reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nestabilita s DDR Kingmax 512 MB

lastsaves (98)|5.11.2007 22:58
Zdravim vsechny,
dnes jsem dokoupil novou RAM Kingmax 512 MB DDR PC400 a pridal ji ke 2 stejnym, ktere uz mam v pocitaci.
Vsechno slapalo OK, detekce v poradku, Windows nabehli, jenze pak se zacal pocitac chovat dost divne.
1) Nejprve pocitac odmital detekovat druhy HDD (Secondary Slave), ktery mam pripojeny pres suplik. Pomohlo az odpojeni supliku a pripojeni HDD primo pres ksandu. (Rikal jsem si OK, odesel suplik).
2) Po spusteni Windows zacal padat Firefox. Vzdy po nekolika sekundach po otevreni nahlasil chybu a zavrel se.
3) Pocitac se zniceho nic sam restartoval.
4) Spybot Search & Destroy pri spusteni ohlasil, ze byl zmenen, coz pry sam nedela a ze ma podezreni na malware.
5) Po nekolika restartech pocitace zacal padat i Explorer, pricemz firewall (Kerio) hlasil, ze i explorer byl zmenen.

S nervy v haji jsem pamet vyndal a znovu pocitac spustil. A nejdnou vse slapalo v poradku.
Projel jsem pocitac Spybot S&D a az na nejake trackery vse ciste.

Takze se ptam:
1) Muze byt tohle podivne chovani pocitace zpusobene vadnou RAMkou? Mam ji reklamovat?
2) Nemuze to byt nedostatecne silnym zdrojem, ktery to proste neutahne?

Diky za tipy.

P.S. Pres noc se chystam projet RAMku Memtestem86, ale zajimalo by mne, co si o tom myslite.
husky14 (4214)|5.11.2007 23:08
Podle toho, co pises, je to urcite tim pridanym modulem... vyzkousel si je vselijak prohazet? Treba zapojit jenom 1 puvodni s tim novym? Nebo rozjet PC jen s tim novym?
lastsaves (98)|5.11.2007 23:27
[QUOTE=husky14;60297]vyzkousel si je vselijak prohazet? Treba zapojit jenom 1 puvodni s tim novym? Nebo rozjet PC jen s tim novym?[/QUOTE]

Zatim ne, nejak jsem na to nemel silu. Prilis jsem spolehal na bezproblemovost, kdyz jsou vsechny moduly stejne, takze mne to pekne otravilo.
Mam ten memtest projet se vsema modulama nebo tam nechat jen ten potencionalne vadny?
Vidis to spis na vadu RAMky jako takove (cili na reklamaci) nebo spis na nestatnou souhru modulu?
Intri (3490)|5.11.2007 23:30
To je právě vždycky otázka, kterou ti asi nikdo nezodpoví... Každopádně pokud jsi to koupil v e-shopu, máš právo ty paměti vrátit bez udání důvodu. Ono by bylo nejlepší projet memtestem všechny kombinace těch pamětí, ale to by bylo hrozně časově náročné. Minimálně 5 hodin na jednu kombinaci. Spíš to zkus zatím jenom tak popřeházet, jak ti radil husky14. Pokud pojedou ty nové paměti samostatně, bude problém v kompatibilitě s ostatními moduly.
eraser (0)|5.11.2007 23:36
Osaď PC každou RAMkou zvlášť a použi radšej goldmemory test. Ak sú všetky OK, potom je problém v nekompatibilite, prípadne nezvládajú vzájomné CASovanie.

Je však možné, je musíš ubrať timing, resp. viacej sa dočítaš v článku Osaditelnost Athlonu 64 pamětí.
lastsaves (98)|5.11.2007 23:48
[QUOTE=eraser;60324]Osaď PC každou RAMkou zvlášť a použi radšej goldmemory test. Ak sú všetky OK, potom je problém v nekompatibilite, prípadne nezvládajú vzájomné CASovanie.[/QUOTE]
Myslel jsem, ze Memtest86 je obecne spolehlivejsi nez goldmemory. Nebo ne?
Daji se rozdily v CAS nejak resit?

