reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

vedeni wifi signalu po hotelu, dotaz ohledne anteny

Lapak_oldd (68)|7.11.2007 18:02
zdravim, potrebuju radu zkusenych odborniku :) mam hotel, zhruba uprostred wifi d-link router se zakladni pendrekovou antenkou, no potrebuju dostat net do vsech pokoju ktery jsou v tom penzionu, je to tak pocitam na kazdou stranu na delku tak 15m na sirku tak 5m a sou to tri patra (ten rtr je v prostrednim), ale sou tam celkem tlusty zdi, dneska sem to meril notebookem (coz je zarizeni kerym se tam asi nejcastej lidi budou pojit) v tech okrajovych pokojich tak mozna zjistim ze nejaka sit tam je, ale rohodne neni moc pouzitelna na inet, kdyz du do sikma jeste pres dve zdi chodby, nebo krajni pokoje v jinym patre tak o siti neni ani zminka a potrebuju to nejak vyresit.

jako prvni me napadlo tam dat nejakou normlanejsi antenu, zanormalni peniz, nasel jsem nejaky vsesmerovy s 7dBi no ale nemam v tom zkusenosti a chci se zeptat jakej a jestli vubec tam bude rozdil od toho pendreku, jestli to ma cenu, nebo radsi jeste nejakou lepsi a jak to bude treba s pokojema hned nad a pod tim vysilacem, kdyz ta antena ma V vyzarovaci uhel jenom 20stupnu

i tak pocitam s nejakym vyuzitim repeateru, ale proste potrebuju aby to bez problemu chodilo, ale zas nemuzu tam davat nejaky profi zarizeni za desetitisice...

takze de mi predevsim jak moc pomuze ta antena a jak je to s tim vyzarovacim uhlem, popripade jestli mate jeste nejaky dobry tipy ohledne tehle problematiky, diki vsem moc za odpovedi
mech13 (5526)|7.11.2007 18:46
risknes 300,- na zkousku?
skus tento pendrek: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46466
nedelam si iluze ze ma fakt tech 8db, ale je to nejvetsi levne pendrek a je na tom podstatne lip nez vetsina ostatnich pendreku (pokud nepocitas nejaky ty kovovy echt co stoji pres litr...)
jestli tam ted mas toho obycejnyho a nejak se to chyta, tak by to s timto mohlo jit dost slusne
mam ho doma o patro vys, sedim primo pod nim a problemy s tim nemam

//tento je teda 2,4GHz, na 5GHz by asi nejel
eraser (0)|7.11.2007 23:30
Ja mám 5 dB(i) a slušný signál mám 12 m od AP prechodom cez stenu šírky 30 cm.
Withman (1337)|7.11.2007 23:42
Takže určitě riskni tu 8dBi. Cena není závratná a mělo by to jet.

Dále záleží z jakého materiálu jsou zdi, např. já bydlím v paneláku (zdi ze železobetonu) a mám tu 8dBi a připojuje se na ní klient asi na 5 metrů. Jde to přes cca 4 zdi a signál tam je tak 50%, ale obrovská ztrátovost, skoro nepoužitelné.

Pokud vezmeš tu 8dBi, tak se může stát, že signál se nebude přenášet do spodních pater, možná by bylo třeba dát router do nižšího patra. Kdyby ani toto nepomohlo, tak bych zkusil toto:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=38894

S tím bych už neviděl žádný problém.

Nebo ještě vidím možnost v MIMO routeru, který má 3 anténky (může mít vyšší datový přenos) a využít jej tak, že jednotlivé antény namíříš na různé strany hotelu, abys pokryl celý hotel. A samožrejmě bys na to mohl napojit i tu 8dBi anténku (resp. anténky)
- s touto možností si nejsem uplně jist, ale z hlediska logiky, si myslím, že by to mohlo fungovat
eraser (0)|8.11.2007 11:43
Ja by som skorej použil sektorovky, ak by som mal router s tromi anténami, ale tu je zase nutné sledovať parametre pre horizontálny a vertikálny uhol vyžarovania, pričom nie je problém sektorovú anténu nakloniť v vo všetkých troch osiach.
Lapak_oldd (68)|8.11.2007 16:36
[QUOTE=mech13;60971]risknes 300,- na zkousku?
skus tento pendrek: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46466
nedelam si iluze ze ma fakt tech 8db, ale je to nejvetsi levne pendrek a je na tom podstatne lip nez vetsina ostatnich pendreku (pokud nepocitas nejaky ty kovovy echt co stoji pres litr...)
jestli tam ted mas toho obycejnyho a nejak se to chyta, tak by to s timto mohlo jit dost slusne
mam ho doma o patro vys, sedim primo pod nim a problemy s tim nemam

