reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Laboratoř 05.11.2007: Asus A7N266-VM

Karel Polívka (1485)|6.11.2007 10:58
Jednalo se o základní desku Asus A7N266-VM.

Autorem této hádanky je boboco, držitel zlaté medaile z Laboratoře Světa hardware.

Seznam úspěšných řešitelů, kteří dnes získali ocenění:

Pavel Boček, pas!k, Styryx, Wlcek, mrozu, lubster, Estez, jaluvkap, VlasTik., mecsoun, johny__g, Intri, bhujanga, speedsnail, eraser, Tomask, odb
LSHW_2007_11_05.jpg
Intri (3490)|6.11.2007 11:02
Tahle mi dala zabrat... Asi 2 hodiny, ale dal jsem ji. Postupoval jsem přes socket - určitě jsem, že je to socket A a pak jsem si hledal obrázky. Vybíral ty, které mají otočený chladič a pak našel tu Asusku... Docela zajímavé bylo, že většina obrázků nebyla shodná s tímto. Asi šlo o různé revize.
Smeli (2302)|6.11.2007 11:03
Uááááá, věděl sme že to je Asus, věděl sem že s462 ale za boha sem ji nemohl nikde najít. Snad někdy jindy :mistake:slug
Withman (1337)|6.11.2007 11:05
Škoda, věděl jsem, že je to Asus, věděl jsem, že je to socket A...ale tahle deska na webu Asusu prostě není...a to jsem prolezl všechny desky pro skt.A 3x :(
Styryx (351)|6.11.2007 11:10
[QUOTE=Intri;60499]Docela zajímavé bylo, že většina obrázků nebyla shodná s tímto. Asi šlo o různé revize.[/QUOTE]


Tak tak, našel jsem jí celkem rychle, ale byla na obrázcích trochu odlišná (no, spíš docela dost, jinak kondík, navíc konektor a integráč ...), takže jsem další půlhodinu hledal jestli neni ještě nějaká jiná, která víc "sedí". Žádnou lepší jsem nenašel, takže to byl můj "best guess" :)
Intri (3490)|6.11.2007 11:13
Jo, přesně tak... Taky jsem si říkal, že nemá smysl věnovat další hodinu hledání shodného obrázku, tak jsem to tipl na nejpravděpodobnější model. Fakt mě docela zarazilo, že ten obrázek nebyl ani na webu Asusu. Třeba boboco upgradoval desku.;-)
Styryx (351)|6.11.2007 11:25
[QUOTE=Withman;60503]Škoda, věděl jsem, že je to Asus, věděl jsem, že je to socket A...ale tahle deska na webu Asusu prostě není...a to jsem prolezl všechny desky pro skt.A 3x :([/QUOTE]

Na webu Asusu je, akorátže ne pod produktama (je to už starší deska), ale pod download, dá se vyhledat tady http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us ... a potom stáhnout manuál, kde je uvnitř obrázek ... jenomže i ten taky mírně neodpovídá, je stejnej jako ostatní obrázky na webu.
Withman (1337)|6.11.2007 11:27
Tak do tohohle jsem se už nepouštěl. :)
Wlcek (379)|6.11.2007 11:27
[QUOTE=Styryx;60506]Tak tak, našel jsem jí celkem rychle, ale byla na obrázcích trochu odlišná (no, spíš docela dost, jinak kondík, navíc konektor a integráč ...), takže jsem další půlhodinu hledal jestli neni ještě nějaká jiná, která víc "sedí". Žádnou lepší jsem nenašel, takže to byl můj "best guess" :)[/QUOTE]

[QUOTE=Intri;60509]Jo, přesně tak... [/QUOTE]

Já sem ji taky našel celkem rychlo. Podle barvy, socketu, natočenyho chladiče (hlavně velkyho neeloxovanyho). Ale taky sem mi nezdalo to malinko jiny rozloženi součastek ale dal sem ji tam. pak mi trvalo ještě asi pul hodiny až hodinu než sem našel uplně stejnou revizi. jen nevim jakou, nebylo to tam napsany ;)

EDIT: Ja sem ji hledal přes cpu-world. sou tam vypsany všechny desky co pro danej socket vyrobily.
boboco (1987)|6.11.2007 11:31
Tak koukám, že se deska docela povedla:D -musím pro vás ale vyhrabat něco těžšího, aby neuhádl nikdo:slug
Revize té Asusky A7N266-MV na mnou pořízené fotografii byla 1.03

Mám pro vás dnes bonus, pokud jste hádanku včera nestihli nebo jste zkrátka při hledání neměli štěstí, tak to můžete zkusit znovu:



O jakou základní desku se jedná? Je třeba uvést výrobce a přesné modelové označení.

