reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC nejde spustit

vlkovnl (2)|8.11.2007 18:26
Zdravím!
Nemůžu rozběhnout PC, nenajede ani BIOS. Jen se chvilku protočí větráčky zdroje a procesoru a nic.
Všechno jsem odpojil, nechal jen procesor(Celeron 2,4 na desce ABIT BG7), a nic se nezměnilo. Myslíte, že odešla deska? Kondíky vypadaj normální.
Dík za rady!
tgfh (2985)|8.11.2007 18:31
Jaký máš zdroj? Pokud zapneš kompa, roztočí se ventilátory a hned se samy zastaví, tak je buď zkrat nebo špatný zdroj
pas!k (3765)|8.11.2007 18:38
Zkontroluj jestli mas spravne pripojene napajeni desky .. i pridavne .. pokud je vse zaspojeno spravne zkus jestli jsou vsechnu komponenty do desky spravne zasunute .. tohle muze delat i povysunuta pamet napriklad.. pokud tohleje taky vse ok nezbyva nez zkusit jiny zdroj ..
husky14 (4214)|8.11.2007 18:39
Jak pise tgfh, vypada to na vadny zdroj. Mas moznost si pujcit jinej?

A jak k tomu vlastne doslo? "Znicehonic" nebo si neco "ladil" nebo byla treba u Vas bourka?

Kazdopadne sem napis, jakej mas zdroj a celou sestavu, at vime, co tim zivis....
vlkovnl (2)|8.11.2007 20:52
To si syn stavěl ze starších komponent: deska ABIT BG7, Cel 2,4, 512 RAM, GK na desce, zdroj Maxpower 300W, DVD, HDD Seagate 80GB.
Jak už jsem psal, nechal jsem v desce jen procesor, RAMku. Zapnu, blikne ledka, protočej se větráčky a konec.
Asi zkusím vyměnit ten zdroj.
husky14 (4214)|8.11.2007 21:02
Na zkousku pred vymenou zdroje: jestli ma ten zdroj dve vetve, zapoj HDD samostatne na jednu vetev a vsechno ostatni na druhou. Jednoho znamyho takhle vytrestal zdroj, kdyz mel na jedny napajeci vetvi napojenej HDD, DVD i FDD, tak to taky jen cvrnklo do fanu a konec....

A naopak, kdyz si vsechno odpojil, muze byt problem v tom, ze zdroj neni dostatecne zatizenej :notsure a taky jen protoci vetraky....

Je to jen napad na zkousku ;)

Jinak samozrejme nejakej znackovej by tomu slusel vic....
Intri (3490)|8.11.2007 21:31
Nedostatečně zatížený zdroj? To se mi nezdá... Zdroj přece musí být schopný pracovat správně, i kdyby měl dodávat jen jediný watt. Ono, PC nemá o moc větší spotřebu v režimu spánku - napájí jen pár málo žravých obvodů ( paměti, pár obvodů na základní desce apod. ). Spotřeba spícího PC je pokud vím pod deseti watty.
johny__g (6387)|8.11.2007 21:56
[QUOTE=Intri;61279]Nedostatečně zatížený zdroj? To se mi nezdá... Zdroj přece musí být schopný pracovat správně, i kdyby měl dodávat jen jediný watt. Ono, PC nemá o moc větší spotřebu v režimu spánku - napájí jen pár málo žravých obvodů ( paměti, pár obvodů na základní desce apod. ). Spotřeba spícího PC je pokud vím pod deseti watty.[/QUOTE]

Jediný W je trochu málo, specifikace ATX přesně určuje minimální zatížení větví, aby zdroj mohl fungovat. Nevím to z hlavy, jen tuším že to je kolem 1 A na 5 V větvi, ostatní nevím, ale celkově to bude kolem 10 W (?).

