reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazení AMD Opteronu 170

Salamander (6177)|3.11.2007 18:48
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jaký chladič byste mi doporučili na tento procesor.
Detaily: AMD Opteron 170
socket 939
jadro Denmark, JH-E6
2000 @ 2600Mhz
napeti ukazuje Everest 1,62V, ale to mi nikdy neukazovalo spravne, v Biosu je nastaveny na max 1,50
(motherboard ASUS A8N32-SLI Deluxe :-) )
Takže, mám AC Freezer 64Pro, ale teplota při IDLE je 40C, plný load jde přes 56, a protoze ho nechci spalit, uvazoval jsem o Noctua NH-U12F,CM Aqua S1 nebo Xigmatek AIO-S80DP All in One, ale u toho jsem nesehnal zadnou recenzi a proto prosim o radu
eraser (0)|3.11.2007 21:21
Ja by som sa s takýmito teplotami pre tento procesor neznepokojoval...
Pavel Boček (4169)|3.11.2007 22:34
Pokud už není v záruce, sundal bych IHS (je to fakt jednoduchý), to teplota spadne možná i někam pod 50...
Wlcek (379)|4.11.2007 00:02
Možná by i stačilo ho jen vylapovat. Ale da to trochu vic prace než ho sundat.
Pavel Boček (4169)|4.11.2007 00:06
[QUOTE=Wlcek;59472]Možná by i stačilo ho jen vylapovat. Ale da to trochu vic prace než ho sundat.[/QUOTE]

A je to úplně zbytečný, pže když ho sundáš tak máš
a) míň práce
b) ušetříš peňauze za pastu/šmirgl
c) teploty budou stejně nižší

Rozhodně bych byl pro sundání, je to lepší než kupovat chladič :rolleyes:
Wlcek (379)|4.11.2007 00:10
Nj, přesně tuhle reakci sem čekal když sem to psal, ale ne každy ma chuť to sundavat. A taky už sem viděl takovy, co ho sundaly a pod něj si daly misto te puvodni žvykačky liquid pro, a stejně tak nahoru, že prej ho tamnechaj kvuli lepšimu rozvodu tepla. bohužel už nevim jakej to mělo efekt. Ale ve vysledku sou to pořád dva tepelny přechody proti jednomu...:notsure

EDIT: na druhe straně, když ho odstraniš, tak zakladna chladiče bude položena mnohem niž, a muže se stat že mu nebude na patici sedět tak jak má a ještě ji bude muset upravit.
Pavel Boček (4169)|4.11.2007 00:19
[QUOTE=Wlcek;59478]Nj, přesně tuhle reakci sem čekal když sem to psal, ale ne každy ma chuť to sundavat. A taky už sem viděl takovy, co ho sundaly a pod něj si daly misto te puvodni žvykačky liquid pro, a stejně tak nahoru, že prej ho tamnechaj kvuli lepšimu rozvodu tepla. bohužel už nevim jakej to mělo efekt. Ale ve vysledku sou to pořád dva tepelny přechody proti jednomu...:notsure

EDIT: na druhe straně, když ho odstraniš, tak zakladna chladiče bude položena mnohem niž, a muže se stat že mu nebude na patici sedět tak jak má a ještě ji bude muset upravit.[/QUOTE]

No, zkoušel sem P4, která byla sice přitavená, ale mám představu; stačí prořízout tu gumu a pak už to jen opatrně odloupnout tenkým šroubovákem nebo třeba to IHSko natočit...po proříznutí gumy to drží jen na pastě.

