reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vista & XP pro Dualboot

pas!k (3765)|10.11.2007 08:26
Dle navodu ktere sem vygooglil jsem zkusil instalnout visty 32 a xp pro zaroven na jeden stroj ..vyclenil jsem jeden disk odstranil oddil .. vytvoril dva nove c a d kazdy po 50 GB .. nainstaloval sem na d xp a pak na c visty .. vsude pisi ze vista loader si sam najde xp a da mi vybrat ktery system chci bootnout tak se bohuzel nedeje a startuji se pouze visty .. mam par prorgamku ve kterych se to udajne da nastavit ale tak radeji se zeptam co jsem udelal spatne?
pas!k (3765)|10.11.2007 10:43
Uz to slape ..problem byl v tom ze poprve jsem to delal tak ze obe jednotky jsem vytvoril pri instalci xp coz byla chyba spravny postup je nasledujici ..

Spustit instalaci xp nad cistym diskem .. v pruvodci instalce vytvorit oddil c a xp tam nainstalovat .. po instalci v xp vlizt do spravce disku vytvorit primarni oddil D restart install vist na oddil d .. visty samy poznaji predeslej system a multiboot funguje bez jedineho problemu ..
wanabe (28)|21.11.2007 12:47
Mám v plánu vyzkoušet Visty, tak bych chtěl taky zkusit hodit oba systémy na jeden disk. Návody jsem už nějaké sehnal, takže myslím že by v tom neměl být problém. Chtěl jsem se ale jen zeptat, jak to je s ovladačema. Každej systém používá svoje? Nemůže nastat nějaký konflikt mezi verzema? Budou normálně fungovat jak XP tak Visty? A je nějaký problém, který s dual bootem může nastat, na který by ste mě předem upozornili? Visty chci zkusit hlavně kvůli DX10, takže u mě zůstane primární systém XP. Tak bych byl rád aby fungoval normálně.
pas!k (3765)|21.11.2007 12:55
Oba ty systemy jedou naprosto nezavisle na sobe .. ovladace budes iinstalovat do kazdeho systemu zvlast pri startu si pouze vyberes jaky system chces spustit ..
1. Kazdy system musis instalovat na vlastni partisnu
2. Xp musis instalovat jako prvni (tedy pokud pak nechces upravovat boot) kdyz to nainstalujes ve spravnem poradi bootovani pojede (vyzkouseno)
wanabe (28)|21.11.2007 13:01
Díky za info. Ale jen tak pro upřesnění. Mam 200GB disk rozdělenej na 3 partisny na C:\ mám uz nainstalovaný XP (nemusím je snad instalovat znova) a na nejakou dalsi chci hodit Visty. Takze podle toho co píšeš by neměl být problém? Jo a kolik tak zaberou Visty na disku. Jen abych věděl kolik mám uvolnit místa. Nebo musí být ta partisna pro Visty komplet čistá?
Resurrection (114)|21.11.2007 13:22
[QUOTE=wanabe;65026]Díky za info. Ale jen tak pro upřesnění. Mam 200GB disk rozdělenej na 3 partisny na C:\ mám uz nainstalovaný XP (nemusím je snad instalovat znova) a na nejakou dalsi chci hodit Visty. Takze podle toho co píšeš by neměl být problém? Jo a kolik tak zaberou Visty na disku. Jen abych věděl kolik mám uvolnit místa. Nebo musí být ta partisna pro Visty komplet čistá?[/QUOTE]

Visty chtej 15GB pokud se nepletu...
mech13 (5526)|21.11.2007 13:24
na vistu si udelej cca 20GB mista, ta partition by mela byt uplne cista - nevim jestli musi, ale rozhodne ji naformatuj, je to mnohem jistejsi reseni
wanabe (28)|21.11.2007 13:28
OK, díky za odpovědi. Po práci se do toho pustím. Snad budou stát aspoň trochu za to:-)
wanabe (28)|21.11.2007 13:29
[QUOTE=wanabe;65034]Snad budou stát aspoň trochu za to:-)[/QUOTE]
Myslel jsem ty Visty. Samozřejmě že ne Vaše odpovědi, za ty moc děkuju.
pas!k (3765)|21.11.2007 13:50
[QUOTE=wanabe;65026]Díky za info. Ale jen tak pro upřesnění. Mam 200GB disk rozdělenej na 3 partisny na C:\ mám uz nainstalovaný XP (nemusím je snad instalovat znova) a na nejakou dalsi chci hodit Visty. Takze podle toho co píšeš by neměl být problém? Jo a kolik tak zaberou Visty na disku. Jen abych věděl kolik mám uvolnit místa. Nebo musí být ta partisna pro Visty komplet čistá?[/QUOTE]