[QUOTE=eraser;60324]Je však možné, je musíš ubrať timing, resp. viacej sa dočítaš v článku Osaditelnost Athlonu 64 pamětí.[/QUOTE]
Tady budu mit asi 2 lamovske otazky :-(
1) Tyka se to i socketu A?
2) Jak poznam single-sided a double-sided? (podle toho zda jsou chipy pouze z jedne ci z obou stran?)
Intri (3490)|5.11.2007 23:51
Rozdíly v CAS vyřešíš jednoduše - že je v BIOSu srovnáš. Prostě manuálně nastavíš nějaké vyšší časování, než kolik má pomalejší paměť. Když to zajistí stabilitu, můžeš pak časování postupně snižovat a zjistit, které je ještě stabilní.
husky14 (4214)|6.11.2007 01:03
@lastsaves: jestli jsou ramky stejny, tak single a double sided neres....

Napred otestuj jen ten novy modul. Kdyz bude funkcni, zkus je tam dat vsechny a nastav jim delicku na DDR333 a casovani na CL3-4-4-8, jestli to pomuze.

Kdyz tohle nepojede, zkus je zprehazet ve slotech, jak sem ti psal (stary s novym) a testuj. Zatim to vypada na nekompatibilitu modulu. Pis sem presne, cos zkusil a s jakym vysledkem.
Testuj Goldmemory, ten je spolehlivejsi.... ;)
lastsaves (98)|6.11.2007 16:52
Takze novinky: zapojil jsem ten novy modul samostatne a hned pri druhem spusteni pocitace restart behem nacitani Windows. Vzapeti memtest i goldmemory ukazali stovky chyb, takze na nic necekam a zitra ji jdu reklamovat. Nastesti je koupena v czc, takze neocekavam problemy.
Diky vsem za cas.

Jeste jedna otazecka na zaver: Jak moc se RAMka zahriva? Prave jsem ji vyndal a hrala me v ruce.
husky14 (4214)|6.11.2007 17:54
Po probehnuti testu bude samozrejme dost tepla.... teplotu neznam, ale jestli si jim nezvedal voltaz, tak nemusis mit strach o funkcnost. Imho odhadem muze mit kolem 50°C....?

Kazdopadne je dobre, zes zacal samostatne s tim novym modulem. Od zacatku to na nej vypadalo. Az ho vyreklamujes, muzes to s nim rovnou zkusit znovu ;)
lastsaves (98)|8.11.2007 17:57
Tak anabaze pokracuje...
Modul jsem vymenil, projel memtestem, po peti cyklech ani chybicka. Spolecne s ostanimi moduly taky komunikuje, Windows normalne nabehou.
Jenze mam dojem, ze je ta pamet strasne pomala!
Kupoval jsem ji, abych mel vetsi RAM na Zaklinace a Gothic 3, hlavne kvuli dlouhym loadovacim casum, jenze po nainstalovani se loadovaci casy temer zdvojnasobily a zaroven se snizil i framerate.
V Biosu jsou pameti nastavene na Auto.
Kdyz jsem nastavoval manualne 400 Mhz a CAS 3.0, tak se pri restartu vypsala nejaka chybova hlaska (bohuzel si ji nevybavuji) a nabidlo mi to setup Biosu. Po navratu k nastaveni Auto to uz zase bezelo normalne.
Zkousel jsem i dat pouze jeden stary modul a k nemu ten novy modul (abych videl zda neni nekompatibilni s jednim ze starych modulu), ale rychlost nahravani stale minimalni.
Zaroven jsem si vsimnul, ze kdyz mam jen stare moduly, hrabe na HDD pri nahravani mnohem intenzivneji, kdyzto kdyz ma i ten novy (at uz s 1 nebo s obema starymi) HDD pri nahravano jen tak poblikava.
Existuje nejaky soft na testovani rychlosti RAMek?
Napada nekoho co s tim?
husky14 (4214)|8.11.2007 18:04
Pouzij benchmark pro pameti v Everestu, projed pameti a hod sem screen, kouknem na to ;)
Idealne napred jen s tema staryma a pak se vsema trema modulama, kouknem na rozdily....
tgfh (2985)|8.11.2007 18:28
To, že RAMky jedou pomaleji bude způsobeno timmingem 1T vs. 2T
2 Moduly jedou na 1T, ale 3 už musí na 2T.