ADD// je to níž tak o max. miliemetr, toho bych se nebál...přinejhorším ohneš sponu o milimetr dolů (nacpeš něco mezi sponu a chladič), takže se přitlačí chladič níž...
Wlcek (379)|4.11.2007 00:23
Nj, AMD je ma jen přilepeny, na rozdil od Intelu, ten je tam tavil (teď už je taky lepi se mi zda). Ale i ten milimetr, nebo dva dolu (nevim jak je to silny) mužou byt pro chladič dostatečnej problem.
OT: Já osobně sem nikdy CPU s IHS neměl, já si hýčkám svuj stařičkej stroj a pomaloučku polehoučku ho upravuju.
Salamander (6177)|4.11.2007 00:36
No, popravde, IHS jsem jeste nikdy nesundaval, a ze by se mi do toho dvakrat chtelo, tak to vazne ne.
To lapovani mi prijde jako celkem dobry napad, za zkousku nic nedam, IHS muzu sundat vzdycky.
Wlcek (379)|4.11.2007 00:42
Jj, halvně ať to máš rovny. Určitě máš nějakej příložnik, nebo něco podle čeho to zkontroluješ. Kamarád to nechtěl mco řešit a tak to vzal od ruky 40tkou šmirglem:) Asi si umite představit vysledek.
Pavel Boček (4169)|4.11.2007 00:54
[quote=Salamander;59502]No, popravde, IHS jsem jeste nikdy nesundaval, a ze by se mi do toho dvakrat chtelo, tak to vazne ne.
To lapovani mi prijde jako celkem dobry napad, za zkousku nic nedam, IHS muzu sundat vzdycky.[/quote]

No, shlídni třeba toto, nic to není...

Případně můžeš dát CPUčko do mrazáku, pasta ztvrde a pak to de...jednoduše objeď to žiletkou kolem dokola (hloubku si urči z videa) a hotovka. Případně můžu poslat jedno lepší video...
Salamander (6177)|4.11.2007 21:16
Tak zitra ho teda zkusim vylapovat a uvidim. Mel bych asi taky vyhladit zakladnu chladice, protoze ta nikdy nebyla poradne rovna.
PS: Brusny papir by mel asi byt kolem 1500-2000, ze ???
Pavel Boček (4169)|4.11.2007 23:56
[QUOTE=Salamander;59736]Tak zitra ho teda zkusim vylapovat a uvidim. Mel bych asi taky vyhladit zakladnu chladice, protoze ta nikdy nebyla poradne rovna.
PS: Brusny papir by mel asi byt kolem 1500-2000, ze ???[/QUOTE]

Brusňák přesně ten, pokud ho seženeš. IMHO bude pokles teploty do tří stupňů...při sundání IHS ti to dá 5-10...vylapuj chladič a sundej IHS, to bude nejlepší :)
mech13 (5526)|4.11.2007 23:58
tak jestli rovnou zacnes na 1500-2000 tak budes brousit dokud ti neupadnou obe ruce a vysledek nic moc... zacit na hrubsim (co ja vim 500-800?) a postupne zjemnovat
Pavel Boček (4169)|5.11.2007 00:01
[QUOTE=mech13;59817]tak jestli rovnou zacnes na 1500-2000 tak budes brousit dokud ti neupadnou obe ruce a vysledek nic moc... zacit na hrubsim (co ja vim 500-800?) a postupne zjemnovat[/QUOTE]

No, u IHS nemusí, pže na AMD jsou rovný, tady se to podle mě už fakt jen leští...snad u toho Freezera...

ADD// když seš v tom, tak zmapuj teploty před/po leštění a taky pak sundej IHS (pže jen leštěním si nepomůžeš) a hoď to sem taky. Buď přímo sem anebo do novýho dredu...
Wlcek (379)|5.11.2007 01:12
Já bych jako prvni vzal ještě hrubči pokud sou na zakladně viditelnějši nerovnosti. Já sem totiž začinal na 500ce a brousil sem to pekně dlouho. Podle mě je na začátek idealni tak 250~300. A pak tech 500, 1000, 1500,... 3000 (ale bohatě stači max ta 2000). Takhle sem to brousil já. Jen s tou pětistovkou sem se teda zdržel dyl:)
mech13 (5526)|5.11.2007 01:19
[QUOTE=Pavel Boček;59819]No, u IHS nemusí, pže na AMD jsou rovný, tady se to podle mě už fakt jen leští...snad u toho Freezera...[/QUOTE]

jen tak pro informaci kolik toho mas nalapovano a sundanych IHSek?
Wlcek (379)|5.11.2007 01:27
Tohle bylo na mě, nebo na Pavla??