1. Xp muzes nechat stavajici
2. Na visty bych doporucil spis 50gb zalezi na tom jak a kam instalujes programy pokud to nemas presmerovany jinam 50gb je ok
tgfh (2985)|21.11.2007 14:05
Systém s Vistami mi zabral zhruba 25GB, s XP mi zabírají zhruba 8GB.
Oddíl pro Vistu by měl mít minimálně 30GB

EDIT: Nezapomeň, že na disku musí být minimálně 15% volného místa
Intri (3490)|21.11.2007 15:42
Vista jako taková si vystačí s 10 GB místa, ale při instalaci požaduje minimálně 15. Každopádně taky bych řekl, že 20GB oddíl je malý ( nutno nezapomenout, že se bude plnit i aktulizacemi a vším ostatním. Netvrdím, že aktualizace zabírají gigabajty, ale se systémem nainstalovaným natěsno se pracuje blbě ). 25 až 30 GB je optimální volba.
wanabe (28)|22.11.2007 09:24
Díky všem za info. Včera jsem to vyzkoušel a funguje.Celkem mi to zabralo 17GB. Visty vypadají celkem dobře ale asi zůstanu věrný XP.
Bertram (12)|27.11.2007 08:58
Honza pomozte(zdali to jde). Koupil jsem si notebook od Aceru. Dostal jsem k tomu Acer recovery dvd. Problém je v tom, že na tomto mediu je image disku s intalací windows vista. Jakékoliv pokusy o vytvoření dualboot selhaly. Instalace mi nedovolí cokoliv měnit. Zformátuje C: a nainstaluje si wistu i s ovladači. Potřeboval bych z tohohle disku nějakým způsobem vyjmout pouze instalaci windows vista, abych mohl následně pracovat na dual boot. Program vLite mi inst. soubory nenačte. Víte někdo jak na to?
mech13 (5526)|27.11.2007 11:06
to bude problem, protoze to co jsi dostal vubec neni instalacni DVD ale jen a pouze image disku s nainstalovanym systemem - a z toho instalacni disk nijak neziskas
nezbyva ti nez si skusit disk opatrit jinak. nalepku se seriovym cislem by jsi mel myt na spodni strane NB takze by melo stacit jakekoli (samozdrejme necrackovane) instalacni DVD visty odpovidajici verze (jazyk, 32 x 64bit...) a pouzit tve seriove cislo
nebo skusit vlitnou do obchodu/servisu a udelat jima tam takovy pruvan ze ti nejake to DVD daji

//osobne takovy pristup kdy ani k notebooku neni instalacni CD nesnasim, ty firmy co to delaji bych strilel
pas!k (3765)|27.11.2007 11:24
VOlil bych taky to s timpruvanem .. zaplatil sis jak za stroj tak za os ..
Trippax (154)|27.11.2007 11:52
zdar, tiez som pred casom riesil dual boot xp+vista
nalepsie to slo ked som dal najprv xp a potom vistu... toto bolo bez problemu...
potom som skusal aj to ze najprv som nainstaloval vistu a potom xp az na to ze som musel s EasyBCD alebo tiez VistaBootPRO obnovit vista boot loader no a vse bolo OK...

btw. ta VISTA je dobry zrut RAMspace-u a tusim aj staly zakaznik HDD... (furt tam cosi seek-uje)
Encore1106 (424)|27.11.2007 18:19
[quote=Trippax;66645] (furt tam cosi seek-uje)[/quote]
Visty si indexujou soubory pro např. rychlejší vyhledávání, takže proto ti to seekuje. Dělá to ale jen chvíli po instalaci, nebo přenosu většího množství souborů.
Lindows Hlista (161)|10.12.2007 11:11
dobra tema pas!k :thumb

