reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

na viry.cz/forum si se mnou nevi rady :)

spashitel (13)|1.11.2007 23:48
Ahoj jak uz topic napovida zkousel jsem nejdrive proverit pc na viry.cz/forum s lidma ktery se o tuhle havet zajimaji. Zkouseli jsme vsechno mozne vytahli jsme vsechny esa z rukavu ktery mistni meli ale nedostlai jsme se nikam. Prad na tom samem miste...

Takze po 4 dnech scanovani a restartovani jsem se prokousal az k vam a doufam ze tady si s tim poradime.

Popis problemu:

Zhruba tak pred tydnem se pocitac zacal chovat divne. Pri nenarocnem uzivani se zacal restartovat (serfovani na netu, psani dokumentu atd...) Nejdriv jsem tomu nevenoval pozornost ale cetnost techto necekanych restartu se stupnoval.. Proot jsem zavitam na viry.cz kde jsme zkousel vsechno mozne. Zkouseli jsme i variantu rootkitu ale narazili jsme. Pri snaze spustit program: IceSword (vyhledani rootkitu) program nesel spustit prootze se zapisuje do systemu, jakmile se program zacal spoustet ihned se pocitac restartoval. nakonec jsem usoudil ze bude vhodne kompletne zformatoval disk a nahrat nove Widle XP Corporate (SP1). Po doknceni reinstalace se zda byt vsechno v poradku az do te chvile nez jsem sustil WMP (Windows Media Player) to se mi pocitac ihned restartoval. Takze jsem zase na zacatku a preinstalovani XP tomu vubec nepomohlo. V tuhle chvili testuju stabilitu pocitace pomoci Prime95.

Veci ktere jsem stacil zjistit(HW) :

Hadr- proveren a je bez problemu v testu 94%
Ram- test jsem nedokoncil ale zhruba po 45 min bez chyby (musel jsem odejit proot nebylo mozne dokoncit)


Sestava:
Intel Pentium 4 3.06 Ghz - procesor se lehce hreje pri Prime95 teplota v rozmezi 64-67 C pri normalnim zatizeni mezi 60-65

Deska Intel D945PLRN

Ram nevim vyrobce ale jsou to 512

Grafarna ATI X1550

Pokud vas neco napada jak vyresit tenhle zacarovany kruh budu rad. Jsem uz v koncich a nechce se mi pocitac rozebirat..
boboco (1987)|1.11.2007 23:52
Zdravím a vítám mezi námi:). Na vir to nevypadá (vyloučeno to však 100% není), prvním krokem k úspěšnému vyřešení tohoto problému je náš FAQ. Doporučuji krok po kroku projít a poté dát vědět. Držím palce:thumb
Pavel Boček (4169)|1.11.2007 23:53
Jakej je zdroj...? A ověř teploty (krom CPU i grafika a čipset), např. Everestem (ten se může hodit i ke zjištění pamětí atp.). Paměti nechat otestovat dýl (aspoň 5 hodin), potom bych to nechal dalších aspoň 5 hodin (nejlíp ale přes noc) SressPrimem.
mech13 (5526)|1.11.2007 23:53
dokud tam nebude SP2 tak nemusime nic resit, to bych udelal jako prvni...

skus si projit [thread=4090]FAQ[/thread], cemu nebudes rozumnet ptej se.
taky jeste co mas za zdroj? vyrobce a kolik W
spashitel (13)|2.11.2007 00:00
otazkou je jestli SP2 nainstaluju.. protoze divne na to je ze napriklad pri scanu MWAV se dostanu do urcite faze a pak se to samovolne restartuje... Zkousel jsem to 3x po sobe a porad to same.. Navic NOD si ani neskrt.. A programy tipu ShutDownPC se nedaji spoustet= restart.. Jeden clovek mi rikal neco o mozne pricine v SATA kabelu..
mech13 (5526)|2.11.2007 00:02
tak si sehnat (nebo vyrobit pomoci nLite) instalacni CD XP s SP2
SP1 je problem samo o sobe, zvlast jeste na tak novym HW...
spashitel (13)|2.11.2007 00:02
FAQ jsem procital a osobne bych to taky videl na ty RAMky ale uz tech vsech moznosti mam plnou hlavu.. Cim dal vic to resim tim vic ztracim prehled....


Proc ja blbec si radeji nekoupil MSI mamu
spashitel (13)|2.11.2007 00:04
Takze muzu vas poprosit o shrnuti postupu?
1)???
2)???
mech13 (5526)|2.11.2007 00:04
SW problem vyloucis stazenim Live CD linuxu (treba kubuntu), vypalenim a nabootovanim... chvilku muzes skusit brouzdat po netu nebo delat nejak psi kusy s tucnakem a pokud spadne tak je to jasny HW problem

