou, tak mi je k ničemu (resp. bych musel všechno stejně instalovat znova) - viz např. teď když jsem chtěl systém instalovat s naintegrovaným SP3 (jinak soubory SP3 zabírají relativně dost místa na disku v adresáři Windows). A pokud bych měl naopak novou image (tj. udělat image a pak s ní ten systém přeinstalovat), to taky očividně nemá smysl, protože bych byl tam, kde jsem byl před přeinstalací. Ano, mělo by to smysl v případě, když budu mít např. měsíc starou image (kterou budu každej měsíc obnovovat) a dodrbe se mi systém nějakým nevhodným zásahem nebo virem (ale i v tom případě bych raděj nainstaloval novej systém "načisto" aby byl rychlejší, vyčištěnej od starých dll apod.).


Takže jsem úplně nejradši, když mi instalace vydrží do následujícího kompletního upgrade PC (pak instalovat z image stejně nemá smysl), tj. nějaký 3-4 roky, a většinou se mi to povede, se systémem zase takový extra "švíky" nedělam :)


Mmch. jeden čas jsem taky dělal správu PC učebny, tam je to zase trochu o něčem jiným, tam je potřeba přeinstalovávat poměrně často (zvlášť když tam byly většinou W95b, a málokde 98SE). Bohužel image taky moc nešly použít, protože stejných bylo vždycky jenom pár počítačů, takže bych musel mít image skoro ke každýmu, takže jsem si sám naprogramoval automatickej instalátor (spuštění PC ze speciální instalační diskety, přihlášení na server Novell, automaticky se spustila instalace včetně přepartitionování disku [spuštěla se podle konfigurace danýho počítače podle MAC adresy, tj. počítače v PC učebnách se automaticky přepartitionovaly a počítače v kabinetech učitelů ne, protože tam měli data] a přeformátování, bezobslužná instalace Win95 i 98 včetně ovladačů a programů - ovladače se instalovaly podle MAC adresy síťovky, taky se podle ní automaticky přidělovalo jméno PC, IP adresa atd.). Byl to celkem zajímavej tool a chtěl jsem pokračovat v jeho vývoji, ale pak už nějak nebyl čas :).
pas!k (3765)|14.8.2008 12:14
Otazkou je pokud instalujes tak malo zda ma smysl se zabyvat nejakyma pripravama cd se sp3 atd ..
Co se tyce ghostu vyplati se udelat prave image cisteho sytemu .. bez driveru a softu taky to nejaky ten cas usetri .
Millisx (131)|14.8.2008 12:44
Já reinstaluju pouze s kompletní obměnou HW, což je u mně tak 1x za 3-5 let, a nebo když se mi totálně rozsype systém, což se mi s SP2 ještě nestalo. Vzpomínat, jak to bylo předtím, to už je daleko.

Ale vzpomínám na chudáka mé první PC a Win98. Ten PC zažíval fullformat 3-5x do týdne.. no někde jsem se to naučit musel :D
xmarek (1676)|14.8.2008 12:53
Už jsem taky doreinstaloval. Mám Slackware a mám pokoj. :D
dkas (193)|14.8.2008 13:12
Snažím se držet systém funkční, co to dá :) I když doma sem taky asi před půl rokem chytnul vira a pak to šlo. Nejhorší je to všechno nastavit, jak to bylo původně, ufff. A v práci mám systém od 18.5.2004. Pravda, už se s tim nedá moc dělat, tak jsem to vyřešil tak, že jsem objednal novej počítač :D Nechce se mi tady zálohovat a pak to pracně dávat dohromady, tak to udělám postupně :D
Dojigiri (1629)|14.8.2008 14:34
[QUOTE=xmarek;151717]Už jsem taky doreinstaloval. Mám Slackware a mám pokoj. :D[/QUOTE]

Hehe no s Linuxem mám taky svý zkušenosti ... ono když člověk ještě přesně neví tak přeinstalovává docela často :) ... na hlavní PC jsem teď dával Linux, a instaloval jsem ho za poslední 3 měsíce 3x (teda pokud počítám jenom finální instalace, ne instalační pokusy, protože každej jsem nainstalovával tak 2-3x než se mi to nainstalovalo tak, jak jsem chtěl) - nejdřív jsem tam dal openSUSE 10.3 ale tam mi hlásil TrueCrypt, že je starý jádro ... tak jsem nechtěl riskovat ztrátu dat, bohužel na 10.3 nešlo stáhnout (nebylo v updatech) novější jádro, než který požadoval TrueCrypt (na to, abych si stáhnul zdrojáky jádra a přeložil si to sám, jsem ještě asi nedorost :D).
Tak jsem to přeinstaloval Fedorou 9. Jádro už pro TC dobrý, jenže jsem jednou zkusil hibernaci na disk (která mi v Suse 10.3 fungovala), systém po opětným probuzení nenabootoval. Po tvrdým restartu nahlásil chybu ext3 v jednotce root, kterou nelze opravit automaticky. Spustil jsem manuální check a ukazovalo to hafo překřížených souborů, vadných superbloků a dlaší lahůdky. Tj. hibernace mi očividně odrovnala ext3 root partition.
Pak jsem naposled nainstaloval (asi před měsícem) openSUSE 11.0 a tam mi zatim všechno jde (teda, tak mě napadá, že hibernaci jsem tam zatim nezkoušel) :notsure
xmarek (1676)|14.8.2008 15:37
S linuxem už dělám nějaký ten pátek. Distribuci jsem si vybral už dávno, protože u Slackware mám vše pod plnou kontrolou. Na svým stolním počítači mám Slackware tak 3 roky (možná déle). Je pravda, že ze stolním počítačem už moc nedělám. :D Jinak kernel si sestavuji sám (samozřejmě nejnovější a do něj dávám patche). Sestavovaní kernelu není alespoň pro mně triviální záležitostí. Rozchodit vše podle mých představ mi zabere tak 3 dny. Co se týče konfigurace modulů, úprava skriptů to taky nějaký čas zabere. Důležité je, že člověk ví co se tam děje. A pak není důvod něco měnit (jedině když změním hardware, ale to se nestává tak moc často). Co se týče virů, tak to mě nezajímá a útoky naštěstí moc neřeším (notebook).