//desku už nemám, takže ji nemohu vyfotit znova a fotky co mám jsou tak mizerné, že do normální laboratoře by nemohla jít, tak alespoň takto. Hodně štěstí - Odpovědi mi posílejte jako SZ - Správnou odpověď a správně tipující vám prozradím ve 20:00 v tomto threadu.

//jen pro upřesnění, za tuto hádanku se samozřejmě nebudou udělovat žádná ocenění, maximálně tak slovní pochvala nebo kladná reputace:) - nejedná se o oficiální hádanku. Má to ale i jednu výhodu, můžou se zúčastnit všichni, včetně modů, redaktorů i KP:turtle - řešení znám pouze já:).

//EDIT: Prodlouženo do 21:00
mech13 (5526)|6.11.2007 11:31
[QUOTE=Withman;60514]Tak do tohohle jsem se už nepouštěl. :)[/QUOTE]

taky jsem to hned zabalil... deska se socketem, RAMkama a otocenym NB - sakra vzdyt tech jsou miliony:D

a kdyz jsem ted zjistli ze to je sc A a jeste k tomu vsude jinak vyfocena tak jsu rad ze jsem se na to vykaslal
johny__g (6387)|6.11.2007 11:32
No tak vidím že sem nebyl sám. Začátek byl lehký - barva + pasiv = ASUS, NB pootočený o 45 stupňů + socket A = asi nForce2, ale ten integráč a konektor mně taky dali zabrat. Našel sem fotku snad z aukra nebo ebaye, kde byla přesně jak na obrázku, ale to byla jediná. No ovšem lepší možnost sem nenašel, tak sem ji teda dal.
Intri (3490)|6.11.2007 11:34
[quote=Styryx;60513]Na webu Asusu je, akorátže ne pod produktama (je to už starší deska), ale pod download, dá se vyhledat tady http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us ... a potom stáhnout manuál, kde je uvnitř obrázek ... jenomže i ten taky mírně neodpovídá, je stejnej jako ostatní obrázky na webu.[/quote]

No právě, neodpovídajících obrázků máme spoustu. Jde o to, že jsem na webu Asusu hledal odpovídající revizi - a nenašel.

@mech13: Proč to vzdávat dřív, než to zkusíš? Když neuhádneš, nic se přece nestane.
Estez (176)|6.11.2007 12:53
[QUOTE=johny__g;60520]No tak vidím že sem nebyl sám. Začátek byl lehký - barva + pasiv = ASUS, NB pootočený o 45 stupňů + socket A = asi nForce2, ale ten integráč a konektor mně taky dali zabrat. Našel sem fotku snad z aukra nebo ebaye, kde byla přesně jak na obrázku, ale to byla jediná. No ovšem lepší možnost sem nenašel, tak sem ji teda dal.[/QUOTE]

presne tak jsem postupoval i ja. desku jsem nasel po nekolika minutach.
chvili jsem lovil mezi paticema 370 a 462. velkou vyhodou byl chladic severniho mustku pootoceny o 45st., ale ty kondiky ne a ne se shodovat s tim co jsem nasel. Tak jsem tu A7N266 a nastesti to vyslo :)
mrozu (87)|6.11.2007 14:44
Hodne taky pomohly 2 DIMM sloty, to mivaj vyhradne microATX desky, jinak taky podle barvy PCB, chladice a pootoceni chipsetu.
Vcelku jednoduche, 5 minut a bylo to :)
Intri (3490)|6.11.2007 14:50
O tom jsem taky uvažoval, ale z toho obrázku se přece nedalo vyvodit, že měla jen 2 sloty.
mrozu (87)|6.11.2007 14:57
Jisteze dalo, sloty byvaji tesne u sebe, pokud je tam mezera, znaci to dualchannel = vic nez 1 mezera byt nemuze, kdyby tady nasledoval dalsi slot, byly by mezery minimalne dve :)
Intri (3490)|6.11.2007 15:10
Hmm, tenhle popis se mi nedaří přelouskat... Nevadí, to je asi už OT. Každopádně gratulace, jestli se ti povedlo to zjistit během 5 minut.
mecsoun (43)|6.11.2007 17:28
Ano hádanka byla zapeklitá v tom, že tam byli jinak ty kondíky tak jsem také hledal a hledal pač dělali ještě nějakou verzi VM-AA a tu jsem nemohl najít, abych to s ní porovnal, tak jsem to nakonec střalil no a vyšlo to...