EDIT: Blba otazka když cituješ jeho:mistake
mech13 (5526)|5.11.2007 01:29
na Pavla, toho jsem citoval...

ale kdyz uz ses ozval tak se pro zajimavost muzes zminit jestli chces:)
Wlcek (379)|5.11.2007 01:34
Já osobně sem lapoval jen jeden chladič:D asi před dvěma tydny. Takže zkušenosti moc nemám.
Ale co sem slyšel tak AMD ty IHS zas tak rovny nema.
Pavel Boček (4169)|5.11.2007 01:34
[QUOTE=mech13;59844]jen tak pro informaci kolik toho mas nalapovano a sundanych IHSek?[/QUOTE]

Nalapováno sice nemám (pže je lepší sundat IHS), ale CPUček sem držel v ruce dost, navíc o tom že jsou prohnutý sem slyšel jen od C2D. A na omak mi připadaly na AMDčkách krásně hladký (samozřejmě to není zrcadlo jako po lapování, že).
Wlcek (379)|5.11.2007 01:39
Právě že sou taky křivy, teda alespoň na opteronech do 939tky, pokud vim. Nejlepši je k tomu přiložit něco rovnyho nepruhlednyho a podivat se proti světlu. Určitě tam bude prosvitat.

@mech13: Já vim, v tomhle (i mnoha dalšich) směru sem zelenáč. Ale pokud se pletu, nekamenujte mě, opravte mě :D
mech13 (5526)|5.11.2007 01:41
na IHS jsem se ptal taky... jak upravujes chladice aby na CPU bez IHS poradne dosedaly?
"...přinejhorším ohneš sponu o milimetr dolů (nacpeš něco mezi sponu a chladič), takže se přitlačí chladič níž..." moc presvedcive nezni

to jako myslis vazne ze rukou poznas dokonalou rovinu?!:stupid

navic u lapovani je zrcadlo to posledni o co jde...
Pavel Boček (4169)|5.11.2007 01:41
[QUOTE=Wlcek;59850]Právě že sou taky křivy, teda alespoň na opteronech pokud vim. Nejlepši je k tomu přiložit něco rovnyho nepruhlednyho a podivat se proti světlu. Určitě tam bude prosvitat.[/QUOTE]

Počkal bych jak dopadne Salamander :) Snad nám to pěkně zdokumentuje a pak se můžeme hádat nad výsledkama :D

ADD chladič// Blbě se to popisuje...víš jak prochází spona chladičem ne...tak v místě kde přitlačuje základnu sponu podložit kouskem kovu, čímž se na volno zvedne spona, v desce sníží chladič; nebo místo podložení můžeš sponu ohnout nahoru, ale to jde hůř, přece jen je dost pevná právě aby se neohnula :)
Wlcek (379)|5.11.2007 01:49
Vysledkama jo, ale myslim že mezi lapovanim zakladny chladiče a IHS enbude až tak velkej rozdil.

A pokud de o tu upravu chladiče, tak z vlastni zkušenosti nemužu sloužit. Ale kamarad musel vybrousit trošku vic ten schodek. Jinak by se mu o něj chladič opiral.
Pavel Boček (4169)|5.11.2007 01:51
[QUOTE=Wlcek;59854]Vysledkama jo, ale myslim že mezi lapovanim zakladny chladiče a IHS enbude až tak velkej rozdil.

A pokud de o tu upravu chladiče, tak z vlastni zkušenosti nemužu sloužit. Ale kamarad musel vybrousit trošku vic ten schodek. Jinak by se mu o něj chladič opiral.[/QUOTE]

To bylo co ? Nenapadá mě nic co má na chladiči schodek a zároveň IHS.
mech13 (5526)|5.11.2007 01:52
to uz zni presvedcivej. nicmene pokud si myslis ze rukou poznas ze je IHS rovne, tak radsi lapovani nekomentuj

puvodni otazka sice znela kolik, ale to uz je celkem jedno...