EDIT: je toho hodne, zacni SP2 nebo linuxem, az bude SW v poradku tak postupne projdi FAQ

prubezne sem davej vedet co se deje a jak to vypada
Intri (3490)|2.11.2007 00:05
Test pamětí nech běžet hlavně právě v době, kdy jsi od PC pryč. Použij třeba Memtest a nech ho běžet co nejdéle, klidně i dva dny v kuse, minimálně tak 6, 8 hodin. Pokud nenarazíš na jedinou HW chybu a chceš mít naprostou jistotu, že nemáš nikde virus, vytáhni ze základní desky baterku, nech ji pár minut venku a pak ji dej zpátky. Tím zresetuješ BIOS a vyloučíš, že by se nějaké svinstvo mohlo uložit ve CMOSce BIOSU. Je to sice extrémně nepravděpodobné, ale ne nemožné. Pak si nastav BIOS, přeinstaluj systém, okamžitě ( dřív, než nainstaluješ něco jiného nebo PC připojít k jakékoliv síti ) doinstaluj Service Pack 2 a uvidíš, jestli to ještě bude dělat problémy.

Můj osobní tip je ten Service Pack, s SP1 u XP bych na net opravdu nešel.
spashitel (13)|2.11.2007 00:05
Chtel jsem se zeptat muze soucasne bezet test RAM a Prime95.. Ze bych zabil 2 mouchy jednou ranou pres noc
mech13 (5526)|2.11.2007 00:09
to v zadnym pripade, memtest musis spustit z bootovatelnyho CD.
http://www.memtest.org/#downiso
Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)

misto prime 95 pouzij orthos (vychazi z prime, ale privetivejsi), test small FFT's
http://sp2004.fre3.com/beta/beta2.htm
Pavel Boček (4169)|2.11.2007 00:10
[QUOTE=spashitel;58751]Chtel jsem se zeptat muze soucasne bezet test RAM a Prime95.. Ze bych zabil 2 mouchy jednou ranou pres noc[/QUOTE]

Tak prvně bys mohl nechat běžet Prime (já radši používám novější StressPrime) na Blend, teprva pokud najde chybu tak se zaměř na paměti/CPU (klidně v Primu). Obvykle jak najde chybu u větších bloků dat, jsou to paměti, jak u menších, je to CPU...
spashitel (13)|2.11.2007 00:11
Ja vim ze SP1 je totalni slatanina. v predchozim sytemu jsme mel 2 ale ted mam corporate par hodin a jeste jsem se k tomu nedostal..

Kazdopadne nejsem az zas tak zkuseny abych zvladal ruzne upravy v biosu(jeste jsem to nedelal, teda krome nastaveni bootovani a takovy kraviny)

Muzu vas tedy poprosit co mam v prvni rade udelat a ktere veci si musim sehnat???
mech13 (5526)|2.11.2007 00:17
upravy biosu nebudou potreba, maximalne flash na novsi verzi
zacni tim SP2 - stahni instalacku z MS stranek
nLite je vazne dost intuitivni, staci stahnout, nainstalovat a naklikat... je to snadne
pri tom stahovani si zatim jeste stahni a vypal memtest, nech ho bezet pres noc az pujdes spat
az bude otestovana pamet a bude mit SP2 instalacku, tak nech nejakou hodinu bezet orthos na test procesoru, nainstaluj novy XP s SP2 a pustime se poradne do HW
spashitel (13)|2.11.2007 00:17
takze znovu zacinam test v ORTHOS

ok beru z5 zacneme pres noc ramkama.. ted se vrhnu na nlite

abych mohl spustit nLite musim mit framework ale abych mohl mit framework potrebuju mit Windows Installer 3.0 Redistributable - Čeština jsme student takze potrebuju link mimo kontrolu Windows

EDIT by mech13: vyreseno...

doplneni udaju zjistenych pres ICQ:
mech13
memtest postaci pres noc, rano ho vypni a pust radsi ten orthos
...
spashitel
kdyz jsem mel Prime95 teplota byla kolem 67
kondenzatory ok
bocnice je pryc mam jeden 7 Artic na procesoru a 3x 3 Artic na odvetravani a 400 zdroj Maxtron? (ja vimze stal nejak kolem 1200)
...
mech13
jak je ten zdroj stare?
spashitel
10 mesicu celej komp

imho vse dulezite co jsme probrali (behem probirani reset). rano prehodi memtest na orthos a odpoledne se ozve a skusi SP2
husky14 (4214)|2.11.2007 06:20
Pred instalaci win s SP2 by mel jeste zkusit zaktualizovat BIOS (reset asi nepomuze, spis to flashnout jinou novejsi verzi)....
spashitel (13)|2.11.2007 07:13
MemTest 3.5: Program bezel od 0:45 do 7:10 bez chyby