to Boboco: ta tvoje deska je pěkně záludná :notsure dvě hodiny hledám a pořád nic dokonce jsem začal projíždět weby jednotlivých výrobců a pořád nic a to jsem projel asi na dvacet webů...no jsem zvědavý, co je to tedy za kousek kombinace těch červených slotů s barvou pcb je fakt nezvyklá :notsure
Nettle (128)|6.11.2007 17:41
Presne tak Boboco pripravil sakra tezkou hadanku, taky na to nemuzu prijit.
Wlcek (379)|6.11.2007 18:45
Wlcek boboca uškrti až se mu dostane pod ruky. Už to hledam jak dlouho a furt nic, to ty zatraceny červeny sloty. ;)
boboco (1987)|6.11.2007 18:47
Můžu Vás utěšit, že ji ještě neuhádl nikdo:-). Tak kdo bude první, kdo odhalí tuto destičku?:D
mrozu (87)|6.11.2007 19:01
Ja to hledal pulku odpoledne, pred chvili jsem vzdal, to je nejaka home-made deska z nahradnich dilu ne? :)
Intri (3490)|6.11.2007 19:07
Není to náhodou tak, že se náš ptáš, jaká deska to je? Kdo ví, jestli sám víš...:-) Já teda neodolal, zkusil jsem loterii ( zadal první heslo, co mě napadlo, do Googlu, a jestli náhodou ta deska nevypadne ) a světe div se...na nic jsem nepřišel.:-) Ale stejně už zbývá necelá hodina, nemá smysl se do toho teď pouštět. Každopádně jestli se ti bude chtít, rád tu desku uvidím v celé své kráse.
tgfh (2985)|6.11.2007 19:15
[quote=Smeli;60502]věděl sme že to je Asus, věděl sem že s462 ale za boha sem ji nemohl nikde najít[/quote]
Stejný případ, až na to, že jsem ji nehledal, nebyl čas :)
boboco (1987)|6.11.2007 19:18
To je neskutečný:D -našel jsem si stránku výrobce a on už to jaksi neaktualizuje a podobná deska je v reklamě na hlavní stránce tohoto výrobce:D Akorát teda jedna zrada - teď koukám, že ta deska tam má černý paměťový sloty - resp. obrázek, kterej tam maj vydávaj za ilustrační pro celou určitou sérii:shut

Prodlužujeme do 21:00 jestli někdo má ještě chuť hlodat,myslím, že jsem teď napověděl docela dost:turtle

EDIT: A napovím ještě více - 2. screenshot
odb (505)|6.11.2007 20:24
ze to je asus a socket A to bolo hned jasne, len presné modelové označenie bolo trochu problem najst. Na ceskej stránke o zakladných doskách som nasiel dosku len s trochu odlišným rozložením. Po 10-15 minútach hľadania som našiel obrázok tejto dosky s úplne rovnakým rozložením súčiastok a bolo to. Len tak tak som to stihol do 21:00
odb (505)|6.11.2007 20:30
táto neoficialna hádanka bola oveľa ľahšia ako ten asus. Išiel som naisto. Ani minútu mi to netrvalo. bez tej nápovedy by som musel prejsť celú sériu dosiek pre socket 478 od toho výrobcu a trvalo by mi to trochu dlhšie :)
boboco (1987)|6.11.2007 20:32
zůstane uživatel odb sám, kdo dnešní mou hádanku uhodl nebo ji ještě stihne někdo do 30 minut rozluštit?:)
eraser (0)|6.11.2007 20:50
Ja som postupoval systematicky... pasív typický Asus (mám na svojej doske rovnaký), socket sa dal tiež ľahko určiť, že išlo o SocketA a potom som si otvoril download stránku Asusu, no a cez combo som vybral požadované kritéria a obdržal som celý zoznam Asus dosiek so SocketA, no a potom nastúpil google obrázkový vyhľadávač.

boboco: No, tak túto neoficiálku nestíham, dostal som sa k PC až teraz.
Wlcek (379)|6.11.2007 20:58
Už na to taky kašlu. Nic moc se s tim vymyslet neda.
Ono pro toho kdo aspoň trochu zna desky tohoto vyrobce to těžky bejt nemuže. Maximalně jako pro mě najit tuhle asusku.
boboco (1987)|6.11.2007 21:03
Sláva nazdar výletu, zde je rozluštění dnešní neoficiální hádanky:

