reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Retro recenze: Notebook se 386SX uvnitř

Intri (3490)|12.11.2007 13:24
[FONT=Verdana]Taky si ještě pamatujete ty doby, kdy opravdu každý megahertz navíc znamenal spoustu výkonu a peněz? Doby slavných 486? Nebo ještě líp - 386. A když si zavzpomínáme na tyto supervýkonné procesory ve spojení s notebookem, mají nám ostatní co závidět.

Konfigurace

[/FONT] [FONT=Verdana]Výrobce: neznámý
[/FONT] [FONT=Verdana]Procesor: 386SX, 20 MHz
[/FONT] [FONT=Verdana]Operační paměť: 1 MB
[/FONT] [FONT=Verdana]Pevný disk: 40 MB, 3600 rpm, 19 ms přístupová doba, 32kB buffer
[/FONT] [FONT=Verdana]Displej: Rozlišení neznámé ( odhad: 640x480 ), úhlopříčka změřena [/FONT][FONT=Verdana]na přibližně 9,5", počet barev: 2 ( + odstíny šedi, pravděpodobně [/FONT][FONT=Verdana]16 )
[/FONT] [FONT=Verdana]Grafická karta: Cirrus Logic 610/620, 256 kB videopaměti, max. rozlišení: 800x600
[/FONT] [FONT=Verdana]Cena: neznámá



[/FONT]
[FONT=Verdana]
[/FONT] [FONT=Verdana]To je on - seznamte se[/FONT]

[FONT=Verdana]

Jaký je?

[/FONT] [FONT=Verdana]Pravděpodobně nejdůležitější je jeho věk: byl vyroben v roce 1990. Tento 17 let starý drobeček váží bezmála 4 kilogramy, čemuž ale vděčí mimo jiné za své tvrzené plasty a kovem vyztuženou konstrukci. Pevností konstrukce je skutečně i přes svůj věk daleko před současnými modely. Zatímco dnešní notebooky se neostýchají prohnout víko displeje či vrznout při přenášení, tato malá pracovní pevnost chrání své vnitřnosti opravdu důkladně. Víko displeje - nejměkčí plášť notebooku - se neprohne ani při silnějším tlaku.



[/FONT]
[FONT=Verdana]
[/FONT] [FONT=Verdana]Pohled zhora a zepředu


Pohled zleva a zprava


Pohled zezadu a zespod ( s odejmutou baterií ). Všimněte si výsuvných nožiček pro zdvih notebooku

[/FONT]

[FONT=Verdana]Díky své konstrukci se tento přístroj může chlubit v podstatě plnou funkčností i po oněch dlouhých sedmnácti letech. Čas si svou daň vybral pouze na klávesnici, které občas stávkuje mezerník a funkční klávesy, a na displeji, který vykazuje značné poškození v podobě shluků permanentně žlutých bodů ( viz obrázek ). Pravděpodobně není zapotřebí se zmiňovat, že baterie již času podlehla také a je v dnešní době zcela nefunkční. Zajímavostí konstrukce je, že vnější kostra neobsahuje žádné šrouby. Jednotlivé části u sebe drží pouze plastovými a kovovými západkami.



[/FONT]
[FONT=Verdana]
[/FONT] [FONT=Verdana]Vše podléhá času - i tento displej ( shluky žlutých bodů )[/FONT]

[FONT=Verdana]
Ovládání

[/FONT] [FONT=Verdana]Co mě při prvním otevření tohoto notebooku mírně překvapilo, bylo poměrně zvláštní uspořádání kláves. Příjemným potvrzením domněnky pak také bylo, že už v roce 1990 notebooky obsahovaly funkční klávesy přístupné stiskem tlačítka Fn, stejně jako elektronické zapínání a vypínání celého počítače, známé z dnešních ATX zdrojů. To se provádí právě pomocí jedné z kláves s rozšířenou funkcionalitou - delším ( přibližně dvousekundovým ) stiskem tlačítka Home. Vypínání pak zajistí stejné tlačítko, jen se stisknutou klávesou Fn.