no ja som bol nuteny vcera si nainstalovat xp, tak som trosku caroval v partition magicu, vytvoril novu partition, nahodil na nu XPčko. Problem je v tom, ze sa teraz nijako nedostanem do visty. Nechcem ju instalovat znovu, aby fungoval vista boot loader... Ako presne to mam spravit, aby mi fungoval dual boot a ktory sw si s tym najjednoduchsie poradi ?
Andrasin (92)|27.12.2007 17:24
Chci se zeptat, mám to takhle, tři oddíly na jednom 500Gb disku - C (tam chci dát vistu), D (tam je již nainstalovaný win XP, E (data). Když teď C zformátuju a nainstaluju tam Vistu, bude automaticky fungovat dual boot ?
tgfh (2985)|27.12.2007 19:37
[quote=Andrasin;75846]Chci se zeptat, mám to takhle, tři oddíly na jednom 500Gb disku - C (tam chci dát vistu), D (tam je již nainstalovaný win XP, E (data). Když teď C zformátuju a nainstaluju tam Vistu, bude automaticky fungovat dual boot ?[/quote]
Objeví se tabulka jestli chceš spustit XP nebo Vistu
Andrasin (92)|27.12.2007 23:18
[QUOTE=tgfh;75920]Objeví se tabulka jestli chceš spustit XP nebo Vistu[/QUOTE]

Tak bohužel, Vistu jsem nainstaloval, ale Vista nabootuje hned, po XP ani zmínka :( Je nějaký způsob jak to teď napravit ? Prostě chci tu výběrovou tabulku, zda-li chci spustit Vistu nebo XP.
Matajon (125)|28.12.2007 10:12
Uprav bootloader Visty pomocí nástroje EasyBCD (nadstavba konzolového bcdedit přítomného standardně v systému) a přidej do něj záznam pro XP
Andrasin (92)|28.12.2007 15:20
No už je to jedno, vrátil jsem se k XP, vista zatím na můj disk nesmí .... xp 4ever
Aytech (475)|28.1.2008 12:04
Je docela pohodlny mit dva systemy na jednom pocitace, zvlast' kdyz neco nefunguje v Xp, nebo mas nejaky soubor ktery se nada odstranit. Easy BCD je docela uzitecny, jednou to upravis, pak i kdyz prejinstalujes XP, s diska Vista pak jen zmacknes "opravneni systemu po spusteni", a se ti vrati okinko bootload.
pavel_p (993)|20.6.2008 19:16
Možná jsou témata kam se to hodí víc, ale nové se mi zakládat nechtělo.

Dnes jsem se setkal s následujícím problémem. Byl jsem přinucen nainstalovat WinXP na disk s Vistama. Podle pár návodů to není až takový problém, když člověk tuší co dělá...
Kroky:
  • Zmenšit oddíl s Vistama
  • Udělat primární oddíl pro XP (ve Vistách nebo Linux+gparted)
  • Nainstalovat XP
  • Obnovit Visty
  • Upravit bootloader vist
Krok nainstalovat XP však skončil ve se stavu označovaném v angličtině Fucked Up Beyond Repair.
Po zkopírování souborů a rebootu mezi textovou a grafickou částí instalace se objevila hláška "Chyba při načítání operačního systému". V tuto chvíli jsem zkusil opravu instalace Vist z instalačního CD, že bych mohl pak dát do pořádku bootloader a dokončit instalaci XP. Oprava skončila zdánlivě v pořádku (dle tvrzení protokolu), problém přetrval. Dělal jsem to dnes dvakrát, v prvním případě jsem došel k závěru, že je lepší nainstalovat oba systémy znova, v druhém případě v průběhu experimentů náhle odešel disk a počítač s ním nenabootoval ani do BIOSu.
Nemáte někdo tušení jak to opravit, proč k tomu dochází (můj neprozkoumaný tip je nesoulad mezi C/H/S geometií disku v MBR a BIOSu, čemuž nasvědčovalo volných pár MB místa před a za partition ze zoufalství vytvořenou v instalátoru XP, nadávky Linuxového cfdisku, že se oddíly překrývají a nehodlá proto raději fungovat a Linuxový fdisk jen říkal, že MBR se nebude líbít DOSu)

Virtualizace je ihmo lepší a pohodlnější řešení, ale je to kvůli občasné nestabilitě VirtualBoxu a konkrétní lidé mají za to, že můj čas nemá žádnou cenu a je lepší nainstalovat XP normálně než riskovat dva pády denně a příjít o neuloženou práci.
pas!k (3765)|23.6.2008 11:24
Cim si delal ty cachry s oddilama?
pavel_p (993)|23.6.2008 17:09
V pořadí:
- Vytvoření prim. oddílu ve vistách - instalace - chyba v mbr + neobnovitelný bootloader vist
- Smazání oddílu, vytvoření v XP - zde vzniklo mezi oddíly volné místo, stejná chyba, navíc oddíl byl tuším na extended partition, ale windows se nějak nebránily, že by se nedaly nainstalovat (???) takže si tím nakonec úplně jistej nejsu - opět chyba v mbr
- Gparted - taky chyba v mbr a neobnovitelné visty
- Beznaděj, smazání všeho, vytvoření třech prim. oddílů vista/data/xp v gparted (linux), dva oddíly preventivně nastaveny na linux, aby nežrali písmenka, poslední oddíl zformátován, nainstalovány XP jakože na disk C:, pak nainstalovány visty na první oddíl a z XP zformátován druhý, datový oddíl ... na hotové instalaci kvůli záloze dat pěkně časově náročné řešení