Jinak si též myslím že ten zdroj bude KO, případně v kombinaci s deskou. Když slyším Abit - opravdu jsou ty kondíky v pořádku? Třeba nemusí být na první pohled nafouklé, mohly "vytéct" spodem ...
Intri (3490)|8.11.2007 22:11
Hmm, špatně jsem se učil elektroniku na SŠ, špatně...:-) Netuším sice, proč by zdroj potřeboval pro funkčnost minimální zátěž, ale pokud je to ve specifikacích, nejde proti tomu nic říct.

Jo, to podezření na desku a zdroj sdílím. Nápadně mi to připomíná chování zkratového obvodu s ochranou - spustí, projde trocha štrumu, ale ochrana energii kvůli nestandardním hodnotám okamžitě odpojí. Pokud nepomůže výměna zdroje, bude to nejspíš ta deska ( i když zkratovaného může být v PC cokoliv - deska by však měla vadné komponenty rozpoznat a upozornit patřičným způsobem ).
Petr S. (1220)|9.11.2007 09:38
Taky to vidím na zkrat - zkus ze skříně vytáhnout i základní desku a poskládat si PC "na stole". Tím vyloučíš, že je někde zkrat mezi deskou a skříní. Pokud se rozjede tak postupně přidávej komponenty. Pokud ne, bude vadný zdroj - nejlépe si půjči někde jiný.

Intri: ATX zdroje opravdu potřebují minimální zátěž, tzn. že když ho nastartuješ bez toho, aby jsi k němu něco připojil, tak se prostě nepustí.
s.skull (198)|9.11.2007 09:45
ještě přesně tohle dělá (rozběhne a vypne) při špatně nasazeném chladiči na cpu... tak bych to raději taky zkontroloval - tj. sundal, znovu nanesl pastu a nasadil...
Pavel Boček (4169)|11.11.2007 14:36
[QUOTE=s.skull;61362]ještě přesně tohle dělá (rozběhne a vypne) při špatně nasazeném chladiči na cpu... tak bych to raději taky zkontroloval - tj. sundal, znovu nanesl pastu a nasadil...[/QUOTE]

Když už seš u toho, hodilo by se i procesor vyndat a znovu nandat :) můžeš se třeba stát že je špatně v patici...

Petr S.: teď sem z toho jelen, protože sem taky slyšel že to potřebuje zatížení, ale když normálně nastartuju zdroj spojením zelenýho se zemí tak s tím v pohodě napájím větráky a foukám si v létě do ksichtu. Některý zdroje možná pískají když nejsou zatížený jak mají, některý šmejdy pískají i když je jen tak píchneš do desky. Ale mám tu jedno ECčko (to starší a kvalitnější) a jak sem říkal, na 12V dává šťávu v poho.
ada1564 (5)|27.7.2012 22:40
zdravim mam ten samy problem a uz jsem prohodil i desku a stale nic prosim poradte
Deee-aN (3834)|28.7.2012 08:35
No vida! A máme čerstvého vykopávače mrtvol!:thumb

Ale vážně - nebylo by od věci vypsat složení/stáří sestavy.
ada1564 (5)|28.7.2012 11:14
zdravim jsem na pc uplne levej ale desku mam GYGA BYTE Ga-k8VM800M A ZDROJ 400w
Georginek (2957)|28.7.2012 18:17
Trosku to popis "mrtvolko".

Co to udela, kdyz to pustis, jake blikaji LEDky, jestli neco dela disk, kolik komponent mas zapojenych.....

Prohodil si desku za jinou nebo totoznou? Zdroj zustal stejny? Muzes se podivat do zdroje, jestli jsou vytekle kondiky, pak je to jasny.......

Zkusil si dat RAMky do jinych slotu a jen jeden kus?