EDIT:
[QUOTE=Pavel Boček;59855]To bylo co ? Nenapadá mě nic co má na chladiči schodek a zároveň IHS.[/QUOTE]
treba S370 P3?
http://www.frogge.de/pepper/tua/tuareport1.html
Wlcek (379)|5.11.2007 01:58
Já si vždycky myslel že ihs neni na chladiči ale "ten kus kovu" na CPU. A ten schodek na zakladně chladiče, musi přece kopirovat tvar patice. Teda pokud ma cpu "ten kus kovu" :) tak tam ani byt nemusi, protože zakladna achladiče je po osazeni chladiče na cpu stejně nad nim.

Sry že se mezo profesionaly vyjadřuju jako barbar. Ale nevěděl sem jak to jinak řict.
Pavel Boček (4169)|5.11.2007 02:02
[QUOTE=mech13;59856]to uz zni presvedcivej. nicmene pokud si myslis ze rukou poznas ze je IHS rovne, tak radsi lapovani nekomentuj

puvodni otazka sice znela kolik, ale to uz je celkem jedno...[/QUOTE]

Rukou ne, ale okem jo :) A taky stopou pasty na chladiči...a říkám, neslyšel/nečetl sem o nerovnostech u Athlonů (ani Opteronů), spíš o C2D.

Wlcek: schodky měl naposled s. A a s. 370, od té doby se to uchycuje jinak, patice už není vyvýšená a procesor je "vysoko" nad ní, takže chladiče schody nepotřebují.
mech13 (5526)|5.11.2007 02:04
jsme tu uz dost OT...
Wlcek: ano, IHS je ten plisek nalepeny na CPU. asi se bavite kazdy o jinem socketu, PB kometuje s939 kde muze byt chladic rovny a nic se nedeje, ty asi mluvis o s775, ktery je kontruovan uplne jinak a rovny chladic by na jadro nedostal

EDIT: okem bez dokonale rovneho prilozniku taky prd poznas a stopa pasty zalezi na tom jak ji naneses...
Pavel Boček (4169)|5.11.2007 02:13
[QUOTE=mech13;59860]jsme tu uz dost OT...
Wlcek: ano, IHS je ten plisek nalepeny na CPU. asi se bavite kazdy o jinem socketu, PB kometuje s939 kde muze byt chladic rovny a nic se nedeje, ty asi mluvis o s775, ktery je kontruovan uplne jinak a rovny chladic by na jadro nedostal

EDIT: okem bez dokonale rovneho prilozniku taky prd poznas a stopa pasty zalezi na tom jak ji naneses...[/QUOTE]

[SIZE="1"]Jsme OT tak malým :D kdyžtak to hoď to pokecu...
Každopádně pasty dávám málo, tak bych to poznal. Jinak na Tuleně sem si nevzpoměl, máš pravdu, ale tam to snad nebylo potřeba...IHS bylo malý, takže šance na ohnutí je malá, apropo i kdyby to bylo křivý tak to topilo málo...stačilo dát chladič z Athlonu a hned si byl jinde :D[/SIZE]
Wlcek (379)|5.11.2007 02:20
[SIZE="1"]Ok, a dik za vyjasneni.[/SIZE]
Salamander (6177)|5.11.2007 14:05
Tak, pomalu se jde na to, vezmu to 1200 a potom k mamce do prace na lesticku a uvidime.
PS: to IHS jsem nechtel sundavat z jesnoho duvodu - freezer ma zakladnu mensi nez cely vnitrek procesoru, a mel jsem obavy, ze by potom nesedel spravne.
Wlcek (379)|5.11.2007 18:11
Asi bych to ještě přebrousil alespon 1500kou a 2000kou. Hlavně ať to maš rovny. A pak napiš jak to dopadlo, přihoď i fotky, pokud mužeš:)
Salamander (6177)|6.11.2007 21:18
No, tak sice jsem si trosku pomohl, snizeni teploty asi o 4-5 stupnu (na obrazcich a dokumentaci pracuju), ale stejne je to malo a tak bych si radsi (pro jistotu) koupil jinej chladic, nemuzete mi nejaky doporucit ??? Treba Scythe, nebo Noctua ? v tohhle se vazne nejak extra nevyznam, tak si radsi necham poradit.
Wlcek (379)|6.11.2007 21:27
Ja bych to nechal tak, 50 stupňu v zatěži je dobry. to se nemusiš ničeho bát. Jedině že by ses to snažil ještě vic přetočit, ael to už b bylo za bezpečnyma hranicema.