[/FONT] [FONT=Verdana]K přehledu o stavu notebooku slouží celkově 10 LED diod. Sedm z nich je umístěno v širším ze dvou kloubů displeje, zbývající tři jsou tamtéž, jen z druhé strany. První tři diody zleva indikují v daném pořadí tyto funkce: zapojení do sítě, zapnutí notebooku a nabíjení baterie. Zapojení do sítě je signalizováno oranžově, zapnutí zeleně. Nabíjení baterie se hlásí neznámou barvou ( pravděpodobně oranžovou ), baterie je bohužel již natolik poškozená ( nejspíše vyschlá nebo vyčerpaná ), že její zapojení do notebooku není nijak rozpoznáno. Tyto tři funkce jsou indikovány také na druhé straně displeje. Zbývající diody označují přístup na disk ( červeně ) a pak klasicky Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock ( vše zeleně ).

[/FONT] [FONT=Verdana]Diody na vnější straně kloubu mají své uplatnění v případě, že uživatel zavře víko displeje za běhu notebooku. Displej se při zavření automaticky vypne. Notebook je chlazen zcela pasivně ( jediným zdrojem hluku je motor pevného disku, který se však po chvíli neaktivity vypíná ), není tak potřeba se bát zahřívání aktivní zobrazovací plochy a následného možného poškození displeje.

[/FONT] [FONT=Verdana]Přístroj pochází z doby, kdy se do notebooků jako "mobilní myš" osazovaly ovládací kuličky ( podobné těm dobře známým z kuličkových myší, princip jejich funkce byl stejný ). Nicméně tento model žádný ovladač grafického kurzoru neobsahuje. S patřičnými drivery však není problém připojit myš přes COM port.

[/FONT] [FONT=Verdana]Tlačítka se zdvojenou funkcí umožňují notebooku měnit jas či kontrast displeje ( šipkami, mnohé dnešní notebooky nastavení kontrastu neumožňují ), invertovat zobrazované barvy ( F9 ), již zmíněné zapínání a vypínání ( Home ), přepínat mezi vnějším monitorem a displejem ( F10 - zvláštností je, že notebook neobsahuje port grafického výstupu ) a samozřejmě funkce PrtScr, SysReq, Scroll Lock a celý Numpad včetně operátorů.

[/FONT]
[FONT=Verdana]
[/FONT] [FONT=Verdana]Na klávesnici se překvapivě dobře píše - a to i přes její značnou tuhost

[/FONT]

Rozložení kláves je - jak jsem již zmínil - poněkud nestandardní. Klávesa CTRL se nachází tam, kde bychom hledali Caps Lock, ALT je na místě CTRL, Caps Lock mezi levým ALTem a klávesou Fn, Insert a Delete jsou nalevo od kurzorových šipek, pravý CTRL chybí úplně.

[BREAK=Zkušenosti, hodnocení a závěr]

Zkušenosti[FONT=Verdana]

Abych čtenářům dokázal, že je tento notebook stále plně funkční a použitelný, napsal jsem celý tento článek právě na recenzovaném přístroji ( pro nostalgiky - v nástroji T602 ). Díky tomu také můžu říct, že i když je klávesnice na dnešní poměry velice tuhá ( čemuž se však vzhledem k jejímu stáří nelze divit ), dá se na ni poměrně rychle zvyknout a psát všemi deseti prsty. I přes své nestandardní rozložení má tato klávesnice svou logiku. Například velmi zvláštně umístěný delete mi přijde vedle šipek pohodlnější, než hledat jej někde v pravé horní části klávesnice. Za co je také potřeba výrobce ( ať již je jím kdokoliv ) pochválit, je dostatečně velký Enter, jehož stisk je velmi jistý a nepodařilo se mi jej ještě minout.



[/FONT]
[FONT=Verdana]
[/FONT] [FONT=Verdana]Nevodím vás za nos, článek opravdu vznikl na tomto stroji :-)

[/FONT]

[FONT=Verdana]Displej odpovídá své době. Se svou odezvou, která pravděpodobně nesahá pod 100 milisekund, není displej zrovna ideální pro hraní her. Nicméně i to jsem zkusil a pro občasné rozptýlení i takovýto zobrazovač stačí. Z ergonomického hlediska však rozhodně nebylo a není možné doporučit sledovat jakkoliv rychlé scény příliš dlouho. Při pohybu obrazu jsou "duchové" vskutku všudypřítomní.

