reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SATA "mody"

B.Gen.Jack.O.Neill (165)|12.11.2007 13:45
Ahoj, chci se zeptat, pakliže si koupím SATA/300 disk, budu potřebovat něco nastavovat v BIOSu nebo stačí připojit a bude fungovat normálně? Kamarád mi tvrdí, že musím nastavit nějaké RAID pole nebo něco, že to nějak musím nastavit v BIOSu nějakej formát či co. Já dosud mám jen klasickej ATA 133 disk, a tam se nic takového nastavit nemusí. Na netu jsem četl že jde o nějaké mody, ale také nebylo vysvětleno zda se musí zapínat, či je to nějak přednastaveno.
Intri (3490)|12.11.2007 14:03
Kdybys o RAID opravdu něco četl, věděl bys, že se jedná o zapojení dvou a více disků za účelem zvýšení výkonu, bezpečnosti nebo obojího. Když si koupíš SATA disk, nemusíš pro jeho funkci nic nastavovat.
Pavel Boček (4169)|12.11.2007 14:21
[QUOTE=Intri;62267]Kdybys o RAID opravdu něco četl, věděl bys, že se jedná o zapojení dvou a více disků za účelem zvýšení výkonu, bezpečnosti nebo obojího. Když si koupíš SATA disk, nemusíš pro jeho funkci nic nastavovat.[/QUOTE]

Maximálně disk zapojit jako SATA-150, pakliže máš na desce jen tento řadič. Na některých discích je na to jumper, tuším že pár modelů to zvládne i samo :notsure
Intri (3490)|12.11.2007 14:28
Hmm, to si nejsem jistý, ale řekl bych, že SATA řadiče jsou mezi sebou kompatibilní ( takže SATA 3Gbps by měla v pohodě obsloužit jakýkoliv SATA disk a naopak ).
Pavel Boček (4169)|12.11.2007 14:30
[QUOTE=Intri;62274]Hmm, to si nejsem jistý, ale řekl bych, že SATA řadiče jsou mezi sebou kompatibilní ( takže SATA 3Gbps by měla v pohodě obsloužit jakýkoliv SATA disk a naopak ).[/QUOTE]

Jo, jistě, ale disky se prej musí přehazovat. Jinak to nemusí jet dobře/vůbec. A kdyby byl kór něco špatně tak se zapne UDMA mod.
ICEBOSS (3435)|12.11.2007 15:05
[quote=Intri;62274]Hmm, to si nejsem jistý, ale řekl bych, že SATA řadiče jsou mezi sebou kompatibilní ( takže SATA 3Gbps by měla v pohodě obsloužit jakýkoliv SATA disk a naopak ).[/quote]
az na jedu tragickou vyjimku jednoho tragickeho jizniho mostu od jednoho tragickeho vyrobce... via
B.Gen.Jack.O.Neill (165)|12.11.2007 21:47
Četl, právě že kamarád mi to říkal jinak. Něco jako typ formátu. A že jsou asi tři. Já jen chtěl vědet jak to tedy je. Jako jestli jde RAID (vím o RAID poli) nějak nastavit na jeden disk jak tvrdil on.
Intri (3490)|12.11.2007 21:59
A k čemu by RAID na jednom disku byl? RAID 0 ( myslím, že 0 ) slouží k ukládaní dat na více disků současně, čímž se rapidně zvyšuje rychlost zápisu, RAID 1 na tvorbu zrcadleného disku, čili pro větší bezpečnost. To jsou dva základní RAIDy, z nichž ostatní vychází. Ani jeden z nich nemá smysl na jednom disku. Vzít to teoreticky, kdyby to šlo: RAID 0 by byl na jednom disku stále omezen rychlostí toho disku, čili by k žádném zlepšení nedošlo, RAID 1 by pak dala zrcadlil na stejný disk - čili kdyby ten odešel, odejdou najednou jak data, tak zálohy. Tady by tedy jediný "přínos" byl snížení kapacity disku na polovinu. Z toho plyne, že je to kravina. Pro RAID pole potřebuješ nejméně dva disky.
eraser (0)|12.11.2007 22:55
RAID ide nastaviť i na jednom disku, v takom Linuxe bežná možnosť, ale ako hovorí Intri, aký to má praktický význam? :)
Intri (3490)|12.11.2007 23:04
To jde v Linuxu nastavit? By mě zajímalo, proč si s tím někdo dával práci při vývoji, když to fakt absolutně nemá smysl... Snad jedině, ať si to někdo natrénuje, než si koupí druhý disk, ale to mi přijde jako totální kravina.
eraser (0)|12.11.2007 23:21
[quote=Intri;62513]proč si s tím někdo dával práci při vývoji, když to fakt absolutně nemá smysl[/quote]V podstate žiadny, no určite pre niekoho to praktický význam má, napr. ako si povedal, chce si dačo natrénovať, prípadne pri simulácii RAID, ale pre akú aplikáciu, či v akom inom prípade, než tréning, to ma nenapadá.
Intri (3490)|12.11.2007 23:52
Hmm, to mi přijde dost neprofesionální... Když ti ( třeba ) nějaká aplikace při simulaci RAIDu spadne, řekneš si, že tohle v RAIDu nepůjde... A že to může být klidně chyba simulátoru v tom Linuxu, to už uživatele napadnout nemusí. Tohle bych raději testoval přímo, i když to znamená více vydaných peněz. Ale pokud se člověk pro RAID rozhodne, stejně ty peníze musí dát, takže kdyby to náhodou nevyšlo, pořád bude mít aspoň další disk, což je další kapacita.
Ritchie83 (369)|13.11.2007 00:36
[QUOTE=Intri;62513]To jde v Linuxu nastavit? By mě zajímalo, proč si s tím někdo dával práci při vývoji, když to fakt absolutně nemá smysl...[/QUOTE]
Jakou práci při vývoji myslíte? Oddíly se tváří jako bloková zařízení a mdraid lze vytvořit prakticky nad libovolnými blokovými zařízeními. Možnost vytvořit mdraid nad oddíly jednoho fyzického disku je jen vedlejším důsledkem promyšleného návrhu Linuxu. Jinými slovy, nikdo si práci navíc nedával.