Bohužel u Widlí jsem věčně řešil trojské koně apod. sračky (kolega vždy říkal, že se mi splašily :D). No a jelikož si v práci hraji na Java vývojáře :D tak je mi v podstatě jedno na čím jedu. Všechny servery a IDE jedou i pod linux-em. A osobně nemám čas se starat o systém a tak je tohle je pro mě to nejlepší.
Dojigiri (1629)|14.8.2008 15:59
Jojo ... no já jsem ve Windows snad ani nikdy vira neměl (alespoň ne takovýho, o kterým bych věděl :D - a to používám antivirus a občas i Ad-Aware). Rozhodně jsem ještě nikdy nepřeinstalovával kvůli viru. Možná je to taky i tím, že jsem trochu z Linuxu odkoukal způsob práce se systémem, tj. v XP pracuju téměř výhradně pod limitovaným User účtem a jenom když potřebuju dělat něco, na co je potřeba práva administrátora, spustím si např. instanci Total Commandera nebo příkazový řádky s "Run As Administrator". Už to tak dělám nějaký 2 roky a docela jsem si na to zvyknul, virus v takovým případě nemá jak se dostat do systému, maximálně mi může zrušit uživatelskej profil (ale skoro bych se vsadil, že většina virů s tím nepočítá). Ono je to někdy míň pohodlný, hlavně proto, že existujou programy, který administrátorský oprávnění "potřebujou" (ale např. i některý hry, kde to fakt nechápu, někdy dá docela práci nastavit oprávnění tak, aby to běželo pod Limited User a moh třeba každej ukládat Savy a mazat ale jenom ty svoje a někdy to nejde vůbec - to je prostě blbě napsanej program a je to zřejmě i tím, že developeři to nejspíš mastí pod adminem a pod limited userem to snad ani nikdy nezkusili pustit).
Na Linuxu se teda taku najdou programy, který vyžadujou právo roota - např. zrovna ten TrueCrypt co jsem zmiňoval připojí jednotku pouze pod rootem, ale lze to obejít přes sudoerrs (na Windows jsem si něco podobnýho napsal sám, programy, který doopravdy prostě nejdou rozchodit v limited user, ale takových je velmi málo - např. SpeedFan -, pouštím přes svůj vlastní service, kterej je spustí pod Local System účtem, a k tomu je spouštěč, kterej tomu service posílá message, kterej program má spustit, přičemž ve Win adresáři je seznam programů, který je povoleno takhle spouštět [aby nemoh každej spustit cokoliv]). Na tom prográmku jsem se naučil napsat Windows service :D.

Má to ještě jeden pozitivní efekt, jakožto programátor mám tak zaručený, že moje programy poběží pod limitovaným účtem a nebudu tak psát stejně blbý programy jako ti, kteří programujou pod adminem a tak nějak automaticky s tím počítaj že to tak dělá každej.

A samozřejmě, což je hlavní, všichni další (méně IT zdatní) uživatelé mnou administrovaných počítačů, mají taky jednak svůj vlastní profil, a hlavně taky pracujou pod Limited Userem :D


// EDIT: Mmch., teď mě napadlo jen tak zapátrat, jestli náhodou někdo nenapsal obdobu sudo pro Windows, a kupodivu, vono jo :eek: http://sourceforge.net/projects/sudowin to čumim ... vypadá to dost zajímavě :)
xmarek (1676)|14.8.2008 16:25
Co se administrace systému týče máte nepochybně pravdu. Ale ruku na srdce kolik lidí je takto zodpovědných.
Navíc já se např. bez administrátorských práv ani neobejdu. Prostě každý systém má své. A je to vše o uživateli. Mí kolegové co dělají .NET by mohli o stabilitě Widlí vykládat. Jakmile potřebují pro svůj vývoj nějaký nový update tak je kolikrát systém zralý na přeinstalování. A to je to co nemám na widlích rád. Osobně mám malou potuchu co se tam vlastně děje. A o nových Vistách to platí dvojnásob.