[/FONT] [FONT=Verdana]Monitor potěší jedenácti stupni podsvícení, z nichž nejnižší znamená vypnutí. Krok, po němž se displej zesvětluje či ztmavuje, je však nízký a moc rozdílu v podsvětlení neudělá. Stejný počet stupňů má i kontrast. Z dnešního pohledu nestandardní možností je schopnost inverze barev, která má smysl díky černobílému barevnému podání.

[/FONT] [FONT=Verdana]Příjemně mě notebook překvapil svými schopnostmi šetřit energii. Disk se po jedné minutě neaktivity automaticky vypíná, avšak v případě potřeby opět do tří sekund naběhne. Jelikož je to jediný motor v počítači, dá se předpokládat, že výdrž notebooku nebyla zrovna nízká. Méně příjemná, avšak nijak překvapující, je absence zvukové karty. Přístroji však nechybí integrovaný speaker ( umístěný vedle levého horního rohu displeje ), není tedy zcela němý.



[/FONT]
[FONT=Verdana]
[/FONT] [FONT=Verdana]Podle údajů z adaptéru si notebook vezme ze sítě celé 24 W

[/FONT]

[FONT=Verdana]Nastavení BIOSu se omezují na prostá nastavení data a času ( mírně vtipná je skutečnost, že počítač nepřijímá datum mladší než 31.12.1999 ), Quick Boot, použití externího displeje ( který není kam připojit ) a pár možností zapnutí. Nelze však tvrdit, že tato nastavení pro daný typ počítače nestačí.

[/FONT] [FONT=Verdana]Z hlediska výkonu se přístroji nedá nic vytknout. DOS, pro nějž je určen, mu samozřejmě nedělá žádné potíže a vše ( včetně náběhu systému ) běží dosti svižně. Notebook je od zapnutí připraven k plnému použití za 15 sekund. Mám-li však uvést aplikaci, kde je již notebook na hraně použití, je to rozhodně legendární hra Wolfenstein 3D. Zde již procesor ztrácí dech, nicméně při troše zvyku na menší počet snímků za sekundu se dá hrát i ta.

Hodnocení + závěr

[/FONT] Těžko se vcítit do role uživatele tohoto notebooku před 17 lety. Lze však s jistotou tvrdit, že svou práci ( čili psaní textů, tvorbu tabulek apod. ) v DOSovském prostředí zvládal na výbornou. Kvalita zpracování je přitom na vynikající úrovni i proti některým dnešním modelům. Je škoda, že se výrobce nikde na notebooku nechlubí svým logem nebo popisnými štítky, nelze tak určit s jistotou, odkud se tento přístroj vzal, kolik tehdy stál, pro jakou cílovou skupinu uživatelů byl zaměřen ( zda pro manažery, mobilní kancelářské pracovníky apod. ), dá se toho o něm zjistit jen velmi málo. Bohužel se nic nepíše ani na baterii, pravděpodobně se tedy už nikdy nedozvíme, kolik tento digitální dříč na cestách vydržel. Přesto mi nedá než se přiznat, že je pro mne možnost psát tyto řádky na takto starém ( a přesto vysoce kvalitním ) stroji velkým potěšením. Celkové dojmy z této 386ky se tedy dají vyjádřit jediným slovem: WOW.
Pavel Boček (4169)|12.11.2007 15:23
Pěkní vzpomínka :) Já mám Siemens Nixdorf, ale bohužel nejde :(
tgfh (2985)|12.11.2007 20:25
Pěkný článek, ale hodil by se test v nějakém 3D Marku, nejlépe 06 popř. mohl by být i 05 :D
Intri (3490)|12.11.2007 20:28
Ten jsem udělal, ale výsledkem jsem se raději nechtěl chlubit - AMD ani nVidii by se výsledek 17 tisíc bodů ( v 06 ) ve Full-HD moc nelíbil, mohli by mi notebook vzít a kde já bych pak hrál Crysis...
pavel_p (993)|12.11.2007 21:31
Dobré, chce to víc zjistit o vnitřnostech. Monitor je EGA? Moc her na to nemám, tak F15 Strike Eagle, Flashback, Prince of Persia, Railroad Tycoon, Simcity, Tetris, Lemmings, Stunts, GrandPrix, možná Wolf3D a brutální přehrávače HiFi hudby FastTracker a ModPlay :-)
Intri (3490)|12.11.2007 21:38
Já bych o tom moc rád zjistil víc, ale potíž je v tom, že jsem strávil dva dny googlením, a nic. Právě proto, že na těle nikde není nic o výrobci ( a na základní desce se dají vyčíst jen dvě firmy: Intel a Cirrus Logic ), nemám se čeho chytnout. Nenašel jsem ani shodný obrázek. Tak nějak doufám, že by mi mohl pomoct i někdo tady z fóra, kdyby ten notebook náhodou znal.
pavel_p (993)|12.11.2007 22:17
Zkus zde http://home.att.net/~short.stop/freesoft/system.htm stáhnout program AIDA (for DOS) třeba s ním něco rozpoznáš. Mám pocit,že je to předchůdce dnešního Everestu. Vůbec se tam dá najít pár zajímavých historických věcí ...
Intri (3490)|12.11.2007 22:21
Jj, AIDA je předchůdce Everestu, kdysi jsem ji používal. Díky moc za odkaz, zkusím a dám vědět, jak to dopadlo.

