reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Domáca sieť #2

Hochy (80)|4.11.2007 10:12
Dostal sa mi do ruk jeden HUB a chcem si spravit taku mensiu domacu siet. Len mam jeden problem: Ked donho zapojim 2 pc tak vsetko funguje ako ma, ale ked do hubu pripojim internet a pc tak internet nefunguje... Neviem je mozne aby to blokoval modem? alebo spolocnost ktora mi net dodava? (UPC)-Chello variant Easy-
Dakujem
mech13 (5526)|4.11.2007 11:13
z tohoto nic nepozname, napis jake mas na sitovych kartach nastavene IP adresy - jsou nastavene naopevni nebo prirazovane DHCP?

trochu se o te siti rozepis, jaky je modem atd...

(ip adresu zjistis start->spustit->"cmd"->"ipconfig")
pavel_p (993)|4.11.2007 12:09
Viděl bych dva potenciální problémy:
- předpokládám, že hub je opravdu hub nebo switch, modem nemá funkci routeru a jeho síťové rozhraní má IP adresu z jiného rozsahu než ty dvě PC a tudíž to nebude fungovat
- pokud je HUB ve skutečnosti router, tak by to po nakonfigurování fungovat mělo. pokud provider má přístup zablokovaný na jednu MAC adresu, je nutné domluvit změnu.
Dotaz je příliš obecný na konkrétní radu a navíc pouhé huby se dnes prakticky nevyskytují ... i zařízení za 300Kč jsou 'plnohodnotné' switche
Hochy (80)|4.11.2007 14:03
prirazovane DHCP IP:85.216.192.160 Maska pods.: 255.255.248.0
Modem mam nejaky kablovy tu je: http://www.arrisi.com/product_catalog/_docs/_specsheet/040802_CM450.pdf
ip adresu si mozem zmenit to znamena ze mam verejnu?
neviem moc sa do sieti nevyznam co este potrebujete vediet?
jroman (25)|4.11.2007 21:26
Zkus ještě zjistit něco konkrétnějšího o tom "hubu". Jestli se skutečně jedná čistě o hub (příp. switch) tak jak už psal výše pavel_p, to ti fungovat nebude. Pro připojení 2 a více počítačů k Internetu je potřeba router (výjimkou by bylo, pokud se nemýlím, kdybys měl od poskytovatele přiděleno víc IP adres)
diverman (5)|4.11.2007 22:12
Pletete si pojmy verejna/neverejna kontra staticka/dynamicka. tyto pojmy spolu totiz vubec nesouvisi.

verejna/neverejna: verejna=147.32.104.1 (na internetu), neverejna(privatni)=192.168.0.1 (pouze pro vnitrni site, nesmi se objevit na internetu).

staticka/dynamicka: staticka(pevna)=natvrdno zapsana v konfiguraci PC, dynamicka=pridelena DHCP serverem. verejna muze tedy byt staticka nebo i dynamicka, stejne tak neverejna muze byt staticka i dynamicka.

cheche to jsem chytrej co? :-DDD

//modified & moved by eraser: Predpokladám, že to patrí do tohto vlákna...
eraser (0)|4.11.2007 22:19
[quote=pavel_p;59577]pokud provider má přístup zablokovaný na jednu MAC adresu, je nutné domluvit změnu.[/quote]Prípadne kašlať na providera a MAC adresu naklonovať.

Mimochodom, pokiaľ mi je známe, tak kábloví provideri nemajú moc radi zdieľanie, avšak pokiaľ s tým človek nekšeftuje a má to pre svoje vlastné potreby, tak túto skutočnosť ignorujú... hmm, taký T-Com má s DSL úplne opačný názor. :)

No, nič vráťme sa k téme. Vidím to na jasný problém s nevhodnými aktívnymi sieťovými prvkami. Ako uviedol Pavel, pokiaľ nemáš modem/router a disponuješ hubom/switchom, tak v tomto prípade nemáš šancu routovať pripojenie do ostatných PC v lokálnej sieti. Je však možné toto vyriešiť lacným spôsobom, čo obnáša osadiť jedno PC druhou sieťovkou a pripojenie zdieľať, čím vlastne bude fungovať dané PC ako server, čo však nepovažujem za ideálnu možnosť, pretože to vyžaduje beh daného počítača, ak chceš pristupovať z druhých PC na Internet.

Skús si zistiť tvoje sieťové zariadenie, aby sme tu nehádali a mohli navrhnúť vhodné riešenie.
pavel_p (993)|4.11.2007 22:31
To s těmi více adresami mě nenapadlo :mistake. Pořád jsem si říkal k čemu ten bridge mód když je jedno PC připojené přes USB a druhé přes ethernet. Pak by mělo fungovat připojení dvou počítačů i bez dalšího bazmeku.
Nicméně stejně preferuji mít počítač schovaný za nějakým zařízením s neveřejnou IP, které docela spolehlivě filtruje různý nežádoucí provoz a nepustí mi do sítě co nechci. Router se dá dnes sehnat i pod 500CZK.
Co se týká IP tak si ji na počítači změnit můžeš, ale celkem pravděpodobně ti přestane přístup na net fungovat.
Veřejnou IP se myslí, že je mimo rozsahy 10.0.0.0/255.0.0.0, 172.16.0.0/255.16.0.0, 192.168.0.0/255.255.0.0, kterým se říká privátní a jsou vyhrazené pouze pro vniřní sítě (ať už se tím myslí síť providera, firemní síť nebo domácí síť). Nevýhodou takové adresy je, že na ni nemůžeš zvenčí směrovat žádný provoz pokud nemáš možnost nakonfigurovat router, který má alespoň na jednom rozhraní veřejnou IP a přesměrovat žádané porty. Pokud na svém počítači nechceš mít web/ftp server a spokojíš se např. s DCčkem v pasivním režimu, nižšími rychlostmi u bittorrentu, komplikacemi s přenosem souborů přes icq a možná ještě pár omezeními, tak ti privátní IP nemusí vadit :)
EDIT: to Eraser: no s tou MAC adresou máš pravdu, ale vnutit ji routeru?
Hochy (80)|10.11.2007 09:21
dakujem za pomoc uz to funguje...
pavel_p (993)|10.11.2007 11:13
Jaké bylo řešení?
amoondre (30)|18.11.2007 12:08
OT Upresnenie:

Privatna => Neverejna
Neverejna !=> Privatna

Neverejna adresa moze byt napr. na CDMA, kde adresa nie je z rozsahu privatnych adries (10/8, 172.16/12, 192.168/16), no napriek tomu nie je verejna, pretoze je za nou NATovanych niekolko stoviek/tisic uzivatelov.