reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

prenos win-boot image z ata na sata

yxus (62)|11.11.2007 23:05
zdravim vsetkych,

mam problem pri bootovani po prenose imge (ghost) systemoveho disku (win xp pro) z ata na novy disk sata.
trochu priblizenia. mam funkcny image, ktory som mnoho krat pouzil po zrubani sa win, ked som ho pouzil na ktorykolvek ata disk vsetko fungovalo. problem nastal, ked som sa rozhodol prejst kompletne na sata disky a chcem pouzit stavajuci imge z ata disku. samotne kopirovanie image prebehne v poridku, ale po restarte (a odpojeni povodneho ata) pocitac jednoducho nenajde ziadny systemovy disk. sata disky mam pripojene cez rozsirujuce karty, lebo moja doska este nema sata integrovane. a v tom je asi problem, lebo neviem v biose nastavit priorotu bootovania na sata. na sata diskoch ani nie je mozne jumperom prepnut na master....
neviem ako donutit pc, aby sa pozrel na pci kartu kde uvidi sys disk. skusil som pouzit aj utilitku seagate disc wizard, ktory preniesol sys z ata na sata aj s kopirovanim MBR... ale bez pozitivneho vysledku. potrebujem to doriesit vcelku rychlo, lebo ata disk mi zacina solidne blbnut (cvaka, vypina, zapina...)

dakujem za rady
Intri (3490)|11.11.2007 23:15
Hmm, tohle jsem nikdy neřešil, tak teď budu jen hádat, ale napadá mě, jestli to, co chceš, je vůbec reálné. Ten SATA řadič máš na kartě připojené k PCI? Jestli jo, je klidně možné, že tyto karty nejsou schopné ( a komunikace přes PCI není dost rychlá, systémový disk na PCI by byla rychlostní sebevražda ) dodávat do BIOSu informace o připojených discích.
yxus (62)|11.11.2007 23:20
no, ano mam to cez pci, ale s rychlostou problem nemam. mam takto 3 sata (2 karty - sata/150) a slapu podstatne rychlejsie ako ata na doske. no ak by to neslo spravit vobec, bol by som hodne sklamany...
Intri (3490)|11.11.2007 23:25
No jo, to je vlastně fakt, s tou rychlostí přenosu jsem to přehnal. Jsem si to spletl s frekvencí. Tak to beru zpět, ale nic to nemění na tom, že si myslím, že BIOS řadič připojený přes PCI opravdu nenajde.
Lo (93)|12.11.2007 01:29
Ehm a co je za problem? Kdyz si tam image nahrnul, tak ocividne system ten disk vidi. Bootovat ti nejde (on ti windows nenabhne, nebo bude v lepsim pripade nabihat hodinu, protoze nezna ten radic). Tak si nastavat bootovani na neco jako BBS RAID, RAID, EXTERNA, 19h, tak neco? Vidis pri bootu moznost konfigurace toho radice? Ano? Neni tam povoleni bootovani? Neni v biosu nutny povolit moznot bootu z externiho radice? 19h ... atd.
pas!k (3765)|12.11.2007 07:49
Problem je v tom ze v te image nemas drivery .. bych rekl ..
yxus (62)|12.11.2007 16:54
problem s drivermi nieje, 2 z tych diskov pouzivam vo win uz pol roka (ziadne drivery na to nepotreboval). ja tie disky vidim v ghoste (ked tam davam image), nie primo v biose. a v biose sata kariet nemam okrem raid-ov na vyber ziadnu moznost bootovania. komp vypise ze nenasiel systemovy disk (samozrejme este pred bootovanim win), vloz boot cd, bla, bla, bla...
Lo (93)|13.11.2007 19:25
A pri bootu vidis konfiguraci radi radice? Tam to totiz je. Jestli neni, tak to ten radic proste neumi!
yxus (62)|14.11.2007 14:14
v biose radica nieje taka moznost. len raid.
Lo (93)|14.11.2007 14:17
Smula, kdyz to neumi radic ani bios pc jak pises, tak to vyhod, nekvalitni a pro tebe nedostacujici.
Intri (3490)|14.11.2007 14:51
Celkem se divím, že se nevyjádřil ještě někdo jiný, ale jak jsem říkal dříve - podle mě se řadič připojení do PCI nedá použít pro bootování. BIOS jednoduše neví, kde bootovací disk najde.
pas!k (3765)|14.11.2007 17:36
A jak myslis ze to treba funguje na serverech ?
slowak1982 (134)|16.11.2007 12:28
[QUOTE=yxus;62106]zdravim vsetkych,

mam problem pri bootovani po prenose imge (ghost) systemoveho disku (win xp pro) z ata na novy disk sata.
trochu priblizenia. mam funkcny image, ktory som mnoho krat pouzil po zrubani sa win, ked som ho pouzil na ktorykolvek ata disk vsetko fungovalo. problem nastal, ked som sa rozhodol prejst kompletne na sata disky a chcem pouzit stavajuci imge z ata disku. samotne kopirovanie image prebehne v poridku, ale po restarte (a odpojeni povodneho ata) pocitac jednoducho nenajde ziadny systemovy disk. sata disky mam pripojene cez rozsirujuce karty, lebo moja doska este nema sata integrovane. a v tom je asi problem, lebo neviem v biose nastavit priorotu bootovania na sata. na sata diskoch ani nie je mozne jumperom prepnut na master....
neviem ako donutit pc, aby sa pozrel na pci kartu kde uvidi sys disk. skusil som pouzit aj utilitku seagate disc wizard, ktory preniesol sys z ata na sata aj s kopirovanim MBR... ale bez pozitivneho vysledku. potrebujem to doriesit vcelku rychlo, lebo ata disk mi zacina solidne blbnut (cvaka, vypina, zapina...)

dakujem za rady[/QUOTE]

acronis migrate easy, zvladlo to v poho prekopirovat system z ata na scsi. Na sata jsem nezkousel ale melo by jit taky .]
Pavel Boček (4169)|16.11.2007 13:28
Obvykle to funguje tak, že karty mají vlastní BIOS a konfiguraci. Jak nic nenajde BIOS na desce, přepne se to na kartu a bootouje to normálně. Mrkni se v BIOSu v pořadí bootování po SCSI a nandej to jako první (tzn. 1st boot ... SCSI). Pak by to mělo jít na té kartě. Nebo aspoň mě to jde (UATA-100 na desce a UATA-133 řadič) - sice nejde snad nějak konfigurovat kterej disk bootouje pokud jich je víc (ani sem to nezkoušel), ale bootuje to aspoň z jednoho :). To ale nic nemění na tom, že systém bude potřebovat ovladače řadiče a nenajede. Ovladače se instalují z diskety když tě k tomu systém na začátku instalace vyzve. IMHO by nejlepší bylo pokuď je to aspoň trochu možný uďát čistou instalaci...