reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Aku distribuciu linuxu pouzivate?

decried (61)|11.5.2006 23:56
Aky pouzivate linux a windowmanager? Ste s vasou distribuciou spokojni? Presli by ste dobrovolne na win platformu?

Ja pouzivam gentoo, vsetko je krasne optimalizovane a mate absolutny prehlad o vsetkom narozdiel od klikacich distribucii. Vsetok soft sa kompiluje, ma to svoje nevyhody - kompilacia rozsiahlych balikov moze trvat priserne dlho. WM pouzivam KDE 3.4.3. Win mi vobec nechyba ale je tu problem z urcitymi programami, a to hlavne AutoCAD, musi sa to riesit dualbootom. Je mi trochu smutno za NEROm a Total Commanderom, musim si zvykat na K3b a Krusader.
Honny (262)|12.5.2006 00:38
Gentoo a DosBox, i když sem teď na Windows, teda...
Hal (1)|13.5.2006 14:18
debian
mech13 (5526)|18.5.2006 03:01
no vhzledem k tomu ze mam NB se SATA tak bych linucha neriskoval. kvuli skole mam na WMWare suse a kubuntu, ale doufam ze zitra dam zkousku z operacnich systemu a pul roku zadnyho tucnaka neuvidim. win bych nedal ani za nic.
Lampha (2)|25.5.2006 18:58
Fedora 3
66 (29)|29.5.2006 11:10
Ja momentalne mam Debian (Knoppix) a KDE. A experimentujem s Gentoo. Este rozmyslam o Solarise 10, ale to uz nie je Linux ;-)
Windows pouzivam na hry a obcas na pisanie nejakych dokumentov (ked musia byt v DOC).
martin.p (20)|31.5.2006 08:41
SuSe Linux, občas Ubuntu + Gnome

Ale 99.99% času jsem ve win xp

Linux mám jenom kvůli školy (bakalářka, sítě, operační systémy)
Abel (97)|30.6.2006 22:33
ted:

man PC - win xp sp2
secondary PC - win xp sp1
notebook - fedora



pristi tyden:

main pc - win xp sp2 (zatim)
secondary pc - suse linux 10.1
notebook - suse linux 10.1


kvuli praci sem nucen mit windows, ponevadz musim pouzivat urcite programy ktere nejsou pro linux... ale planuju pomaly a postupny prechod z winu na linux (suse)
Perfect (158)|30.6.2006 22:35
Žádnou.
Limoto (162)|3.7.2006 14:16
[QUOTE=decried]Aky pouzivate linux a windowmanager? Ste s vasou distribuciou spokojni? Presli by ste dobrovolne na win platformu?

Ja pouzivam gentoo, vsetko je krasne optimalizovane a mate absolutny prehlad o vsetkom narozdiel od klikacich distribucii. Vsetok soft sa kompiluje, ma to svoje nevyhody - kompilacia rozsiahlych balikov moze trvat priserne dlho. WM pouzivam KDE 3.4.3. Win mi vobec nechyba ale je tu problem z urcitymi programami, a to hlavne AutoCAD, musi sa to riesit dualbootom. Je mi trochu smutno za NEROm a Total Commanderom, musim si zvykat na K3b a Krusader.[/QUOTE]a proč nezkusíš NEROlinux? to je nero pro linux, viz. http://www.nero.com
Abel (97)|3.7.2006 14:22
[QUOTE=Limoto]a proč nezkusíš NEROlinux? to je nero pro linux, viz. http://www.nero.com[/QUOTE]