Může to udělat pěkný propad výkonu, udělej ten test v Everestu jak říká husky14
lastsaves (98)|8.11.2007 18:54
Tak mam hotovy test s Everestem.
Tady jsou vysledky, ale nevidim velky rozdil :-(

Ale jedna zajimava vec, po instalaci Everestu se mi najednou CPU zacalo v BIOSu i ve Winech hlasit jako Sempron 1050MHz misto 1740 MHz. Je to videt i na screenech. Dost mne to vyplasilo.
Nastesti po odinstalovani Everestu se vse vratilo k normalu. Prijde mi to divne...
stare moduly.png stare a novy modul.png
tgfh (2985)|8.11.2007 18:58
Tak to je hodně "zabugované"

Everest ukazuje FSB 100MHz,
jdi do BIOSu a nastav natvrdo FSB 166MHz

Pak znova Everestem otestuj
lastsaves (98)|8.11.2007 19:02
[QUOTE=tgfh;61223]
Everest ukazuje FSB 100MHz,
jdi do BIOSu a nastav natvrdo FSB 166MHz
Pak znova Everestem otestuj[/QUOTE]

Neni nejaka jina alternativa benchmarku pameti?
Nechce se mi znovu instalovat program, ktery mi hrabe do biosu a meni rychlost CPU...
tgfh (2985)|8.11.2007 19:04
On ti to nemohl změnit, nastav to FSB natvrdo na 166MHz a nainstaluj ho ještě jednou. Pak napiš co se dělo

EDIT: Dnes už končím, tak to vyřešte beze mě
husky14 (4214)|8.11.2007 19:23
Kazdopadne uz vime, ze mezi pouzitim pouze 2 "starych" modulu a vsech 3 neni rozdil.... ;)

FSB zmen, jak pise tgfh a otestuj znovu, jeste pak doladime casovani....
lastsaves (98)|9.11.2007 18:06
Dalsi pokracovani anabaze...
Dalsi screeny z Everestu uz poslat nemuzu, jelikoz vcera ta pamet zacala pri startu hazet hlasku "RAM R/W Test Failure" a branila bootovani. Po dnesni dalsi reklamaci jsem si prinesl fungl novou, original zabalenou, ktera je vsak nefunkci UPLNE, protoze s ni se ani nerozbehne BIOS :-( (ani kdyz je zapojena samostatne).
Takze ve stredu bude nasledovat dalsi, doufam uz posledni reklamace.

Chtel bych se zeptat jestli:
1) Vymenit ji za jinou znacku a doufat, ze me dve DDR Kingmax 512 MB s ni budou chodit.
2) Vymenit ji (+ doplatek) za DDR Kingmax 1024 MB a dat ji pouze s jednou 512 MB, cimz bych docilil zapojeni pouze 2 modulu a vyhnul se tak problemu 3 modulu (timing 2T misto 1T), o kterem psal tgfh.
3) Vzit si zpet penize a uz nikdy zadnou RAMku nekupovat, protoze mam blbou auru a stejne mi zadna nepojede :-)
Co Vam prijde jako nejlepsi reseni?

Technici u prodejce mi radili, ze by mohl pomoct jeste update BIOSu, ale do toho se mi moc nechce.
husky14 (4214)|9.11.2007 18:22
Update BIOSu urcite neni na skodu, vzdycky je dobry mit ho aktualni.

Jestli chces slyset imho nejlepsi reseni, kup si 2x1GB kit a ty svy pameti prodej.... jako dalsi variantu bych volil cokoliv ve dvou slotech (1GB + 512MB).... jako posledni variantu bych jeste zkusil tu reklamaci a rozbehat 3x512MB, prece nemuzes mit porad takovou smulu ;)

Btw. nedela to problemy od ty doby, cos zmenil FSB na 166? Zkontrolovals potom delicku, aby ty pameti nejely na moc vysokych frekvencich?
Nebo jinak: na ty puvodni pameti to porad normalne jede?
lastsaves (98)|9.11.2007 23:39
[QUOTE=husky14;61478]
Btw. nedela to problemy od ty doby, cos zmenil FSB na 166? Zkontrolovals potom delicku, aby ty pameti nejely na moc vysokych frekvencich?
Nebo jinak: na ty puvodni pameti to porad normalne jede?[/QUOTE]

Ne. V BIOSu mam veskera nastaveni pameti na Auto, FSB jsem vubec nemenil a ty stare jednou zcela bez problemu. Aspon ze tak...
V pondeli pujdu a koupim tu DDR 1024 MB. Jenom nevim, jestli opravdu ten Kingmax nebo radeji jinou znacku.
Ale snad ten Kingmax pojede. Prece nemohou byt vsechny vadne :-)