Jedná se o základní desku QDI PlatiniX 2PE/800



Správně zodpověděli uživatelé: odb, Smeli a Wlcek, gratuluji:turtle

Přidávám ještě odkaz na stránky výrobce, který vás zve na Cebit 2004:-)
http://www.qdigrp.com/qdisite/eng/index.htm
Wlcek (379)|6.11.2007 21:06
Byl dost problem najit obrazek na netu. Ja sem našel jen tenhle, a tam už je taky navic ten socket pro bios. Na tvoji je připajenej napevno.
04QDIP42PE800.jpg
Smeli (2302)|6.11.2007 21:11
[QUOTE=Wlcek;60670]Byl dost problem najit obrazek na netu. Ja sem našel jen tenhle, a tam už je taky navic ten socket pro bios. Na tvoji je připajenej napevno.[/QUOTE]

Jop, ten sem našel taky, teď i tento:
[ATTACH]1721[/ATTACH]
extractimg.jpeg
boboco (1987)|6.11.2007 21:12
souhlasím, nebylo to jednoduché:) Jinak desky QDI svého času distribuovala společnost 100Mega distribution a byly to dosti používané desky pro PIII/P4 a pro Athlony/Durony Socket A. Jak je patrné ze stránek výrobce, tato deska patří mezi poslední modely, které společnost uvedla na trh. Končila čipsetem i875.
eraser (0)|6.11.2007 21:12
Len tak letmo som si pozrel ten obrázok dosky a napadol ma Gigabyte, lenže potom som si uvedomil, že oni používajú iné pasívne chladiče, zvyčajne i s logom. Potom som uvažoval o ECS, či QDI, lenže nebol čas na hľadanie. Inak teraz si uvedomujem, že plno dosiek od QDI mi prešlo cez ruky a ja som si nikdy nevšimol pasív... :)
odb (505)|6.11.2007 21:14
Na 99% som tipoval na QDI a táto veta pri druhom obrázku [QUOTE] našel jsem si stránku výrobce a on už to jaksi neaktualizuje a podobná deska je v reklamě na hlavní stránce tohoto výrobce [/QUOTE] ma v tom utvrdila a už som nemal žiadne pochybnosti. V mojom okolí dosť používaná značka MB a sem-tam zavítam na stránku výrobcu, keď hľadám najnovší BIOS pre staršie dosky a tie nektuálne informácie na stránke mi utkveli v pamäti :)
Wlcek (379)|6.11.2007 21:14
@Smeli: A mě se zdalo ž euž sem ji někde viděl, dokonce sem prohledaval i SHW (kde jinde bych ji taky viděl). Ale neměl sem štěsti.
Dokonce sem prohledaval i eBay, a taky Aukro (boboco rozjiždi velky obchody), ale nechtělo mě to pustit do archivu a v poslednich čtyřech jeho přistupnejch aukcich to taky nebylo:cool:
odb (505)|6.11.2007 21:18
musím opraviť boboca posledná doska od nich je s čipsetom i945 http://www.qdigrp.com/qdisite/eng/products/P5I945P.htm ale reálne som videl poslednú dosku od nich práve s čipsetom i875.
boboco (1987)|6.11.2007 21:20
Panečku, DDRII paměti a socketT :-))) To je inovace bez legrace:slug
mrozu (87)|6.11.2007 21:43
Jeeeeee, tak QDI me teda nenapadlo... a to presto, ze jsem puvodne hledal podle kousku samolepky na SB, ktera byla videt na ty puvodni fotce. Prvni moje deska pro skt. A byla totiz taky QDI a mela podobnou samolepkou, akorat PCB bylo zeleny :/

Jinak k tomu BIOSu pripajenymu napevno... kdybych na svy desce mel BIOS taky napevno, moh jsem ji po roce vyhodit, protoze chytraci z QDI dali na stranky spatnej BIOS, se kterym mi deska uz nenajela, no uzil jsem si s tim srandy kopec :D
eraser (0)|6.11.2007 21:48
[quote=mrozu;60706]chytraci z QDI dali na stranky spatnej BIOS, se kterym mi deska uz nenajela, no uzil jsem si s tim srandy kopec :D[/quote]Takže si našiel obeť s dobrou doskou, vybral chip, vložil do tvojej dosky, no a potom za jazdy prehodil chip a updatoval? :eek:
Wlcek (379)|6.11.2007 21:50
Že to neni Gigabyte sem poznal skoro hned, pak sem se ale zaseknul, protože sem nemohl najit nic podobnyho. Na PQI sme narazil jen nahodou a už to bylo. Pak sem googlil informace a obrazky o cele jejich serii, protože sem si všimnul, ž eto nějak zapomněli aktualizovat.