Jinak tady je test chladiču, asi bych se řidil jim.
https://www.svethardware.cz/recenze-megatest-15-chladicu-procesoru-3-cast-zaver/17390-5
Salamander (6177)|6.11.2007 22:26
No, prave ... 50 bych taky bral, ale kdyz jsem zkousel 10-ti minutovej cpu burn, tak se pocitac kvuli teplote vypnul (pres 65*C), ty testy predtim nevytezovaly obe jadra procesoru na 100%, ale takhle - 5 minut a dost, jinak bych o novem chladici neuvazoval.
Salamander (6177)|6.11.2007 22:28
[QUOTE]Jinak tady je test chladiču, asi bych se řidil jim.
https://www.svethardware.cz/recenze-megatest-15-chladicu-procesoru-3-cast-zaver/17390-5[/QUOTE]

Takze myslis, ze Gemin II? Od nekterych, kteri ho maji doma, jsem slysel, ze zase tak dobry neni, asi pujdu do Noctuy NH-U12F.
Wlcek (379)|6.11.2007 23:05
Vykon každeho chladiče je zavisly na tom jak ti proudi vzduch ve skřini. A to i když má ventilátor. Gemini II ma vyhodu, ž ena něj mužeš osadit dva pomaloběžne ventilatory, ale zase na druhou stranu na něj potřebuješ hodně mista ve skřini a teply vzduch nevouka směrem k zadni stěně skřině a ven, jako většina ostatnich, ale pod sebe. Ještě bych mimo te NH-U12ky uvažoval nad Thermalright SI-128 (ultra se mi zda zbytečně drahy) a nebo Scythe Katana 2 (dobry poměr cena vykon). Ale zaleži na tobě.

EDIT: Když vezmeš noctuu, určitě neprohloupiš. Ale budeš muset trochu opracovat zakladnu.
Pavel Boček (4169)|7.11.2007 00:16
Sem navrhnul sundání IHS proto, že to sníží teplotu dost výrazně, aby nebyla třeba koupě chladiče. Jestli na chceš vyhodit prachy, tak kup cokoliv dražšího (např. co tu už padlo), obvykle s cenou stoupá i chladící účinek...teda aspoň co sem tak viděl...
mech13 (5526)|7.11.2007 00:19
[QUOTE=Pavel Boček;60776]obvykle s cenou stoupá i chladící účinek...teda aspoň co sem tak viděl...[/QUOTE]

wtf? to jsi videl kde?

sundani IHS muze byt naprd pokud ma proste slaby chladic... ani sebelepsi prenos tepla core->chladic nic neudela s nedostatecnym prenosem tepla chladic->vzduch

zalezi jak uciny chladic na CPU ma a jak ma odvetranou skrin
Wlcek (379)|7.11.2007 00:29
Scythe Katana 2 je o polovic levnějši než NH-U12F a jeji učinek neni o tolik horši.

Teď už by to sundani IHS ale stalo za uvahu. Když ti to nesrazi teplotu dostatečně (o čemž pochybuju když maš v zatěži za 10 minut 65°) tak bych pak koupil novej chladič.

