reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozdíl v kvalitě VGA/DVI

SelinaK (51)|5.11.2007 22:26
Chci si koupit NEC 20WGX2 Pro, ale budu ho tak z 80% používat s notebookem, který má pouze VGA výstup. Jak je to s VGA u lepších LCD, je obraz lepší než VGA na běžných TN displejích, nebo je to stejně blbý? Jinými slovy, má to smysl, nebo si mám za polovic koupit TN od Samsungu a neřešit to?
Intri (3490)|5.11.2007 22:28
Hmm, nevím jak ostatní, ale osobně rozdíl mezi D-SUB a DVI nepoznám. Spíš, pokud sleduješ kvalitu, mrkej po kontrastním poměru nebo líp - po použité technologii. S-PVA ti nabídne mnohem věrnější podání barev než TN; ale je taky patřičně dražší.
mech13 (5526)|5.11.2007 22:32
DVI ma smyslu u velkych rozliseni a vysokych obnovovacich frekvenci. viz: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=663
SelinaK (51)|6.11.2007 09:19
Rozdíl mezi DVI a VGA neznatelný? Viděla jsem na vlastní oči LCD (20" Samsung, rozlišení 1680x1050) připojené přes VGA k postaršímu notebooku (grafika ATI Mobility Radeon 7500) a rozdíl tam byl, písmenka byla lehce rozplizlejší a při pečlivějším pohledu běhaly obrazem shora dolů takové čárky. Tenhle notebook bude mít integrovanou Intel GMA X3100 a mám strach, aby to nebylo to samé, protože na písmenka budu čučet často :) Je mi jasné, že když připojím S-IPS panel přes DVI a TN přes DVI, bude kvalita obrazu diametrálně odlišná, ale aby VGA připojení při tak vysokém rozlišení ten rozdíl v kvalitě skoro nesmazalo...
Styryx (351)|6.11.2007 09:57
Mno, já mám 20" monitor Philips (S-IPS nebo S-PVA, dělal se v obou verzích a nevim kterou konkrétně mám já), a musím říct, rozdíl Desktop PC + DVI a notebook+VGA tam je - obraz z notebooku přes VGA se znatelně chvěje a barvy jsou o něco tmavší a menší kontrast. Ale IMHO to taky bude záležet na grafický kartě v notebooku (já tam mám Mob.6600), jak dobrý dává analogový data a jak dobře je monitor zvládne zpracovat.
Intri (3490)|6.11.2007 10:24
Mobility Radeon 7500 je přece jenom o dost starší než GMA X3100. Pokud jde o kvalitu signálu, bude na tom X3100 daleko líp.
Withman (1337)|6.11.2007 11:42
Já jsem měl jedno LCD, 17" - Hyundai IQ L73D - kupoval jsem si jej kvůli tomu, že měl i DVI, protože mi všichni říkali, že DVI je mnohem lepší atd. atd. atd. :mistake

Když jsem jej měl a zkoušel jsem to, tak rozdíl byl nulový, žádný, nic...nepoznal jsem na tom nic. :thumbdown

Ale pokud v dnešní době bude někdo kupovat 20" a výšší LCD s lepší obrazovkou, tak doporučím určitě DVI, tam bude ten rozdíl znatelnější. :)

Jinak pokud kupuje někdo 24", tak určo DVI. Viděl jsem nějakého 24" Benqa a má jen D-Sub - trochu jsem se zhrozil :stupid
P@pi (1519)|6.11.2007 12:07
[QUOTE=Intri;60473]Mobility Radeon 7500 je přece jenom o dost starší než GMA X3100. Pokud jde o kvalitu signálu, bude na tom X3100 daleko líp.[/QUOTE]

Co je todle zase za řeči? Daleko líp, kristepane.... Máš srovnání? :angry:angry:angry Viditelně nemáš, tak netvrď něco o čem si nejseš jistý, todle neni chat, ale odborné diskuzní fórum. Např. GMA X3100 je integrovaná grafika, zatímco MR 7500 je řešení v normálním čipu a tedy může mít například menší šum. Vidíš, stačí použít může ta věta hned vypadá jinak než ten tvůj blud co jsi si zřejmě vucucal z prstu :angry.