ty jo to sem nevedel ze je nero i pro linux. snazim se sehnat neco, co tomu bude podobne, protoze zvyk je zvyk... jen skoda ze to neni freeware :)
Limoto (162)|3.7.2006 14:30
jinak k té distribuci: používám gentoo, ale mám tam GNOME z GRP což se mi vůbec nelíbí, a na zkompilování KDE nemám čas (obzvlášť na tak pomalým stroji). Přešel bych na distribuci kde se kompilovat nemusí, jenže nedookážu si představit linux bez portage
pavel_p (993)|22.7.2006 17:59
Doma Windows XP, Gentoo (xfce4 jako WM) a příležitostně jiná distra, když je čas na pokusy (už téměř nikdy, znám jiné způsoby trávení času )
Teď mi u Gentoo trochu vadí, že nelze snadno upgradovat xorg a nechce se mi to moc zkoumat. Předtím jsem zkoušel Debian, celkem se líbíl. Během studia jsem měl nainstalovaný Slackware, který mi dnes přijde divný s neřešením závislostí, ale dříve jsem to bral jako přednost. Pak mi v něm začalo dost věcí chybět a nechtělo se mi knihovny pořád dohledávat. Asi bych na desktop doporučoval Debian, kvůli dobré podpoře, relativní uživatelské přívětivosti a rozsáhlé komunitě.
Jsem rád, že příšla doba, kdy je Linux docela použitelný a nic zásadního v něm nechybí, maximálně jsou programy nedotažené a méně kvalitní. Uvítal bych total commander, mirandu a faststone/zoner nebo něco podobného.
Honny (262)|22.7.2006 18:46
[QUOTE=Limoto]jinak k té distribuci: používám gentoo, ale mám tam GNOME z GRP což se mi vůbec nelíbí, a na zkompilování KDE nemám čas (obzvlášť na tak pomalým stroji). Přešel bych na distribuci kde se kompilovat nemusí, jenže nedookážu si představit linux bez portage[/QUOTE]
zkus freebsd:)
wizaard (913)|23.7.2006 11:29
Před nějakým tím rokem jsem zkoušel pár distribucí Linuxu, konkrétně Mandrake (ten mám ještě doma), SuSe a ještě jeden (nepamatuju se) a Mandrake byl celkem fajn, ale SuSe byl prostě perfektní, hlavně nádherný vzhled!
Wlcheck (86)|23.7.2006 13:48
99% času na Win, ale jinak Slackware, na routeru i doma...
Abel (97)|25.7.2006 00:26
[QUOTE=wizaard]SuSe byl prostě perfektní, hlavně nádherný vzhled![/QUOTE]

suse je asi takový nejpřítulnější :). teď na něm zápasím s internetem, aneb jak ho zprovoznit :).

na notebooku mi přijde suse šíleně pomalý (taky to není žádné dělo) a windows xp na tom stejném notebooku byly mnohem rychlejší, ať se to týká bootu, otevírání oken, spouštění aplikací... každopádně tam zůstal suse...
wizaard (913)|25.7.2006 00:58
[QUOTE=Abel]suse je asi takový nejpřítulnější :). teď na něm zápasím s internetem, aneb jak ho zprovoznit :).

na notebooku mi přijde suse šíleně pomalý (taky to není žádné dělo) a windows xp na tom stejném notebooku byly mnohem rychlejší, ať se to týká bootu, otevírání oken, spouštění aplikací... každopádně tam zůstal suse...[/QUOTE]
Náročný SuSe byl vždycky, to je jasné, ostatně jeho dokonalý vzhled tomu nasvědčuje, ale prostě je takový vymazlený... vzhledově krásný a to je pro mě důležítý. Funkčně (pokud si vzpomínám) byt taky moc dobrý.
Abel (97)|25.7.2006 01:14
když sem poprvé viděl prezentační video, kde se ukazovalo xgl v plné kráse, tak mě to vážně dostalo do kolen... teď suse mám a k mé smůle jsem zjistil, že rozchodit xgl nebude až taková sranda jak jsem myslel... holt, tohle není windows :)
Ritchie83 (369)|25.7.2006 02:02
[QUOTE=wizaard]Náročný SuSe byl vždycky, to je jasné, ostatně jeho dokonalý vzhled tomu nasvědčuje, ale prostě je takový vymazlený... vzhledově krásný a to je pro mě důležítý. Funkčně (pokud si vzpomínám) byt taky moc dobrý.[/QUOTE]