Ted spoustim ORTHOS a vysledek zaslu dpoledne kolem 4-5
mech13 (5526)|2.11.2007 09:27
[QUOTE=husky14;58796]Pred instalaci win s SP2 by mel jeste zkusit zaktualizovat BIOS (reset asi nepomuze, spis to flashnout jinou novejsi verzi)....[/QUOTE]

v tom prave mohl byt problem, pokud mu HW delal problem, a pri flashovani by se mu to mohlo resetovat a byl by v haji. ale jelikoz memtest bezel nekolik hodin tak to vypada na SW zalezitosti, takze by flash nemusel byt tak riskantni

takze update: nez se pustis do te instalace SP2 napred i zkontroluj jeslti mas bios verze 0103 9/3/2007 (M/D/Y)
pokud ne, udelej update:
http://downloadcenter.intel.com/Filter_Results.aspx?strTypes=all&ProductID=2204&OSFullname=OS+Independent&lang=eng&strOSs=38&submit=Go%21
ja osobne bych volil tuto moznost:
Iflash BIOS Update [SN94510J.86A.0103.IB.EXE] - A DOS-based utility to update the BIOS regardless of operating system. It requires a blank floppy diskette, a bootable CD or a bootable USB device. - staci nejak nabootovat do dosu a spustit ten update
jestli mas k dispozici jine PC, chces zariskovat ale bylo by to pohodlnejsi, tak muzes pomoci Express BIOS Update, pokud by to selhalo a deska "umrela", tak staci pouzit Recovery BIOS Update - sikovna vec, za to intel chvalim
ICEBOSS (3435)|2.11.2007 11:09
napis co mas za zdroj. jestli je to nekaky EC 300X, zkusil bych pujcit silnejsi a kvalitnejsi zdroj. edit: maxtron neni zadna znama a poradna znacka, zkus lepsi zdroj, nekde si ho treba pujc nebo tak.

Otevri PC a vycisti ho od cely prachu.
Podivej se, jestli nejsou nafouknute kondenzatory na zakladni desce.
Vymen/dotlac SATA kabel
vypoj a znovu dotlac vsechny kabely
hod sem smart toho disku z hdtune (vezre minimalne 2.53) nebo ze speedfanu.

Memtest pouzivej verzi 1.7+
spashitel (13)|2.11.2007 17:19
Ahoj test ORTHOS byl ukoncen po 9 hodinach a 45 min. Kazdopadne test nebyl prerusen zadnym restartem a probehl asi bez problemu.. Muzu z toho ziskat nejaky log ktery bych vam poslal?
husky14 (4214)|2.11.2007 17:44
Log asi ne, ale to je zbytecny, Orthos bezel dost dlouho, takze hardwarove to vypada stabilni.... ;)
Takze urcite si do winu aplikuj SP2 pres nLite a preinstaluj system, doinstaluj vsechny ovladace v aktualnich verzich, pak budem moudrejsi....
spashitel (13)|2.11.2007 18:27
Ok ale divny je ze jsem system preinstaloval a po hodine prihlaseni v systemu byly vypadky systemu zpet(bezduvodne restarty) pri te prilezitosti jsem formatoval disk.. Prave proto jsem v koncich v slusne panice
mech13 (5526)|2.11.2007 18:29
nevim presne jaka ta tvoje situace je, ale mozna ze tvuj minuly system (mam pocit ze jsi nekde psal ze ten SP2 mel) proste nacaly viry a ruzny svinstva, nebylo mu pomoci tak jsi to reinstaloval a bez SP1 to proste nejede...
ted skus ten bios a SP2
spashitel (13)|2.11.2007 18:54
Ok ale zejtra :) Ted je PARTY TIME
spashitel (13)|3.11.2007 13:28
Ahoj tak mam SP2.. Ale sytem je porad nestabilni.. Muzu poprosit o navod jak na preinstalovani BIOOSu? Njelepe krok po kroku..
mech13 (5526)|3.11.2007 13:45
pokud umis trochu anglicky, nemel by to byt problem podle navodu primo na strankach intelu kam jsem ti hazel link. ted uz bohuzel musim valit pryc, takze kdyztak pls poradte zatim nekdo jiny
thx
husky14 (4214)|3.11.2007 14:01
[QUOTE=spashitel;59287]Ahoj tak mam SP2.. Ale sytem je porad nestabilni.. Muzu poprosit o navod jak na preinstalovani BIOOSu? Njelepe krok po kroku..[/QUOTE]Jak ti psal mech13, stahni si tuhle verzi Iflash BIOS Update [SN94510J.86A.0103.IB.EXE] a zkopiruj obsah na disketu (jestli mas FDD). Pak jdi do BIOSu a zmen bootovani tak, aby ti PC bootovalo napred z FDD....
eraser (0)|3.11.2007 17:53
[quote=spashitel;59287]Ahoj tak mam SP2.. Ale sytem je porad nestabilni..[/quote]Preinštaloval si to a mal si inštalačku s integrovaným SP2? Čiže jedná sa o čistú inštaláciu Windows XP SP2?
s.skull (198)|3.11.2007 18:15
ještě zkus použít jiné win - prostě jinou instalačku... některé "levně koupené" to občas dělají...
spashitel (13)|3.11.2007 19:35
Nainstaloval jsem Windows XP Professional-Corporate s SP1.. Pak jsme doinstaloval SP2..
eraser (0)|3.11.2007 19:58
To je zlý postup, musíš si vytvoriť inštalačku s integrovaným SP2. Ak sa ti nepáči nLite, tak môžeš použiť manuálny spôsob, ktorý nie je moc zložitý, len vyžaduje trošku viacej času - 10-15 minút. :)