Netvrdím, že nemůže mít X3100 daleko lepší obraz než MR 7500, ale nevymýšlejte si tu neověřené blbosti.
first.indian (683)|6.11.2007 12:15
Osobne jsem zkousel jak VGA tak DVI pripojeni meho 24" monitoru a rozdil tam patrny rozhodne je. Pismo je pres VGA takove rozmazane a neostre. Pokud bych ale dosel k jinemu monitoru a nemel moznost porovnani tak bych asi rozdil nepoznal nebo by se mi zdal rozdil mensi.
Intri (3490)|6.11.2007 13:49
[quote=P@pi;60534]Co je todle zase za řeči? Daleko líp, kristepane.... Máš srovnání? :angry:angry:angry Viditelně nemáš, tak netvrď něco o čem si nejseš jistý, todle neni chat, ale odborné diskuzní fórum. Např. GMA X3100 je integrovaná grafika, zatímco MR 7500 je řešení v normálním čipu a tedy může mít například menší šum. Vidíš, stačí použít může ta věta hned vypadá jinak než ten tvůj blud co jsi si zřejmě vucucal z prstu :angry.

Netvrdím, že nemůže mít X3100 daleko lepší obraz než MR 7500, ale nevymýšlejte si tu neověřené blbosti.[/quote]

Vycházel jsem z Notebookchecku, ale protože tam mají 7500 jenom zmíněnou, vzal jsem z dané kategorie první vyšší popsanou kartu od ATI: http://www.notebookcheck.net/ATI-Radeon-Xpress-1150.2173.0.html Ve srování s http://www.notebookcheck.net/Intel-Graphics-Media-Accelerator-X3100.2176.0.html mrkni na features: zatímco ATI se tam zaměřuje hlavně na uživatelské vychytávky a zvyšování výkonu v různých aplikacích, X3100 se zaměřuje především na ten obraz.
SmartMole (297)|6.11.2007 14:22
[quote=SelinaK;60449]Rozdíl mezi DVI a VGA neznatelný? Viděla jsem na vlastní oči LCD (20" Samsung, rozlišení 1680x1050) připojené přes VGA k postaršímu notebooku (grafika ATI Mobility Radeon 7500) a rozdíl tam byl, písmenka byla lehce rozplizlejší a při pečlivějším pohledu běhaly obrazem shora dolů takové čárky. Tenhle notebook bude mít integrovanou Intel GMA X3100 a mám strach, aby to nebylo to samé, protože na písmenka budu čučet často :) Je mi jasné, že když připojím S-IPS panel přes DVI a TN přes DVI, bude kvalita obrazu diametrálně odlišná, ale aby VGA připojení při tak vysokém rozlišení ten rozdíl v kvalitě skoro nesmazalo...[/quote]

Zrovna v sobotu jsou připojoval GF6100 přes VGA na Samsung 215TW a obraz byl v nativním rozlišení velmi kvalitní. Na první pohled od DVI neroznatelný. Podrobně jsem to však nezkoumal.

Takže problémy u GK, které popisujete můžou být spíše způsobeny stářím daného kousku.
P@pi (1519)|6.11.2007 14:41
[QUOTE=Intri;60549]...[/QUOTE]

Nemyslíš vážně ty PR "kecy"? ;) Opravdu kdyby někdo napsal, že trabant se soustředil na zvyšování výkonu, zatímco Audi A8 šla po uživatelském konfortu, tak co bys bral radši? Jde o to, žes tu něco tvrdil se 100% jistotou, ale tu jak je vidět nemáš (nic proti, já jí také nemám, proto tu nepíšu). Neber si to zase příliš osobně, ale todle mě dokáže vytočit....
Intri (3490)|6.11.2007 14:47
Jasně, vím, co tím myslíš, ale já si tím byl jistý ( než jsi mě začal viklat ).:-) Člověk si může být něčím jistý, ale taky se může mýlit... Když se mýlím, budu samozřejmě rád, když mě někdo opraví.
SelinaK (51)|6.11.2007 15:36
Díky za všechny příspěvky :) Právě jsem po delším snažení na googlu zjistila, že k tomu notebooku lze přikoupit dokovací stanici, která má DVI. Čímž by se problém VGA vyřešil, sice ne zadarmo, ale za ty tři tisícovky mi očička určitě stojí...
Intri (3490)|6.11.2007 15:41
Dokovací stanice mají výhodu především v ergonomii, nejen ve zlepšení kvality některých výstupů. Tu bych rozhodně doporučil k použití.