Tak zatím doplněny údaje podle AIDY ( nebyly zrovna marné ). Konkrétně jde o rychlost disku, procesoru, vlastnosti grafické karty a velikost operační paměti.
johny__g (6387)|13.11.2007 10:05
Hezký stroj, na svou dobu celkem kompaktní, 4 kila není vůbec moc. Myslím že stál tehdy nekřesťanské peníze. Mám doma o něco novější stroj, nejnabušenější 486 - AMD 5x86 na 133 MHz, s 8 MB RAM, 512 MB disk (už klasický 9,5 mm, 2,5"), 1 MB grafika, FDD, zvukovka ... displej taky 640x480 čb. No ale už na tom jedou Win 95. Ale někde jsem měl i "kufříkový počítač" - 286, taky +- funkční. No zkusím udělat fotku a dám to tady do muzea.
Intri (3490)|13.11.2007 23:30
Taky myslím, že cena byla brutální. Osobně bych to odhadl tak na 200 tisíc, ale je to bohužel jen a pouze můj odhad, založený spíš na pocitu, než nějaké zkušenosti ( ono, byli mi tři roky, když tenhle kousek vyrobili, takže moc zkušeností z té doby asi mít nemůžu... ).
johny__g (6387)|14.11.2007 08:58
K té ceně, jen pro představu ceník z té doby. Myslím že ten notebook určitě stál víc než nové auto v té době (Favorit).

Intri (3490)|14.11.2007 14:45
Jj, když se mrknem na zhruba srovnatelné PC ( 386SX ) s cenou 80 tisíc Kč, myslím, že rozmezí těch 150 - 200 tisíc za notebook je celkem reálné.
ICE_D (2754)|21.11.2007 23:18
[QUOTE=johny__g;62869]K té ceně, jen pro představu ceník z té doby. Myslím že ten notebook určitě stál víc než nové auto v té době (Favorit). [/QUOTE]

Kristepane! 290 tisic za 486ku?!!! A to jsem si rikal, ze moje staricka 486 DX2/80Mhz, 4 MB RAM, 256MB HDD ktera prisla v roce 96 na 23500 vcetne 14"monitoru a 4x CDROM byla straaaaasne draha :D

Co se tyce clanku, moc se mi libil, viz. hodnoceni ;)
Intri (3490)|21.11.2007 23:37
486 DX2 na 80 MHz a sekundovalo mu pouze 4 MB RAM? Divné, moje 486/66Mhz měla 16 MB RAM. Řekl bych, že to je důvod, proč stála jen 23,5 tisíce.:-)

Jinak díky moc za hodnocení, hodně mě potěšilo.