[QUOTE=Intri;62521]Hmm, to mi přijde dost neprofesionální... Když ti ( třeba ) nějaká aplikace při simulaci RAIDu spadne, řekneš si, že tohle v RAIDu nepůjde... A že to může být klidně chyba simulátoru v tom Linuxu, to už uživatele napadnout nemusí. Tohle bych raději testoval přímo, i když to znamená více vydaných peněz. Ale pokud se člověk pro RAID rozhodne, stejně ty peníze musí dát, takže kdyby to náhodou nevyšlo, pořád bude mít aspoň další disk, což je další kapacita.[/QUOTE]
Laskavě nepište o věcech, kterým ani trochu nerozumíte. Ostatní prominou, ale tento příspěvek mě opravdu zvedl ze židle. Co probůh myslíte simulátorem RAID?! Jaký je důvod (mimo výkonnostních testů) pro testování aplikace nad RAID polem, když z pohledu aplikace je nejnižší vrstvou, ke které přistupuje, souborový systém?! Běžné základní desky neobsahují hardwarový RAID řadič, ale vytvářejí pouze softwarové RAID pole, takže pokud chcete vytvořit hardwarový RAID, kromě disků budete potřebovat i řadič. Implementace softwarových RAID polí na základních deskách je takřka vždy horší než implementace mdraid v Linuxu. Nuže, rád bych slyšel, co je na mdraid neprofesionálního.
Alf (305)|13.11.2007 06:42
B.Gen.Jack.O.Neill
Bylo by dobré napsat jaký máš MB a podle toho Ti někdo poradí co a jak nastavit. U starších desek býval prioritní řadič IDE (netvrdím ale že u všech) a řadič SATA se musel v BIOSu zapnout a nastavit. U novějších MB je to naopak.
Z výrody je každý disk nastaven kvůli zpětné kompatibilitě na SATA 150. Na SATA 300 se přepíná pomocí software dodaného výrobcem nebo switchem (např. Seagate).
B.Gen.Jack.O.Neill (165)|21.11.2007 23:04
Moc děkuji. Jen nechápu, k čemu je SATA/300 vlastně dobrá, když běžná sekvenční rychlost čtení je kolem 70 MB/s (disky 7200 rpm). Tak na co 300MB/s? Bohatě stačí SATA 1,5... Nebo proč?
mech13 (5526)|21.11.2007 23:11
[quote=B.Gen.Jack.O.Neill;65219]Moc děkuji. Jen nechápu, k čemu je SATA/300 vlastně dobrá, když běžná sekvenční rychlost čtení je kolem 70 MB/s (disky 7200 rpm). Tak na co 300MB/s? Bohatě stačí SATA 1,5... Nebo proč?[/quote]

jj, mas pravdu, je to vicemene zbytecne... tu plnou rychlost vyuziji pouze burst prenosy - kdyz disk spravne odhadne ktera data budou potreba a nacte je do cache, tak jakmile disk dostane zadost na ty data, tak se okamzite posilaji plnou rychlosti.