Ještě si říkám, že by mohla být zrada v GPT, dodnes jsem netušil, že něco jiného než MBR existuje (teda na běžném x86 compatible PC). Každopádně se mi zdá, že Visty používaly jinou geometrii disku nebo ji ignorovaly.

Chyba byla lokalizována na MBR, kde zaváděcí kód pravděpodobně nenajde bootsektor. Což mě přivádí k myšlence při dalších experimentech natahovat Windows přes GRUB

Akorát nechápu, proč selže i obnova z instalačního CD vist.
pas!k (3765)|23.6.2008 19:00
Postupoval bych nasledovne .. odzalohoval bych pomoci ghostu 2003 celej disk nekam jinam ... pak bych tu zalohu pouzil pro znovunacteni na ten disk s tim ze primo tam je moznost nastavit velikost partisny zmensil bych ji. Tim bys dosahl toho ze bys mel funkcni oddil s vistama a volne misto na xp .. ze zbytku volneho mista bych udelal dalsi partisnu a tam nalil visty ... pak potrebne upravy a melo by to jet ..
LuSil (27)|25.6.2008 20:45
Já jsem Dualboot Vista & XP Pro vyřešil pomocí bootovacího manažera XOSL 1.1.5 CZ. Vytvořil jsem v DOSové verzi Acronis Disk Director Suite tři partition.

Dvě primární na operační systémy a třetí stačí logická FAT16 o velikosti 8MB na XOSL.

Nejdříve jsem nainstaloval XOSL na logickou partition s volbou instalace na samostatný oddíl. Potom na zbylé dva oddíly jsem nainstaloval Win XP a Win Vista. Je celkem jedno v jakém pořadí. V každém případě je nutné, aby oddíl na který se instaluje operační systém byl aktivní. Ještě doporučuji skrýt oddíl určený pro druhý operační systém, aby o sobě operační systémy navzájem nevěděli.

Po dokončení instalací je nutné obnovit XOSL pomocí jeho instalačního průvodce a opravit spouštění Win Vista pomocí instalačního DVD.

Nyní si můžete v XOSL nastavit jaký operační systém se bude defaultně spouštět, klávesové zkratky, hesla, skryté oddíly apod.

Tento způsob už provozuju od dob, kdy vyšli poprvé Win XP a měl jsem nainstalované Win 98 i Win XP na jednom počítači. Je pro mě naprosto vyhovující a jsem rád, že funguje i v kombinaci Win XP + Win Vista.
pavel_p (993)|25.6.2008 21:20
Udělal jsem pokrok v tom, že jsem upgradoval BIOS (nevím jestli to má vliv), disk rozdělil v gparted (zmenšením oddílu), pustil Visty, které opravily pár chyb v NTFS, pak jsem oddíl s vistama a nový prostřední s daty označil jako Linux/ext2, poslední jako aktivní NTFS (tím byl vidět jako C: a šel naformátovat), XP se nainstalovaly, ale zas nejdou obnovit Visty z DVD a bootují se furt XP. Instalační DVD disk s Vistama začalo označovat jako D:. Zítra zkusím co se dá dělat dál, překvapuje mne, že Visty ty XP při opravě nezlikvidují v MBR. Zbývá asi nějaký lepší boot loader (grub, xosl - ten vypadá už přes pět let mrtvý, ale byl nejlepší :-( )
LuSil (27)|25.6.2008 22:27
[QUOTE]Zbývá asi nějaký lepší boot loader (grub, xosl - ten vypadá už přes pět let mrtvý, ale byl nejlepší :-( )[/QUOTE]

XOSL 1.1.5 CZ sice vyšel už v roce 2001, ale pořád plní svůj účel a funguje i s Windows Vista. Nevím jaké funkce nabízí dnešní nové bootloadery, ale pro mé potřeby mi XOSL naprosto vyhovuje. Spouštím přes něj Win XP a Win Vista, mám nastavené klávesové zkratky, hesla a skryté oddíly a víc nepotřebuju. Hlavní je, že bez problémů spustím systém, který zrovna chci.