Krásný vzhled desktopu ještě nikterak neimplikuje hardwarovou náročnost distribuce. Podle výchozího vzhledu bych si distribuci rozhodně nevybíral, neboť vzhled lze velice snadno změnit. Každý má trochu jiný vkus a potřeby, takže si stejně výchozí vzhled svého desktopu více či méně pozmění -- tapetou počínaje a klávesovými zkratkami konče. Já jsem si desktop přetvořil k nepoznání.
Limoto (162)|26.7.2006 16:02
[quote=Honny]zkus freebsd:)[/quote]zkusil sem Debian, jenže v APTu měl KDE 3.2.3 (nebo tak nějak, a ani v těch unstable apod. větvích neměl nic moc).. teď stahuju SuSE tak uvidím ;)
neotaa (1)|2.8.2006 09:04
Mandrake 2005 LE a Linux už třetí rok a nad výsost spokojen. Ppotřebuju : office, multimédia, www, tvorba jednoduchých www, účetnictví - vše běhá jak chci.
first.indian (683)|2.8.2006 20:59
Momentalne z nouze Knoppix ale chystam se na suse linux 10.1
wert668 (34)|7.8.2006 12:18
FreeBSD 6.1-RELEASE-i386 plná spokojenost.
Zdeněk Eisenhammer (13)|6.9.2006 16:18
[QUOTE=Ritchie83]Krásný vzhled desktopu ještě nikterak neimplikuje hardwarovou náročnost distribuce. Podle výchozího vzhledu bych si distribuci rozhodně nevybíral, neboť vzhled lze velice snadno změnit. Každý má trochu jiný vkus a potřeby, takže si stejně výchozí vzhled svého desktopu více či méně pozmění -- tapetou počínaje a klávesovými zkratkami konče. Já jsem si desktop přetvořil k nepoznání.[/QUOTE]
S tím "velice snadno" bych byl opatrnější, většina BFU si pod tímto pojmem představí instalaci "skinu" dvojklikem. Linux sice nepoužívám (naposledy před cca 3 lety na VŠ), ale předpokládám, že tak jednoduché to nebude.
Ritchie83 (369)|13.9.2006 17:31
[QUOTE=Zdeněk Eisenhammer]S tím "velice snadno" bych byl opatrnější, většina BFU si pod tímto pojmem představí instalaci "skinu" dvojklikem. Linux sice nepoužívám (naposledy před cca 3 lety na VŠ), ale předpokládám, že tak jednoduché to nebude.[/QUOTE]
V Ovládacím centru KDE v modulu Správce motivů změníte motiv (skin) několika málo kliknutími. Vskutku na tom není nic složitého. Stejně jednoduše můžete změnit i jiná nastavení, která bývají v jiných operačních systémech nenastavitelná, např. systémové klávesové zkratky. Linux s KDE je velice uživatelsky přátelský a hlavně nastavitelný do posledního detailu.
Limoto (162)|25.9.2006 21:00
tak SUSE nebylo nic moc, ale chvilku jsem na něm vydržel, teď jedu na Archu a vypadá to že u něho zůstanu ;)
Petr S. (1220)|6.12.2006 22:18
No já pár distribucí doma mám, ale zatím jsem jich vyzkoušel jen pár. Asi to bude tím, že skoro nemám čas, furt jen musim něco dělat ;-) Ale z těch co jsem zkoušel se mi nejvíce zalíbil asi Mandriva Linux a český Slax...
eraser (0)|17.12.2006 17:29
[quote=Limoto]tak SUSE nebylo nic moc, ale chvilku jsem na něm vydržel, teď jedu na Archu a vypadá to že u něho zůstanu ;)[/quote]
Čo presne sa ti na ňom nepozdávalo?

Ja si momentálne konfigurujem openSUSE 10.2 a zatial som našiel výborné alternatívy pre aplikácie, ktoré som používal na notebooku pod Windows, až mi je z tej legálnosti zle... :rolleyes:
WebGardener (8)|28.12.2006 19:27
Slax Linux
Lamak (96)|29.12.2006 11:05
No nevim, nevim, Suse bylo dobre ve verzi 9.2 ted co mam 10.1 tak popravde nic moc. Verim, ze je uzivatelsky pritulne a pro prechazejiciho uzivatele z windows i relativne jednoduche, ale rozhodne to neni tak super (podle me). Zatim mam vybarne zkusenosti d Debianem a ted jsem si stahl Kubuntu (ubuntu, ale nema to gnome, ale kde). Je to v podstate to same jako debian, jen ma lepsi zdroje a je finance podporovan, takze vychazi pravidelneji.
eraser (0)|1.1.2007 13:32
Mne SUSE vyhovuje, jednoducho som si povedal, že získam na svojom notebooku zo SW hľadiska plnú alternatívu k Windows XP a jeho aplikáciám a to sa mi podarilo. Nainštaloval som, nakonfiguroval, vybral programy a som spokojný.

Inak v10.2 trpí určitými nedostatkami, no tie sú spôsobené zmenovými krokmi. Napr. Power managment, o ktorý sa momentálne stará utilita KPowersave, ktorá je v danom SUSE release v betaverzii.

Jednoducho povedané, chce to čas a vŕtať sa v tom, ale to je pri linuxových distribúciách bežná záležitosť a i fakt, ktorý mnohých Win užívateľov dokáže odradiť.
vasekcz (2)|16.1.2007 03:35
Linux Ubuntu 6.06
Fox_VK (14)|30.1.2007 16:25
UBNTU
Gnome
Nebyt autocadu a Microsoft flight simulatoru tak windows letí.
Huncut (56)|30.1.2007 17:41
Frugalware

A docela se divim, že takovou suprovou distribuci používám v ČR snad úplně sám :) Škoda že je trochu "mediálně zapomenutá".