Jinak first.indian použiva Thermalright SI-128 na opteronu 165 @2925MHz. Tak mu kdyžtak pisni SZ a zeptej se ho jakej je. Jinak bych asi šel do dřive jmenovanych.
Pavel Boček (4169)|7.11.2007 00:33
[QUOTE=mech13;60781]wtf? to jsi videl kde?

sundani IHS muze byt naprd pokud ma proste slaby chladic... ani sebelepsi prenos tepla core->chladic nic neudela s nedostatecnym prenosem tepla chladic->vzduch

zalezi jak uciny chladic na CPU ma a jak ma odvetranou skrin[/QUOTE]

http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=15L14007N0CD Není tam vyloženě žádnej shit a když se na to tak mrknu tak chladící účinek stoupá s cenou :rolleyes: Prostě kvalitní (účinnej a taky tichej) chladič nestojí málo :mistake

Jinak má Freezer, myslím že ten to zvládá v poho...rozhodně lapováním se přenos zlepšil, sundat HS určo přinese pár dalších stupňů :)
Wlcek (379)|7.11.2007 00:36
To sice jo. Ale on nepotřebuje snižit teplotu o par stupňu. Ale v zatěži alespoň o deset a vic a hlavně ji tak udržet. Což podle mě sundani IHS nevyřeši, jen to udrži o 10~15 minut dyl v zatěži.
mech13 (5526)|7.11.2007 00:46
[QUOTE=Pavel Boček;60786]http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=15L14007N0CD Není tam vyloženě žádnej shit a když se na to tak mrknu tak chladící účinek stoupá s cenou :rolleyes: Prostě kvalitní (účinnej a taky tichej) chladič nestojí málo :mistake[/QUOTE]

:runaway:runaway:runaway
uz jdu spat, ja to cetl presne obracene (ze s cenou se zhorsuje):mistake

jinak bych taky rekl ze sundani IHS jen o neco prodlouzi dobu jak dlouho to vydrzi, ale rozhodne nepomuze po delsi zatezi
Wlcek (379)|7.11.2007 01:34
Když to řika i mech13, tak to musi bejt pravda.
Nejlevnějši možnost co maš je Scythe Katana 2 (s vlastnim ventilatorem)
pak
Thermalright SI-128 (musiš dokoupit ventilator)
mezi SI-128 a NH-U12F těmato dvěma je rozdil ve vykonu jen +-2° a v ceně taky minimalni (když nepočitam cenu za ventilator u SI-128)
Noctua NH-U12F (je i s velmi dobrym ventilatorem, lepši už je snad jen papst) osobně myslim že by měla stačit
a dle SHW testu nejvykonnějši je
Gemin II ale napřed si ověř jestli se ti vejde do skřině (nejde otačet) a taky si vyhlidni ventilatory, nejsou totiž současti baleni. tzn že ti cena muže vystřelt klidně o 800~1000 nahoru pokud budeš brat jen to nejlepši a budeš chtit osadit obě pozice.
Salamander (6177)|7.11.2007 19:34
No, ne ze by to bylo k veci, ale videli jste uz nekdy tohle ????
http://www.tntrade.cz/shop/index.php/detprd/auras-gto-990-cpu-cooler
Klingacikx (1545)|7.11.2007 20:42
Podľa mňa ti žiadny chladič kupovať netreba, jediné čo potrebuješ je prievan v skrini. Ani ten najlepší chladič ti procesor neuchladí ak sa ti v skrini bude dokola preháňať teplý vzduch.
EDIT: Nešlo by trochu znížiť napetie na CPU? A ak chceš tak si tu vypočítaj spotrebu tvojho CPU čiže tepelný výkon http://www.extreme.outervision.com/tools.jsp#cpuoc
Wlcek (379)|7.11.2007 21:47
Moje chyba. Předpokladal sem, že po tehle strance to ma vyřešeny. Takže Salamandere jek to maš se skřini?? Jakou použivaš?? Maš v ni pořádk?? Nebo kabely kam se podivaš??

EDIT: Tak mě ještě napada, jakou použivaš teplovodiou pastu?? To muže znamenat taky par stupňu.
Salamander (6177)|7.11.2007 21:55
no, skrin jsem si upravoval, ve predu 120 Revoltec, ve zdoji 120 revoltec, vzadu 80 Noctua, vsechny kabely SATA, takze tady bych mit problem nemel, ne ?
Pastu mam Arctic Silver, ale mam objednany Collaboratory pro jistotu.