//tento je teda 2,4GHz, na 5GHz by asi nejel[/QUOTE]

presne na tu jsem se taky dival, pak jsem nasel jeste jednu na wifishopu.cz kera je podobna ale vypad ajeste lip, jenom me tam strasne trapi ten vertikalni v. uhel kerej je jenom nejakych 20stupnu a ja to potrebuju i presne nad a pod...
ale zatim to vypada jako prvni nejschudnejsi krok


[QUOTE=Withman;61047]Takže určitě riskni tu 8dBi. Cena není závratná a mělo by to jet.

Dále záleží z jakého materiálu jsou zdi, např. já bydlím v paneláku (zdi ze železobetonu) a mám tu 8dBi a připojuje se na ní klient asi na 5 metrů. Jde to přes cca 4 zdi a signál tam je tak 50%, ale obrovská ztrátovost, skoro nepoužitelné.

Pokud vezmeš tu 8dBi, tak se může stát, že signál se nebude přenášet do spodních pater, možná by bylo třeba dát router do nižšího patra. Kdyby ani toto nepomohlo, tak bych zkusil toto:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=38894

S tím bych už neviděl žádný problém.

Nebo ještě vidím možnost v MIMO routeru, který má 3 anténky (může mít vyšší datový přenos) a využít jej tak, že jednotlivé antény namíříš na různé strany hotelu, abys pokryl celý hotel. A samožrejmě bys na to mohl napojit i tu 8dBi anténku (resp. anténky)
- s touto možností si nejsem uplně jist, ale z hlediska logiky, si myslím, že by to mohlo fungovat[/QUOTE]

no jak uz jsem psal vys, tahle antena sice vypada uz vykone, ale 15stupnu vertikalne je proste malo nato ze to ap je uprostred toho hotelu a potrebuju pokryt na vsechny strany...

ten router s vice antenama me taky napadlo, ale abych zas nevyhodil hafo penez za nej za nepatrny zlepseni... nevim jak to tam je...


[QUOTE=eraser;61116]Ja by som skorej použil sektorovky, ak by som mal router s tromi anténami, ale tu je zase nutné sledovať parametre pre horizontálny a vertikálny uhol vyžarovania, pričom nie je problém sektorovú anténu nakloniť v vo všetkých troch osiach.[/QUOTE]

no dival sem se a ty sektorovky maji uhly treba 40/40, to abych pokryl vsechno dokola by mi rozhodne jenom tri nestacily :(


jeste by me zajimalo jak to je, kdyz chci do jednoho ap zapojit vice anten, je na to nejaka spojka nebo tak? je tam klasickej malej rsma konektor...

jinak diki moc za rady
mech13 (5526)|8.11.2007 16:56
s tim vertikalnim signalem jsem psal, ze ta antena je o patro nademnou (spis dve patra, je az pod strechou) a signal na NB mam vpohode;) v XP to ukazuje vetsinou 4-5 carek z 5 (jenom je problem kdyz dam NB "pod zed" - jako ze mezi AP a NB je vertikalne zed tak to je mizerny)

ale taky je dulezity co tam je za zdi. jestli tam ted je 2dBi minipendrecek a v okrajovych pokojich to stoji zaprd, tak bych se s timto moc nebal - a jsou to "jenom 3 kila"
eraser (0)|9.11.2007 01:23
Pokiaľ je to kúpa cez net, tak sa dá produkt vrátit, tuším do 14 dní, bez udania dôvodu.