Alespoň můj příspěvek:
http://huncut.blogspot.com/2007/01/frugalware-linux.html
lunix.cz (0)|8.5.2007 18:15
Ubuntu
thiemel (4)|25.5.2007 16:16
[QUOTE=Fox_VK]UBNTU
Gnome
Nebyt autocadu a Microsoft flight simulatoru tak windows letí.[/QUOTE]

Ubuntu s KDE (v Gnome si nemůžu nastavit klávesové zkratky pro "práci s okny")

Mám to sice v dual-boot s Win XP (kvůli škole), ale, díky bohu, je pouštím v 99 % případů přes VMware Player. To 1 % je v případech, kdy mi třeba školní Mrkvosoft Vistual Studio nejde nainstalovat z virtálního PC - to pak musím bootovat do winů :-\ (to je ale naštěstí jendnou za uherský rok :-D )
thowt (7)|28.5.2007 19:30
Teraz Ubuntu Edgy + beryl :), az bude cas tak sa prejde na Feistyho.
nazir (6)|17.6.2007 13:43
Na NB a desktopu mdv2007.1/KDE (mdv používám od verze mdk9), na domácím serverofirewalloprasopsovi mdv2006/no_xorg (pořád čekám, kdy se tam nějaký hw po*ere, že to konečně při té příležitosti překlopím na Etche, ale ta mrcha se pořád drží... :^))

Co se týče distribucí, zkoušel jsem, krom mandrake/mandrivy debian (ten byl mojí první linuxovou distribucí, na kterou jsem sáhl, antož tenkrát (a asi ani teď, nevím, už to nesleduju) na amigách snad ani nic jiného nešlo), k/ubuntu (nezaujalo), pár live CD...

Ke KDEčku jsem se dopracoval před gnome (OPRAVDU nezaujalo, přestože jsem se jej snažil circa rok používat. KDEčko mi se svojí konfigurovatelností sedlo víc), enlightenment a pár lehčích wm (blackbox, icewm).

Na NB a desktopu mám ještě přikoupené WinXP x64 (mdv mám také x86_64), občas je nabootuju na zapaření nějakého RPGčka, nebo adrenalinové browsení po p0rnu.. ;^)
Jezevec (607)|17.6.2007 14:00
Ubuntu 7 s KDE (kubuntu) - Feisty Fawn

a k tomu na dualbootu W-XP SP2 pro některé aplikace a hry:)
SCUTERJ (85)|24.6.2007 10:28
Fedora 6 + Gnome,šilhám po F 7 :-)
u.fl (1)|12.7.2007 10:07
BackTrack
Pedro075 (13)|12.7.2007 21:28
Fedora 3 na svem PC, na serverech RedHat 7.3 az Fedora 5...Mame 6 linuxovych serveru, tak je na kezdem jina verze. Ale propojeni bez problemu, sitove aplikace (vcetne Firebirda) jedou jak z praku. Samba, sendmail, squid... Domenovy radic je na FC 5 a vsechno facha perfektne. Na windowsi aplikace wine...
Jinak wokna mam take, momentalne testuju Vista Ultimate. Az na to, ze ze starsich verzi linuxu nemuzu namapovat disky, tak to docela jde...
Libor A. (53)|3.9.2007 13:19
Osobně mám dual boot mašinu Win Xp a Suse Linux 10.2 s KDE. Osobně používám především Linux, ale pro střih a authoring DVD přeci jen radši používám Windows. Jinak Wokna mám z důvodů účetnictví, pod Linuxem jsem žádné účetnictví zdarma (mám cca 100 faktur ročně) nenašel, takže proto jsem si pořídil i Wokna (nehledě k tomu, že manželka má radši Wokna než Linux).
Na pracovním notebooku používám pro své potřeby Live distribuci Slaxu a flash disk (to abych nezanechal žádné stopy na firemním HDD :-) )
wojta (54)|3.9.2007 14:05
Používám Gentoo Linux a KDE. Na dvou počítačích, na jednom bez GUI.
Cv@cho (2)|4.9.2007 10:21
pouzivam RedHat 9
mrozu (87)|10.9.2007 15:39
Mandriva 2007.1 + KDE ve VMWare. Zatim jedina distribuce (po ruznych ubuntech a fedorach), ve ktere jsem konecne zprovoznil temer vsechno, co potrebuju. Nastesti se to tyka jen par veci do skoly, takze na vse ostatni muzu pohodlne pouzit WXP.
Ritchie83 (369)|10.9.2007 20:06
[QUOTE=mrozu;48447]takze na vse ostatni muzu pohodlne pouzit WXP.[/QUOTE]
Přímo učebnicový oxymoron, gratuluji. :-D
mrozu (87)|11.9.2007 02:23
To je vec nazoru, ten Tvuj je zjevne silne mensinovy, ne-li ojedinely. Myslim ze je to uplne zbytecny OT. Slysel jsem spoustu argumentu linuxaru (vicemene take mimo misu), ale ze je prace v linuxu pohodlnejsi nez v XP, kde si staci naklikat kdeco, to slysim opravdu poprve :D
bhujanga (62)|30.9.2007 18:54
Vyskusal som Slax, Slackwre, SuSE, Ubuntu, Mint, Debian, Gentoo, Arch, ale najviac mi sadol Slackware + Dropline GNOME.