Kdyby toto nepomohlo, urcite bych zkusil RESETovat BIOS bud na Jumperu desky nebo vyndanim baterky na par minut a vypojenim napajeciho kabelu
Paradiso (2)|28.7.2012 22:26
Ahoj, mám podobný problém. Nahrál jsem přesně co to dělá po zapnutí:

Toto to dělá stále v cyklu. 3krát blikne kontrolka při blikání to vypadá, že jakoby kolísalo napětí, pač pohasínaj i větráky, ale zase naopak všechny světla blikají.

Nevíte co s tím? Že by zdroj? Koukal jsem na kondíky a ty se zdají ok. Zkoušel jsem i vyndat baterku na 5min
Paradiso (2)|28.7.2012 23:06
Tak nevím jestli jsem problém vyřešil, ale zatím se zdá vše být ok. Vyndal sem jednu ramku a pc naskočil, tak sem zkusil druhou ramku. PC naskočil, dal sem tedy zpět oboje a pc naskočil. Ale předtim sem vyndal obě ramkya hned zandal a to nenaskočil.
ada1564 (5)|30.7.2012 11:43
zdravím u me se jen protočí větráky jinak to neuděla vubec nic zdroje tady mam asi tři kusy a taky porad stejny .ramky jsem prohazoval a taky nic je to smutek .
Georginek (2957)|30.7.2012 16:47
Pak zbyva jeste zjistit, jestli Speaker nepipa nejake kodove hlaseni. Tez muze byt vadny graficka karta ( treba prozkouset jinou ). Kdyz je vadny CPU tak rve Speaker ( takze to bych asi vyloucil ). Vypada to na desku, ze je KO. Zkousel si resetovat BIOS?
ada1564 (5)|1.8.2012 12:45
tak problem vyřešen odešel harddisk :-(
ada1564 (5)|4.8.2012 20:23
jinak všem dekuji za pomoc
jirisek (2)|7.4.2014 16:21
Dobry den mam stejny problem asi jako ostatni mam dvoujadro asus nejakou sestavu co jsem dostal a zdroj co u toho byl jen rozsvitil diodu na zakladni desce ale po zapnuti se nic nedelo. Zapojil sem tam stary zdroj slaby a to se to rozbehlo ale neutahnul to. pujcil sem si zdroj 550w a po zapnuti se protočí vetraky a vypnou po dalsim zapnuti se uz nic nedeje. Kdyz vypnu na zdroji vypinac a po chvilce znova zapnu tak se vetraky zas jen protoci a nic dalsího se nedeje. muzete mi poradit cim to muze být? predem dekuji
bastlir (328)|7.4.2014 22:32
[QUOTE=jirisek;555185]Dobry den mam stejny problem asi jako ostatni mam dvoujadro asus nejakou sestavu co jsem dostal a zdroj co u toho byl jen rozsvitil diodu na zakladni desce ale po zapnuti se nic nedelo. Zapojil sem tam stary zdroj slaby a to se to rozbehlo ale neutahnul to. pujcil sem si zdroj 550w a po zapnuti se protočí vetraky a vypnou po dalsim zapnuti se uz nic nedeje. Kdyz vypnu na zdroji vypinac a po chvilce znova zapnu tak se vetraky zas jen protoci a nic dalsího se nedeje. muzete mi poradit cim to muze být? predem dekuji[/QUOTE]
Když to krátce utáhne ten slabý zdroj a ten 55OW to sestřelí, pak bych si půjčil ještě jeden (stoprocentní!), protože ten 550W zdroj může mít např. pro desku neakceptovatelné zvlnění apod.
Pokud i pak PC "spadne", odpoj všechny kabely (!) od tiskárny a jiných periferií, vytáhni karty z MB, HDD a paměti a PC zapni. Po zapnutí by to mělo pípat jako zběsilé, ale chvíli by to mělo běžet. Pokud se tak stane, postupně (ve vypnutém stavu) přidávej nejdříve jednotlivé paměti a další komponenty. V okamžiku, kdy ti PC po zapnutí zase zdechne, poznáš, co je příčinou problému. Kdyby toto vše nefungovalo, pak odešel MB či procesor.