[SIZE="1"]S tim sem si užil taky. Obnovoval sem bios z cedka a přestala mi čist mechanika. V obvhodě mi to flashnuli až za 4 dny a za takovy brutalni prachy, že sem jim tu jejich eprom programatorku malem omlatil o hlavu. Schvalně to napoprve totiž udělali blbě aby si mohli naučtovat vic prachu...vrrr[/SIZE]
mrozu (87)|6.11.2007 21:58
[quote=eraser;60710]Takže si našiel obeť s dobrou doskou, vybral chip, vložil do tvojej dosky, no a potom za jazdy prehodil chip a updatoval? :eek:[/quote]

Skoro... muj cip jsem hodil do jine desky a tam jsem do nej nahral spravny BIOS (v DOSu pres klasickej flash me to nepustilo, musel jsem nainstalovat wokenni flashovaci programek pro miji desku) :D Hostitelska deska byla tusim ECS K7S6A na nejakym SISu, ja mel VIA KT333, ale hlavne ze byl stejnej BIOSovej svab :)
eraser (0)|6.11.2007 22:07
[quote=Wlcek;60713]V obvhodě mi to flashnuli až za 4 dny a za takovy brutalni prachy, že sem jim tu jejich eprom programatorku malem omlatil o hlavu. Schvalně to napoprve totiž udělali blbě aby si mohli naučtovat vic prachu...vrrr[/quote]Ja si pamätám, že k nám raz prišli dvaja "majstri" a servisovali tlačiareň/kopírku, ktorá stála asi 100.000 štýlom, že si dačo pripojili, párkrát do toho ťukli a vypýtali si nielen husté prašule, ale taktiež si nechali kompletne preplatiť cestu takou sumou, že keby som po nich poslal limuzínu, tak som na tom rovnako.

Hold, know-how... a nulová konkurencia, to je potom výborný kšeftík.

Mimochodom, kamarát mi hovoril, že si nechal nastaviť v nákladnom aute rýchlostný obmedzovač, no a zajel na Moravu a zaplatil vraj 300 Kč, ti takú nejakú sumu, no a u nás si prešiel zopár servisov a všetci pýtali niekoľko tisíc. :angry Inak ten úkon vraj trval 30 sekúnd, vrátane pripojenia minipočítača. :cool:

Inak ja som dosť montoval dosky od QDI pre AMDčká, i spolužiak si bral QDIčko s Duronom a celkom mu slúžil, i keď som túto značku nejako moc nemusel, ale dávali sme ju ďaleko radšej, než ECS, či iné lacné šroty.
mecsoun (43)|6.11.2007 22:16
Gigabyte má ještě barvené uchycení chladiče tak jsem tam ani moc nehledal, ale zkoušel jsem projíždět stránky výrobců: albatron, ecs, pcchips, iwill, foxconn, qdi (bohužel jsem si jí nevšiml), albatron, asrock, aopen, apod. no a nic faktr dobrá hádanka boboco a já si říkal, že by byl čert, abych neuhodl i ten bonus:notsure
tequilla (1015)|7.11.2007 09:12
Jo, kdepak je dneska QDI...budiz ji zeme lehka ;). A to pritom ve svy dobe byla znacne pokrokova - pokud se nemylim, tak jako jedni z prvnich vydali desku s jumperless nastavenim...
eraser (0)|7.11.2007 11:05
[quote=tequilla;60816]pokud se nemylim, tak jako jedni z prvnich vydali desku s jumperless nastavenim...[/quote]O akú dosku išlo, resp. v ktorom roku? Ja som si kúpil prvú jumperless v lete 1999 a bola to Abit s BX chipsetom. Vtedy bežné dosky stáli tak 2-3 tisíc SK a táto bola za 6000 Sk. :eek:
tequilla (1015)|7.11.2007 12:27
[QUOTE=eraser;60841]O akú dosku išlo, resp. v ktorom roku? Ja som si kúpil prvú jumperless v lete 1999 a bola to Abit s BX chipsetom. Vtedy bežné dosky stáli tak 2-3 tisíc SK a táto bola za 6000 Sk. :eek:[/QUOTE]

Jejich prvni deska byla Xplorer II (druha revize znacena jako Speedeasy). Chipset Intel 82430VX. Ovsem rok uz si nepamatuju :(.

EDIT: Nasel jsem BIOS z 07/1998, takze asi tak...
eraser (0)|7.11.2007 13:09
Ten názov Speedeasy mi dačo evokuje, mám pocit, že spolužiak mal túto položku v BIOSe, takže je celkom pravdepodobné, že mal túto dosku, prípadne nejakú podobnú od QDI. Ešte si pamätám, že mal duálne sloty pre RAM, takže mu fungovali i DIMM a staručké SIMM, pričom ich skombinoval a dokonca mu ich doska zobrala a pracovala stabilne. Procesor si nepamätám, asi nejaké Pentium 166 MHz.