reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

XP 32bit s 4 GB pměti ?

Bag (55)|6.11.2007 15:49
Lidi na jednom foru jsem četl, že XP 32bit. verze nepodporuje vyšší než 3Gb paměti to je jasné to není pochyb. Ale jeden tvrdí, že když máme XP 32bit verzi tak ve hře komp využije 4Gb paměti je to pravda ? bavili se o Crysis a přídali odkaz jak rozjed na XP veryhight


tady je

http://www.crysis-online.com/forum/index.php?topic=11837.0#msg203789

nezkoušel jsem to ještě tak nvm. takže mě nebjte pokuď to nepůjde :)
Smeli (2302)|6.11.2007 15:53
Co vím tak nejsou 32-bit XP schopné adresovat více jak 4GB paměti - to znamená, že jsou schopny odstarat např. 512MB na grafické kartě a 3,5GB RAmM, počítá se prostě totální paměť systému :) O možnost "rozšíření" jsem neslyšel.
Intri (3490)|6.11.2007 16:00
32bitové systémy obecně nezvládnou adresaci více než 4 GB paměti. XP pak dokáže jednomu procesu přiřadit maximálně 3,5 GB. Pro užití více paměti, resp. využití 4 GB opravdu nejlépe, to chce 64bitový OS.
Withman (1337)|6.11.2007 16:41
Tak tak, 32bitový systém (XP, Vista) dokáží opravdu jen adresovat cca 3,5GB. Je to škoda, protože mám 4GB :cry :shut :inlove :slug
Bag (55)|6.11.2007 17:45
děkují za odpovědi. Bohužel jsem moc o 64 bit. verzich jak u XP tak u Visty dobrého neslyšel. Je pravda, že pokud bych měl grafické karty 2 (SLI nebo CROSFIRe), že mi 64bit. verze bude dělat problémy ? takže abych to ještě dobře pochopil kdybych měl 512Mb paměť u grafiky tak mi OS bude obstarat pouze 3Gb operační paměti ? takže je docelá zbytečné kupovat další 2*1Gb pamět a stači jen dokoupit 1Gb pamět, že ?
Intri (3490)|6.11.2007 18:50
No, takto - není problém s operačním systémem jako takovým, alespoň ne přímo. Problém je s ovladači. Windows Vista ve své 64bitové verzi nepřijímá ( ne bez úprav registrů ) ovladače, které nejsou podepsané Microsoftem ( WHQL drivery ). Tzn. že se ti nemusí podařit nainstalovat třeba nějaké beta drivery apod. Pokud ale na stránkách AMD/nVidie najdeš WHQL ovladače pro 64bitovou Vistu, neměl bys mít probém.

EDIT: Jinak nejsem si teď jistý tou zkratkou WHQL ( vím, že to znamená Windows Hardware Quality Labs ), jestli si ji pletu a patří jinam, ne k ovladačům, opravte mě, please. Ale mám za to, že se těm podepsaným driverům říká WHQL.
mech13 (5526)|6.11.2007 21:03
o CF nebo SLI jako vazne uvazujes? ma to cenu jen u uplneho high-endu... jinak na to kaslat a koupit jednu silnejsi kartu
"kdybych měl 512Mb paměť u grafiky tak mi OS bude obstarat pouze 3Gb operační paměti"
cetl sis co ti tu psaly?:angry

imho mas lespi koupit rovnou 2GB - jednak ti pojede dual channel a co kdyz se za dva mesice rozkyves ze chces 64-bit vistu?
Bag (55)|6.11.2007 21:31
[QUOTE=mech13;60667]o CF nebo SLI jako vazne uvazujes? ma to cenu jen u uplneho high-endu... jinak na to kaslat a koupit jednu silnejsi kartu
"kdybych měl 512Mb paměť u grafiky tak mi OS bude obstarat pouze 3Gb operační paměti"
cetl sis co ti tu psaly?:angry

imho mas lespi koupit rovnou 2GB - jednak ti pojede dual channel a co kdyz se za dva mesice rozkyves ze chces 64-bit vistu?[/QUOTE]

nj to je pravda :( do CF bych možna později šel ale pouze s novou řadou ATI :) co má vyjít a proč ne ?

btw: čemu silnější grafiku která je drahá když mužu koupit 2 "slabší" za lepší cenu ? pokud bych šel do SLI tak 8800GT a to se vyplatí ! :D nebo jak jsem zmiňoval ještě nevyšlou řadu ATI.
Intri (3490)|6.11.2007 21:34
Protože ze dvou grafik nedostaneš dvojnásobný výkon. Co ale dvojnásobného dostaneš, je zahřívání, spotřeba a hluk v případě aktivně chlazených karet. Je daleko výhodnější koupit výkonnější grafiku za dvojnásobnou cenu, než dvě slabší grafiky.