ale prakticky by mnohem prinosnejsi bylo rychlejsi sekvencni cteni a mensi seek nez neustale zvysovani max propustnosti...
Encore1106 (424)|27.11.2007 17:28
Teoreticky lze přenosovou rychlost SATA 300 využít u RAM Disků a SSD disků, které nemají žádné mechanické části => nejsou omezovány rychlostí rotací ploten, kmitání čtecí hlavy atd..., ne?
B.Gen.Jack.O.Neill (165)|27.11.2007 20:55
Jestli ještě můžu, nevíte čím je, žy když jsem zapnul dneska PC, tak mi asi 5 dní starej disk začal děsně dělat kravál? Asi na minutu, pak utichl a doted je v pohodě.
Pabler (425)|27.11.2007 21:10
1. RAID je zapojenie viac diskov do pola, RAID rezimov je tusim 7
RAID rezimy sa daju navzajom kombinovat napr. RAID 0+1 (nieje to iste co RAID 1+0)
to by sme mali celkovo 4 disky, dva pre Stripping (delenie dat polka na jeden polka na druhy)
+ toto vsetko zalohovane na dalsie dva disky, .... (Mirroring)
---
Myslim ze ak sa ti dostane do ruk jeden z tych diskov s 1 GB cache pamatou, tak za sata300 budes vdacny ;)
inak problematika RAID je celkom pekne aj ilustracne popisana na wiki
[code]http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID[/code]

----------
Moze byt vada od vyroby, ale neviem ci by to tak nabehlo, no to co popisujes sa moc na standardne vibracie nepodoba
"napada ma aj nevyvazena platna, predsa len pri tych rychlostiach ... no ale to by sa uz asi prejavilo drastickejsi a neustalilo by sa to ... takze si to rovno aj vylucujem ;) "
skontroluj si radsej v evereste alebo diagnostickom nastroji od vyrobcu informacie zo SMART
diverman (5)|27.11.2007 22:15
[QUOTE=Intri;62513]To jde v Linuxu nastavit? By mě zajímalo, proč si s tím někdo dával práci při vývoji, když to fakt absolutně nemá smysl... Snad jedině, ať si to někdo natrénuje, než si koupí druhý disk, ale to mi přijde jako totální kravina.[/QUOTE]

To bys cumel co jde v linuxu nastavit :-D

Ja mam v notebooku dva harddisky, nemam je v raidu, ale zvlast. Nicmene potrebuji nektera data mit "vice v bezpeci", napr. dokumenty. Tak jsem si pomoci "dd" vytvoril na kazdem z tech disku soubor o velikosti par GB a nad temi soubory vytvoril tzv. loopback zarizeni (/dev/loop0,1). A tyto dva loopbacky jsem spojil do raid1. No a mam v notasku raid :-D Umre-li jeden disk, data zustanou.
skawagon (104)|5.4.2008 23:05
[QUOTE=ICEBOSS;62281]az na jedu tragickou vyjimku jednoho tragickeho jizniho mostu od jednoho tragickeho vyrobce... via[/QUOTE]

Mohu se zeptat, o jaký chipset přesněj šlo? (Trápím se z nekompaktibilností svého exteru a mého SATA150 na MB s chipsetem VIA KT600/VT8237)
crasher.km (919)|6.4.2008 01:11
RAID podle mě má využití jen spíš pro servery ... u běžných PC nemá moc velké využití. Sice rapidně se zvýší výkon,ale ... Na běžné práce na pc není potřeba RAID vytvářet (IMHO).
speedsnail (4876)|6.4.2008 16:37
[QUOTE=skawagon;108751]Mohu se zeptat, o jaký chipset přesněj šlo? (Trápím se z nekompaktibilností svého exteru a mého SATA150 na MB s chipsetem VIA KT600/VT8237)[/QUOTE]

Tak zcela konkretne se jedna o SouthBridge Via VT8237 dodavany k NB KT600 a KT880. (jsem stastnym vlastnikem).

Pri kombinaci tohoto SB a nekterych disku je potreba disky prepnout do rezimu SATA150. (napr muj WD 3200AAKS bez jumperu na SATA150 radic vubec nenajde)