EDIT: Jinak na základce jsem viděl na nástěnce ceník, kde 386ka stála přes 200 tisíc Kč... No jo, byly doby, kdy Billy Gatesů prohlašoval, že 640 kB RAM bude stačit už opravdu každému navždy a kdy lidé zastávali názor, že počítač je něco, co běžný člověk nemůže nikdy potřebovat. Taky existovaly vize, že PC za 50 let ( což je doba, která od té vize už dávno uplynula ) bude velké přes celou stěnu, mít jen pár žárovek a bude se ovládat velkým kormidlem.:-)
Swarm (0)|1.12.2007 12:15
[QUOTE=pavel_p;62463]Dobré, chce to víc zjistit o vnitřnostech. Monitor je EGA?[/QUOTE]
Ee. Grafická karta je VGA a monitor taktéž. Je připojen digitálním transmitérem a přenos bude pravděpodobně dual-scan (něco jako dneska dual-link u dvi, akorát tenkrát to bylo na podstatně nižších frekvencích). Jinak počet stupňů šedi, které umí to LCD bude zcela jistě přesně 16. Většina grafik, a co mám tak datasheety k těmhle Cirrus Logic, tak i ty, používala už tehda dithering pro dosažení 64 stupňů šedi. Tenkrát to kluci ještě neměli tak vychytaný a některé ty barvy se úplně šíleně "vlnily".

[QUOTE=Intri;65225]486 DX2 na 80 MHz a sekundovalo mu pouze 4 MB RAM? Divné, moje 486/66Mhz měla 16 MB RAM. Řekl bych, že to je důvod, proč stála jen 23,5 tisíce.[/QUOTE]I 486DX4 se prodávaly běžně s 4MB RAM. Ono jde o to, že dokud se masově nerozšířily Windows95, tak to v pohodě stačilo. W95 si ale žádaly víc paměti, takže se zvedla poptávka, cena šla o velký kus směrem dolů a další počítače už měly RAM víc. Ale třeba v roce 1995 si pamatuju v CHIPu test "levnějších" PC sestav a drtivá většina měla 4MB. Byly snad jen dvě výjimky z 10-15 sestav, které měli 8MB. Ty zas buď byly víc noname, anebo se to okleštilo jinde.

Jinak recenze pěkná. Hodnotil jsem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Je možné, že jsem ovlivněn prací redaktora na recenze notebooků, takže je možná hodnocení trochu kritičtější. Co mi tu ale schází? Určitě vyfocené obrazovky BIOSu (u tak starých zařízení je to většinou docela pěkné pokoukání), fotky vnitřností a udávaná kapacita baterie (možná jsem přehlédl).

Sám se přiznám, že jsem na podobných strojích vyrůstal a postupně jsem se během těch 15ti let propracoval přes mnoho notebooků. Tenkrát jsem byl nadšený z každého dalšího, jak malé děcko. Dneska to mám tak, že mám každý týden jiný, tak samozřejmě to nadšení trochu opadlo, ale i tak mě to pořád hodně baví :).

Jinak mám v plánu napsat něco podobného - z téhle doby jsem měl ještě do nedávna Apple PowerBook 100 Series (ten měl dokonce displej jen černá-bílá). O malinko novější jsem měl Siemens-Nixdorf PCD-4NB (486DX2). To byl hodně rozšířený a hodně vymakaný notebook. Lze na něj i dnes ještě občas narazit (dnes už tedy spíš jen na různých měřících pracovištích).
Swarm (0)|1.12.2007 14:13
Btw ta u toho paralelního portu jsou dva dvou řadé konektory. Jsou oba typu samec, nebo je jeden z nich samice? Jestli ano, tak by to mohl být výstup na monitor.
Milan Šurkala (160)|1.12.2007 17:56
Favorit stál v roce 1989 nějakých 84600Kč, v roce 1991 po inflaci pak přes 150000Kč. Ale ta 486 za 290 tisíc, to je skutečně něco. Já měl 486DX2/66MHz, 16MB RAM, 660MB HDD za 12 tisíc i s monitorem, ale to v roce 1997 :-)
Intri (3490)|2.12.2007 15:52
Kritiku si rozhodně cením, zvlášť od zkušenějšího ( tohle je druhé z edbou recenzí, kterou jsem kdy napsal :-) ). Rád pak příště ještě třeba ten BIOS přidám, nebude problém. Když se mi poštěstí, budu moct zrecenzovat Toshibu T3100, takže třeba budu moct nedostatky napravit.

Fotky vnitřností jsem udělat chtěl, ale nebylo to možné. Mohl jsem sice odpojit klávesnici a vyfotit alespoň to, co je pod ní, ale už jsem ten notebook měl rozebraný a nechtěl bych to dělat znovu, přece jen je to stařec. A pokud jde o míru rozebrání, nepodařilo se mi ho rozdělit na dvě poloviny ani maximální silou, kterou jsem byl ochotný do toho dát. Prostě nekdě držel, ale netuším kde.


A ještě vyjádření k baterii: v článku píšu, že už se bohužel asi nikdy nedozvíme, jak dlouho ten notebook vydržel. Baterie není ničím popsaná, není na ní ani písmeno, a samozřejmě už sama dávno nefunguje. Nijak popsaný není ani jeden ze tří vnitřních bateriových článků. Bohužel.

Jinak ještě jedna věc: našel jsem na netu designově dost podobný notebook se značkou Toshiba... Je dost možné, že tento notebook má taky na svědomí Toshiba. Ale bohužel jsem pořád ještě nenašel jediný shodný obrázek.

@Milan Šurkala: Přesně to je konfigurace mé 486, což byl první PC, se kterým jsem se kdy setkal.:-) Ale cenu už bohužel netuším.

@Diagon_Swarm: Oba jsou samci, COM porty. Ten notebook bohužel nemá výstup na monitor, už jsem ho hledal ( chtěl jsem zjistit schopnosti grafiky - bohužel jsem výstup nenašel ).
Zdenda52120 (11)|27.1.2008 21:27
mám něco podobného je to Note Star 393, je to 386 ale stále funkční ale i jiné,vyfotím a dám do muzea s popisem vnitřností.Klávesnice a rozložení je téměř shodné s mým.
Intri (3490)|27.1.2008 21:30
Škoda, že jen téměř, už jsem hledání skutečné identity tohoto kousku vzdal - prostě jsem to nedokázal najít.
SelinaK (51)|13.2.2008 21:07
Mám doma něco podobného, taky 386 s prakticky stejným displejem, jako značka je na něm uvedeno "Fantas". Kupovala jsem si ho někdy snad kolem 97, na studiích, z druhé ruky za 5000 :) Později jsem měla bazarovou Toshibu, ta už měla displej barevný. Kupodivu ten Fantas je neuvěřitelně lehoučký, tuším, že by trhnul i můj současný FJS Lifebook T4220 :)
Intri (3490)|13.2.2008 21:51
Měla bys i fotky?
Swarm (0)|24.2.2008 15:46
Kdysi jsi mě svou recenzí motivoval začít psát seriál o noteboocích, co jsem dřív měl. Na celou takovouhle recenzi to rozsahem nemá, ale mohlo by to zajímat takový muzejní zvědavce jako já (a ty :-))

Apple PowerBook 100 - http://myego.cz/item/me-notebooky-i-apple-powerbook-100-1991
Siemens-Nixdorf PCD-4ND - http://myego.cz/item/me-notebooky-ii-siemens-nixdorf-pcd-4nd-1993
speedsnail (4876)|24.2.2008 21:35
Zpráva smazána P@pim, příspěvek ponechán kvůli hodnocení článku.
Erb (32)|20.6.2008 19:41
V práci ještě občas používáme speciální notebook z roku 1992. Jde o Siemens PG710-Plus pro programování řídícího systému Simatik S5. Obsahuje procesor 386 SX 20MHz, RAM 1MB , HD 40MB.